ID.nl logo
Wielrennen: zo maak je een goede start
© Andriy Tymoshchuk
Mobiliteit

Wielrennen: zo maak je een goede start

Wielrennen is een geweldige sport waarbij je ook nog eens je omgeving ontdekt. Je verbrandt makkelijk calorieën en geniet van de vrijheid. Hoe start je met deze prachtige sport en hoe bouw je conditie op?

Als het zonnetje weer schijnt zijn echte wielerfanaten amper in bedwang te houden. Het is namelijk weer tijd om met de racefiets op pad te gaan. Het begin van de zomer is ook het ideale moment om met deze sport te beginnen. Wat heb je als beginner nodig wanneer je gaat wielrennen? We leggen het hier voor je uit!

  • Voor je op pad gaat
  • De eerste weken
  • De ideale voeding voor fietsers
  • Trainingsschema: duurfietsen of hoge intensiteit?
  • Tips om de motivatie hoog te houden
  • Voeding voor, tijdens en na het wielrennen

Lees ook: Je eerste racefiets: wat heb je nodig als beginner?

Voor je op pad gaat

Wielrennen doe je voor het plezier en om fit te blijven. En heel belangrijker is dat je veilig de weg op gaat. Met een racefiets neem je deel aan het verkeer. Zorg er daarom voor dat je goed voorbereid op pad gaat. Oefen in een rustige omgeving eerst:

* In- en uitklikken van de pedalen
* Hoe en wanneer je schakelt
* Gedoseerd remmen, ook bij hogere snelheden

Als inwoner van Nederland zijn de meesten onder ons gewend om op de fiets deel te nemen aan het verkeer. Let er wel op dat je op een racefiets een stuk sneller rijdt. Zorg er verder voor dat je materiaal in orde is en je fiets is afgesteld op basis van jouw lengte. Wanneer je wielrent, haal je hoge snelheden: draag daarom altijd een helm.

De eerste weken

Wielrennen wijkt op veel vlakken af van een rondje maken op een stadsfiets. Niet alleen de intensiteit is anders, de houding waarmee je op de fiets zit is ook compleet anders. We adviseren je daarom om de eerste weken korte rondjes te maken. Een halfuurtje is in eerste instantie al genoeg. Je laat je lichaam wennen aan de wielerhouding en voorkomt overbelasting, zodat je een paar dagen later weer op pad kunt. Ook belangrijk: kies een mooie route uit.

©Have a nice day

Twee keer per week een rondje maken is in eerste instantie meer dan voldoende. Bouw de afstand en de snelheid rustig op en luister vooral naar je lichaam. We kunnen je niet precies vertellen wat voor jou perfect is. Iedereen is anders, en je fietservaring en conditie bij aanvang spelen een belangrijke rol. Een voordeel van wielrennen is dat een blessure niet heel waarschijnlijk is. Zolang je maar op een veilige manier deel uitmaakt van het verkeer.

Trainingsschema: duurfietsen of hoge intensiteit?

Het doel van wielrennen is voor iedereen anders. Misschien wil jij de Alpe d’Huez beklimmen, jezelf wekelijks tot het uiterste drijven of gewoon ontspannen een rondje fietsen in het weekend. Je bepaalt dit helemaal zelf en het belangrijkste is dat je plezier hebt in de sport. Nederland is erg vlak, zodat je al vrij snel lange afstanden kunt afleggen. Probeer zoveel mogelijk een constante snelheid vast te houden tijdens je tocht. In de bergen in het buitenland is de intensiteit een stuk hoger en is wielrennen uitdagender. In eigen land even goed oefenen, vooral in de heuvelachtigere provincies is geen overbodige luxe voordat je de Alpen te lijf gaat.

Tips om de motivatie hoog te houden

Fanatiek met een sport beginnen, hebben we allemaal weleens gedaan. Maar het kan lastig zijn om de motivatie vast te houden. Het voordeel van wielrennen is dat je het alleen kunt doen en je dus zelf bepaalt wanneer je op pad gaat. Daarom past de sport bij een druk leven. Maar het helpt ook om met iemand anders of een groepje op pad te gaan. Dat is gezelliger en je kunt elkaar aansporen.

