ID.nl logo
Dit is nieuw aan Android 11
© Reshift Digital
Huis

Dit is nieuw aan Android 11

Om meteen met de deur in huis te vallen: in Android 11 vinden we weinig nieuwe functies. In plaats daarvan zijn de bestaande functies wat gestroomlijnd en prominenter aanwezig. Wat kun je van de laatste update van het besturingssysteem verwachten?

Google is inmiddels begonnen met de brede uitrol van Android 11, maar het besturingssysteem verschijnt niet op alle toestellen tegelijk. Gebruikers met een Pixel-telefoon van Google (van de Pixel 2 tot de nieuwe Pixel 4A) kunnen er als eerste mee aan de slag. Verder is er een bètaversie van Android 11 beschikbaar op onder meer de Mi 10 en Mi 10 Pro-smartphones van Xiaomi, de OnePlus 8 en 8 Pro en de Reno 3 van Oppo.

Meer smartphonefabrikanten zullen in de komende maanden het nieuwe besturingssysteem uitrollen voor hun toestellen. Gebruikers met een Samsung-telefoon moeten dus nog even wachten. Samsung zegt wel al een flink aantal toestellen te testen met Android 11, waaronder de Galaxy S10 Lite en S20.

Geen nieuwe functies

In Android 11 vinden we geen baanbrekende nieuwe functies, maar wel wat kleine aanpassingen die je telefoongebruik moet stroomlijnen. Zo kun je in chat-apps bijvoorbeeld gesprekken minimaliseren. In het startscherm of in andere apps zie je dan diverse bubbels, vergelijkbaar met de bubbelchats van Facebook Messenger, die je te allen tijde kunt aantikken om het desbetreffende gesprek weer voort te zetten. Hierdoor kun je nog beter multitasken. Ook recente notificaties moeten inzichtelijker worden.

Bovendien krijg je gemakkelijker en sneller overzicht van al je slimme apparaten in huis door de aan-/uitknop van je smartphone ingedrukt te houden. Je komt dan in een menu terecht waar je ook je gekoppelde betaalkaart vindt. Je hoeft dus niet langer meer verschillende apps te gebruiken om je slimme lampen of thermostaat te beheren. Kleine kanttekening: de slimme apparaten moeten wel verbonden zijn met Google Assistant.

Lange video’s maken

Maak je geregeld lange video’s op je Android-smartphone, dan zul je je vermoedelijk geregeld storen aan de maximale omvang die video’s mogen zijn van 4 GB. In het nieuwe besturingssysteem is deze beperking opgeheven, waardoor je net zo lang video’s kunt schieten totdat je accu leeg is of je opslagruimte vol.

Verder werkt Android Auto nu draadloos in auto’s die dit ondersteunen. Hoewel de Android Auto-app officieel nog niet beschikbaar is in Nederland, kun je die wel via een omweg installeren en gebruiken.

©PXimport

Privacy

In navolging van Apple, heeft Google ook de beveiliging opgeschroefd om de privacy van gebruikers beter te waarborgen. Zo zullen apps in Android 11 je iedere keer om toestemming vragen als zij toegang willen tot je microfoon, camera of locatie. Je kunt dan eenmalig toestemming geven, hetgeen eerder nog niet mogelijk was. In iOS wordt deze functie juist al een tijd ondersteunt.

Wil je een app altijd toestemming geven, dan moet je iets meer moeite doen door deze optie op te zoeken in de instellingen van je telefoon, zodat Google er zeker van is dat je achter die beslissing staat. Gebruik je een app een lange tijd niet, dan zal de toestemming automatisch worden ingetrokken, totdat je de app weer opent.

Android 11 brengt nog veel meer kleine veranderingen met zich mee, maar de belangrijkste hebben we in dit artikel wel opgesomd. Ook iOS kreeg recent een update. In dit artikel praten we je daarover bij.

▼ Volgende artikel
Switch is de bestverkochte Nintendo-console ooit
© Reshift Digital BV
Huis

Switch is de bestverkochte Nintendo-console ooit

Geen Nintendo-spelcomputer is ooit zo goed verkocht als de Nintendo Switch: er zijn inmiddels 155,37 miljoen exemplaren van verkocht.

Het bedrijf kondigde zijn kwartaalcijfers van het kwartaal dat eindige op 31 december 2025 aan, waaruit dit blijkt. In de laatste negen maanden van vorig jaar zijn nog eens 1,36 miljoen exemplaren van de Switch verkocht, waardoor het totale aantal op 155,37 miljoen exemplaren is gekomen.

Overigens is het wel belangrijk om daarbij te vermelden dat Nintendo het niet over verkoopcijfers naar consumenten heeft, maar naar winkels. Het gaat dus om het totaal aantal verscheepte consoles naar retail.

Meest succesvolle Nintendo-console aller tijden

Daarmee heeft de in 2017 uitgekomen Nintendo Switch de totale verkoopaantallen van de Nintendo DS ingehaald - dat tot voor kort de bestverkochte (draagbare) spelcomputer van Nintendo was. De Switch staat nu dus bovenaan. Alleen de PlayStation 2 van Sony is meer verkocht - naar schatting zo'n 160 miljoen exemplaren.

Nintendo verwacht in het huidige fiscale jaar, dat tot 1 april loopt, nog eens 750.000 exemplaren van de Switch te verkopen. De Switch is een gigantisch succes voor het bedrijf, mede door het concept: het gaat om een hybride console, die zowel als draagbare spelcomputer gebruikt kan worden, als aan de televisie aangesloten kan worden.

Nintendo Switch 2

Afgelopen jaar bracht Nintendo ook de Nintendo Switch 2 uit. Ook daar zijn verkoopcijfers van bekend. Van de Switch 2 zijn wereldwijd inmiddels 17,37 consoles geleverd. De drie laatste maanden van het jaar gingen er 7,01 miljoen exemplaren van de Switch 2 over de toonbank.

Afgelopen najaar verhoogde Nintendo al de verwachte verkoopcijfers van de Switch 2 voor dit fiscale jaar van 15 miljoen naar 19 miljoen. Gezien de huidige cijfers en met nog tot eind maart te gaan lijkt het er dan ook op dat het bedrijf dit gaat halen.

Verkoopcijfers van games

Tot slot heeft het bedrijf ook de totale verkoopcijfers van succesvolle Switch- en Switch 2-games aangekondigd. Hieronder volgen de wereldwijde verkoopcijfers van enkele Switch 2-games:

  • Mario Kart World: 14,03 miljoen

  • Donkey Kong Bananza: 4,25 miljoen

  • Pokemon Legends: Z-A – Nintendo Switch 2 Edition: 3,89 miljoen

  • Kirby Air Riders: 1,76 miljoen

Totale verkoopcijfers van een aantal Switch-games:

  • Mario Kart 8 Deluxe: 70,59 miljoen

  • Animal Crossing: New Horizons: 49,32 miljoen

  • Super Smash Bros. Ultimate: 37,44 miljoen

  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild: 33,64 miljoen

  • Super Mario Odyssey: 30,27 miljoen

  • Pokemon Scarlet / Pokemon Violet: 28,08 miljoen

  • Pokemon Sword / Pokemon Shield: 27,08 miljoen

  • The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom: 22,40 miljoen

  • Super Mario Party: 21,28 miljoen

  • New Super Mario Bros. U Deluxe: 18,80 miljoen

  • Nintendo Switch Sports: 17,84 miljoen

  • Super Mario Bros. Wonder: 17,15 miljoen

  • Super Mario Party Jamboree: 9,41 miljoen

  • Pokemon Legends: Z-A (Switch-versie): 8,41 miljoen

  • Super Mario Galaxy: 2,28 miljoen

  • Super Mario Galaxy 2: 2,24 miljoen

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Logitech geeft instap-gamingheadset een flinke update
Huis

Logitech geeft instap-gamingheadset een flinke update

De Logitech G325 Lightspeed Wireless, de nieuwe instap-gamingheadset van het bedrijf, is vanaf vandaag beschikbaar.

Volgens Logitech is de headset gericht op zowel comfort als een luxe game-ervaring. Zo weegt de G325 Lightspeed Wireless 212 gram en heeft het ontwerp een modernere uitstraling om ook buiten het gamen te dragen. Daarmee is ook de microfoonarm vervangen voor een beamforming microfoon, die met behulp van AI-ruisonderdrukking en spraakversterking de stem van spelers opvangt.

Ook ondersteunt de headset 24-bit audio, moet de batterij tot 24 uur meegaan kent het Lightspeed- en bluetoothverbindingen voor verbindingen met consoles en pc. Zoals gebruikelijk kunnen spelers ook een flink aantal instellingen aanpassen, zoals het geluid met een equalizer en game-presets, in de mobiele app of G Hub-software op pc.

De G325 heeft een adviesprijs van 79,99 euro is vanaf vandaag beschikbaar Logitech en andere winkels in de kleuren zwart, wit en lila.

Slide
Slide
Slide
Slide
Column AColumn B
Koptelefoon32 mm drivers, frequentierespons ~20 kHz
MicrofoonOmni‑patroon, dual beamforming, optionele AI‑ruisonderdrukking, frequentierespons 100 Hz–7 kHz
VerbindingenLIGHTSPEED 24‑bit/48 kHz, bereik tot 30 m, Bluetooth 5.3
Afmetingen194 mm hoog, 187 mm breed, 81 mm diep
Gewicht212 gram
BatterijOplaadbaar, tot 24 uur gebruik
Systeemvereisten (LIGHTSPEED)Windows, macOS, Switch 1/2, PS4/PS5, USB 2.0
Systeemvereisten (Bluetooth)Apparaten met Bluetooth 5.0 of hoger
SoftwareLogitech G HUB (logitechG.com/ghub)
DuurzaamheidGerecycled plastic, plasticvrije verpakking, geoptimaliseerde PCB, lichtgewicht ontwerp, optionele 80% laadlimiet, tot 46% PCR‑plastic