ID.nl logo
iPhone XR - Tussen wal en schip
© Reshift Digital
Huis

iPhone XR - Tussen wal en schip

De Apple iPhone XR is een iets minder dure smartphone dan de iPhone XS, die in september verscheen. Is deze iPhone daarom ook een slimmere keuze?

In september van 2017 kondigde Apple de iPhone X en de iPhone 8 (en 8 Plus) aan. Eerstgenoemde was natuurlijk de nieuwe iPhone-serie die het tienjarig jubileum van de iPhone markeerde. Een jaar later kondigde Apple de opvolger van de iPhone X aan, genaamd de iPhone XS en iPhone XS Max. Maar geen iPhone 8s, geen iPhone 9s en ook geen betaalbare iPhone SE2 (waar meermaals geruchten over opdoken).

Voor wie is deze iPhone bedoeld?

-

Bestaansrecht

Om eerlijk te zijn, vraag ik me af voor wie de iPhone XR bedoeld is. Het toestel is vreselijk duur: vanaf 859 euro. Voor dat geld krijg je geen dubbele camera en geen oledscherm. Sterker nog: het schermpaneel heeft niet eens een full-HD resolutie, wat toch al jaren wel de gangbare standaard voor smartphones is. Vooral voor grote schermen, waarmee ook de iPhone XR mee uitgerust is: 6,1 inch (15,5 cm) in doorsnee.

Natuurlijk begrijpt Apple zelf ook wel dat de iPhone X de verkoop van de XR kan kannibaliseren. Maar andere webshops verkopen deze smartphone nog altijd, voor een paar tientjes meer dan de iPhone XR. Voor dat geld krijg je een oledscherm met hoge resolutie én een geavanceerde dualcam.

Daarnaast heb je ook nog de iPhone 8 Plus, die Apple zelf ook nog aanbiedt voor 799 euro. Deze smartphone heeft ook een groot scherm met full-HD resolutie en een dualcam. Alleen gebruik je een vingerafdrukscanner voor de ontgrendeling, in plaats van Face ID en de camera en chipset is merkbaar wat ouder.

Het iOS-ecosysteem van Apple is een soort Hotel California, dus veel iPhone-gebruikers die op zoek zijn naar een nieuwe smartphone, willen ook echt een nieuwe iPhone en hebben geen interesse in betaalbaardere Android-smartphones. Wanneer (begrijpelijkerwijs) de iPhone XS buitenspel staat vanwege zijn absurde prijs vanaf 1159 euro, maar je toch een nieuwe iPhone zoekt, zou ik om eerlijk te zijn eerder voor de iPhone X of iPhone 8 Plus kiezen. Door zijn te hoge prijs valt de iPhone XR een beetje weg ten opzichte van Apple’s eigen concurrenten, terwijl deze iPhone niet eens zo heel verkeerd is.

©PXimport

©PXimport

©PXimport

©PXimport

Bouwkwaliteit

De iPhone XR heeft ongeveer hetzelfde uiterlijk als de iPhone X en iPhone XS. Het grote 6,1 scherm noemde ik zojuist al, de grootte hiervan wordt ietsje kleiner gehouden door de alternatieve schermverhouding van 19,5 bij 9 en de scherminkeping bovenin het scherm, waarin de camera, luidspreker en overige sensoren zitten verwerkt. De dikkere schermranden zijn echter wel wat minder flatteus.

De ronde randen rondom de smartphone zijn van aluminium gemaakt. De achterzijde is van glas, om draadloos opladen mogelijk te maken. Omdat de iPhone XR in meerdere kleuren verkrijgbaar is (rood, goud, wit, roze, zwart en blauw) zijn vette vingerafdrukken op de achterzijde niet heel erg opvallend. Toch is het aan te bevelen om de iPhone XR te beschermen met een hoesje, want glas blijft immers breekbaar en reparaties van je dure iPhone zijn een van de beruchte Apple-melkkoeien. Desondanks voelt het toestel solide aan en is de smartphone waterdicht.

Scherm

Wanneer je upgradet van een oude iPhone naar de iPhone XR, dan zal de schermkwaliteit een mooi stapje vooruit zijn. Vooral de kleurweergave is erg mooi en de helderheid is ook zeer goed. Het is indrukwekkend hoe Apple dit LCD-paneel heeft afgesteld. Punt is alleen dat je in deze prijsklasse een (am)oledscherm mag verwachten. Dit type schermpanelen zijn toch een stuk indrukwekkender qua beeldweergave. Bovendien had de resolutie wel wat hoger gemoeten. In prijsklasses boven de 500 euro zijn oled- en amoledschermen met minimaal full-HD resolutie wel de norm. Het verschil is te zien met de iPhone X, die niet veel duurder is... Zolang deze nog op voorraad is natuurlijk.

