ID.nl logo
Simkaart in andere apparaten, mag dat nu wel of niet?
© Reshift Digital
Huis

Simkaart in andere apparaten, mag dat nu wel of niet?

Providers staan het gebruik van een simkaart in een internetdongel of mobiele router vaak niet toe. Ze verwijzen naar de voorwaarden en de autoriteiten. Die zeggen dat 06-nummers daarvoor niet mogen worden gebruikt. Door Europese regels mogen providers het gebruik van een smartphone als wifi-hotspot alleen niet verbieden. Mag je nu een simkaart in andere apparaten gebruiken, of niet?

Een brandende vraag van een lezer: zijn provider Tele2 dreigt hem af te sluiten van het mobiele netwerk. Hij heeft in een bepaalde maand de simkaart gebruikt in een router. Dat is in strijd met de wet- en regelgeving, aldus de provider. De lezer krijgt veertien dagen de tijd om de simkaart te gebruiken zoals die is bedoeld: in combinatie met een 4G-telefoon. Als hij daar geen gehoor aan geeft, wordt hij afgesloten.

Er dringen natuurlijk een paar vragen op. Over welke wet- en regelgeving heeft de provider het precies? En staat het je niet vrij om een simkaart en de internetbundel van het abonnement te gebruiken zoals het u uitkomt?

Voorwaarden Tele2

Sinds ongeveer een jaar is Tele2 in handen van T-Mobile. Voor klanten is er nog niet veel veranderd. Dat geldt ook voor de voorwaarden. De provider hanteert al jaren een beleid van een behoorlijk gebruik van mobiele diensten, een zogeheten fair use policy.

In het verleden was de provider erg expliciet en werd in de voorwaarden zelfs het zogeheten tethering verboden. Hierbij zorgt de smartphone voor de internetverbinding van andere apparaten. Een typisch voorbeeld is het inschakelen van de wifi-hotspot op de smartphone. Dit verbod heeft de provider uit de voorwaarden moeten halen, omdat daarmee de Europese regels rond netneutraliteit werden geschonden.

De provider pakt nog wel steeds het ‘onredelijk gebruik’ aan, met name die van grootverbruikers. Daarbij blijkt het Unlimited-abonnement van Tele2 in de praktijk helemaal niet zo onbeperkt als het doet voorkomen.

Unlimited-abonnement wel echt onbeperkt? Tele2 staat vooral bekend om haar Unlimited-abonnement. Hiervoor zijn geen harde limieten voor bellen, sms’en en internetten. Sterker nog: de provider moedigt zelfs aan om ‘het internet he-le-maal leeg te trekken’. Het zijn leuke verkooppraatjes, maar de praktijk is anders. Om te beginnen is er de extra voorwaarde dat je, als je meer dan 5 GB op een dag hebt verbruikt, een sms-bericht moet sturen voor gratis extra data. Maar geen zorgen: dat mag ‘zo vaak als je wil’. Toch worden mensen erop aangesproken als ze veel data verbruiken. Dat gebeurt al, als we op de reacties van gebruikers af mogen gaan, wanneer er enkele dagen meer dan 10 GB wordt verbruikt. Of in een maand meer dan 120 GB. Dat lijkt veel, maar met diensten als Netflix en YouTube kan het hard gaan, zeker bij een hoge videokwaliteit. En het is maar een minuscuul stukje internet dat je daarmee hebt ‘leeggetrokken’.

Autoriteit Consumenten en Markt

Waar Tele2 de laatste jaren wat strenger mee is geworden, zoals de lezersvraag ook duidelijk maakt, is het gebruik van een simkaart in andere apparaten. Bijvoorbeeld in een router, dongel, laptop of mifi. Dat laatste is een apparaatje dat nadat je de simkaart hebt geplaatst, zelfstandig verbinding met internet maakt en een wifi-verbinding aanbiedt. Hier grijpt Tele2 terug op de wet, om precies te zijn regelgeving van de Autoriteit Consumenten en Markt (ACM).

