ID.nl logo
Energie besparen met een slim huis
© Reshift Digital
Energie

Energie besparen met een slim huis

Een slim huis draagt vooral bij aan wooncomfort en gemak, je automatiseert bijvoorbeeld je verlichting en temperatuur. Vaak wordt energiebesparing ook genoemd als voordeel van een slim huis. Hoe krijg je dat voor elkaar?

Energiebesparing is een thema dat erg actueel is, omdat de gas- en energieprijzen de afgelopen maanden door het dak zijn gegaan. Isolatie en de thermostaat een graadje lager draaien zijn effectieve en voor de hand liggende maatregelen om de energierekening niet helemaal uit de hand te laten lopen. Je smart home-apparatuur kan hier ook aan bijdragen, mits je deze natuurlijk goed inregelt.

©PXimport

Slim omgaan met slimme apparatuur

Een slimme thermostaat betekent niet meteen dat je bespaart en hetzelfde geldt voor slimme verlichting. Natuurlijk valt er op het gebied van verlichting flink te besparen als je je oude peertjes vervangt met de moderne slimme ledlampen. Led gebruikt immers veel minder energie om licht te generen. Een slimme ledlamp gebruikt echter wel energie om verbonden te blijven. De besparing zit ‘m in slimme inregeling van de ledlampen, zodat alleen de lampen branden wanneer dat nodig is.

Hetzelfde geldt voor je slimme thermostaat. Als je deze gebruikt om je huis voor te verwarmen voordat je naar huis gaat, is dat niet erg zuinig. Besparen doe je door de gebruikte ruimtes in huis te verwarmen wanneer nodig. Maak bijvoorbeeld ook een schema waarin er ’s nachts niet onnodig verwarmd wordt. En ben je ’s ochtends snel de deur uit, loont het dan wel om je thermostaat te laten werken? Een kritische blik op het schema en de automatische verwarming zorgt voor de besparing.

Door een Raspberry Pi op je slimme meter aan te sluiten, weet je wat je verbruikt.

-

Andere slimme apparatuur

Er is meer tech beschikbaar om minder energie te besparen. Bijvoorbeeld met slimme gordijnen, die je automatisch kunt laten sluiten. Slimme stekkers (gekoppeld aan stekkerblokken bijvoorbeeld) kun je gebruiken bijvoorbeeld om te voorkomen dat meerdere apparaten onnodig energie verbruiken wanneer je ze niet gebruikt. Denk aan je smartspeaker en televisie.

Tenslotte is er nog veel mogelijk met je slimme meter. Bijvoorbeeld door deze doorlopend uit te lezen met een Raspberry Pi. Meten is weten gaat natuurlijk ook op voor energiebesparing. Door energiebesparende maatregelen te nemen, kun je op deze manier direct nagaan wat voor invloed het heeft op je totale verbruik.

Cursus automatisch energie besparen

Wil je op een slimme manier een stapje verder gaan in energiebesparing kun je bij de Tech Academy terecht. De cursus automatisch energie besparen helpt je om je energieverbruik in kaart te brengen en vervolgens hoe je kunt besparen. Sterker nog, de cursus helpt je om met Home Assistant een dashboard op te zetten, zodat je nauwkeurig ziet wat je verbruikt én bespaart.

▼ Volgende artikel
PlayStation State of Play: hier kijk je vanavond om 23:00 uur
Huis

PlayStation State of Play: hier kijk je vanavond om 23:00 uur

Sony PlayStation zendt aanstaande donderdagavond om 23:00 uur Nederlandse tijd een nieuwe State of Play-livestream uit. Martin, Simon en Jacco kijken live met je mee!

Er gingen al geruchten over de komst van de State of Play, en die blijken nu dus te kloppen. Nate the Hate, de insider die wel vaker de komst van aan games gerelateerde presentaties op voorhand lekt, claimde dat onlangs namelijk al.