©PXimport

Camera

Ander verschil is natuurlijk de camera. De iPhone XR heeft geen dualcam. Dat is niet zo’n enorm probleem, omdat de enkele camera ontzettend goed is. Maar toch, het is wat gek. De dubbele (of zelfs driedubbele camera’s) van smartphones in hoge prijsklasses bieden geavanceerde opties, als groothoeklenzen en telelenzen, zodat je zonder kwaliteitsverlies kunt inzoomen. Ook werken AR-functies in iOS 12 beter, omdat meerdere lenzen diepte beter in kunnen schatten. Opvallend is wel dat de portretmodus, die ook gebruik kan maken van een dubbele camera, wel erg goed werkt bij deze iPhone XR.

©PXimport

Deze geavanceerde zoom-opties van meerdere camera’s, die mis je wel. Maar vergis je niet, de camera kan ontzettend goede foto’s maken. Zoals je van iPhones gewend bent, zijn de foto’s ontzettend natuurgetrouw en gedetailleerd. Ook bij verminderd licht. Als het echter donker is, tsja, dan moet hij zijn meerdere erkennen in de smartphonecamera’s van Samsung en Huawei.

Ik noemde net al de portretmodus, die is wel de moeite waard om eens uit te proberen. Net als bij de andere iPhones trouwens. De mooiste resultaten maak je met de camera aan de achterzijde, maar ook de selfiecam kan dit prima: terwijl dit natuurlijk ook geen dualcam is. Desondanks kunnen achtergronden prima ingeschat worden en alleen een paar plukjes haar werden met de achtergrond mee vervaagd.

©PXimport

©PXimport

©PXimport

©PXimport

Specs

De specificaties zijn grotendeels gelijk met de iPhone XS, en dat is fijn. De A12 processor van Apple is bijzonder krachtig en laat in de benchmarks uitstekende scores zien. iOS hikt geen enkele keer en pas wanneer de zwaarste AR-toepassingen gedraaid worden, begin je de laadschermen en hogere temperaturen te merken. Over de performance van deze chipset en iOS 12 valt er niks te klagen.

Naast de prestaties is ook de accuduur goed. Sterker nog, deze is beter dan de nog duurdere iPhone XS. Dat is mede te verklaren aan het scherm, een lcd-scherm met lagere resolutie heeft immer minder energie nodig. Maar ook is de accucapaciteit een slagje groter dan de iPhone XS. Dat is opvallend. Hierdoor zit je niet te zweten als je je lader niet bij je hebt, en dat is voor een iPhone vrij bijzonder. De accuduur komt aardig in de buurt van Android-concurrenten: iets meer dan een dag. Afhankelijk van hoe vaak (en hoe) je je iPhone gebruikt natuurlijk. Het is wel jammer er geen snellader voor de iPhone XR is, hiermee loopt Apple een paar flinke stappen achter op de concurrentie.

Opvallend is dat ook de iPhone XR over een e-sim beschikt. Een soort ingebouwde simkaart, die momenteel nog niet door Nederlandse providers ondersteund wordt. Naast e-sim is er echter een gewoon nano-simkaartslot aanwezig.

De accuduur komt aardig in de buurt van Android-concurrenten.

-

Conclusie

De iPhone XR is een prima iPhone, maar zoals je gewend bent van Apple is de smartphone veel te duur. In het geval van de iPhone XR is dat problematisch, want vooral de iPhone X is een veel logischere aankoop. Ook biedt de iPhone 8 Plus voor minder geld een highres-scherm en meer cameramogelijkheden door zijn twee lenzen. Ook Android-alternatieven bieden betere schermen, accuduur en camera. Desondanks kan deze iPhone geroemd worden om zijn krachtige prestaties, (voor iPhone-begrippen) acceptabele accuduur en prima cameralens.