Deze toezichthouder stelt dat apparaten die voor andere doeleinden dan mobiele telefonie worden gebruikt geen 06-nummer mogen hebben. Ze mogen alleen een 097-nummer krijgen. Dit gebeurt vanwege het dreigende tekort aan 06-nummers. Hierbij geldt een wettelijk nummerplan dat dit probeert te voorkomen. Dat tekort is overigens voorlopig niet aan de orde. Onlangs haalde de toezichthouder nog miljoenen ongebruikte nummers terug bij providers. Maar ACM ziet wel scherper toe op het gebruik, al ligt de verantwoordelijkheid bij de provider.

De toepassingen waarvoor geen 06-nummer mogen worden gebruikt, vallen allemaal onder de noemer M2M-communicatie, machine-to-machine. Dit zijn hoofdzakelijk geautomatiseerde toepassingen waarbij apparaten zonder menselijke tussenkomst met elkaar praten. Denk bijvoorbeeld aan een navigatiesysteem dat verkeersinformatie ophaalt, een alarmsysteem dat naar het beveiligingsbedrijf belt of een auto die na een aanrijding het alarmnummer belt. Opvallend genoeg noemt ACM het gebruik van een dongel voor mobiel internet ook M2M-communicatie.

©PXimport

Mobiel internet en M2M

Voor echte M2M-toepassingen zal het duidelijk zijn dat een 097-nummer volstaat. Het gaat alleen wel ver om internetten via een dongel of mifi met een simkaart te verbieden en te bestraffen. Dat kan niet de bedoeling zijn van de wet. Het gebruik van een mifi komt technisch eigenlijk op hetzelfde neer als het aanzetten van de wifi-hotspot op een smartphone. Hooguit met het verschil dat je met de smartphone ook nog zou kunnen bellen en dat je daarmee wordt beschermd door de regels voor netneutraliteit.

Een recente rechtszaak tegen Tele2 geeft niet helemaal uitsluitsel over je rechten. Tele2 verloor een zaak tegen een abonnee die een simkaart in een mobiele hotspot gebruikte, om zo meerdere apparaten met het 4G-netwerk te verbinden. Tele2 stelde voor de rechter dat de simkaart alleen in een telefoon mag worden gebruikt.

De rechtbank oordeelde dat het sim-only-abonnement, zonder geleverde telefoon, ook met andere apparaten mag worden gebruikt die het 4G-netwerk van Tele2 ondersteunen. In de voorwaarden van Tele2 was niet specifiek opgenomen dat het een smartphone moest zijn. Tegenwoordig staat in de voorwaarden van Tele2 overigens wel dat je je dient te houden aan de wet- en regelgeving. Je 06-nummer is alleen bedoeld voor apparaten waarmee wordt gebeld. En daar valt een mifi of router niet onder.

▼ Volgende artikel
CES 2026: Acer vernieuwt Predators en Nitro's met Intel Core Ultra 3 en RTX 50-chips
© Acer
Huis

CES 2026: Acer vernieuwt Predators en Nitro's met Intel Core Ultra 3 en RTX 50-chips

Toe aan een nieuwe dikke laptop om de nieuwste games op te kunnen spelen? Dat komt goed uit, want Acer heeft op de CES in Las Vegas een aantal nieuwe krachtpatsers geïntroduceerd waarmee je jouw spelletjes voortaan rustig met de hoogste settings kunt aanslingeren.

Acer heeft zijn portfolio gaminglaptops uitgebreid met de Predator Helios Neo 16S AI en nieuwe Nitro-modellen. De apparaten zijn uitgerust met de nieuwste Intel Core Ultra Series 3-processors en NVIDIA RTX 50-videokaarten. Daarnaast introduceert de fabrikant nieuwe randapparatuur, waaronder een headset en muis. De nieuwe producten worden in het tweede kwartaal verwacht in de Benelux.

