ID.nl logo
Huis

F-Secure waarschuwt voor lek in QNAP-NAS

Een NAS-systeem van fabrikant QNAP kampt met een drietal lekken die kwaadwillenden toegang kunnen geven tot gegevens en wachtwoorden. Dat zegt cybersecuritybedrijf F-Secure na een inspecte van het systeem. Het gaat om de QNAP TVS-663, maar mogelijk zijn ook andere systemen kwetsbaar.

Lees ook: Hoe beveilig ik mijn NAS?

De drie kwetsbaarheden zijn los van elkaar niet onoverkomelijk, maar de combinatie ervan is gevaarlijk, zegt Harry Sintonen, Senior Security Consultant bij F-Secure. 

Wachtwoorden

Als de drie kwetsbaarheden worden uitgebuit, kunnen buitenstaanders admin-rechten krijgen. Met die rechten kunnen zij malware installeren of gegevens inzien, opdrachten laten uitvoeren en wachtwoorden stelen. 

Het probleem zit hem in de automatische firmware-updates van de NAS. Wordt een kwaadaardige versie van zo'n update naar de NAS verstuurd, dan is er geen extra beveiliging die test of de firmware daadwerkelijk de juiste is. Zo kan een slechte versie relatief makkelijk worden geïnstalleerd, met alle gevolgen van dien. 

Een jaar geleden

F-Secure meldde in februari vorig jaar het lek aan QNAP, en het lijkt er nog niet op dat het bedrijf het probleem heeft opgelost. Het probleem gaat in eerste instantie om de TVS-663, maar omdat eenzelfde soort firmware op meerdere NAS'en draait, kunnen andere systemen met hetzelfde probleem kampen. 

Minstens 1,4 miljoen TVS-663's draaien de firmware, maar misschien zijn dus nog miljoenen andere systemen even kwetsbaar. F-Secure adviseert gebruikers van de NAS in kwestie en andere systemen met dezelfde firmware (TQS firmware 4.2 of nieuwer) automatische updates uit te schakelen en handmatig updates binnen te halen tot het probleem is opgelost. 

▼ Volgende artikel
Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling
Huis

Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling

Ubisoft heeft bevestigd dat er ongeveer veertig werknemers van diens studio in Toronto, Canada worden ontslagen. Wel benadrukt het bedrijf dat de Splinter Cell-remake nog altijd in ontwikkeling is.

De veertig ontslagen werknemers beslaan ongeveer acht procent van de complete Ubisoft Toronto-studio. Dat is een van de grotere Ubisoft-studio's. "Dit besluit is niet lichtzinnig gemaakt en zegt niets over het talent, de motivatie en bijdrage van de individuen", zo stelde een woordvoerder.

Ubisoft Toronto heeft odner andere Far Cry 6, Splinter Cell: Blacklist en Watch Dogs Legion ontwikkeld. Ook werkt het al geruime tijd aan een remake van Splinter Cell. Ubisoft heeft benadrukt dat die remake in ontwikkeling blijft bij de studio.

Remake van Splinter Cell

In 2021 werd de remake van de klassieke stealthgame Splinter Cell aangekondigd. Sindsdien is er maar mondjesmaat informatie over de game naar buiten gekomen. Kort na de aankondiging werd gemeld dat het verhaal wordt herschreven voor een moderner publiek.

Eind vorig jaar bleek dat David Grivel terugkeerde naar Ubisoft Toronto om aan het spel te werken. Hij nam de regie van de remake oorspronkelijk op zich, maar vertrok in 2022. Inmiddels is hij dus weer terug op het oude nest en werkt hij weer aan het spel.

Watch on YouTube

Reorganisatie van Ubisoft

Afgelopen januari kondigde de Franse uitgever en ontwikkelaar Ubisoft al een grootschalige reorganisatie van het bedrijf aan, waarbij ook zes games werden geannuleerd - waaronder de remake van Prince of Persia: The Sands of Time.

Ubisoft noemde de reorganisatie een "grote organisatorische, operationele en portfolio-reset". Daarbij wil het bedrijf nog meer letten op de kwaliteit die het uitgeeft. Ubisofts nieuwe model gaat zich richten op verschillende 'creatieve huizen' die zich elk met andere soorten games bezighouden. Een daarvan is Vantage Studios, de vorig jaar met Tencent opgerichte dochteronderneming waar Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six nu onder vallen.

Ubisoft heeft daarnaast aangekondigd dat het thuiswerken niet meer toelaat en dat alle werknemers worden geacht om fulltime op kantoor aanwezig te zijn. Wel krijgen werknemers een "een jaarlijkse toelage bestaande uit thuiswerkdagen". Twee studio's van Ubisoft sloten daarnaast hun deuren: de studio's in Halifax en Stockholm. Gedurende de volgende twee jaren wil het bedrijf nog eens 200 miljoen euro besparen.

Ubisoft heeft de laatste jaren wisselend succes met zijn games. Zo viel de verkoop van het miljoenenproject Star Wars Outlaws tegen. Zover bekend is het begin vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows wel een verkoopsucces.

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube