ID.nl logo
Koopgids smartphone: Tips voor het vinden van de beste smartphone
© Reshift Digital
Huis

Koopgids smartphone: Tips voor het vinden van de beste smartphone

Je smartphone is een veelzijdig apparaat: muziek luisteren, foto’s en video’s maken, gamen, YouTube streamen, whatsappen, mailen, Instagram, Snapchat.... En deze lijst kan nog wel heel lang zo doorgaan. Wanneer je echter gaat zoeken naar een nieuwe smartphone, kom je in een woud van verschillende toestellen terecht. Wij helpen je met het vinden van de beste smartphone.

Volstaat je huidige smartphone?

©PXimport

Je bent geneigd om meteen de prijsvergelijkers en provider-aanbiedingen op te zoeken wanneer het tijd wordt voor een nieuwe smartphone. Maar voordat je dat doet, is het belangrijk om je eerst een paar vragen te stellen. Allereerst: volstaat je huidige smartphone nog? Je bent wellicht gewend om iedere twee jaar je abonnement te verlengen met een nieuw toestel. Maar je betaalt nog altijd de volle mep voor de smartphone, uitgesmeerd over de duur van je abonnement. Als je het toestel los aanschaft, kun je er vaak een betere deal vinden en een goedkoper sim-only abonnementje nemen. Je kunt op die manier ook wachten met het kopen van een nieuwe smartphone, totdat je de best deal tegenkomt... Zolang je huidige toestel nog volstaat natuurlijk!

©PXimport

Waarvoor gebruik jij je smartphone?

©PXimport

Voordat je je in het oerwoud van smartphones stort, is het ook zaak om na te gaan waar je je smartphone het meest voor gebruikt. Wil je whatsappen, browsen, muziek luisteren en fotootjes delen? Dan heb je geen iPhone van 1200 euro nodig. Dan kun je voor 250 euro al een opvallend luxe smartphone krijgen. Wil je de mooiste foto’s, beste (game-)prestaties en de mooiste beeldschermen, dan kom je wel in de duurdere prijsklasses. Sta ook even stil hoe lang je met een smartphone wilt doen. iPhones zijn het meest toekomstbestendig, met degelijke update-ondersteuning. Maar pak je smartphone dan wel goed in, want Apple heeft een beruchte reputatie als het aankomt op het onmogelijk maken van reparaties.

©PXimport

Budgettoppers

©PXimport

Een smartphone hoeft geen extreem hoge uitgave te zijn. Sterker nog: anno 2019 is het lastig om een prijskaartje van boven de 600 euro voor een smartphone nog goed te kunnen praten. Goede smartphones (waar je gerust minstens twee jaar mee doet) zijn al verkrijgbaar vanaf 200 euro. Daarbij hoef je eigenlijk vrijwel nergens echt op in te leveren: de camera’s schieten prima plaatjes, alle apps draaien zoals je gewend went en de toestellen ogen ontzettend luxe. In deze prijscategorie kun je geen iPhone krijgen, maar het aanbod van Android-smartphones is erg goed. Vooral Motorola, Huawei en Nokia bieden indrukwekkend goede smartphones aan in deze prijsklasse. Laatstgenoemde heeft vaak Android One op zijn smartphones geïnstalleerd: een speciale Androidversie die dankzij de ondersteuning van Google gegarandeerd van updates wordt voorzien.

©CIDimport

Chinese smartphone

©CIDimport

Wie een beetje slim shopt, koopt een Chinese smartphone. Waarschijnlijk denk je bij een Chinese smartphone aan Huawei en wellicht ben je bekend met merken als Oppo en OnePlus, die hun smartphones al in Nederland aanbieden. Maar er zijn ook nog minder bekende merken als Xiaomi, Vivo en Meizu, die ontzettend goede smartphones aanbieden voor een fractie van de prijs die je zou verwachten. Het vergt echter wel wat uitzoekwerk, want de smartphones liggen niet in de schappen van Nederlandse winkels. Je bent dus afhankelijk van grijze import. Let even goed op bij welke webshop je bestelt en ga na hoe het zit met de garantie en het risico voor een importheffing.

©CIDimport

Cameratoppers

©CIDimport

Smartphones hebben de compactcamera al lang en breed ingehaald als het aankomt op het maken van mooie foto’s. Maar toch zijn er enkele hardnekkige misverstanden. Veel smartphones komen met een dubbele camera, wat dankzij een combinatie van een telelens en een groothoeklens inzoomen zonder kwaliteitsverlies mogelijk maakt. Ook kunnen dankzij slimme algoritmes scherpte-diepte-effecten worden toegepast in bijvoorbeeld portretfoto’s. Maar een dubbele camera betekent lang niet altijd betere foto’s: twee slechte lenzen maken minder goede foto’s dan één goede. 

Een andere misvatting is dat je de duurste iPhone moet kopen om de mooiste foto’s te schieten. Hoewel de iPhone zich al jarenlang schaart tussen de beste camerasmartphones, ben je al jaren beter af met de nieuwste Galaxy S of Galaxy Note. Bovendien krijgen gevorderde fotografen met deze smartphones meer mogelijkheden in de geavanceerde instellingen. Een ander merk dat steeds beter scoort in cameratests is Huawei. De P- en Mate-serie beschikt over drie camera’s aan de achterzijde, die dankzij object- en sceneherkenning desgewenst ook de perfecte instellingen en bewerkingen automatisch toepast. Dat scheelt een hoop bewerk-gedoe achteraf.

©CIDimport

iPhone

©CIDimport

Veel mensen zweren bij de iPhone en zijn bij het zoeken naar een nieuwe smartphone dan ook op zoek naar een nieuwe iPhone. Dat is niet zo gek, het besturingssysteem (iOS) is ontzettend gebruiksvriendelijk, de nieuwste iPhone XS werkt geweldig en Apple doet er werkelijk alles aan om je vast te houden als iPhone-gebruiker (en in het verlengde daarvan AirPod-, Mac-, Apple Watch- en iPad-gebruiker). Alles van Apple werkt naadloos samen. Wat erg prettig is, maar je loopt tegen een kostenpost aan die niet in verhouding staat en daardoor niet goed te praten valt met argumenten als ‘ik gebruik hem heel veel’ of ‘ik doe er heel lang mee’. De prijzen van de nieuwste iPhones zijn namelijk behoorlijk gestegen, tot meestal ver boven de duizend euro. Kies je voor een nieuwe iPhone, dan zijn de oudere modellen zoals de iPhone 8 een betere optie. Kwaliteitsverschil is nauwelijks merkbaar en Apple zorgt dat je smartphone nog jarenlang updates krijgt.

▼ Volgende artikel
AOC brengt 260 Hz en G-SYNC-compatibiliteit naar betaalbare 24- en 27-inch schermen
© AGON by AOC
Huis

AOC brengt 260 Hz en G-SYNC-compatibiliteit naar betaalbare 24- en 27-inch schermen

AGON by AOC breidt zijn G4-serie uit met twee snelle instapmonitors voor competitieve games: de AOC GAMING 24G4ZR (23,8 inch) en 27G4ZR (27 inch). Beide modellen combineren een Fast IPS-paneel met een verversingssnelheid tot 260 Hz (240 Hz standaard) en een lage bewegingsonscherpte.

De nieuwe G4ZR-modellen richten zich op gamers die vooral snelheid zoeken, maar tegelijkertijd op hun budget willen (of moeten) letten. AOC zet de monitors standaard op 240 Hz en laat je optioneel naar 260 Hz overklokken via het OSD-menu of de G-Menu-software. De responstijden worden opgegeven als 1 ms GtG en 0,3 ms MPRT, waarbij die laatste waarde vooral iets zegt over bewegingsscherpte met backlight-strobing ingeschakeld.

Voor vloeiend beeld ondersteunen de 24G4ZR en 27G4ZR Adaptive-Sync en zijn ze volgens AOC NVIDIA G-SYNC-compatibel. Ook is er MBR Sync, waarmee variabele verversingssnelheid en backlight-strobing tegelijk gebruikt kunnen worden. Dat moet tearing en haperingen tegengaan, terwijl snelle bewegingen scherper blijven.

©AGON by AOC

Beeldkwaliteit, standaard en aansluitingen

Qua beeldkwaliteit kiest AOC voor Fast IPS, wat doorgaans snellere pixelovergangen combineert met IPS-eigenschappen zoals brede kijkhoeken. De 27-inch variant haalt volgens AOC 121,5% sRGB en 92,3% DCI-P3; de 23,8-inch versie 111,7% sRGB en 87,7% DCI-P3. De helderheid is 300 cd/m² en de kijkhoeken zijn 178 graden, zodat kleuren ook bij een schuine kijkpositie redelijk consistent blijven.

De ZR-modellen krijgen een volledig verstelbare standaard met 130 mm hoogteverstelling, plus kantelen, draaien en pivot. Handig als je je schermhoogte en -hoek precies wilt afstellen voor lange sessies. Daarnaast zijn de monitoren VESA 100x100-compatibel voor een arm- of wandmontage. Aansluiten kan via 2x HDMI 2.0 en 1x DisplayPort 1.4. Verder noemt AOC flicker-free en een hardwarematige low blue light-stand om vermoeide ogen te beperken.

©AGON by AOC

Naast de twee nieuwe modellen komen later ook varianten met een eenvoudiger voet die alleen kan kantelen: de 24G4ZRE en 27G4ZRE. Die gebruiken volgens AOC hetzelfde paneel en dezelfde snelheidsspecificaties, maar zijn bedoeld voor wie geen uitgebreide ergonomie nodig heeft.

Beschikbaarheid en prijzen

De AOC GAMING 24G4ZR, 27G4ZR, 24G4ZRE en 27G4ZRE hebben de volgende adviesprijzen: de 24G4ZR kost 149 euro en de 27G4ZR 169 euro. De tilt-only varianten zijn goedkoper: 129 euro voor de 24G4ZRE en 149 euro voor de 27G4ZRE.

Wat betekent MPRT?

MPRT staat voor 'Moving Picture Response Time' en gaat over bewegingsscherpte: hoe scherp een object blijft als het snel over het scherm beweegt. Fabrikanten halen lage MPRT-waardes vaak met backlight-strobing (de achtergrondverlichting knippert heel kort), wat bewegingen scherper kan maken. In ruil daarvoor kan het beeld wat donkerder worden en werkt het niet altijd even prettig voor iedereen.

▼ Volgende artikel
Gerucht: Nexon werkt aan Starcraft-shooter voor Blizzard
Huis

Gerucht: Nexon werkt aan Starcraft-shooter voor Blizzard

Het Zuid-Koreaanse zou een shooter gebaseerd op Starcraft in ontwikkeling hebben voor IP-eigenaar Blizzard.

Dat claimt The Korean Economic Daily. Een team binnen Nexon dat gespecialiseerd is in shooters zou zich op dit moment volledig richten op de nog onaangekondigde game. De ontwikkeling zou nog niet lang geleden zijn gestart, en dus zou de shooter nog lang op zich laten wachten.

Verdere details zijn er nog niet, behalve dat Choi Jun-ho ook bij het project betrokken zou zijn. Hij maakte eerder de populaire Shinppu-mapmod voor Starcraft.

Starcraft

Er gaan al langer geruchten over een shooter gebaseerd op Starcraft. Vorig jaar meldde Bloomberg-journalist Jason Schreier al in zijn boek 'Play Nice: The Rise, Fall and Future of Blizzard Entertainment' dat Blizzard aan een shooter zou werken. Volgens Schreier is de shooter van Nexon echter niet gerelateerd aan de shooter van Blizzard - het zouden om twee afzonderlijke projecten gaan.

De Starcraft-reeks bestaat uit real-time strategygames. De eerste verscheen in 1998, en een vervolg kwam in 2010 uit. Blizzard heeft al vaker geprobeerd shooters gebaseerd op de Starcraft-franchise te maken, maar die werden vooralsnog altijd geannuleerd.

Mogelijke onthulling op Blizzcon

Voor het eerst in enkele jaren organiseert Blizzard op 12 en 13 december de Amerikaanse beurs Blizzcon, waar alles rondom de uitgever wordt gevierd. Het is mogelijk dat één van de hierboven genoemde shooters daar wordt onthuld.