ID.nl logo
Kodak Ektra -  Trap er niet in
© PXimport
Huis

Kodak Ektra - Trap er niet in

Het merk Kodak doet wellicht vele harten van fotografen sneller kloppen. Men probeert het merk nu op een moderne manier nieuw leven in te blazen met een Androidsmartphone als Kodak-fotocamera. Digitaal. Gelukkig zonder Kodak-rolletjes in je smartphone. Maar is deze Kodak Ektra wel zo’n goede camera? Of smartphone?

Compactcamera’s leggen het intussen al af tegen smartphones. Als je puur naar de resultaten kijkt tenminste. Bovendien heb je op je smartphone veel meer instellingen en apps voor nabewerking en delen tot je beschikking. Daarentegen hebben compactcamera’s weer het voordeel van optische zoom. Smartphones kunnen wel zoomen, maar altijd digitaal. Dat houdt in dat je beter dichter naar het onderwerp toe kunt bewegen dan inzoomen. Fabrikanten als LG en Apple proberen met een dubbele lens op een alternatieve manier een zoom-effect te krijgen. In het verleden probeerde Samsung met de Galaxy K Zoom uit, een Android-smartphone met de behuizing en zoomlens van een compactcamera. Een heel groot succes was dat echter niet.

Kodak probeert het nu ook, met een camerasmartphone van rond de 500 euro. Vrij prijzig voor een smartphone, maar wel wat betaalbaarder dan de absolute toptoestellen. Het uiterlijk van de Kodak Ektra doet vermoeden dat er een zoomlens aanwezig is in het toestel. Een flinke lensring steekt uit de achterkant van het al dikke toestel. Maar dit is helaas maar schijn. Deze aanpak galmt ook behoorlijk door in de rest van de behuizing. Op het oog lijkt het toestel een fraaie kruising tussen een smartphone en een klassieke Kodakcamera, maar wanneer je hem in handen krijgt, valt het toch wat tegen. Wat lijkt op een lederen behuizing, blijkt goedkoop aanvoelend plastic met een textuurtje. Hetzelfde geldt voor de 'metalen' rand, die ook plastic blijkt. Verder houdt het toestel vast als een echte camera en beschikt het over een sluiterknop.

Kodak

Het Kodak van weleer heeft eigenlijk niks te maken met deze Kodak Ektra cameratelefoon. De naam Kodak is in licentie genomen door het Engelse Bullit Group, de wel vaker (vergane) merknamen licenseert.

©PXimport

©PXimport

©PXimport

Kodakcamera

De grootste vraag is natuurlijk: hoe goed is de camera? Hier kunnen we kort over zijn. Deze is niet de moeite waard. Op papier lijkt het heel wat: een 21 megapixelsensor van Sony. Wanneer je dieper duikt merk je echter dat het verre van indrukwekkend is. De diafragmagrootte van de lens is f/2.4 en de pixelgrootte is 1,12μm.

Ter vergelijking, de beste Android-camerasmartphone van het moment is de Galaxy S7 met een diafragma van f/1.7 (lager is beter) en een pixelgrootte van 1,4μm. Het aantal megapixels ligt met 12 een stuk lager, maar dat zegt lang niet alles: met een beter diafragma is de lens beter in staat licht op te vangen, wat vooral in donkere omgevingen van pas komt. De pixelgrootte bepaalt (onder meer) hoeveel ruis er in een foto zit. Op papier is de S7 dus al veel beter, en qua prijs is dit toestel intussen maar een paar tientjes duurder. In praktijk zijn de verschillen helemaal groot.

De ontwikkelaars van de Ektra hebben de smartphone wel uitgerust met optische stabilisatie en autofocus, zodat foto’s (en video’s) minder snel bewogen zijn. Dit werkt in praktijk best aardig. Ook is er, zoals het een echte camera betaamt, ruimte voor een geheugenkaart. Maar het spoelt de teleurstelling van de matige camerasensor niet weg.

©PXimport

©PXimport

Scherm

Het scherm is van acceptabele kwaliteit. Het 5 inch scherm heeft een full-hd-resolutie. Dat is niet even scherp als de meeste smartphones in deze prijscategorie, maar omdat de accucapaciteit niet heel groot is, is dat wellicht maar beter ook.

Qua kleurweergave is het scherm wat aan de grauwe kant. Kleuren spatten niet écht van je scherm, zoals je eigenlijk het liefst zou willen met je eigengemaakte foto’s en video’s. Maar de kijkhoek en contrast zijn oké.

Apps

Er is een camera-app waarin een draaiwieltje doet denken aan de Kodaktijden van weleer. Wanneer je twee keer op de sluiterknop drukt start de camera-app automatisch. Dit gaat niet altijd even snel, omdat de smartphone hardwaretechnisch niet met enorme spierballen is uitgerust. Verstokte Kodakfans kunnen hun hart ophalen met de Super8-app, die verder eerlijkgezegd helemaal niks toevoegt.

De ontwikkelaars hebben Android wel behoorlijk intact gelaten. Er zijn alleen apps voorgeïnstalleerd. Zo zijn er de foto-apps die ik net noemde, plus een fotogalerij en foto-nabestel applicatie. De gratis fotobewerkingsapp Snapseed is geïnstalleerd, maar helaas ook de misleidende AVG antivirusapp.

Op de vraag of er een update naar Android 7.0 te verwachten viel, werd niet hoopvol gereageerd.

-

De Kodak Ektra draait op Android 6.0, met op het moment van schrijven de security patch van december 2016. Dat is een Androidversie van anderhalf jaar oud. Op de vraag of er een update naar Android 7.0 te verwachten viel, werd ook niet echt hoopvol gereageerd.

Spierballen

Onder de behuizing die een camera imiteert is niet al te indrukwekkende hardware te vinden. Allereerst is er de eerder genoemde accu, die met 3.000 mAh niet de allergrootste is. Bij normaal smartphonegebruik ging hij prima een dag mee, maar als je het toestel echt voluit als camera en smartphone gebruikt, dan schiet hij toch wat tekort. Jammer is dat je niet zoals bij veel compactcamera’s de accu kunt vervangen.

De Kodak Ektra is voorzien van een Mediatek X20-processor. Niet de snelste in zijn soort, dat merk je al bij het snel opstarten van de camera met de sluiterknop. Overigens werkte dit wel beter wanneer ik weinig apps open had staan, maar ook bij benchmarks zwaardere apps, zoals games, merk je al gauw dat de Mediatek-processor niet de krachtigste is. De 3GB aan werkgeheugen en 32GB aan opslaggeheugen zijn prima, evenals de moderne USB-C-aansluiting om het toestel op te laden.

Conclusie

Het lijkt erop alsof Bullit Group de naam Kodak gebruikt om makkelijk te verdienen met een matige smartphone en dito camera, maar dan vermomd als luxetoestel, dat zou moeten werken en ogen als een hoogwaardige Kodakcamera van weleer. Het toestel kost rond de 500 euro. Voor een paar tientjes meer heb je de Galaxy S7, de smartphone met de beste camera van het moment, betere bouwkwaliteit en veel meer kracht. De Huawei P9 is zelfs goedkoper dan de Kodak Ektra en verslaat deze eveneens op werkelijk alle gebieden. Een keuze voor de Kodak Ektra valt daardoor niet te verantwoorden, tenzij hij voor zo’n 200 euro wordt aangeboden.

Conclusie

**Prijs:** € 499,- **Kleuren:** Zwart **OS:** Android 6.0 (Marshmallow) **Scherm:** 5 inch (1920x1080) **Processor:** 2,3 GHz dualcore (Mediatek X20) **RAM:** 3GB **Opslag:** 32GB (uitbreidbaar met geheugenkaart) **Batterij:** 3000 mAh **Camera:** 21 MP (achter), 13 MP (voor) **Connectiviteit:** 4G (LTE), Bluetooth 4.1, wifi, nfc, gps **Formaat:** 14,8 x 7,3 x 1,4 cm **Gewicht:** 163 gram **Website:** [www.kodakphones.com](https://www.kodakphones.com/ektra)

Plus- en minpunten
  • Relatief schone Android
  • Houdt vast als een echte camera
  • Verouderde sensor
  • Behuizing en formaat
  • Prijs
  • Specificaties
  • Androidversie
▼ Volgende artikel
Review Denon AH-C500W – Oordopjes schieten helaas tekort
© Wesley Akkerman
Huis

Review Denon AH-C500W – Oordopjes schieten helaas tekort

De Denon AH-C500W-oortjes beloven vanwege de open pasvorm comfort en omgevingsbewustzijn. In de praktijk pakt dit concept echter minder goed uit. Het ontbreken van rubber oortips resulteert in een pasvorm die niet echt aansluit op de gehoorgang.

Oké
Conclusie

De Denon AH-C500W probeert met een open ontwerp een omgevingsbewuste luisterervaring te bieden, maar schiet op meerdere vlakken tekort. De pasvorm is onstabiel, de aanraakbediening irritant en het geluid – met name de bas – valt tegen. Daardoor voelt dit model vooral aan als een ongelukkig compromis.

Plus- en minpunten
  • Heel licht ontwerp
  • Heldere sound
  • Equalizer binnen de app
  • Blijven niet goed zitten
  • Audio mist duidelijke baslaag
  • Karige app

Het ontwerp van de Denon AH-C500W is volgens de fabrikant gericht op comfort; daarvoor heeft de fabrikant een zogenaamde 'open pasvorm' in het leven geroepen die niet diep in je gehoorgang zit. Hierdoor voelen de oordopjes licht aan en kun je ze lang zonder enige irritatie dragen. Bovendien blijf je goed in verbinding met je omgeving, omdat er geen ruisonderdrukking is en de dopjes zelf niets tegenhouden. Dat zijn allemaal mooie manieren van omdenken. De AH-C500W-dopjes hebben dan ook geen rubber tips die in je oren gaan en de boel afsluiten, maar vallen bij bewegingen daardoor ook makkelijk uit je oren.

De oordopjes beschikken over moderne technologie zoals bluetooth 5.3 met multipoint-connectiviteit, waardoor je met twee apparaten tegelijk kunt verbinden. De totale batterijduur bedraagt 24 uur, inclusief de oplaadcase. Dankzij de IPX4-classificatie zijn ze bestand tegen zweet en spatwater, maar gezien de vorm zijn ze niet echt geschikt voor sporters. De bediening verloopt via gevoelige aanraakoppervlakken op de oordopjes of via de gratis app. Verder hebben ze microfoons met beamforming voor heldere telefoongesprekken.

©Wesley Akkerman

Gladde oortjes

Aan de functionaliteit ligt het dus zeker niet. Denon zet daarmee in op een breed publiek. We vinden het alleen jammer dat de oortjes geen rubber tips hebben, want die helpen vaak bij het blijven zitten in de gehoorgang. We realiseren ons dat dit een persoonlijke voorkeur is; er zijn immers nog steeds mensen die liever gladde oordopjes hebben dan rubber of siliconen oortips die je dieper in je oor moet duwen. Maar als je lang haar hebt, je veel met je hoofd beweegt of de oordopjes met de hand (en niet via de app) bedient, is de kans groot dat je ze verplaatst of dat ze uit je oren vallen.

We vinden de bediening op de oortjes sowieso behoorlijk gevoelig, maar gelukkig kun je die uitschakelen via de gratis Denon Headphones-app. Dat hebben wij dan ook gedaan. We hebben ze regelmatig beter in onze oren moeten draaien, omdat ze niet bleven zitten, en hebben daardoor regelmatig onbedoeld functies geactiveerd. Bovendien beschikt de app over een vijfpunts equalizer. Heel handig, want daarmee verbeter je het geluid daadwerkelijk. Helaas kun je je eigen instellingen niet opslaan; als je terug wilt naar oude settings, dan moet je die handmatig invoeren.

©Wesley Akkerman

Het open karakter

Omdat de Denon AH-C500W een open karakter heeft, zijn ze lastig te vergelijken met oordopjes die wel beschikken over enige afsluiting. Maar dat is dan ook precies de bedoeling. Het is maar net wat je van een setje oortjes verlangt. En eerlijk is eerlijk: ze zijn zo licht dat je ze bijna niet voelt zitten. Door dit karakter klinkt de muziek heel helder, terwijl je ondertussen alles nog meekrijgt vanuit je omgeving. In het openbaar vervoer is dat een nachtmerrie, maar we denken niet dat Denon verwacht dat je ze overal gebruikt.

