ID.nl logo
Zo gebruik je de functietoetsen op een Chromebook
© Reshift Digital
Huis

Zo gebruik je de functietoetsen op een Chromebook

Ben je gewend om op een laptop te werken, dan zal het even wennen zijn om een Chromebook te gebruiken. Een Chromebook werkt immers net even wat anders dan een laptop en zelfs de toetsenborden kunnen erg van elkaar verschillen. Zo vind je op een Chromebook-toetsenbord bijvoorbeeld toetsen voor Chrome OS-specifieke functies. In dit artikel behandelen we de functietoetsen die je op een Chromebook vindt. 

Waar je op een regulier Windows-toetsenbord de functietoetsen ziet als F1 tot en met F12, is dat op een Chromebook net even wat anders. Op dezelfde rij, tussen de ESC-knop en de aan- en uitknop, zie je namelijk geen F-toetsen, maar toetsen met een specifiek symbool. Laten we ze voor het gemak de symbooltoetsen noemen.

Druk je op je Chromebook op één van deze toetsen, dan wordt de actie uitgevoerd die overeenkomt met het symbooltje op de toetsen. Druk je op het pijltje naar links, dan ga je in je browser een pagina terug. Druk je op het geluidsicoontje met een streep erdoor, dan zet je je geluid uit. Dit spreekt vrij voor zich, maar weet je toch niet waar een bepaald icoontje voor staat, dan kun je deze pagina van Google erbij pakken. 

Van sneltoets naar functietoets

Maar wellicht vind je dergelijke sneltoetsen voor ChromeOS-specifieke acties helemaal niet handig en wil je de toetsen net als op je Windows-pc gebruiken als functietoetsen, dus als F1, F2 of F8-knop bijvoorbeeld.

Gelukkig kan dat ook, door middel van de zoektoets, ook wel de Launcher-toets genoemd. Gebruik je een Windows-toetsenbord op een Chromebook, dan werkt de Windows-toets tussen Ctrl en Alt als de zoektoets of de Launcher-toets.

Door de Launcher-toets op je Chromebook ingedrukt te houden in combinatie met een van de symbooltoetsen, activeer je functieknop. Daarmee wordt het pijltje naar links de F1-knop, het pijltje naar rechts de F2 knop, het geluidsicoontje met een streep erdoor F8, enzovoort.

©PXimport

Wil je deze toetsen altijd gebruiken als functieknoppen in plaats van als toetsen voor ChromeOS-specifieke acties, dan kun je dat ook instellen. Je hoeft de Launcher-toets dan niet meer te gebruiken.

Klik in je scherm op de tijd, hetgeen een klein submenu opent. Ga vervolgens naar de instellingen van je Chromebook (het tandwielicoontje) en klik op Apparaat. Selecteer de optie Toetsenbord, scrol naar beneden om de optie Toegankelijkheidsopties altijd weergeven in het systeemmenu in te schakelen.  

▼ Volgende artikel
Nieuwe State of Play en Nintendo Direct mogelijk in februari te zien
Huis

Nieuwe State of Play en Nintendo Direct mogelijk in februari te zien

In februari worden er mogelijk een nieuwe State of Play van Sony PlayStation en Nintendo Direct uitgezonden.

Dat claimt de zeer betrouwbare insider Nate the Hate, die eerder al correct de komst van Nintendo Directs en State of Plays heeft voorspeld. Op X werd aan hem gevraagd of er een State of Play in februari wordt uitgezonden, waarop hij positief antwoordde.

Nu is dat geen risicovolle voorspelling: de afgelopen vijf jaar werd er vier keer in februari een State of Play uitgezonden. Toch zal het voor veel PlayStation-gamers een fijne 'bevestiging' zijn dat de betrouwbare insider de komst van de State of Play beaamt.

In een recente video meldt Nate the Hate daarnaast ook dat hij heeft gehoord over de komst van een algemene Nintendo Direct. Daarbij claimt hij zelfs dat de Direct-uitzending specifiek op 5 februari wordt uitgezonden. Concrete informatie over de inhoud had hij niet.

State of Plays en Nintendo Directs

Consolebedrijven zenden al jarenlang hun eigen presentaties uit waarin ze nieuwe games aankondigen en nieuwe beelden van reeds aangekondigde games vertonen. Nintendo doet dit in de Nintendo Direct-uitzendingen, terwijl Sony daar State of Play-livestreams voor gebruikt. Dergelijke presentaties kunnen altijd rekenen op miljoenen kijkers die meer te weten willen komen over wat er zoal uitkomt op de Nintendo Switch (2) en PlayStation 5.

Nintendo heeft dit jaar games als Pokémon Pokopia, Fire Emblem: Fortune's Weave en Yoshi's and the Mysterious Book op de planning staan. Het zou dan ook in de lijn der verwachting liggen dat deze games in een Direct worden getoond. Sony komt dit jaar in ieder geval met Saros, Marathon en Marvel's Wolverine.

Aankomende Tomodachi Life Direct

Overigens wordt er deze week sowieso al een Nintendo Direct uitgezonden, maar dan gericht op één game. Aanstaande donderdag om 15:00 uur Nederlandse tijd zendt Nintendo een Direct uit die geheel draait om Tomodachi Life: Waar Dromen Uitkomen, een aankomende Switch 2-game. De Direct zal ongeveer 20 minuten duren en via YouTube te zien zijn.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Wanneer komt Zootopia 2 naar Disney+?
© Disney
Huis

Wanneer komt Zootopia 2 naar Disney+?

Vanaf vandaag is Zootopia 2 digitaal te bekijken als je de film koopt of huurt op verschillende platformen, en een Disney+-release laat waarschijnlijk niet al te lang op zich wachten.

De meest recente film van Disney Animation kwam op 26 november uit in de bioscoop. Hoewel je in Nederland nog een voorstelling kunt bijwonen, is Zootopia 2 inmiddels ook digitaal te huren of kopen, zodat je de film thuis op de bank, in bed of op het dak kunt kijken - waar je maar zin in hebt. Dit kost je op Pathé Thuis bijvoorbeeld 14,99 euro. Dvd’s, blu-rays en 4k-schijfjes van de film zijn vanaf 3 maart verkrijgbaar.

Maar goed, voor de prijs van een dvd of de digitale versie scoor je ook een maandje Disney+, al is Zootopia 2 dus nog niet beschikbaar op de streamingdienst. Disney houdt geen specifiek stramien aan met het overhevelen van bioscoopfilms naar het platform, maar we verwachten dat de film ook ergens begin maart op Disney+ te kijken is.

Watch on YouTube

De meest recente blockbuster van Disney die op de streamingdienst is verschenen, is Tron: Ares. Die film kwam op 10 oktober uit, en werd op 7 januari beschikbaar op Disney+. Ongeveer drie maanden na de release dus, en samenhangend met het moment dat ook de dvd’s in de schappen lagen - dat was op 6 januari. 

Het is te verwachten dat Disney een vergelijkbaar schema aanhoudt met Zootopia 2, al is het benoemen waard dat de Disney Animation-film een gigantisch succes is in de bioscoop. De film is inmiddels de meest opbrengende Amerikaanse animatiefilm ooit geworden, met een geschatte 1,76 miljard dollar aan inkomsten - via The Wall Street Journal. Tron: Ares was dit - met een geschatte wereldwijde opbrengst van 142 miljoen dollar - allerminst. Wellicht wacht de House of Mouse dus nog iets langer met de Disney+-release van hun kaskraker.