ID.nl logo
Water besparen: elke druppel telt
© splitov27 - stock.adobe.com
Energie

Water besparen: elke druppel telt

Alsof het leven nog niet duur genoeg is, gaat in 2024 ook de waterschapsbelasting flink omhoog. Vooral gezinnen gaan meer betalen, maar ook alleenstaanden moeten rekenen op een paar tientjes extra. Hoewel je op dit bedrag helaas niet kunt besparen, heb je wél invloed op de hoogte van je waterrekening.

In dit artikel lees je:

  • Waarom de waterschapsbelasting in 2024 omhooggaat
  • Wat jouw waterverbruik daar (indirect) mee te maken heeft
  • Tips om per ruimte op water te besparen

Ook interessant: Zicht op je verbruik met de HomeWizard Energy Display

De verwachte belastingverhogingen zijn niet mals, ontdekte de Unie van Waterschappen tijdens een ronde langs de 21 waterschappen van het land. Zo betaalt een gezin in een koophuis met een WOZ-waarde van 250.000 euro dit jaar gemiddeld 416 euro; 45 euro meer dan normaal. Alleenstaande huurders zijn dit jaar aan de waterschappen zo'n 188 euro kwijt; een verhoging van 20 euro. Het gaat wel om een schatting: de precieze bedragen zijn afhankelijk van regio en persoonlijke situatie.

Reden voor de fikse belastingverhoging is de klimaatverandering. De waterschappen zijn genoodzaakt steeds grotere investeringen te doen om problemen op dit gebied het hoofd te bieden – denk aan bescherming tegen overstromingen en hoogwater, zuivering van steeds vuiler rioolwater en het behouden van natuurlijke waterbronnen zoals meren, rivieren en grondwaterlagen. Dat geld moet ergens vandaan komen, en dus wordt er een beroep gedaan op de belastingbetaler.

©andrii - stock.adobe.com

Als particulier kun je de waterschappen ondersteunen door ook zélf een steentje bij te dragen aan een beter milieu. Door minder water te verbruiken, verlicht je onder meer de druk op drinkwaterbronnen en verminder je de hoeveelheid afvalwater die in het rioleringssysteem terechtkomt. Zo hoeft er minder water gezuiverd te worden, wordt het risico op overstromingen kleiner en valt ook jouw persoonlijke waterfactuur wat lager uit.

Hoeveel water verbruiken we en wat kost dat?

Maar hoeveel water gebruiken we nu eigenlijk op een dag? Volgens berekeningen van Waternet verbruikt de gemiddelde klant zo’n, niet schrikken, 141 liter water per dag. De grootste waterslurpers zijn de douche (60,1 liter per dag), de wc (29,4 liter per dag) en de wasmachine (17,2 liter per dag). Met alleen het wassen van je handen verbruik je per persoon ook al 8,7 liter water per dag.

De bedragen die we voor water neerleggen, verschillen per watermaatschappij. In 2024 kost een kuub water (1000 liter) bij PWN, het waterbedrijf van Noord-Holland, 1,77 euro (exclusief vastrecht en belastingen). Woon je alleen en verbruik je een gemiddelde van 49 m³ (kuub) water per jaar, dan gaat dit je zo’n 86 euro kosten. Een gezin met twee kinderen verbruikt jaarlijks gemiddeld 195 m³ en is daar in dit geval 345 euro aan kwijt.

Let op: hier komen dus nog vastrecht en belastingen bij. Het te betalen bedrag aan vastrecht is afhankelijk van de capaciteit van de watermeter. Belastingen worden bepaald op basis van het aantal m³ leidingwater dat wordt verbruikt. Het belastingtarief bij PWN is 0,418 euro per m³.


💧 Op de site van de Vewin, de vereniging van drinkwaterbedrijven in Nederland, worden elk jaar de nieuwe drinkwatertarieven gepubliceerd. Klik hier om de drinkwatertarieven 2024 te bekijken. 💧


Hoe kun je besparen op water?

We geven dus behoorlijk wat uit aan water. Het goede nieuws is dat daar zeker het een en ander op te besparen valt. Hoewel het niet direct om choquerende verschillen zal gaan, geldt ook hier dat alle kleine beetjes helpen. Douche je voortaan een paar minuutjes korter dan je gewend bent, dan scheelt dat je bijvoorbeeld al snel zo’n 500 liter per maand. Op jaarbasis is dat 6 m³, wat met het watertarief van PWN neerkomt op een bedrag van ruim 10 euro. Let je ook op andere gebieden op je waterverbruik, dan kan dat je dus jaarlijks makkelijk een paar tientjes winst opleveren. Dat compenseert weer mooi die verhoogde waterschapsbelasting.

Vergeet daarnaast niet dat je met deze aanpassingen ook de planeet een handje helpt en zo de waterschappen in zekere zin ontlast. Als iedereen dit doet, wordt dat belastingtarief in de toekomst wellicht weer wat verlaagd.

We kijken nu naar manieren om water te besparen in de verschillende ruimtes van het huis.

Badkamer

Als er ergens veel water stroomt, is het de badkamer wel. Het dagelijkse douchemomentje is voor velen van ons heilig, en we blijven dan ook graag iets te lang onder die heerlijk warme straal staan. We noemden het hierboven al even, maar het kan écht lonen om wat korter te douchen dan gebruikelijk. Met een standaard douchekop bespaar je met vijf minuten korter douchen al zo’n 30 liter. Heb je een regendouche, dan is dat maar liefst 75 liter. Per maand scheelt dat je honderden tot duizenden liters water! Een mooie bijkomstigheid is dat ook je energierekening lager uitvalt. 

©dinastya - stock.adobe.com

Een waterbesparende douchekop kan ook uitkomst bieden. Deze douchekoppen laten maximaal 7,2 liter water per minuut door en verminderen daarmee het totale waterverbruik tot wel 40 procent ten opzichte van een standaard douchekop. Je hoeft bij een waterbesparende douchekop niet bang te zijn voor een zwak straaltje: doordat het water met lucht gemengd wordt, blijft de straal net zo krachtig.

Actief aan de slag met korter douchen?

Houd de tijd dan bij met een handig wekkertje!

Toilet

Hoewel het doorspoelen van het toilet slechts een korte handeling is, gaat er iedere keer behoorlijk wat water bij verloren. De meeste wc’s beschikken tegenwoordig over een spoelkeuzeknop voor de kleine en de grote boodschap. Kies je voor volledig doorspoelen, dan spoel je al gauw 6,7 liter weg. Met de kleine knop is dat ongeveer de helft: 3,7 liter. Maak dus slim gebruik van de spoelkeuzeknop en spoel alleen volledig door als dat echt nodig is. Controleer ook je toilet op lekkages. Stroomt er continu water aan de achterkant van de toiletpot, dan wijst dat erop dat reparatie nodig is.

Keuken

Ook in de keuken wordt niet altijd zuinig omgegaan met water. Pannetje hier, waterkokertje daar, tóch even snel de vaatwasser aan en voor je er erg in hebt, heb je liters water door de afvoer gejaagd. Probeer je bewust te worden van wanneer en voor welk doeleind je water gebruikt en gebruik alleen de juiste hoeveelheden. Gooi dus niet een hele pan vol met water voor een bescheiden laagje pasta en wacht tot de vaatwasser helemaal vol is voor je ‘m aanzet. Laat je de kraan altijd stromen tot-ie warm is? Zonde! Vang het koude water op in een emmer en gebruik dit om je planten water te geven of je kop koffie of thee mee op te warmen. Als je dit meerdere keren per dag doet, bespaar je dagelijks zo een aantal liter water.

Lees ook: Energie besparen? Dít is het moment om je vriezer te ontdooien!

Washok

In een gezin met kinderen draait de wasmachine al gauw meerdere keren per dag. Logisch met dat wasgoed waar maar geen eind aan lijkt te komen, maar voor je waterrekening en het milieu is dit niet zo gunstig. Gelukkig is het vaak goed mogelijk om iets minder wasjes te draaien, bijvoorbeeld door kleding wat langer uit te hangen. Met één keer minder wassen per week bespaar je al tot 200 liter water per maand. Als je toch de wasmachine gebruikt, zorg er dan voor dat-ie vol zit en selecteer een eco-programma. Je was wordt dan net zo schoon, maar er wordt minder water én energie verbruikt.  

©Pasta Design

Tuin

In dit regenachtige land worden we regelmatig getrakteerd op gratis water – waarom zouden we daar niet optimaal van profiteren? De beste manier om regenwater op te vangen, is met behulp van een regenton. Dit water kun je vervolgens weer gebruiken voor het besproeien van de tuin en andere huishoudelijke taken, zoals het lappen van de ramen, het dweilen van de vloer en het bewateren van (binnen)planten. Je kunt er zelfs het toilet mee doorspoelen. Om te voorkomen dat de grond van je tuin onnodig veel vocht verliest, kun je bodembedekkende planten gebruiken. Geef daarnaast je planten één keer per week dicht bij de wortel water, zodat er niet overmatig gesproeid hoeft te worden.

Voor iedere ruimte

Effectief water besparen is onmogelijk wanneer er sprake is van lekkages, klein of groot. Zo zorgt een kraan die tien druppels per minuut lekt voor een jaarlijks waterverlies van bijna 2000 liter. Een toilet met een lekkende spoelbak verbruikt zo'n 25 liter per uur, oftewel bijna 220.000 liter per jaar. Zorg er dus voor dat lekkages na signalering zo snel mogelijk opgelost worden om nog meer waterverlies te voorkomen. Twijfel je of er sprake is van een lek? Check dan de waterstand, bijvoorbeeld voor en na het slapen. Is er een (groot) verschil, dan wijst dit op een lekkage.

Installeer daarnaast waar het kan waterbespaarders. De waterbesparende douchekop kwam al even voorbij, maar kijk bijvoorbeeld ook eens naar waterbesparende kranen en thermostaatkranen. Met die laatste is je water sneller op temperatuur, waardoor je óók minder energie verspilt.


▼ Volgende artikel
Gerucht: Nexon werkt aan Starcraft-shooter voor Blizzard
Huis

Gerucht: Nexon werkt aan Starcraft-shooter voor Blizzard

Het Zuid-Koreaanse zou een shooter gebaseerd op Starcraft in ontwikkeling hebben voor IP-eigenaar Blizzard.

Dat claimt The Korean Economic Daily. Een team binnen Nexon dat gespecialiseerd is in shooters zou zich op dit moment volledig richten op de nog onaangekondigde game. De ontwikkeling zou nog niet lang geleden zijn gestart, en dus zou de shooter nog lang op zich laten wachten.

Verdere details zijn er nog niet, behalve dat Choi Jun-ho ook bij het project betrokken zou zijn. Hij maakte eerder de populaire Shinppu-mapmod voor Starcraft.

Starcraft

Er gaan al langer geruchten over een shooter gebaseerd op Starcraft. Vorig jaar meldde Bloomberg-journalist Jason Schreier al in zijn boek 'Play Nice: The Rise, Fall and Future of Blizzard Entertainment' dat Blizzard aan een shooter zou werken. Volgens Schreier is de shooter van Nexon echter niet gerelateerd aan de shooter van Blizzard - het zouden om twee afzonderlijke projecten gaan.

De Starcraft-reeks bestaat uit real-time strategygames. De eerste verscheen in 1998, en een vervolg kwam in 2010 uit. Blizzard heeft al vaker geprobeerd shooters gebaseerd op de Starcraft-franchise te maken, maar die werden vooralsnog altijd geannuleerd.

Mogelijke onthulling op Blizzcon

Voor het eerst in enkele jaren organiseert Blizzard op 12 en 13 december de Amerikaanse beurs Blizzcon, waar alles rondom de uitgever wordt gevierd. Het is mogelijk dat één van de hierboven genoemde shooters daar wordt onthuld.