Verder is ons duidelijk dat de Denon AH-C500W flink wat kracht mist. Zonder equalizerinstellingen vallen de lagere tonen helemaal weg, waardoor je voornamelijk naar de vocalen en hogere segmenten luistert. Met de traditionele glimlachinstellingen van de equalizer (zie de screenshots verderop) trek je het middensegment verder weg van de audioweergave, maar geef je wel een flinke boost aan het onderste deel. Daardoor klinkt de muziek al wat aangenamer. Maar oordopjes met een betere afsluiting zullen in dit geval altijd beter klinken dan de AH-C500W.

©Wesley Akkerman

Open of gesloten?

Je zou de Denon AH-C500W daardoor beter kunnen vergelijken met oordopjes die je meer boven je gehoorgang plaatst – denk aan de Openfit 2+ van Shokz. Daar klinkt de soundstage daadwerkelijk warm, vol en gedetailleerd, en daar kunnen we de Denon-oortjes niet altijd op betrappen. Helemaal eerlijk is de vergelijking trouwens niet, omdat het producten uit twee technisch verschillende groepen zijn. Maar in onze beleving legt dit setje het af tegen oortjes met afsluiting en écht open oordoppen. Het is het net niet, zogezegd.

Daar speelt het ontwerp ook een grote rol in. De Denon AH-C500W's blijven minder goed zitten dan open modellen die je met een haakje om je oren bevestigt. Je bent ze bovendien voortdurend aan het bijdraaien om maar een goede pasvorm te vinden. Wellicht ligt dat deels aan de oren van ondergetekende, maar dat is nu eenmaal wel de ervaring. Ze doen bovendien sterk denken aan de AIrPods. En daardoor hebben we ook het idee dat Denon meer het Apple-publiek wil aanspreken. Een onbegonnen zaak, aangezien die mensen meestal al voorzien zijn.

©Wesley Akkerman

Denon AH-C500W kopen?

De Denon AH-C500W wil zichzelf met zijn open ontwerp neerzetten als een alternatieve keuze voor wie omgevingsbewust wil blijven. In de praktijk pakt dit concept echter minder goed uit. Het ontbreken van rubber oortips resulteert in een onrustige pasvorm, waardoor de oordopjes bij de minste beweging al dreigen uit te vallen. Deze constante noodzaak tot bijstellen leidt tot frustratie, mede door de overgevoelige aanraakbediening. Gelukkig kun je die via de app uitschakelen, maar dat verandert verder niets aan het idee dat ze niet echt lekker zitten.

Ook op audiogebied overtuigen de oortjes niet helemaal. Het open karakter levert een helder geluid op, maar de basweergave is ondermaats en vereist flinke aanpassingen via de equalizer, waarvan je de instellingen frustrerend genoeg niet kunt opslaan. De AH-C500W's vallen hierdoor in een lastig niemandsland: ze missen de geluidsisolatie en krachtige bas van afgesloten oordopjes en de stabiele pasvorm van échte open-ear modellen met oorhaken. Uiteindelijk voelen de oordopjes aan als een compromis dat op de belangrijkste vlakken helaas tekortschiet.

▼ Volgende artikel
Waar voor je geld: 5 Amerikaanse koelkasten met ijsblokjesmachine
© Daniel Krasoń
Huis

Waar voor je geld: 5 Amerikaanse koelkasten met ijsblokjesmachine

Bij ID.nl zijn we gek op apparaten die het dagelijks leven nét een beetje makkelijker maken. En wat is er nu – zeker tijdens warme dagen – makkelijker dan altijd ijsblokjes of ijskoud water binnen handbereik? We zetten vijf modellen op een rij die uitblinken in comfort en gebruiksgemak.

Een koelkast met ingebouwde ijsdispenser is niet alleen handig, maar ook hygiënisch. Je hebt altijd direct toegang tot ijsblokjes, crushed ice of koud water, zonder dat je de vrieslade of een waterfles hoeft te openen. Sommige modellen werken met een vaste wateraansluiting, andere met een hervulbaar reservoir – handig als er geen waterleiding in de buurt is. Daarnaast zijn veel dispensers voorzien van filters die ongewenste smaakjes of deeltjes uit het water halen. Een slimme toevoeging voor wie gemak, hygiëne en een frisse smaak belangrijk vindt.