Goed
Conclusie

**Prijs** vanaf € 859,- **Kleuren** Zwart, wit, rood, goud, roze, blauw **OS** iOS12 **Scherm** 6,1 inch lcd (2436x1125) **Processor** hexacore (Apple A12 Bionic) **RAM** 3 GB **Opslag** 64, 256 of 512 GB **Batterij** 2.942 mAh **Camera** 12 megapixel (achter), 7 megapixel (voor) **Connectiviteit** 4G (LTE), Bluetooth 5, wifi, gps **Formaat** 15,1 x 7,6 x 0,8 cm **Gewicht** 194 gram **Overig** Lightning, geen koptelefoonpoort, esim **Website** [www.apple.com](https://www.apple.com/nl/shop/buy-iphone/iphone-xr)

Plus- en minpunten
  • Prestaties
  • Accuduur
  • Bouwkwaliteit
  • Gebruiksgemak
  • Prijs
  • Geen koptelefoonpoort en dongel
  • Geen dualcam
  • LCD scherm met lage resolutie
▼ Volgende artikel
Review Huawei Freeclip 2 – Voel je niet, hoor je wel
© Wesley Akkerman
Huis

Review Huawei Freeclip 2 – Voel je niet, hoor je wel

De Huawei Freeclip 2 is een opmerkelijke set oordopjes. Niet alleen omdat je ze om je oren draagt, alsof het oorbellen met clipjes zijn, maar omdat er een bijzonder verrassend geluid uit komt, ondanks dat compacte formaat. Het grootste minpunt? De prijs…

Goed
Conclusie

Met een prijskaartje van pakweg 200 euro moet je diep in de buidel tasten voor de Huawei Freeclip 2. Maar daar krijg je dan ook wel de meest comfortabele open-ear-oordoppen van dit moment voor terug. Koppel dat aan een warme en vertrouwde audiobeleving en je houdt een set over die in deze categorie zijn weerga niet kent. Het gedoe met de app en de bediening is vervelend, zeker op dit prijspunt, dus hopelijk doet de fabrikant daar nog iets mee.

Plus- en minpunten
  • Ongekend draagcomfort
  • Audio klinkt warm en vertrouwd
  • Overzichtelijke applicatie
  • Lekker compact oplaadhoesje
  • Lange batterijduur
  • Audio kan vervormd klinken na equalizer
  • Hoge aanschafprijs
  • Fysieke bediening wat onhandig
  • App met een omweg installeren
CategorieSpecificatie
AfmetingenOordopje: ca. 25,4 × 26,7 × 18,8 mm; Case: ca. 50 × 49,6 × 25 mm
GewichtEnkel oordopje: ca. 5,1 g; Oplaadcase: ca. 37,8 g
BouwIP57 (oordopjes), IP54 (oplaadcase)
ConnectiviteitBluetooth 6.0; Protocol: A2DP 1.3, HFP 1.7, AVRCP 1.6
Batterij60 mAh per oordopje, 537 mAh in de oplaadcase (Lithium-ionpolymeer)
GebruiksduurMuziek: 9 uur (oordopjes) / 38 uur (met case)
OpladenUSB Type-C, draadloos opladen, 40 min voor oordopjes (3C-laadtempo)
AudioDual-engine driver (10,8 mm), bereik 20 Hz tot 20.000 Hz
CodecsL2HC, AAC, SBC ondersteuning via A2DP
Microfoons4 MEMS-microfoons en 2 VPU-microfoons voor heldere gesprekken

Het kan zijn dat het ontwerp van de Huawei Freeclip 2 je nog niet bekend voorkomt. Toch bestaat dit soort oordopjes al een tijdje. Niet alleen in de vorm van de voorganger van dit model; Motorola heeft bijvoorbeeld de Buds Loop, terwijl JBL eerder de Soundgear Clips aankondigde. Desondanks geniet de productcategorie nog weinig populariteit. Waarschijnlijk vanwege de iets minder audiokwaliteit en iets hogere aanschafprijs in vergelijking met 'normale' oortjes.

De Huawei Freeclip 2 valt (net als zijn soortgenoten) onder de categorie open-ear-oordopjes (en subcategorie C-bridge). Dat betekent dat ze niet ín je oren gaan, maar net boven de gehoorgang hangen en de muziek als het ware de opening in blazen. Daardoor blijf je goed in contact met je directe omgeving terwijl je naar je eigen muziek luistert, en anderen hebben daar weinig last van: er lekt soms wat geluid weg, maar meestal zo zacht dat het nauwelijks stoort.

©Wesley Akkerman

Verbeteringen Huawei Freeclip 2

Mocht je al weg bekend zijn met de Huawei Freeclip, dan is het goed om even kort te verbeteringen te bespreken. Deze set beschikt bijvoorbeeld over adaptieve audio, waardoor hij het volumeniveau aan de omgevingsgeluiden kan aanpassen. Daarnaast kun je de hardware bedienen met zowel tik- als veegbewegingen. De batterijen houden het één uur langer vol (nu negen uur) en het oplaadhoesje gaat twee uur langer mee (nu in totaal 38 uur).

Ook mooi meegenomen: de oorhangers wegen ongeveer elf procent minder dan de eerste variant, terwijl Huawei niet inleverde op audiokwaliteit. Sterker nog: die is er op vooruitgegaan. Muziek klinkt over het algemeen helder en fris en als je binnen de bijbehorende app de equalizer gebruikt, ook nog eens warm en omhelzend. De bas kan soms wat scherp klinken en er treedt enige vervorming op na het gebruik van die equalizer, maar dit valt allemaal binnen de verwachting.

©Wesley Akkerman

De afweging maken

Je kunt van een set open-ear-dopjes namelijk niet dezelfde audiokwaliteit verwachten als van oordoppen die daadwerkelijk je gehoorgang ingaan en de boel netjes afsluiten. Desondanks zijn we onder de indruk van de audiokwaliteit. Je favoriete tunes klinken aangenaam en vertrouwd; een groter compliment kunnen we open-ear-setjes niet geven. Onze ervaringen met andere merken dopjes laten qua audio nog wel eens wat te wensen over, maar hier vallen veel negatieve ervaringen weg.

Zoals gezegd klinkt de audio niet perfect. Je mist soms wat detail en ook de bredere soundstage die je krijgt met oordoppen die je afsluiten van de wereld. De vraag is alleen: maakt dat in de praktijk veel uit? Meestal niet, want met open-ear-modellen kies je bewust voor die balans. Je levert iets in op geluidskwaliteit, maar je blijft je omgeving horen. Daardoor lenen dit soort sets zich perfect lenen voor bijvoorbeeld fietsers en wanneer je in de sportschool bent: momenten waarop je niet helemaal afgesloten wilt zijn van de buitenwereld.

©Wesley Akkerman

Draagcomfort is top, bediening laat steken vallen

Verder zitten de Huawei FreeClip 2-oortjes opvallend prettig. Je hangt ze als het ware aan je oor en schuift ze daarna simpelweg naar de plek die voor jou goed voelt. Zitten ze hoger fijner, dan zet je ze iets omhoog. Liever wat lager, dan laat je ze wat meer zakken. Fijn is ook dat ze bij de meeste oorbellen niet in de weg zitten, dus je hebt best veel speelruimte voor de pasvorm. En als leuke extra: ze vallen op als een soort sieraad – je oogt meteen wat modieuzer met deze dingen.

Dat gezegd hebbende zijn we minder te spreken over de fysieke bediening. Het is fijn dat je kunt vegen en tikken, maar juist dat tikken op de dunne rand (de C-brug) werkt minder betrouwbaar dan je hoopt. Eén tik doet gelukkig niets, want die maak je soms al per ongeluk. Alleen: als je wél bewust een tik- of drukbeweging probeert te doen, pakt de brug dat lang niet altijd. Of je nu net te zacht drukt of net niet snel genoeg bent, het resultaat is hetzelfde: we grepen uiteindelijk toch steeds naar onze smartphone om te pauzeren, te skippen of het volume aan te passen.

Daarnaast helpt het ook niet dat je voor Huawei-producten apps moet downloaden die niet gewoon in de Google Play Store staan. Je moet eerst AppGallery van Huawei downloaden en vervolgens AI Life installeren. Android geeft zelfs een flinke waarschuwing en dat voelt niet bepaald geruststellend. Ga je toch door, dan krijg je wel een overzichtelijke manier om de Huawei FreeClip 2 te beheren. Aan de app zelf ligt het dus niet.

Huawei Freeclip 2 kopen?

Met een prijskaartje van pakweg 200 euro moet je diep in de buidel tasten voor de Huawei Freeclip 2. Maar daar krijg je dan ook wel de meest comfortabele open-ear-oordoppen van dit moment voor terug. Koppel dat aan een warme en vertrouwde audiobeleving en je houdt een set over die in deze categorie zijn weerga niet kent. Het gedoe met de app en de bediening is vervelend, zeker op dit prijspunt, dus hopelijk doet de fabrikant daar nog iets mee.