▼ Volgende artikel
Review: Mario Tennis Fever is een leuke set
Huis

Review: Mario Tennis Fever is een leuke set

Je vraagt je bij elke Mario-sportgame toch weer af: bereikt het de highs van die oeroude Game Boy-games van Camelot, zoals Mario Tennis en Mario Golf)? Het antwoord is, wat mij betreft, steevast  ‘nee’. Maar tussen ‘perfect’ en ‘niet perfect’ zit nog altijd een breed spectrum aan kwaliteit. En Fever? Die nestelt zich moeiteloos aan de betere kant van dat spectrum.

De drie toernooien die deze game rijk is, daar ben je een uurtje zoet mee. Waarschijnlijk zonder een set te verliezen. De Adventure Mode? Een paar uurtjes meer dan dat, en hoewel ook die nergens uitdagend wordt vertelt het wel een vermakelijk verhaal over Mario en Luigi die als baby’s hun tennis-skills moeten oppoetsen vanwege… bijzondere redenen.

Er zijn ook drie Challenge Towers met allerlei unieke uitdagingen die eventjes vermaken. In mix-up vinden we tennis, maar dan met regels en omstandigheden die alleen het Mushroom Kingdom kan bieden, en dat was het wel zo’n beetje. Wie Mario Tennis Fever alleen speelt is een weekend zoet en heeft zich prima vermaakt. Maar sportgames zijn er, natuurlijk, om je competitieve aard los te laten op vrienden, familie, kroost of online uitdagers.

Leuk

Daarom wil ik het ook niet al te uitgebreid over die singleplayermodi hebben. Ja, Nintendo heeft z’n best gedaan. Ja, er is weinig aan te merken op de minigames en kleine tussenscènes die de Tennis Academy te bieden heeft en de ontwikkelaars verdienen het dat het hier even aangestipt wordt. Nooit sla je stijl achterover van briljante ideeën of concepten, en er wordt geen druppeltje zweet gemorst van de spanning. Maar ‘leuk’ is eigenlijk een perfect, allesomvattend begrip om deze kant van de game te omschrijven.

De echte graadmeter echter, is de kern van de gameplay. Hoe speelt het? Hoe diep gaat het? Hoeveel personages, gekke rackets en super-power-mega-skillmoves zijn er in dit pakketje gepropt en hoe verhouden die zich tot elkaar? Na mening middag ballen overslaan of in dubbelspel terugslaan met mijn zoontje van 9, zijn we eruit: Mario Tennis Fever heeft ontzettend lekkere gameplay.

Content is king

Content is in de eerste instantie de name of the game. Er zitten bijna veertig personages in de game, meer dan een dozijn verschillende banen en de hoofdattractie is de aanwezigheid van tientallen Fever-rackets, die elk hun eigen unieke skill met zich meebrengen. De bananentros die Donkey Kong een ‘racket’ noemt strooit bananen over de baan, met het vulkaanracket plopt er een (je raadt het nooit) vulkaan op uit de baan en het Thwomb-racket zorgt ervoor dat het iconische stenen blok uit de Mario-serie plots uit de lucht valt – hopelijk op een tegenstander. Een zogeheten Fever-shot is verder ook geen hogere wiskunde. Om de zoveel tijd is je metertje vol en ram je dat ding over de baan heen.

Extra fijn is dat het gros van dit alles vrij te spelen is waar je maar wil. Laat je de singleplayermodi links liggen en speel je gewoon wat potjes tegen elkaar? Geen probleem, om de zoveel potten krijg je een nieuw racket, personage, of kleurtjes voor je favoriete tennissers.  

Watch on YouTube

Plak er een voldoende op

Enfin, tot zover de uitleg en alles wat hier te vinden is. Leuk spelletje, plak er een voldoende op en klaar, toch? Nou nee, want hoewel alles hierboven zijn eigen rol speelt, zijn het de diepere lagen daaronder die Mario Tennis  Fever tot grotere hoogten dan ‘plak er even een voldoende op’ stuwen. Al die personages? Die beschikken over hun eigen stats en eigenaardigheden. Wario laadt z’n powershots razendsnel op, Bowser Jr. legt veel meer precisie in z’n topspincurve dan anderen en Shy Guy slaat zijn topspins zonder gehinderd te worden door zijn positie op de baan.

En die banen? Die hebben elk hun eigen ondergrond, waar ballen anders op stuiteren en doorschieten, terwijl spelers zelf ook sneller of minder snel zijn, gebaseerd op het gras of het hardcourt waar ze op spelen. Die Fever-rackets? Oprecht allemaal een andere smaak. Ook daar merk dat extra stukje diepgang waar een wat luiere Mario-sportgame niet aan zou denken: wanneer je een Fever-shot terugslaat vóórdat op jouw zijde van het net landt, kun je met een stuit op de helft van de tegenstander zomaar eens het bijbehorende effect teruggeven. Prettig vervelend als je denkt die koter een modderplas op zijn helft te bezorgen, om ‘m vervolgens zelf om je oren te krijgen als hij de bal vakkundig over je heen lobt en ‘ie alsnog op jouw achterveld terecht komt. Een (modder)koekje van eigen deeg noemen ze dat geloof ik.

Mario Tennis Fever

Slide
Slide
Slide
Slide

Geen Lego, wel Duplo

Al die extra aandachtspuntjes en omstandigheden zijn ook nog eens gebouwd op een fundering van onkreukbare basisgameplay. Topspins, slices, curveballen, lobs en powershots: alles wat je van een tennisgame mag verwachten zit erin. De grote maar is alleen: het gebeurt allemaal zonder de nuance van een échte topgame. Vergelijk het een beetje met Lego en Duplo. Zelfde principe, zelfde soort blokken, maar iets vets bouwen met Lego hit net even anders dan iets vets bouwen met die grote Duplo-blokken. Zo verhoudt deze game zich ook tot de toppers uit het tennisgenre, zoals Virtua Tennis en Topspin. Is veelgevraagd, ik weet het, maar het is wel het verschil tussen goed of geweldig. En Mario Tennis Fever eindigt in het eerste kamp.

Is mijn zoontje naar school, dan heb ik namelijk geen enkele reden om Mario Tennis Fever verder te spelen. Zoals gezegd is al die singleplayercontent niet meer dan ‘even leuk’. En computergestuurde tegenstanders geven zelfs op het hoogste niveau nooit écht tegengas. Bovendien zijn de personages net te groot voor deze banen om het volgende niveau van verfijning te bereiken. Top, zo’n lob. Maar vanwege de dus relatief kleine banen blijft het geen zekerheidje dat je iemand ermee verschalkt die tegen het net aan staat. Aanzienlijke kans dat ie gewoon op tijd de achterlijn haalt, als ie ook maar een klein beetje inzicht heeft. Het zorgt ervoor dat Mario Tennis Fever een absoluut geslaagde game is, met heerlijke multiplayer. Maar wie de eindeloze diepgang en speeluren van, bijvoorbeeld, een Mario Kart World hier zoekt, staat sneller dan gewenst buitenspel. Oh wacht, verkeerd sport…

Mario Tennis Fever is vanaf 11 februari beschikbaar voor Nintendo Switch 2.

Goed
Conclusie

Mario Tennis Fever barst van de content. De vele personages, banen en rackets geven unieke, diepere lagen aan de gameplay en multiplayerpotjes gaan met grote glimlach en een berg vertier gespeeld worden. Jammer voor de wat volwassenere spelers dat die volgende laag diepgang nét niet geraakt wordt. Daarvoor is het singleplayeraanbod niet genoeg, de tegenstanders niet uitdagend genoeg en ontbreekt er hier en daar net wat finesse. Maar ga zo door, Nintendo. Mario Tennis Fever zit namelijk wél in de richting van die tijdloze Camelot-klassiekers waar we zo naar hunkeren.

Plus- en minpunten
  • Flinke hoeveelheid content en modi
  • Sterke basisgameplay
  • Uiteenlopende Fever-rackets
  • Nog altijd sterke multiplayer
  • Daagt je nooit écht uit
  • Diepgang niet eindeloos