Samsung RS6HA8880B1 (Family Hub)

Ben je op zoek naar een koelkast die meer doet dan alleen koelen? De Samsung RS6HA8880B1 is een slimme Amerikaanse koelkast met een indrukwekkende inhoud van 614 liter. Dankzij SpaceMax-technologie blijft de buitenmaat compact, terwijl de binnenkant verrassend ruim is. Het geïntegreerde Family Hub-scherm doet dienst als digitaal prikbord, kookassistent en entertainmenthub. Met camera's binnenin zie je zelfs onderweg wat er nog in de koelkast ligt. De ijs- en waterdispenser is aangesloten op de waterleiding en bevat een UV-nanofilter voor optimale hygiëne. Twin Cooling Plus zorgt voor aparte luchtstromen in het koel- en het vriesgedeelte, wat de versheid van jouw voedsel ten goede komt.

Toepassingen: Gezinnen die smartfuncties en ruimte willen combineren Bijzonderheden: Family Hub-display, Twin Cooling, UV-filter, 36 dB geluidsniveau

Hisense RS694N4TFE

Zoek je een ruime en betaalbare koelkast met ijsdispenser? Dan zit je goed met de Hisense RS694N4TFE. Deze stijlvolle zwarte side-by-side heeft een inhoud van 562 liter, verdeeld over een koel- en een vriesgedeelte. Het apparaat beschikt over Total No Frost, wat handmatig ontdooien overbodig maakt. De Multi Air Flow-technologie zorgt voor een gelijkmatige temperatuurverdeling, wat bederf tegengaat. Handig: de ijs- en waterdispenser werkt met een intern waterreservoir van 4,5 liter, zodat een vaste aansluiting niet nodig is.

Toepassingen: Grote huishoudens, zonder vaste wateraansluiting Bijzonderheden: Intern reservoir, Total No Frost, strak zwart design

LG GSXE90EVDD

Deze ruime Amerikaanse koelkast van LG biedt met 628 liter voldoende plek voor alles wat je gekoeld wilt bewaren. Het model combineert een fraai zwart design met slimme technologie zoals LinearCooling, waarmee temperatuurschommelingen worden geminimaliseerd. Dankzij No Frost en de water- en ijsdispenser met waterleidingaansluiting geniet je van optimaal gemak. De inverter-compressor maakt het apparaat stil en energiezuinig. Dit model is bovendien voorzien van de InstaView-functie, waarbij je door twee keer kloppen de inhoud kunt bekijken zonder de deur te openen.

Toepassingen: Moderne huishoudens met focus op comfort en design Bijzonderheden: InstaView-deur, LinearCooling, 35 dB, wateraansluiting

Bosch KAD93AIDP (Serie 6)

De Bosch KAD93AIDP is een solide en stijlvolle keuze met een netto-inhoud van 533 liter. Dankzij de anti-fingerprint RVS-look blijft hij er netjes uitzien, ook bij intensief gebruik. De VarioZone-indeling biedt flexibiliteit, met uitneembare plateaus en lades. De ijs- en waterdispenser levert zowel ijsblokjes als crushed ice, en is aangesloten op een vaste waterleiding. Total No Frost voorkomt ijsvorming, en met functies als superkoelen en supervriezen ben je altijd voorbereid op grotere hoeveelheden boodschappen.

Toepassingen: Gezinnen die functionaliteit en duurzaamheid zoeken Bijzonderheden: Crushed ice, anti-fingerprint RVS, VarioZone

Siemens KF96DAXEA (iQ500)

Met zijn French-door ontwerp en een inhoud van 574 liter biedt de Siemens KF96DAXEA een moderne uitstraling en veel gebruiksgemak. Deze koelkast beschikt over een hyperFresh-lade op 0 °C voor vlees en vis, en houdt dankzij multiAirflow een constante temperatuur. De water- en ijsdispenser werkt via een vaste aansluiting, en levert naast ijsblokjes ook crushed ice. Het model is voorzien van ledverlichting, een digitaal display en een deur-alarm. Met een geluidsniveau van 39 dB is hij bovendien opvallend stil.

Toepassingen: Designliefhebbers en versfanaten Bijzonderheden: HyperFresh-lade, crushed ice, 39 dB, French-door design