Op PlayStation Blog schrijft Sony dat de presentatie meer dan zestig minuten beslaat en "nieuws, gameplay-updates en aankondigingen van gamestudio's verspreid over de wereld" bevat voor aankomende PlayStation 5-games. Daarbij zullen er zowel games van PlayStation Studios zelf als andere bedrijven de revue passeren.

Zoals gezegd wordt de State of Play op donderdag 12 februari om 23:00 uur Nederlandse tijd uitgezonden, en zal deze te zien zijn via YouTube en Twitch. De presentatie zal ook hieronder te zien zijn zodra hij begint. Uiteraard streamen we de presentatie ook op Twitch, YouTube en TikTok!

Over de precieze inhoud van de State of Play-presentatie is nog niets bekend. Wel is het opvallend dat de presentatie meer dan een uur duurt, wat het een van de langste State of Play-presentaties tot dusver maakt.

Watch on YouTube

Wat is er te zien in de nieuwe State of Play?

Sony brengt dit jaar in ieder geval Saros, Marathon en Marvel's Wolverine uit, maar van die laatste is inmiddels bevestigd dat de game in de lente van dit jaar een update krijgt.

Verder werd vorige week een nieuwe Horizon-game met een focus op multiplayergameplay aangekondigd, genaamd Horizon Hunters Gathering. We weten ook dat The Last of Us-ontwikkelaar Naughty Dog aan hun nieuwe game Intergalactic: The Heretic Prophet werkt, en volgens geruchten wordt er bij PlayStation Studios ook een nieuwe God of War-game ontwikkeld met metroidvania-elementen.

Andere titels die vermoedelijk voorbijkomen zijn: Resident Evil Requiem, Helldivers 2, Marvel Tokon: Fighting Souls, Ace Combat 8, Marathon en Phantom Blade Zero.

Kunnen we dan helemaal geen verrassingen verwachten? Volgens geruchten werkt Sony Santa Monica al een tijdje aan een tweedimensionale God of War-game met Kratos' broer Deimos in de hoofdrol, en vermoed wordt dat deze eindelijk wordt aangekondigd. Sowieso zijn er veel God of War-geruchten: ook zou er gewerkt worden aan een heruitgave van de eerste drie delen en spin-off met personages Atreus in de hoofrol.

▼ Volgende artikel
Confrontatie tussen Simon en aartsrivaal Tom (IGN) - Power-Up Podcast #4
Huis

Confrontatie tussen Simon en aartsrivaal Tom (IGN) - Power-Up Podcast #4

De collab waarvan je niet wist dat je ’m nodig had, maar die er nu toch echt is! Nick Nijland en Tom van Stam van IGN Benelux schuiven aan om Simon eindelijk eens op z’n plek te zetten. Samen met Martin gaat hij de strijd aan in een ultieme PUP vs. IGN-quiz, waarin de gamekennis flink op de proef wordt gesteld! Natuurlijk ontbreken de bekende PUP-zijsporen niet, maar zijn er ook genoeg games om over te lullen: Marathon, Resident Evil 2, Reanimal en Mario Tennis Fever komen allemaal voorbij! Dus wil je weten of Simon z’n zinloze haat een béétje terecht is? Check de aflevering snel, baklap!

Watch on YouTube

00:00 Intro
01:40 IGN op bezoek
06:45 Zijspoor één: Helmond represent
10:05 Terug naar IGN
13:20 Hoe werkt IGN precies?
25:00 Zijspoor twee: Yvonne Coldeweijer
26:25 Gamequiz
44:25 Simon z’n Tom-haat-origin
49:40 Marathon
56:05 Tom speelt Chrono Trigger
58:15 Resident Evil 2
01:01:45 Nick speelt Overwatch
01:04:30 Fallout
01:08:20 Simon speelt Mario Tennis Fever
01:15:00 Death Howl
01:17:55 Martin speelt Reanimal
01:24:45 Apex Legends
01:28:15 PlayStation State of Play-voorspel
01:29:25 Simons magazine-dilemma
01:38:40 Outro

Je kan ook de podcast beluisteren hieronder of via deze link!