Slanke krachtpatser

Het vlaggenschip van deze aankondiging is de Predator Helios Neo 16S AI (model PHN16S-I51). Onder de motorkap huisvest deze laptop maximaal een Intel Core Ultra 9-processor (386H) gecombineerd met een NVIDIA GeForce RTX 5070-laptop-GPU. Visueel onderscheidt het apparaat zich door een 16-inch oledpaneel met een WQXGA-resolutie, wat moet zorgen voor een hoog contrast en diepe zwartwaarden.

Ondanks de krachtige hardware blijft de behuizing relatief compact met een dikte van 18,9 millimeter. Om de temperaturen binnen deze beperkte ruimte onder controle te houden, maakt Acer gebruik van een koelsysteem met 'vloeibaar metaal' als koelpasta en een vijfde generatie AeroBlade-ventilator. Daarnaast beschikt de laptop over de nodige moderne connectiviteitsopties zoals wifi 6E en Thunderbolt 4, en biedt hij ruimte voor maximaal 64 GB DDR5-geheugen.

©Acer

Vernieuwing in Nitro-lijn

Naast het premiumsegment werkt Acer ook de meer toegankelijke Nitro-serie bij met twee nieuwe modellen: de Nitro V 16 AI en de slankere Nitro V 16S AI. Beide laptops ondersteunen tot een Intel Core Ultra 7-processor en dezelfde NVIDIA GeForce RTX 50-serie GPU's die in de duurdere modellen te vinden zijn. Het voornaamste verschil zit 'm in de bouw en schermtechnologie; waar de Predator gebruikmaakt van oled, houden de Nitro-modellen het bij WUXGA-resolutie schermen met een verversingssnelheid van 180 Hz. De V 16S AI is met een chassis van minder dan 1,8 centimeter dik lekker draagbaar. Beide modellen zijn voorzien van een RGB-toetsenbord met vier zones en een fysieke privacysluiter voor de webcam.

©Acer

Ook hier nadruk op AI

Een terugkerend thema in deze generatie laptops is de integratie van specifieke hardware voor AI. Alle aangekondigde modellen dragen het label 'Copilot+ PC', wat in dit geval betekent dat er een Neural Processing Unit (NPU) aanwezig is die meer dan 45 biljoen operaties per seconde (TOPS) kan uitvoeren. Deze hardware biedt ondersteuning voor specifieke Windows 11-functies, zoals Live Captions voor realtime vertalingen en tools voor beeldgeneratie, zonder de centrale processor zwaar te belasten. Acer bundelt hierbij zijn eigen softwarepakket (genaamd Acer Intelligence Space) om alle AI-functies te beheren en prestaties te optimaliseren.

Nieuwe draadloze randapparatuur

Naast de laptops introduceert Acer randapparatuur om je setup compleet te maken. De Predator Galea 570 is een draadloze headset met 50mm-drivers en Environmental Noise Cancellation (ENC) om achtergrondgeluid tijdens communicatie weg te filteren. Voor de invoer is er de Predator Cestus 530-gamingmuis, gebouwd rondom een PixArt PAW3395-sensor die een gevoeligheid tot 26.000 dpi ondersteunt. Opvallend is dat de muis een 'polling rate' van 8000 Hz ondersteunt in bedrade modus, wat theoretisch zorgt voor een snellere registratie van bewegingen in vergelijking met de standaard 1000 Hz bij veel reguliere muizen. Beide apparaten bieden flexibele verbindingsmogelijkheden, waarbij gebruikers kunnen schakelen tussen 2,4 GHz draadloos, bluetooth en een bedrade verbinding via usb.

©Acer

Nog even geduld...

Consumenten in de Benelux kunnen de nieuwe apparaten in het tweede kwartaal van dit jaar verwachten. Acer heeft bevestigd dat de Predator Helios Neo 16S AI, de Nitro V 16 AI en de Nitro V 16S AI vanaf die periode leverbaar zullen zijn. Hoewel de technische specificaties al tot in detail zijn vrijgegeven, zijn de exacte adviesprijzen voor de Benelux nog niet bekendgemaakt. Die zullen afhangen van de specifieke configuraties, zoals de hoeveelheid werkgeheugen en opslagruimte, die per verkoopkanaal kunnen verschillen.

▼ Volgende artikel
CES 2026: ASUS introduceert krachtige mini-pc's voor AI en gaming op CES 2026
© ASUS | Edited with Google AI
Huis

CES 2026: ASUS introduceert krachtige mini-pc's voor AI en gaming op CES 2026

Op elektronicabeurs CES in Las Vegas heeft ASUS vier nieuwe mini-pc's laten zien. De compacte computers moeten meer rekenkracht bieden voor kunstmatige intelligentie en zware grafische taken, maar nemen nauwelijks ruimte in op een bureau.

De nieuwe modellen - ASUS NUC 16 Pro, ExpertCenter PN55, ROG GR70 en Ascent GX10 - draaien op de nieuwste Intel- en AMD-processors. Daarmee mikt ASUS met deze pc's op mensen die hun computer intensief gebruiken, maar ook op gamers die een krachtig systeem willen dat weinig ruimte inneemt.

De ASUS NUC 16 Pro draait op een Intel Core Ultra X9 Series 3-processor en haalt tot 180 TOPS (trillion operations per second), bijna het dubbele van zijn voorganger. Hij ondersteunt snel LPDDR5x-geheugen, heeft twee 2.5G-netwerkaansluitingen en is uitgerust met WiFi 7 en Bluetooth 6.0. De behuizing is stevig gebouwd en getest om hitte, kou en trillingen te weerstaan. Zijn afmetingen? 144 x 117 x 42mm - ongeveer zo groot als een half pak suiker.

De ASUS ExpertCenter PN55 richt zich op gebruikers die een kleine maar complete werk-pc willen. Binnenin zit een AMD Ryzen AI 400-processor met geïntegreerde Radeon 800M-graphics en een aparte chip voor AI-taken tot 55 TOPS. De PN55 ondersteunt Copilot+ in Windows en heeft veel aansluitingen, waaronder zes USB-poorten en twee netwerkaansluitingen. Ook zijn er WiFi 7, Bluetooth 5.4, een vingerafdruksensor en een ingebouwde microfoon voor spraakbediening.

Voor gamers is er de ROG GR70, de eerste mini-pc van ASUS onder het ROG-label. Hij combineert een AMD Ryzen 9-processor met een NVIDIA GeForce RTX 5070- of RTX 5060-grafische kaart. Volgens ASUS levert hij prestaties die vergelijkbaar zijn met een desktop, maar dan in een veel kleinere behuizing (282mm x 187mm x 56 mm). Een drievoudig koelsysteem houdt de onderdelen koel en het geluid beperkt.

De ASUS Ascent GX10 is de krachtigste van de vier. Deze kleine CoPilot+ desktop gebruikt de NVIDIA GB10 Grace Blackwell Superchip met 128 GB geheugen en kan volgens ASUS rekenprestaties op het niveau van datacenters leveren. De GX10 kan zelfstandig draaien of gekoppeld worden aan een tweede systeem voor lokale AI-training of modelontwikkeling.

Beschikbaarheid

Prijzen en releasedata zijn nog niet bekend. ASUS verwacht de nieuwe mini-pc's later in 2026 uit te brengen.

Wat betekent TOPS?

TOPS staat voor trillion operations per second en geeft aan hoeveel berekeningen een chip per seconde kan uitvoeren. Bij AI-toepassingen, zoals spraakherkenning of beeldanalyse, is een hoger aantal TOPS een maatstaf voor snellere verwerking en betere prestaties bij machine learning-taken.

©ID.nl