▼ Volgende artikel
Death Stranding: Director’s Cut nu speelbaar via Xbox Game Pass
Huis

Death Stranding: Director’s Cut nu speelbaar via Xbox Game Pass

Microsoft heeft de Xbox Game Pass-titels van de komende wekend aangekondigd. Onder de games die naar de dienst komen valt ook Death Stranding: Director's Cut, die sinds vandaag op Game Pass staat.

De nieuwe Xbox Game Pass-toevoegingen werd via Xbox Wire aangekondigd. Daar valt ook meer informatie over de verschillende games die naar de abonnementsdienst komen te lezen.

Death Stranding

De Director's Cut van Death Stranding is daarbij een van de meest opvallende toevoegingen. Het spel van Hideo Kojima kwam in eerste instantie alleen op PlayStation-consoles uit, maar kwam daarna ook naar Xbox. Kojima bedacht hiervoor de Metal Gear-reeks en staat bekend om zijn vaak duizelingwekkende concepten en haast onnavolgbare verhalen in zijn games. Inmiddels is ook een vervolg op Death Stranding uitgekomen op PlayStation 5, maar die is nog niet op andere platforms beschikbaar.

In Death Stranding maken we kennis met een Amerika dat uit elkaar is gevallen doordat de grens tussen deze wereld en het dodenrijk vervaagt. De wereld wordt geteisterd door unieke regenbuien die niet alleen levende wezens en materialen in extreem snel tempo verouderen, maar ook een soort geesten (BT's) laten verschijnen. Als gevolg hiervan is de samenleving in de VS uit elkaar gevallen en zijn de overgebleven steden afgesloten, vaak ondergrondse forten die geen contact met elkaar hebben.

Spelers besturen Sam Porter Bridges - gespeeld door The Walking Dead-ster Norman Reedus - die door Amerika trekt en pakketjes tussen de verschillende vestigingen vervoert. Ondertussen probeert hij de steden aan een netwerk te verbinden, zodat de samenleving langzaam maar zeker weer in contact met elkaar komt en materialen kunnen uitwisselen via het netwerk. Sam heeft daarnaast de unieke eigenschap de hierboven genoemde BT's te zien. Hij weet zelfs wanneer hij ze nadert doordat hij een speciale baby bij zich draagt met soortgelijke paranormale gaven.

View post on X

De Xbox Games Pass-toevoegingen

Hieronder zijn alle toevoegingen aan Xbox Game Pass van de komende weken te zien.

  • Death Stranding: Director’s Cut (Xbox Series-consoles, pc en cloud) vanaf vandaag beschikbaar via Game Pass Ultimate, Premium, PC Game Pass

  • Ninja Gaiden: Ragebound (Xbox Series-consoles, pc en cloud) vanaf vandaag beschikbaar via Game Pass Ultimate, Premium, PC Game Pass

  • RoadCraft (pc) vanaf vandaag beschikbaar via Game Pass Ultimate, Premium, PC Game Pass

  • The Talos Principle 2 (Xbox Series-consoles en pc) vanaf 27 januari beschikbaar via Game Pass Ultimate, Premium, PC Game Pass

  • Anno: Mutationem (console, pc en cloud) vanaf 28 januari beschikbaar via Game Pass Ultimate, Premium, PC Game Pass

  • Drop Duchy (console, pc en cloud) vanaf 28 januari beschikbaar via Game Pass Ultimate, Premium, PC Game Pass

  • MySims: Cozy Bundle (pc) vanaf 29 januari beschikbaar via Game Pass Ultimate, PC Game Pass

  • Warhammer 40,000: Space Marine 2 (Xbox Series-consoles, pc en cloud) vanaf 29 januari beschikbaar via Game Pass Ultimate, Premium, PC Game Pass

  • Indika (Xbox Series-consoles, pc en cloud) vanaf 2 februari beschikbaar via Game Pass Ultimate, PC Game Pass

  • Final Fantasy 2 (Xbox Series-consoles, pc en cloud) vanaf 3 februari beschikbaar via Game Pass Ultimate, Premium, PC Game Pass

Deze games verdwijnen op 31 januari van Xbox Game Pass:

  • Citizen Sleeper 2: Starward Vector (console, pc en cloud)

  • Lonely Mountains: Snow Riders (console, pc en cloud)

  • Orcs Must Die! Deathtrap (console, pc en cloud)

  • Paw Patrol World (console, pc en cloud)

  • Shady Part of Me (console, pc en cloud)

  • Starbound (console, pc en cloud)

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.