©Arpad

Verder helpt het om aantrekkelijke en gevarieerde routes te fietsen. Een andere motivatiehulpje is het stellen van doelen. Hoelang kun je een bepaald tempo vasthouden? Met allerlei applicaties voor je smartphone is het bijhouden van je progressie makkelijker dan ooit. Denk er ook aan dat ‘lijden’ een klein beetje bij de sport hoort. Volgens sommige professionals is dat wat wielrennen zo aantrekkelijk maakt. Amateurs hoeven gelukkig niet zo ver te gaan. Maar als je echt door prestaties gedreven bent, moet je soms door de zure appel heenbijten.

Voeding voor, tijdens en na het wielrennen

Als je een behoorlijk tempo haalt, verbrand je tijdens het fietsen tussen de 500 en 700 kcal per uur. Dat is ongeveer zoveel als een maaltijd. Oftewel: wielrennen is een mooie sport als je wilt afvallen. Maar het betekent ook dat je goed moet eten om te voorkomen dat je halverwege de trappers niet meer in beweging krijgt of zelfs licht in het hoofd wordt.

©Alex Puhovoy

Eet voor je weggaat koolhydraten; brood is prima en pasta is nog beter. Zorg ervoor dat je voor onderweg snacks meeneemt. Bananen zijn onlosmakelijk aan wielrennen verbonden en bijna een symbool van de sport. Andere goede opties zijn granenrepen, ontbijtkoek en energiegel. Met een goede gesmeerde boterham is trouwens ook niks mis. Na het sporten is het verstandig om eiwitten tot je te nemen om te herstellen, zoals noten, kwark, kip, tonijn of een proteïneshake.

Gehydrateerd blijven is ook essentieel tijdens het wielrennen. Vooral op warme dagen heb je veel water nodig. Voor een uurtje fietsen moet je al snel een halve liter water rekenen. Neem op lange tochten daarom altijd minstens twee bidons mee.

Als je eenmaal aan het wielrennen verknocht bent, kun je niet meer zonder. We wensen je veel succes en plezier met de sport!

Ook interessant: Zeven kledingtips voor een nóg fijnere fietstocht

Toch liever met iets meer ondersteuning fietsen?

▼ Volgende artikel
Review Philips Café Aromis 8000-serie - Horecakoffie gewoon bij je thuis
© Philips
Huis

Review Philips Café Aromis 8000-serie - Horecakoffie gewoon bij je thuis

Thuis koffie van restaurantkwaliteit? De Philips Café Aromis 8000-serie belooft het. In deze review lees je of deze volautomaat de hype waarmaakt. Van perfect melkschuim tot minimaal onderhoud: ontdek waarom dit apparaat je lokale barista overbodig maakt, zelfs met gewone supermarktbonen!

Fantastisch
Conclusie

Dit is meer dan een keukenapparaat; het is een stukje levensgeluk. Je hoeft niet meer te kiezen tussen gemak en smaak. De Philips Café Aromis 8000 bewijst dat je dat perfecte koffiemomentje gewoon thuis kunt creëren. Zonder barista-cursus, zonder gedoe, maar mét die gelukzalige stilte na de eerste slok.

Plus- en minpunten
  • Barista-melkschuim zonder slangetjes
  • Haalt goud uit supermarktbonen
  • Stil in gebruik
  • Einde aan discussies dankzij gebruikersprofielen
  • Foolproof bediening: iedereen kan nu topkoffie zetten
  • Vakje voor gemalen koffie is wat knullig
  • Geen actieve kopjeswarmer
  • Plastic lekbak voelt goedkoop aan

Je kent het vast: je zit in je favoriete koffietentje, neemt een eerste slok van de cappuccino die je hebt besteld en valt even stil. De temperatuur, het mondgevoel, die volle smaak… alles lijkt te kloppen. En dan denk je aan de koffie thuis. Die is prima, of in elk geval best oké. Maar daar blijft het dan ook bij.

Dat dacht ik tenminste. Tot ik de Philips Café Aromis 8000-serie op mijn aanrecht installeerde en mijn keuken stante pede in een soort hippe koffiebar veranderde. De installatie van deze fraaie machine behelst niet meer dan een stekker in het stopcontact, water in het reservoir en een dosis verse koffiebonen bovenin. That’s it. Daarna kan het feest beginnen.

