ID.nl logo
LazPaint - Als Paint wat mager is
© Reshift Digital
Huis

LazPaint - Als Paint wat mager is

Wie snel een foto wil aanpassen, grijpt misschien terug naar de Windows-app Paint. Misschien, want de mogelijkheden van deze tool zijn zeer snel uitgeput. LazPaint mag dan niet de kracht van Photoshop hebben, er valt wel meer te beleven dan in het magere Paint.

LazPaint is een opensource bitmap-editor en wil de concurrentie aangaan met tools als Paint.net. Bij de eerste opstart kan het aantal knoppen in de gereedschapskist en het aantal opties in de menu’s wat intimiderend zijn, maar dat is wel vaker zo bij dit soort tools.

Gereedschap

Een blik op het gereedschap maakt duidelijk dat LazPaint behoorlijk goed is uitgerust. Zo vinden we hier een toverstaf terug, maar bijvoorbeeld ook gereedschap om met een verloopkleur te vullen, om te klonen, en om schaduwranden en texturen toe te voegen. Meer geavanceerd gereedschap zoals een retoucheerpenseel of een rode-ogenverwijderaar ontbreekt echter. Gelukkig is er wel een lagenpaneel, maar hier hoef je evenmin geavanceerde functies te verwachten. Een laag dupliceren, deels transparant maken en versmelten, en daar houdt het ongeveer bij op. Handig wel is dat je een externe afbeelding rechtstreeks in een nieuwe laag kunt zetten.

Effecten

Geen bitmap-editor zonder effecten uiteraard en met een zo’n twintig exemplaren zit LazPaint een beetje in de middenmoot. De meeste effecten laten zich slechts beperkt finetunen, meestal door middel van een simpele intensiteitswaarde. Verder is er nog een aantal vrij rudimentaire rendering-effecten waarmee je snel patronen van bijvoorbeeld wolken, steen of hout toevoegt.

©PXimport

Bestandsbeheer

Standaard gebruikt LazPaint een eigen bestandsbrowser om afbeeldingen te openen. Die toont de plaatjes in de vorm van grote pictogrammen of met extra informatie en een voorvertoning. De browser werkt wat trager dan Verkenner, maar laat zich desgewenst uitschakelen.

LazPaint kan met de belangrijkste afbeeldingsformaten overweg, zowel bij het openen als bewaren. We noemen onder meer bmp, jpg, png, ico, cur, svg, tiff en geanimeerde gif (psd’s openen kan ook).

Conclusie

LazPaint positioneert zich duidelijk als een middenmoter en laat zich qua functionaliteit goed vergelijken met bijvoorbeeld Paint.net: merkbaar krachtiger dus dan de standaardtool Paint, maar geenszins een concurrent voor Photoshop. Er zijn best wel wat effecten en er is lagenondersteuning, maar wie op zoek is naar geavanceerde functies of gedetailleerde parameters klopt beter elders aan.

Oké
Conclusie

**Prijs** Gratis **Taal** Nederlands **OS** Windows (ook portable), macOS, Linux **Website**

Plus- en minpunten
  • Laagondersteuning
  • Behoorlijk uitgeruste gereedschapskist
  • Geen echt geavanceerde functies
  • Beperkte effectenmanipulatie
▼ Volgende artikel
Switch 2-editie van Xenoblade Chronicles X uitgebracht
Huis

Switch 2-editie van Xenoblade Chronicles X uitgebracht

Nintendo heeft geheel onverwachts een Switch 2-upgrade voor Xenoblade Chronicles X: Definitive Edition aangekondigd en uitgebracht.

De rpg van Monolith Soft kwam oorspronkelijk uit in 2015 op Wii U, maar vorig jaar werd het spel al overgezet naar de Nintendo Switch in de vorm van een 'Definitive Edition'. Nu is daar dus een Switch 2-editie bijgekomen.

Mensen kunnen deze editie los kopen op Switch 2, of - als ze de Switch-versie al hebben - een upgrade van (naar schatting) 5 euro aanschaffen om te upgraden naar de Switch 2-versie. Op 16 april komt er ook een fysieke versie in de winkels te liggen.

De Switch 2-upgrade laat het spel in 4K en 60 frames per seconde op televisie draaien, en in 1080p en 60 fps in handheldvorm. Verdere wijzigingen zijn er voor zover bekend niet. De Switch-versie was al een upgrade ten opzichte van het origineel, met verbeterde graphics en meer verhaal.

Watch on YouTube

Over Xenoblade Chronicles X

Xenoblade Chronicles X maakt deel uit van de Xenoblade Chronicles-franchise van Monolith Soft, dat tegenwoordig onderdeel uitmaakt van Nintendo. Er zijn drie hoofddelen in de rpg-serie verschenen, en Xenoblade Chronicles X staat daar los van.

De game speelt zich af in het jaar 2054, waarin de aarde is verwoest. Een kleine groep overlevenden is met een ruimteschip ontsnapt en neergestort op de planeet Mira. In een grote, open spelwereld kunnen spelers op verkenning gaan, en gebruikmaken van een Skell - een soort mech die in een voertuig kan transformeren en kan vliegen.

▼ Volgende artikel
''Deze God of War stelt teleur!'' - Power-Up Podcast #5
Huis

''Deze God of War stelt teleur!'' - Power-Up Podcast #5

Met de PlayStation State of Play nog vers in het geheugen, de aanloop naar Resident Evil Requiem, recente releases én gloednieuwe aankondigingen is er weer genoeg te bespreken! Simon en Jacco hebben een hartig woordje over voor God of War: Sons of Sparta, maar ook voor de aangekondigde trilogie-remake. Martin is ondertussen in High on Life 2 gedoken, en de jongens duiken ook nog in hun favoriete interviews ooit. Benieuwd welke dat zijn? Check dan snel de aflevering, baklap!

Watch on YouTube

00:00 Intro
01:05 Simon zijn ‘spannende’ carnaval
04:30 E-sportopleiding
10:25 Denis Dyack-interview
14:10 Layers of Fear 3-aankondiging
17:25 Aanloop naar Resident Evil Requiem
25:50 High on Life 2
29:50 Death Howl
39:20 God of War: Sons of Sparta
53:45 Twijfels over God of War-trilogie-remake
57:10 Favoriete interviews
01:07:25 Gecancelde Ubisoft-games
01:11:00 Outro

Je kan ook de podcast beluisteren hieronder of via deze link!