ID.nl logo
Samsung Galaxy Tab S8 Ultra - Ultieme Android-tablet?
© Reshift Digital
Huis

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra - Ultieme Android-tablet?

Voor het eerst verschijnt er een Ultra-editie van een tablet bij Samsung, in navolging van de S Ultra-smartphones. De blikvanger is hierbij het 14,6-inch AMOLED-display. Maar ook op andere vlakken is het een hoogvlieger, zoals je leest in deze uitgebreide Samsung Galaxy Tab S8 Ultra review.

In navolging van de Galaxy S-smartphones brengt Samsung vanaf dit jaar niet twee maar drie topmodellen qua tablets. Nieuw is de Tab S8 Ultra, de overtreffende trap van de Tab S8 en Tab S8+, én de tablettegenhanger van de Galaxy S22 Ultra

Net als die smartphone is de S8 Ultra uitgerust met de snelste hardware van het moment. De gebruikte Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 met Andreno 730 staat garant voor zowat de snelste hedendaagse prestaties. De dubbele camera’s voor- en achteraan zijn voor een tablet vrij goed, maar minder sterk dan wat je op de Samsung-telefoons zult vinden. 

Wel even subliem is de bouwkwaliteit, en hij is heel dun. Ook de geavanceerde versie van de S Pen is van de partij. Wat eveneens niet mag ontbreken is een Ultra-prijskaartje. De Tab S8 Ultra start aan 1.149 euro voor een uitvoering met 128 GB opslagruimte. Prijzig, maar in lijn met het rivaliserende iPad Pro 12,9 van Apple. 

Uitstekende beeldkwaliteit

Dé reden waarom iemand dit prijzig toestel zou overwegen? Wellicht omdat je wordt aangetrokken door het grote 14,6-inch Super AMOLED-scherm dat ververst aan 120 Hz. Het is op papier zelfs groter dan de iPad Pro 12,9, al moet dat genuanceerd worden. Samsung kiest immers voor een ultrabreed 16:10-scherm, terwijl Apple opteert voor een vierkantigere 4:3-verhouding. Hierdoor is de S8 Ultra veel breder dan de iPad Pro, maar minder hoog. 

Een slimme keuze van Samsung? Dat hangt toch af van wat je juist doet. Voor games en video is dit zonder twijfel een geweldige tablet. De uitstekende beeldkwaliteit, hoog contrast en goede HDR-ondersteuning maken het ontspannen op dit toestel een plezier. 

De vier speakers zijn van een goede kwaliteit, waardoor je gerust iets op Netflix kunt meepikken zonder dat je naar oortjes of een bluetooth-speaker hoeft te grijpen. Het grote formaat is hier echt een pluspunt, want door de afstand tussen de speakers krijg je een prima stereo-ervaring. 

©PXimport

Soms wel struikelblokken

De Tab S8 Ultra draait Android 12, aangevuld met Samsungs One UI 4.1. De Samsung-interface is strakker dan ooit, met weinig bloatware of overbodige apps. Al zijn er nog altijd dubbele apps en heb je het te maken met twee app stores. 

One UI brengt wel interfacetoevoegingen die handig zijn op een groot scherm zoals deze. Het Edge-zijpaneel is bijvoorbeeld handig en je kunt heel makkelijk apps split-screen tonen. Dat kan in een 50/50-verhouding, maar ook andere verdeling is mogelijk. 

De DeX-functie die je op meer mobiele Samsungs vindt klopt hier helemaal. De Tab S8 Ultra schakelt dan over naar een bureaublad-omgeving waarop apps als vensters verschijnen, net zoals bij Windows of macOS. Je kunt dit ook tonen op een externe monitor, maar DeX is ook op het ingebouwde display bruikbaar.

Er zijn regelmatig momenten waarop Android of een niet-aangepaste app minder goed toont op dit schermformaat. Het verschil met iPadOS op een iPad Pro is op dat vlak opvallend. iOS-apps zijn veel vaker echt aangepast voor tablets. Hopelijk brengt Android 12L daar beterschap in. Los daarvan is de gebruikservaring heel goed dankzij de soepelheid waarmee apps draaien. 

Dichtbij een laptop

©PXimport

Het grote formaat van de S8 Ultra moet wel wennen. Het toestel is heel dun en schermranden zijn er bijna niet. Hierdoor zit je in het begin vaak te denken: “Hoe houd ik ‘m het best vast?”.

Vergeleken met een kleinere tablet of een iPad Pro zit het net iets minder lekker in de hand. Een hoes maakt het makkelijker, liefst met een stand zodat je de tablet recht kunt zetten bij het videokijken. Het lijkt ons logisch dat je denkt aan Samsungs eigen keyboard-hoes. Niet goedkoop aan 349 euro, maar wellicht aangewezen als je de Tab S8 Ultra wil gebruiken als vervanger van je laptop.

Het hangt uiteraard af van welke toepassingen je nodig hebt, maar een typische kantoorwerker kan de Tab S8 Ultra echt wel overwegen. Het brede scherm leent zich bijzonder goed tot het tonen van twee of drie apps tegelijkertijd, dus ook op vlak van productiviteit valt er iets voor de 16:10-schermverhouding te zeggen.

De keerzijde is wel dat een heel breed scherm het gebruiken van een virtueel toetsenbord lastiger maakt. Nog een reden om dat keyboard aan te schaffen.

©PXimport

De S Pen werkt uitstekend op de Tab S8 Ultra. Het reageert snel, wat de schrijfervaring realistisch maakt en via Air Actions kun je snel bepaalde functies oproepen. Er zijn ook nuttige apps meegeleverd, zoals Samsung Notes. 

Microsoft OneNote downloaden is voor pengebruikers een aanrader. De PENUP-app is dan weer een heel leuke tekenapp die je leer tekenen en je aanmoedigt om je creaties te delen. 

Conclusie

De prijs mag pittig zijn, je krijgt wel een tablet die op alle vlakken het beste van het beste voorlegt. Maar maakt dat de Tab S8 Ultra altijd een goede keuze? Het schermformaat trekt vast velen aan, net de grootte is soms echter ook minder handig. En voor hetzelfde bedrag kun je ook al veel laptop kopen. Het is dus afwegen of de Tab S8 Ultra wel echt biedt wat je nodig hebt. Indien wel, dan heb je een uitstekend toestel in handen. 

Fantastisch
Conclusie

**Adviesprijs** Vanaf € 1.149,- **Scherm** 14,6 inch Super AMOLED 120 Hz **Resolutie** 1.848 x 2.960 pixels **Chipset** Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 **Geheugen** 8 of 12 GB **Opslagruimte** 128 of 256 GB **Afmetingen** 20,9 x 32,6 x 0,55 centimeter **Gewicht** 726 gram **Website** [www.samsung.com/nl](https://www.samsung.com/nl/)

Plus- en minpunten
  • Geweldig scherm
  • Zeer krachtige hardware
  • S Pen reageert snel en is nuttig
  • DeX-modus
  • Echte multitasking
  • Met keyboardhoes erbij duur
  • Android en apps niet altijd geschikt voor groot scherm
  • 128 GB niet zo riant (wel uitbreidbaar)
▼ Volgende artikel
Logitechs Superstrike-gamingmuis is inderdaad sneller dan de rest
Huis

Logitechs Superstrike-gamingmuis is inderdaad sneller dan de rest

Fabrikanten claimen graag een revolutionaire techniek te hebben uitgevonden, al helemaal als het gameaccessoires betreft. Vaak zijn de verbeteringen minimaal, maar met de Pro X2 Superstrike heeft Logitech daadwerkelijk een technologische doorbraak gemaakt – die in de handen van professionele spelers absoluut verschil kan maken.

Fantastisch
Conclusie

De Logitech Pro X2 Superstrike is oprecht een indrukwekkend stukje techniek die in de juiste handen daadwerkelijk betere gameprestaties oplevert. Voor de gemiddelde speler is het echter vooral een hele luxe muis.

Plus- en minpunten
  • Revolutionaire kliktechniek voelt daadwerkelijk snel
  • Software biedt veel opties en visualisatie
  • Snelste sensor op de markt
  • Scrolwiel is opvallend ‘gemiddeld’
Column AColumn B
Afmetingen125 × 63,5 × 40 mm
Gewicht61 gram
Aantal knoppen5
Ingebouwd geheugenJa (voor geavanceerde functies is Logitech G HUB-software vereist; te downloaden via logitechg.com/ghub)
SensorHero 2
Resolutie (tracking)100–44.000 DPI
Maximale versnelling88 G
Maximale snelheid888 IPS
Maximale bekabelde rapportagesnelheid1000 Hz (1 ms)
Maximale LIGHTSPEED-rapportagesnelheid8000 Hz (0,125 ms)
TrackingGeen vertraging, versnelling of filtering
BatterijduurTot 90 uur
VereistenOptionele internettoegang voor Logitech G HUB-software
CompatibiliteitWindows of macOS met een beschikbare USB 2.0-poort of hoger

Bij nieuwe gamemuizen richt men zich vaak op de vorm, het gewicht of de sensor. Want sneller is volgens bedrijven altijd beter. In de praktijk zijn sensorsnelheden de menselijke limieten allang overschreden, en betekenen statistieken over dots per inch (dpi) en polling rate (hoe vaak de muis per seconde gegevens naar een pc stuurt) in de praktijk weinig. De Superstrike richt zich echter op een onderontwikkeld gebied: de muisklik zelf.

Geen echte klik

Muisknoppen werken namelijk met schakelaars, mechanisch of optisch. Die eerste is de klassieke muisklik met bijkomend gevoel en geluid, die tweede op basis van een infraroodsensor die sneller en duurzamer moet zijn. In beide gevallen kent de schakelaar echter twee standen: aan of uit. De beweging daartussen wordt normaal gesproken dus niet geregistreerd.

Logitechs grote vernieuwing zit hem dan ook in het zogenaamde haptive indictive trigger system, dat in staat is om de afgelegde weg van uit naar aan, en weer terug vast te leggen dankzij een magnetisch inductiesysteem. Met andere woorden: omdat er geen fysiek contact is zoals bij een traditionele schakelaar, kan een ‘klik’ veel eerder worden vastgelegd en zijn spelers fysiek sneller – volgens Logitech tot zeker 30 milliseconden.

Daarvoor moet je wel even in de GHUB-software duiken, Logitechs programma voor game-accessoires. De instellingen voor de X2 Superstrike zijn daarbij verrassend simpel en goed gevisualiseerd. Je hebt de beschikking over tien registratiepunten en vijf resetpunten: allemaal van invloed op hoe snel respectievelijk een klik en een ‘uitklik’ worden geregistreerd. Hoe hoger je registratieniveau, hoe langer je vinger en knop moeten bewegen voordat een klik wordt geregistreerd.

Voor e-sporters en zeer fanatieke gamers is het omgekeerde natuurlijk relevant: hoe lager je niveau, hoe sneller je klikt. In de praktijk is dat verrassend merkbaar: zet de muis op z’n snelst, en je vinger een haartje bewegen levert al een klik op. Test je dit met een pure kliks-per-seconde-test, dan klik je met wat oefening inderdaad sneller ten opzichte van een traditionele muis.

Voor wie?

De vraag is echter voor wie die kliksnelheid relevant is, en hoe dat zich naar de praktijk vertaalt. In feite is de muisklik uiteraard slechts één factor in je reactietijd tijdens bijvoorbeeld Counter-Strike 2. Fysieke reactietijd, beeldschermvertraging, server-ping: er zijn voldoende andere factoren die bepalen hoe snel je in een game reageert. E-sporters zijn nu eenmaal al veel sneller dan de gemiddelde speler.

