ID.nl logo
Samsung Galaxy Tab S8 Ultra - Ultieme Android-tablet?
© Reshift Digital
Huis

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra - Ultieme Android-tablet?

Voor het eerst verschijnt er een Ultra-editie van een tablet bij Samsung, in navolging van de S Ultra-smartphones. De blikvanger is hierbij het 14,6-inch AMOLED-display. Maar ook op andere vlakken is het een hoogvlieger, zoals je leest in deze uitgebreide Samsung Galaxy Tab S8 Ultra review.

In navolging van de Galaxy S-smartphones brengt Samsung vanaf dit jaar niet twee maar drie topmodellen qua tablets. Nieuw is de Tab S8 Ultra, de overtreffende trap van de Tab S8 en Tab S8+, én de tablettegenhanger van de Galaxy S22 Ultra

Net als die smartphone is de S8 Ultra uitgerust met de snelste hardware van het moment. De gebruikte Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 met Andreno 730 staat garant voor zowat de snelste hedendaagse prestaties. De dubbele camera’s voor- en achteraan zijn voor een tablet vrij goed, maar minder sterk dan wat je op de Samsung-telefoons zult vinden. 

Wel even subliem is de bouwkwaliteit, en hij is heel dun. Ook de geavanceerde versie van de S Pen is van de partij. Wat eveneens niet mag ontbreken is een Ultra-prijskaartje. De Tab S8 Ultra start aan 1.149 euro voor een uitvoering met 128 GB opslagruimte. Prijzig, maar in lijn met het rivaliserende iPad Pro 12,9 van Apple. 

Uitstekende beeldkwaliteit

Dé reden waarom iemand dit prijzig toestel zou overwegen? Wellicht omdat je wordt aangetrokken door het grote 14,6-inch Super AMOLED-scherm dat ververst aan 120 Hz. Het is op papier zelfs groter dan de iPad Pro 12,9, al moet dat genuanceerd worden. Samsung kiest immers voor een ultrabreed 16:10-scherm, terwijl Apple opteert voor een vierkantigere 4:3-verhouding. Hierdoor is de S8 Ultra veel breder dan de iPad Pro, maar minder hoog. 

Een slimme keuze van Samsung? Dat hangt toch af van wat je juist doet. Voor games en video is dit zonder twijfel een geweldige tablet. De uitstekende beeldkwaliteit, hoog contrast en goede HDR-ondersteuning maken het ontspannen op dit toestel een plezier. 

De vier speakers zijn van een goede kwaliteit, waardoor je gerust iets op Netflix kunt meepikken zonder dat je naar oortjes of een bluetooth-speaker hoeft te grijpen. Het grote formaat is hier echt een pluspunt, want door de afstand tussen de speakers krijg je een prima stereo-ervaring. 

©PXimport

Soms wel struikelblokken

De Tab S8 Ultra draait Android 12, aangevuld met Samsungs One UI 4.1. De Samsung-interface is strakker dan ooit, met weinig bloatware of overbodige apps. Al zijn er nog altijd dubbele apps en heb je het te maken met twee app stores. 

One UI brengt wel interfacetoevoegingen die handig zijn op een groot scherm zoals deze. Het Edge-zijpaneel is bijvoorbeeld handig en je kunt heel makkelijk apps split-screen tonen. Dat kan in een 50/50-verhouding, maar ook andere verdeling is mogelijk. 

De DeX-functie die je op meer mobiele Samsungs vindt klopt hier helemaal. De Tab S8 Ultra schakelt dan over naar een bureaublad-omgeving waarop apps als vensters verschijnen, net zoals bij Windows of macOS. Je kunt dit ook tonen op een externe monitor, maar DeX is ook op het ingebouwde display bruikbaar.

Er zijn regelmatig momenten waarop Android of een niet-aangepaste app minder goed toont op dit schermformaat. Het verschil met iPadOS op een iPad Pro is op dat vlak opvallend. iOS-apps zijn veel vaker echt aangepast voor tablets. Hopelijk brengt Android 12L daar beterschap in. Los daarvan is de gebruikservaring heel goed dankzij de soepelheid waarmee apps draaien. 

Dichtbij een laptop

©PXimport

Het grote formaat van de S8 Ultra moet wel wennen. Het toestel is heel dun en schermranden zijn er bijna niet. Hierdoor zit je in het begin vaak te denken: “Hoe houd ik ‘m het best vast?”.