Hoewel de term 'restaurantkwaliteit' vaak niet meer dan een loze marketingkreet is, maakt dit apparaat dat woord opeens bizar concreet. Dat zit 'm in heel basale dingen: de koffie is direct op de juiste temperatuur (niet dat lauwe net-niet) en de smaak is vol en romig, zonder die nare bittere nasmaak. Dit apparaat lijkt bovendien precies te snappen wat jij wil; zonder dat je zelf als een bezetene aan de knoppen hoeft te draaien, staat er binnen de kortste keren een meer dan fatsoenlijke kop koffie voor je neus. Wat een topding!

©Philips

Bonen vs cups: fight!

Voor wie nog twijfelt om de overstap te maken van cups naar bonen: doe het. Het verschil is niet subtiel, het is een aardverschuiving. Waar capsules vaak toch een beetje vlak smaken, proef je hier ineens nuances die je eerder miste. Het apparaat oogt misschien intimiderend professioneel, maar de bediening is uiteindelijk net zo simpel als je gewend bent van je good old Nespresso.

Duurdoenerij niet nodig

Erg prettig is het feit dat de machine enorm vergevingsgezind is. Hippe koffiesnobs vertellen je doorgaans dat je zonder exclusieve bonen van 30 euro per kilo nergens bent. Onzin, blijkt nu. Zelfs met een zak supermarktbonen en een pak volle melk (lang houdbaar werkt het best!) tovert dit ding een resultaat tevoorschijn waar je u tegen zegt. Hij weet echt het maximale uit elke boon te persen. Luxe zonder dat je boodschappenlijstje ingewikkeld of overdreven duur wordt, ik hou ervan.

En dan de melk. Vaak is dat thuis niet meer dan een zielig laagje luchtbelletjes dat na tien seconden als sneeuw voor de zon verdwijnt. Hier niet. Dit schuim is stevig, rijk en blijft dapper overeind staan. M'n ochtendcappuccino heb ik dan ook spontaan heilig verklaard, maar de echte verrassing is wat mij betreft de optie 'Melange'. Die is gloeiend heet, heeft de ideale verhouding tussen melk en koffie (puristen verklaren me voor gek) en maakt me elke keer weer instant gelukkig. Ik was aanvankelijk wat sceptisch over dit soort voorgeprogrammeerde recepten, maar deze verhouding is zo perfect afgestemd dat het elke keer weer aanvoelt als een echte traktatie.

©Philips

'Wat willen jullie drinken?'

Bezoek over de vloer? Kom maar door met de bestellingen! Vroeger hoopte ik stiekem op de keuze voor zwart (want: geen gedoe met melk), nu draai ik mijn hand niet meer om voor een latte of espresso macchiato. Sterker nog, ik nodig mensen nu vol enthousiasme uit om een kopje koffie te komen doen, en de reacties zijn elke keer unaniem: "Wauw, lekkere koffie!" 

Het mooie is dat je specifieke voorkeuren van je bezoek niet elke keer opnieuw hoeft in te voeren. Dankzij de gebruikersprofielen heeft iedereen in huis zijn eigen 'knop'. De een wil de latte met extra melk, de ander wil 'm juist sterker: dat kun je allemaal opslaan. En de machine verrast ook in de breedte. Waar ik zelf inmiddels min of meer verslaafd ben aan de Red Eye (een pittige boost voor de korte nachten), scoor ik bij mijn dochter punten met de 'Babychino'-functie: alleen warm melkschuim. Lekker voor het slapen gaan. 

Voor de liefhebbers zitten er trouwens nog allerlei cold brew-opties in het assortiment. Niet helemaal mijn ding – koffie kan me niet heet genoeg – maar fijn dat het kan als de smaak (of het bezoek) daarom vraagt.

©Eelko Rol

Geen schoonmaak-nachtmerries

Dan het onderhoud. We kennen de horrorverhalen van schimmelende slangetjes in volautomaten en hopeloos verkalkte zetgroepen. De Café Aromis 8000 is wat dat betreft een verademing. Water bijvullen, bakje met koffiepucks legen en (belangrijk!) de melkhouder gewoon even omspoelen onder de kraan (schijnt zelfs in de vaatwasser te kunnen). Geen ingewikkeld gedoe; de machine spoelt zichzelf krachtig door bij het opstarten en afsluiten. Het ding staat er, hij werkt en zeurt verder niet om aandacht. Had ik al gezegd dat dit een topding is?

O, en er is een app. Is die noodzakelijk? Neuh. Is het lekker? Ja! Via de app kun je de machine alvast aan het werk zetten terwijl je zelf nog even je mail checkt in bed. Je weet: technologie is op zijn best als het je luiheid faciliteert, en dat heeft Philips hier goed begrepen.

©Philips

Conclusie? Dit is meer dan een keukenapparaat; het is een stukje levensgeluk. Je hoeft niet meer te kiezen tussen gemak (dag Senseo!) en smaak. De Philips Café Aromis 8000 bewijst dat je dat perfecte koffiemomentje gewoon thuis kunt creëren. Zonder barista-cursus, zonder gedoe, maar mét die gelukzalige stilte na de eerste slok.

Enige minpuntje is wellicht de prijs, want die is met 999 euro best fors. Maar reken maar uit: een cappuccino kost tegenwoordig al snel 4 euro, dus met 250 gloeiend hete geluksmomentjes thuis heb je deze machine er al uit. Dat moet je jezelf gewoon gunnen.

▼ Volgende artikel
Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan
Huis

Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan

Marc-Alexis Côté, die voorheen de Assassin's Creed-gamefranchise bij Ubisoft overzag, heeft dat bedrijf nu aangeklaagd.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Afgelopen oktober werd aangekondigd dat Côté vertrokken was bij het bedrijf. Dat gebeurde rond dezelfde tijd als dat Ubisoft de Assassin's Creed-franchise onderbracht onder Vantage Studios, een nieuwe dochteronderneming die het samen met Tencent heeft opgericht. Côté heeft decennialang aan de Assassin's Creed-franchise gewerkt en stond de laatste jaren aan het hoofd van de populaire spellenreeks.

Côté zou toen Assassin's Creed naar Vantage Studios ging een aanbod van Ubisoft hebben gekregen om een andere leidende positie binnen het bedrijf aan te nemen. Côté liet kort daarna publiekelijk weten dat deze positie niet vergelijkbaar was met zijn eerdere werk.

De aanklacht

Nu klaagt Côté Ubisoft dus aan, zo meldt CBC Radio Canada. Volgens hem zou hij de rol van 'Head of Production' aangeboden hebben gekregen binnen Ubisoft nadat Assassin's Creed binnen Vantage Studios werd ondergebracht, gevolgd door een mogelijke positie als 'Creative House'.

Volgens Côté zou hij daardoor leiderschap krijgen over "tweederangs" Ubisoft-franchises. Aangezien hij daarvoor de Assassin's Creed-franchise overzag, voelde dit voor hem als een wezenlijke stap terug.

Côté nam naar eigen zeggen twee weken vrij om over deze situatie te reflecteren. Aan het einde van die periode zou Ubisoft hebben geëist dat hij een besluit moest maken en besloot Côté dat dit een onacceptabele situatie was, en een "ontslag in vermomming". Hij eiste dan ook ontslagvergoeding, waarna hij te horen kreeg dat hij niet meer op werk hoefde te komen en Ubisoft aankondigde dat hij was vertrokken.

Volgens Côté heeft Ubisoft geclaimd dat hij vrijwillig is vertrokken, zodat men geen ontslagvergoeding hoefde te betalen. Côté eist nu twee jaar aan loon als ontslagvergoeding en 75.000 dollar aan schadevergoeding vanwege machtsmisbruik en schade aan zijn reputatie. In totaal komt dat neer op meer dan 1,3 miljoen dollar. Ook wil hij dat het concurrentiebeding komt te vervallen.

Vantage Studios en Assassin's Creed

Ubisoft richtte vorig jaar samen met het Chinese Tencent de dochteronderneming Vantage Studios op. Daar zijn de drie belangrijkste Ubisoft-franchise in ondergebracht, namelijk Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six. Ook de ontwikkelteams die aan deze reeksen werken maken nu onderdeel uit van Vantage Studios.

De Assassin's Creed-franchise is al jarenlang een van de belangrijkste gamereeksen van de Franse uitgever Ubisoft. In de spellen gebruiken spelers parkour, stealth en gevechten om diverse exotische locaties uit de geschiedenis te verkennen. Het meest recente deel is het vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows.