ID.nl logo
CES 2018: Dit kunnen we verwachten
© Reshift Digital
Huis

CES 2018: Dit kunnen we verwachten

Vlak na de jaarwisseling vindt in Las Vegas de Consumer Electronics Show plaats, oftewel de CES 2018. Op deze beurs kun je terecht voor alle vernieuwingen op het gebied van consumentenelektronica. Van laptops tot zelfrijdende auto’s van Microsoft tot start-ups. Dit verwachten we dit jaar van de CES.

Overal assistenten

De grootste techgiganten hebben allemaal hun spraakassistent. Apple heeft Siri, Amazon’s assistent heet Alexa en Microsoft natuurlijk Siri. De assistent van Google heeft geen vrouwelijke naam: Google Assistant. De spraakgestuurde assistenten van Amazon en Google hebben hun weg al gevonden naar de huiskamer met Amazon’s Echo en Google Home. Andere fabrikanten kunnen deze assistenten echter overal in verwerken, Sonos heeft dat bijvoorbeeld al gedaan met de Sonos One.

De verwachting is dat meerdere fabrikanten met gadgets komen waarin de spraakbesturing en -assistentie van Google en Amazon in verwerkt zit. Speakers liggen voor de hand, maar denk ook aan smart-tv’s, afstandsbedieningen en mediaspelers.

Ondanks dat fabrikanten happig zijn op Google Assistant en Alexa, is het aan de makers van de spraakassistenten om ze eindelijk eens in Nederland aan te bieden. Omdat de Nederlandse taal nog niet ondersteund wordt, worden de assistenten hier nog altijd niet aangeboden, ondanks dat een overgroot deel van de Nederlanders ook Engels machtig is. Hetzelfde geldt voor Cortana. Siri spreekt wel Nederlands en (alleen) Apple komt met een speaker waar de assistent ingebouwd zit. Voorlopig is deze nog uitgesteld.

©PXimport

Gezondheidsgadgets

Wearables zijn niet nieuw, maar heel veel in het straatbeeld zie je ze nog altijd niet. Een onmisbare plek in ons leven hebben de armbandjes, brillen en horloges niet ingenomen. Het enige waar fabrikanten hun draagbare gadgets op weten te slijten is gezondheid - en in het verlengde sport. De sensoren in de komende wearables worden nauwkeuriger en de verzamelde data kan steeds beter worden geanalyseerd, niet alleen door betere sensoren, ook dankzij Big Data. Oftewel: jouw analyse is waardevoller, omdat het vergeleken kan worden met verzamelde gegevens van miljoenen anderen. Denk aan slaapanalyse, bloeddrukmeters en lichaamstemperatuur.

Hartslagmeters bijvoorbeeld. Nog niet zo heel lang geleden waren deze alleen in staat een in de zoveel minuten een snapshot te maken van je hartslagsnelheid. Dat is leuk, maar informatie waar je niks mee kunt. Een nauwkeurige weergave van de op- en afbouw, pieken, dalen en onregelmatigheden zijn veel waardevoller voor een nauwkeurige analyse en bewegingsdoelen. Deze gedetailleerde gegevens bieden gezondheids-apps meer mogelijkheden. Gezondheidsgegevens zijn echter wel enorm persoonlijk, waardoor privacy-zorgen meer dan ooit op de loer liggen.

Deze verbeterde sensoren en analyse kan plaatsvinden via wearables, maar kan ook verwerkt zitten in andere alledaagse objecten. Matrassen, kleding, schoenen, et cetera. Dit soort gadgets zullen ook hun opwachting maken op de CES, hoe experimenteel dan ook.

©PXimport

Usb-c

De nieuwe usb-aansluiting usb-c is verre van nieuw. Al enkele jaren wordt deze poort gebruikt om topsmartphones op te laden. Deze universele poort kan echter veel meer en dat gaan we terugzien! Denk hierbij aan laptops, die geen eigen lader meer hebben, maar gewoon dezelfde oplader gebruiken als je telefoon. Usb-c kan echter ook gebruikt worden om hdmi te vervangen, dus naar verwachting zullen ook de eerste schermen met een usb-c-poort naast de hdmi-poort hun opwachting maken.

HDR

3D is geflopt. Curved is geflopt (bij tv’s tenminste). Maar op het gebied van schermen valt nog altijd veel te winnen. Fabrikanten hebben geleerd dat de beeldkwaliteit troef is. 4K begint langzaam maar zeker z’n weg naar de huiskamers te vinden. Hetzelfde geldt voor OLED-schermen. De nieuwste ontwikkeling staat voor de deur: HDR. Er zijn al televisies en zelfs smartphones (denk aan de Xperia XZ1) met deze techniek aan boord. Wat het inhoudt? In het kort komt het erop neer dat de kleurweergave en het contrast van deze schermen prachtig is. We zijn benieuwd of het in het rijtje van successsen toegevoegd gaat worden.

AR en VR

De grondverf is al gelegd, door Apple die bijvoorbeeld AR-Kit heeft ontwikkeld. De vele AR (augmented reality) Microsoft-brillen en ook Samsung en Google zitten op het gebied van virtual reality niet stilt. Nu is het de beurt aan de applicatie-ontwikkelaars. Welke leuke, interessante of praktische concepten gaan we zien op de CES? We zijn heel benieuwd.

©PXimport

▼ Volgende artikel
Review Sony WF-1000XM6 – Dit is je volgende set oordopjes
© Wesley Akkerman
Huis

Review Sony WF-1000XM6 – Dit is je volgende set oordopjes

Wanneer Sony met een nieuwe set premium oordoppen op de proppen komt, dan moet je opletten. Dit Japanse merk is namelijk al jaren marktleider als het gaat om geluidskwaliteit en actieve ruisonderdrukking. Met zijn prijs van 300 euro mikt de fabrikant wederom op het hogere segment, al is dit wel minder dan de adviesprijs van zijn voorganger.

Fantastisch
Conclusie

Het zal ongetwijfeld niemand verbazen, maar dat maakt zo’n beoordeling niet minder waardevol: de Sony WF-1000XM6 is een regelrecht schot in de roos. Qua audiokwaliteit en -beleving hebben we nog niet beter gehoord. Soms klinkt het net alsof de muziek live naast je wordt gespeeld. Het comfort en de app kunnen nog wel beter, maar de grandioze actieve ruisonderdrukking en de fysieke bediening maken een hoop goed. Dit is je volgende set oordopjes!

Plus- en minpunten
  • Audiokwaliteit van hoog niveau
  • Bediening met gevoel van contact
  • Actieve ruisonderdrukking verbeterd
  • Gave en unieke functies
  • Goede batterijduur
  • Genoeg oortips met memory foam
  • App wat gebruiksonvriendelijk
  • Oortips zitten na verloop van tijd minder comfortabel

Prijs: € 299,-
Driverunit:
8,4 mm
Bluetooth:
Versie 5.3
Batterijduur (muziek):
Max. 8 uur (NC AAN) / max. 12 uur (NC UIT)
Oplaadtijd:
Ca. 1,5 uur (oordopjes), ca. 2 uur via usb (case)
Draadloos opladen:
Ja (met oplaadcase)
Waterbestendigheid:
IPX4
Codecs:
SBC, AAC, LDAC, LC3
Multipoint-functie:
Ja
Frequentierespons:
20 Hz - 40.000 Hz (LDAC 96 kHz sampling 990 kbps)
Gewicht:
Ca. 6,5 g per oordopje / ca. 47 g voor de oplaadcase
Afmetingen case:
Ca. 61,6 x 41,1 x 26,5 mm
Inhoud verpakking:
Oplaadcase, geluidsisolerende eartips, usb-kabel

De Sony WF-1000XM6 volgen de XM5 op die het Japanse bedrijf zo’n 2,5 jaar geleden uitbracht. Dat is een flinke periode in het land der oordoppen (of technologie in het algemeen). Daar waar veel fabrikanten inzetten op jaarlijkse releases en complete productgroepen beperkte stappen voorwaarts maken, is het fijn om te zien dat een elektronicaproducent het nog aandurft langer te wachten tussen verschillende uitgaven. Dan heb je tenminste wat te melden of te vertellen.

Met deze versie zet Sony in op een betere noise cancelling, audioweergave, gesprekskwaliteit en ergonomie. Daarnaast brengt de fabrikant stabielere bluetooth-connectiviteit, Google Gemini-integratie en een hogere mate van milieuvriendelijkheid. Zo zijn de antennes langer gemaakt, waardoor de oortjes niet snel de verbinding verliezen, ook niet in drukkere omgevingen zoals een vliegtuig of trein. Dat hebben we aan den lijve ondervonden de afgelopen weken.

©Wesley Akkerman

Meer in contact

Net als bij het vorige model maakt Sony gebruik van memory foam als oortips (het deel dat in je gehoorgang zit). Die hebben als grote voordeel dat ze zich aanpassen aan de vorm van de opening en dus altijd strak en goed zitten. In de doos zitten verschillende opties. Bij ons zit de een net te los, terwijl het formaat daarna juist net wat strak zit. Daardoor kan langer dan twee uur luisteren wat oncomfortabel worden. Maar ze vallen in elk geval niet zomaar uit je oren.

Deze keer kijkt Sony ook naar het ontwerp. De Sony WF-1000XM6-oortjes zijn wat langwerpiger en steken iets verder uit je oren dan z'n voorganger, waardoor je moet oppassen wanneer je een T-shirt of trui uittrekt. Het oppervlak is wat ruwer en dat helpt daadwerkelijk bij de fysieke bediening; het voelt alsof je wat meer in contact bent met de bediening. Muziek pauzeren, actieve ruisonderdrukking activeren – het gaat allemaal erg soepel. Je hoeft ze niet hard in te drukken.

Grammy-winnende engineers

Daarnaast is het fijn dat deze dopjes nog steeds acht uur meegaan op een volle accu. Dat is met actieve ruisonderdrukking aan. Zet je die uit, dan mag je daar nog een paar uur bij optellen. Met de oplaadcase erbij kun je rekenen op 24 tot 30 uur. Dat is misschien niet superveel in vergelijking met sommige concurrenten, maar die zitten dan ook niet boordevol allerlei extra microfoons (vier stuks in dit model) en speciaal ontwikkelde drivers.

©Wesley Akkerman

De drivers zijn natuurlijk medeverantwoordelijk voor het geluid, maar de samenwerking met allerlei gerenommeerde studio's en muziekproducenten helpt daar vanzelfsprekend ook bij. Sony heeft zich laten leiden door een team van Grammy-winnende en Grammy-genomineerde engineers, waaronder Randy Merrill (die werkte met Ed Sheeran), Chris Gehringer (Lady Gaga) en Michael Romanowski (Alicia Keys). Dat zijn niet de minste namen, maar wat merk je daarvan?

Naast je in de kamer

Nou, het grootste compliment dat we een set oordoppen kunnen geven: je hebt de equalizer niet nodig om goed en wel – en in de hoogste kwaliteit! – van je digitale muziek te genieten. De audio klinkt warm, vol en persoonlijk. Dat gaat niet ten koste van de hogere regionen of het middenveld, waardoor die helderheid en nuance bewaakt blijft. Soms lijkt het net alsof iemand op een drumstel naast je in de kamer speelt, zo dichtbij klinken de nummers.

Als je wilt, dan kun je wel een equalizer op de soundstage loslaten. Je kunt dan kiezen uit verschillende profielen, zelf een instelling beheren of Sony het werk uit handen laten nemen. Dan stelt de (helaas soms wat onoverzichtelijke) app de equalizer in op basis van jouw eigen gehoor. Hier kan dat nog weleens ten koste gaan van het basgeluid, waardoor we dat maar achterwege laten, maar het is fijn dat het kan. Het maakt de Sony WF-1000XM6 breed inzetbaar.

©Wesley Akkerman

Gevoel, beleving, emotie

En daar blijft het niet bij qua audio. Want je kunt streamen in hoge resoluties dankzij de LDAC-audiocodec en anders leunen op DSEE Extreme (een algoritme van Sony dat de muziek in kwaliteit opschaalt). Verder is nieuw in deze set dat je audio wat verder weg kunt laten klinken, alsof je in een café of je eigen woonkamer zit. Dat is een vreemde maar oorstrelende ervaring die je moet beleven om het te begrijpen.

We snappen uiteindelijk wel waarom Sony deze functie introduceert. Het kan bijvoorbeeld helpen bij de concentratie. Wij hebben vooral gemerkt dat je er een huiselijk gevoel aan kunt overhouden wanneer je kilometers hoog in de lucht hangt in een vliegtuig, omdat het net lijkt alsof je naar je eigen audioset thuis op de achtergrond luistert. Het gaat hier niet om de beste geluidskwaliteit, maar om een gevoel, een emotie, een beleving. En die is helemaal oké.

Tot slot kijken we nog even naar de actieve ruisonderdrukking. Die is beter dan ooit. Zo hebben we bijna niets van de vliegtuigmotoren gehoord tijdens een recente reis naar Barcelona en komt er ook weinig tot geen geluid vanuit het OV je gehoorgang in. Bepaalde plotselinge hoge tonen komen nog weleens door, maar die blijven moeilijk filterbaar. Al met al is dit wederom een mooie stap voorwaarts, helemaal als je je écht even wilt afsluiten van je omgeving.

Sony WF-1000XM6 kopen?

Het zal ongetwijfeld niemand verbazen, maar dat maakt zo’n beoordeling niet minder waardevol: de Sony WF-1000XM6 is een regelrecht schot in de roos. Qua audiokwaliteit en -beleving hebben we nog niet beter gehoord. Soms klinkt het net alsof de muziek live naast je wordt gespeeld. Het comfort en de app kunnen nog wel beter, maar de grandioze actieve ruisonderdrukking en de fysieke bediening maken een hoop goed. Dit is je volgende set oordopjes!

▼ Volgende artikel
De beste State of Play ooit! - Power-Up Podcast Special
Huis

De beste State of Play ooit! - Power-Up Podcast Special

Zo! Dat was niet alleen de langste, maar voor velen ook meteen de beste State of Play ooit! Met meer dan 25 titels op het menu stond deze showcase vooral bij Simon dik op z’n buik geschreven. Samen met Martin en Jacco blikt hij terug op (bijna) alles wat voorbij kwam, en duiken ze dieper in onder andere: God of War: Sons of Sparta, Kena: Scars of Kosmora, Castlevania: Belmont’s Curse, Project Windless en natuurlijk de aangekondigde John Wick-game! Benieuwd wat de jongens ervan vonden? Check dan als de wiedeweerga deze speciale extra aflevering, baklap!

Watch on YouTube

00:00 Intro
02:20 Ons oordeel
09:20 Project Windless
11:35 Resident Evil Requiem
13:35 Kena: Scars of Kosmora
19:00 Legacy of Kain: Defiance Remastered / Ascendance
22:45 Yakoh Shinobi Ops
27:25 Dead or Alive
31:45 Control: Resonant
36:05 Beast of Reincarnation
37:15 Neva: Prologue
39:05 Star Wars: Galactic Racer
42:35 Metal Gear Solid Collection 2
45:15 Castlevania: Belmont’s Curse
49:15 Silent Hill: Townfall
52:10 John Wick
54:35 God of War Trilogy Remake
56:35 God of War: Sons of Sparta
01:03:00 Horizon Hunters: Gathering
01:04:45 Onze Reddit-aankondiging
01:06:45 Outro

Je kan ook de podcast beluisteren hieronder of via deze link!