In de praktijk is de invloed van het nieuwe systeem daarom lastig aan te tonen. Ja, de muis voelt heel snel, zeker na wat oefening. Al gauw blijkt namelijk dat je vrij eenvoudig per ongeluk klikt – al helemaal als je hem ook buiten games gebruikt - en je die fijne beweging zeer gecontroleerd moet maken. Voor beginners is niveau 3 bijvoorbeeld prettig: het voelt nog steeds snel, maar je geeft niet je positie weg door per ongeluk je wapen te vuren.

Het gevoel van snelheid in combinatie met een rauwe kliksnelheid is voor sommigen misschien al de moeite waard, maar eerlijkheid gebiedt te zeggen dat je als gemiddelde speler geen wonderen mag verwachten. Logitech claimt dat ook reguliere gamers van de Superstrike profiteren, maar in de twee weken dat we de muis testten kunnen we dat nog niet met volledige zekerheid zeggen.

Muisstil

Een bijkomend voordeel is dat de Superstrike behoorlijk stil is – als je dat wilt. De vernuftige trilmotor die een echte muisklik nabootst is namelijk ook af te stellen, waardoor deze ook kan veranderen in een subtiele ‘tik’. Helemaal bijzonder is het uitschakelen van de trilfunctie, waarbij je geen feedback meer krijgt op je kliks en in de gemiddelde game feitelijk blind bent.

Verder heeft de Superstrike alles wat je van een professionele gamemuis mag verwachten: de ultrasnelle Hero 2-sensor met een polling rate van8000 Hz en een maximale snelheid van 888 inch per seconde. De behuizing zelf is met 61 gram niet de lichtste, maar verder zeer luxe afgewerkt met witte en zwarte kleuren, en twee zijknoppen. Qua vorm valt deze verder niet op: hij is rond en voor onze smaak zelfs tamelijk klein, maar blijkbaar precies goed voor de gemiddelde e-sporter.

Slide
Slide
Slide

Het enige wat we op mechanisch vlak nog aan te merken hebben op de muis is dat het scrolwiel grappig genoeg net wat minder ‘premium’ aanvoelt dan de rest van de Superstrike, al zullen de meesten daar in de praktijk weinig van merken.

Maar dat is wel een beetje het punt van de X2 Superstrike: het is daadwerkelijk een topmuis met een baanbrekende technologie, bedoeld voor een kleine groep gamers. In de gemiddelde hand voelt de Superstrike snel aan, maar degenen die hun brood verdienen met het spelen van videogames zullen de grootste voordelen ervan merken – precies waar pro-accessoires voor zijn bedoeld.

De Logitech Pro X2 Superstrike is nu beschikbaar.

▼ Volgende artikel
Nieuwe The Mummy-trailer legt nadruk op horror
Huis

Nieuwe The Mummy-trailer legt nadruk op horror

De eerste volledige trailer van de nieuwe versie van The Mummy is uitgebracht door Warner Bros.

Begin dit jaar verscheen er al een teaser trailer, maar nu valt hieronder dus de eerste volledige trailer van de aankomende bioscoopfilm te bekijken.

De nieuwe film staat volledig los van eerdere The Mummy-films en wordt geregisseerd door Evil Dead Rise-regisseur Lee Cronin. Cronin wil in plaats van de luchtige avonturensfeer uit de The Mummy-films van eind jaren negentig juist de focus op horror leggen.

In de film verdwijnt een jonge dochter van een journalist spoorloos in de woestijn. Acht jaar later keert ze opeens terug, maar ze is overduidelijk niet helemaal dezelfde persoon als voordat ze verdween.

The Mummy draait vanaf 16 april in de bioscoop. Overigens werden onlangs plannen aangekondigd om een nieuwe The Mummy-film met Brendan Fraaser en Rachel Weisz - die ook de hoofdrollen speelden in de film uit 1999 - te maken. Dat staat volledig los van deze film.

Watch on YouTube