Vergeleken met een kleinere tablet of een iPad Pro zit het net iets minder lekker in de hand. Een hoes maakt het makkelijker, liefst met een stand zodat je de tablet recht kunt zetten bij het videokijken. Het lijkt ons logisch dat je denkt aan Samsungs eigen keyboard-hoes. Niet goedkoop aan 349 euro, maar wellicht aangewezen als je de Tab S8 Ultra wil gebruiken als vervanger van je laptop.

Het hangt uiteraard af van welke toepassingen je nodig hebt, maar een typische kantoorwerker kan de Tab S8 Ultra echt wel overwegen. Het brede scherm leent zich bijzonder goed tot het tonen van twee of drie apps tegelijkertijd, dus ook op vlak van productiviteit valt er iets voor de 16:10-schermverhouding te zeggen.

De keerzijde is wel dat een heel breed scherm het gebruiken van een virtueel toetsenbord lastiger maakt. Nog een reden om dat keyboard aan te schaffen.

©PXimport

De S Pen werkt uitstekend op de Tab S8 Ultra. Het reageert snel, wat de schrijfervaring realistisch maakt en via Air Actions kun je snel bepaalde functies oproepen. Er zijn ook nuttige apps meegeleverd, zoals Samsung Notes. 

Microsoft OneNote downloaden is voor pengebruikers een aanrader. De PENUP-app is dan weer een heel leuke tekenapp die je leer tekenen en je aanmoedigt om je creaties te delen. 

Conclusie

De prijs mag pittig zijn, je krijgt wel een tablet die op alle vlakken het beste van het beste voorlegt. Maar maakt dat de Tab S8 Ultra altijd een goede keuze? Het schermformaat trekt vast velen aan, net de grootte is soms echter ook minder handig. En voor hetzelfde bedrag kun je ook al veel laptop kopen. Het is dus afwegen of de Tab S8 Ultra wel echt biedt wat je nodig hebt. Indien wel, dan heb je een uitstekend toestel in handen. 

Fantastisch
Conclusie

**Adviesprijs** Vanaf € 1.149,- **Scherm** 14,6 inch Super AMOLED 120 Hz **Resolutie** 1.848 x 2.960 pixels **Chipset** Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 **Geheugen** 8 of 12 GB **Opslagruimte** 128 of 256 GB **Afmetingen** 20,9 x 32,6 x 0,55 centimeter **Gewicht** 726 gram **Website** [www.samsung.com/nl](https://www.samsung.com/nl/)

Plus- en minpunten
  • Geweldig scherm
  • Zeer krachtige hardware
  • S Pen reageert snel en is nuttig
  • DeX-modus
  • Echte multitasking
  • Met keyboardhoes erbij duur
  • Android en apps niet altijd geschikt voor groot scherm
  • 128 GB niet zo riant (wel uitbreidbaar)
▼ Volgende artikel
Review Philips Café Aromis 8000-serie - Horecakoffie gewoon bij je thuis
© Philips
Huis

Review Philips Café Aromis 8000-serie - Horecakoffie gewoon bij je thuis

Thuis koffie van restaurantkwaliteit? De Philips Café Aromis 8000-serie belooft het. In deze review lees je of deze volautomaat de hype waarmaakt. Van perfect melkschuim tot minimaal onderhoud: ontdek waarom dit apparaat je lokale barista overbodig maakt, zelfs met gewone supermarktbonen!

Fantastisch
Conclusie

Dit is meer dan een keukenapparaat; het is een stukje levensgeluk. Je hoeft niet meer te kiezen tussen gemak en smaak. De Philips Café Aromis 8000 bewijst dat je dat perfecte koffiemomentje gewoon thuis kunt creëren. Zonder barista-cursus, zonder gedoe, maar mét die gelukzalige stilte na de eerste slok.

Plus- en minpunten
  • Barista-melkschuim zonder slangetjes
  • Haalt goud uit supermarktbonen
  • Stil in gebruik
  • Einde aan discussies dankzij gebruikersprofielen
  • Foolproof bediening: iedereen kan nu topkoffie zetten
  • Vakje voor gemalen koffie is wat knullig
  • Geen actieve kopjeswarmer
  • Plastic lekbak voelt goedkoop aan

Je kent het vast: je zit in je favoriete koffietentje, neemt een eerste slok van de cappuccino die je hebt besteld en valt even stil. De temperatuur, het mondgevoel, die volle smaak… alles lijkt te kloppen. En dan denk je aan de koffie thuis. Die is prima, of in elk geval best oké. Maar daar blijft het dan ook bij.

Dat dacht ik tenminste. Tot ik de Philips Café Aromis 8000-serie op mijn aanrecht installeerde en mijn keuken stante pede in een soort hippe koffiebar veranderde. De installatie van deze fraaie machine behelst niet meer dan een stekker in het stopcontact, water in het reservoir en een dosis verse koffiebonen bovenin. That’s it. Daarna kan het feest beginnen.

Hoewel de term 'restaurantkwaliteit' vaak niet meer dan een loze marketingkreet is, maakt dit apparaat dat woord opeens bizar concreet. Dat zit 'm in heel basale dingen: de koffie is direct op de juiste temperatuur (niet dat lauwe net-niet) en de smaak is vol en romig, zonder die nare bittere nasmaak. Dit apparaat lijkt bovendien precies te snappen wat jij wil; zonder dat je zelf als een bezetene aan de knoppen hoeft te draaien, staat er binnen de kortste keren een meer dan fatsoenlijke kop koffie voor je neus. Wat een topding!

©Philips

Bonen vs cups: fight!

Voor wie nog twijfelt om de overstap te maken van cups naar bonen: doe het. Het verschil is niet subtiel, het is een aardverschuiving. Waar capsules vaak toch een beetje vlak smaken, proef je hier ineens nuances die je eerder miste. Het apparaat oogt misschien intimiderend professioneel, maar de bediening is uiteindelijk net zo simpel als je gewend bent van je good old Nespresso.

Duurdoenerij niet nodig

Erg prettig is het feit dat de machine enorm vergevingsgezind is. Hippe koffiesnobs vertellen je doorgaans dat je zonder exclusieve bonen van 30 euro per kilo nergens bent. Onzin, blijkt nu. Zelfs met een zak supermarktbonen en een pak volle melk (lang houdbaar werkt het best!) tovert dit ding een resultaat tevoorschijn waar je u tegen zegt. Hij weet echt het maximale uit elke boon te persen. Luxe zonder dat je boodschappenlijstje ingewikkeld of overdreven duur wordt, ik hou ervan.

En dan de melk. Vaak is dat thuis niet meer dan een zielig laagje luchtbelletjes dat na tien seconden als sneeuw voor de zon verdwijnt. Hier niet. Dit schuim is stevig, rijk en blijft dapper overeind staan. M'n ochtendcappuccino heb ik dan ook spontaan heilig verklaard, maar de echte verrassing is wat mij betreft de optie 'Melange'. Die is gloeiend heet, heeft de ideale verhouding tussen melk en koffie (puristen verklaren me voor gek) en maakt me elke keer weer instant gelukkig. Ik was aanvankelijk wat sceptisch over dit soort voorgeprogrammeerde recepten, maar deze verhouding is zo perfect afgestemd dat het elke keer weer aanvoelt als een echte traktatie.

©Philips

'Wat willen jullie drinken?'

Bezoek over de vloer? Kom maar door met de bestellingen! Vroeger hoopte ik stiekem op de keuze voor zwart (want: geen gedoe met melk), nu draai ik mijn hand niet meer om voor een latte of espresso macchiato. Sterker nog, ik nodig mensen nu vol enthousiasme uit om een kopje koffie te komen doen, en de reacties zijn elke keer unaniem: "Wauw, lekkere koffie!" 

Het mooie is dat je specifieke voorkeuren van je bezoek niet elke keer opnieuw hoeft in te voeren. Dankzij de gebruikersprofielen heeft iedereen in huis zijn eigen 'knop'. De een wil de latte met extra melk, de ander wil 'm juist sterker: dat kun je allemaal opslaan. En de machine verrast ook in de breedte. Waar ik zelf inmiddels min of meer verslaafd ben aan de Red Eye (een pittige boost voor de korte nachten), scoor ik bij mijn dochter punten met de 'Babychino'-functie: alleen warm melkschuim. Lekker voor het slapen gaan. 

Voor de liefhebbers zitten er trouwens nog allerlei cold brew-opties in het assortiment. Niet helemaal mijn ding – koffie kan me niet heet genoeg – maar fijn dat het kan als de smaak (of het bezoek) daarom vraagt.

©Eelko Rol

Geen schoonmaak-nachtmerries

Dan het onderhoud. We kennen de horrorverhalen van schimmelende slangetjes in volautomaten en hopeloos verkalkte zetgroepen. De Café Aromis 8000 is wat dat betreft een verademing. Water bijvullen, bakje met koffiepucks legen en (belangrijk!) de melkhouder gewoon even omspoelen onder de kraan (schijnt zelfs in de vaatwasser te kunnen). Geen ingewikkeld gedoe; de machine spoelt zichzelf krachtig door bij het opstarten en afsluiten. Het ding staat er, hij werkt en zeurt verder niet om aandacht. Had ik al gezegd dat dit een topding is?

O, en er is een app. Is die noodzakelijk? Neuh. Is het lekker? Ja! Via de app kun je de machine alvast aan het werk zetten terwijl je zelf nog even je mail checkt in bed. Je weet: technologie is op zijn best als het je luiheid faciliteert, en dat heeft Philips hier goed begrepen.

©Philips

Conclusie? Dit is meer dan een keukenapparaat; het is een stukje levensgeluk. Je hoeft niet meer te kiezen tussen gemak (dag Senseo!) en smaak. De Philips Café Aromis 8000 bewijst dat je dat perfecte koffiemomentje gewoon thuis kunt creëren. Zonder barista-cursus, zonder gedoe, maar mét die gelukzalige stilte na de eerste slok.

Enige minpuntje is wellicht de prijs, want die is met 999 euro best fors. Maar reken maar uit: een cappuccino kost tegenwoordig al snel 4 euro, dus met 250 gloeiend hete geluksmomentjes thuis heb je deze machine er al uit. Dat moet je jezelf gewoon gunnen.

▼ Volgende artikel
Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan
Huis

Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan

Marc-Alexis Côté, die voorheen de Assassin's Creed-gamefranchise bij Ubisoft overzag, heeft dat bedrijf nu aangeklaagd.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Afgelopen oktober werd aangekondigd dat Côté vertrokken was bij het bedrijf. Dat gebeurde rond dezelfde tijd als dat Ubisoft de Assassin's Creed-franchise onderbracht onder Vantage Studios, een nieuwe dochteronderneming die het samen met Tencent heeft opgericht. Côté heeft decennialang aan de Assassin's Creed-franchise gewerkt en stond de laatste jaren aan het hoofd van de populaire spellenreeks.

Côté zou toen Assassin's Creed naar Vantage Studios ging een aanbod van Ubisoft hebben gekregen om een andere leidende positie binnen het bedrijf aan te nemen. Côté liet kort daarna publiekelijk weten dat deze positie niet vergelijkbaar was met zijn eerdere werk.

De aanklacht

Nu klaagt Côté Ubisoft dus aan, zo meldt CBC Radio Canada. Volgens hem zou hij de rol van 'Head of Production' aangeboden hebben gekregen binnen Ubisoft nadat Assassin's Creed binnen Vantage Studios werd ondergebracht, gevolgd door een mogelijke positie als 'Creative House'.

Volgens Côté zou hij daardoor leiderschap krijgen over "tweederangs" Ubisoft-franchises. Aangezien hij daarvoor de Assassin's Creed-franchise overzag, voelde dit voor hem als een wezenlijke stap terug.

Côté nam naar eigen zeggen twee weken vrij om over deze situatie te reflecteren. Aan het einde van die periode zou Ubisoft hebben geëist dat hij een besluit moest maken en besloot Côté dat dit een onacceptabele situatie was, en een "ontslag in vermomming". Hij eiste dan ook ontslagvergoeding, waarna hij te horen kreeg dat hij niet meer op werk hoefde te komen en Ubisoft aankondigde dat hij was vertrokken.

Volgens Côté heeft Ubisoft geclaimd dat hij vrijwillig is vertrokken, zodat men geen ontslagvergoeding hoefde te betalen. Côté eist nu twee jaar aan loon als ontslagvergoeding en 75.000 dollar aan schadevergoeding vanwege machtsmisbruik en schade aan zijn reputatie. In totaal komt dat neer op meer dan 1,3 miljoen dollar. Ook wil hij dat het concurrentiebeding komt te vervallen.

Vantage Studios en Assassin's Creed

Ubisoft richtte vorig jaar samen met het Chinese Tencent de dochteronderneming Vantage Studios op. Daar zijn de drie belangrijkste Ubisoft-franchise in ondergebracht, namelijk Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six. Ook de ontwikkelteams die aan deze reeksen werken maken nu onderdeel uit van Vantage Studios.

De Assassin's Creed-franchise is al jarenlang een van de belangrijkste gamereeksen van de Franse uitgever Ubisoft. In de spellen gebruiken spelers parkour, stealth en gevechten om diverse exotische locaties uit de geschiedenis te verkennen. Het meest recente deel is het vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows.