ID.nl logo
Review: HTC Windows Phone 8S vs Nokia Lumia 820
© Reshift Digital
Huis

Review: HTC Windows Phone 8S vs Nokia Lumia 820

De HTC Windows Phone 8s en de Nokia Lumia 820 zijn de goedkoopste Windows phones die je kunt krijgen in de gemiddelde prijscategorie. In deze review zetten we de twee tegenover elkaar: hoe zien ze eruit, hoe zijn de prestaties, hoe zit het met het gebruiksgemak, de camera en de batterij?

De HTC is niet de dunste, hij is meer dan een centimeter dik. Maar hij is tegelijkertijd niet al te zwaar. De Nokia is nog wat zwaarder dan de 8S van HTC, en ook iets groter en met 12 millimeter ook iets dikker.

HTC Windows Phone 8S vs Nokia Lumia 820: Scherm

De 8s heeft een scherm van 4 inch, met een resolutie van 480x800 pixels. Dat levert een mooi scherp display op, waarop het besturingssysteem Windows Phone 8 mooi uitkomt. Het scherm van de Lumia 820 is met 4,3 inch iets groter, maar de resolutie is gelijk aan die van de HTC 8s. Dat betekent dat de pixeldichtheid van het scherm van de Lumia ongeveer een derde lager ligt.

De HTC heeft een witte onderkant en verder een zwarte body, dat is een aardige manier om de telefoon te onderscheiden van de concurrentie. Hij is er ook in zwart en blauw.

De onderkant van de telefoon kun je losmaken door hem weg te drukken, je kunt daar je simkaart kwijt en een sd-kaart. Het ziet er redelijk robuust uit, maar je moet er niet aan denken dat je deze onderkant kwijtraakt natuurlijk.

HTC Windows Phone 8S vs Nokia Lumia 820: Uiterlijk en design

Nokia heeft voor de 820 gekozen voor een design met ronde hoeken en een matte witte afwerking in dit geval. Ook de Nokia 820 is voorzien van een afneembare achterkant van de telefoon. De kwaliteit is goed: als de achterklep vast zit geklikt, voelt de telefoon solide en robuust aan. Het is niet het type telefoon waarvoor je enorm bang moet zijn hem te laten vallen.

Het probleem met de Lumia is wel het gewicht: Nokia had wat meer tijd kunnen besteden aan het beperken van het gewicht van de telefoon.

De HTC is veel lichter. En met de afgeronde randen krijg je het idee dat het een behoorlijk platte telefoon is. Een mooi voordeel van de mat rubberen afwerking en de afgeronde hoeken is, dat je eigenlijk geen case nodig hebt.

HTC Windows Phone 8S vs Nokia Lumia 820: Prestaties

De HTC heeft een 1Gigaherz dualcore processor, met 512 mb aan intern geheugen. De SunSpider javascript webbrowser test doet hij in gemiddeld 1408 milliseconde. Dat is gemiddeld resultaat, maar de HTC komt wel achter de Nokia 820. Web browsen op de 8s is niet sloom, het is gewoon niet echt heel snel. Met de algehele snelheid van het apparaat is niet heel veel mis, hij is gewoon niet supersnel.

De Lumia 820 heeft een 1,5 gigahertz dual core processor met 1 gigabyte intern geheugen. Zoals je wel zult verwachten, zijn de prestaties van de Lumia 820 beter dan die van de HTC 8s. Sterker nog, de Lumia 820 draait net zo lekker als de duurdere 920. Wij vonden over het algemeen dat de telefoon erg soepel werkt. De SunSpider javascript webbrowser test doet hij in gemiddeld 940 milliseconde. Dat is langzamer dan de 920, maar veel sneller dan de HTC 8s.

De Lumia wint het dus duidelijk van de HTC qua prestaties.

HTC Windows Phone 8S vs Nokia Lumia 820: Geheugen

Bij de HTC krijg je maar beschikking over 4 gigabyte aan intern geheugen, maar er zit wel een micro sd kaartslot in, waar je 32 gigabyte kunt toevoegen. De Lumia 820 heeft een intern geheugen van 8 gigabyte, waarvan 2 gigabyte in beslag wordt genomen door het besturingssysteem. Het micro sd kaartslot van de Lumia kan kaarten aan tot 64 Gigabyte, dat is dus 32 gigabyte meer dan de HTC.

HTC Windows Phone 8S vs Nokia Lumia 820: Batterij

De batterij van de HTC is klein, en wij merkten dat hij niet langer dan een dag meekan. De Lumia doet het veel beter: na 24 uur hadden we nog veertig procent batterij over, en dat betekent dat veel gebruikers gemakkelijk twee dagen vooruit kunnen met één keer opladen.

HTC Windows Phone 8S vs Nokia Lumia 820: Camera’s

De HTC 8s heeft maar één camera: een 5megapixel camera aan de achterkant. De Lumia heeft een 8 megapixel camera met Carl Zeiss lens én een flitser aan boord. Maar de Lumia is ook uitgerut met een camera aan de voorkant van lage resolutie, die erg handig is voor gesprekken via skype. Bij de lumia vonden we het handig dat er een aparte cameraknop is om foto’s mee te maken en om de camera app mee te starten. Toch waren we teleurgesteld over de fotokwaliteit van de 820, helemaal als je die vergelijkt met de Lumia 920. Video kun je met de Lumia opnemen in 1080p, en dat werkt erg soepel met mooie beelden.

HTC’s 8S camera is ok, maar de Lumia heeft er twee en de camera is van zo’n goede kwaliteit dat hij je compactcamera kan vervangen.

HTC Windows Phone 8S vs Nokia Lumia 820: Het oordeel

De HTC 8s is de eerste Windows Phone die in de mid range prijs categorie valt. Het is geen slechte deal, maar de 8s kan duidelijk niet tippen aan de veel krachtiger Windows Phone modellen in het hogere segment. De prestaties zijn redelijk en solide, en de prijs is ook redelijk. Of je beter kunt kiezen voor de 8s of voor een gelijk geprijsde Android telefoon, hangt van je eigen voorkeur af.

De Lumia 820 is duidelijk een goedkopere en kleinere versie van de 920. Hij haalt het qua camera en schermgrootte duidelijk niet als je hem vergelijkt met zijn grote broer, maar we vinden het batterijleven erg goed en ook de achterkantjes die je kunt vervangen zijn een pluspunt. De lumia is een betere telefoon dan de HTC 8s, maar hij is ook duurder. Bij Windows Phone krijg je waar je voor betaalt.

▼ Volgende artikel
Review Sony WF-1000XM6 – Dit is je volgende set oordopjes
© Wesley Akkerman
Huis

Review Sony WF-1000XM6 – Dit is je volgende set oordopjes

Wanneer Sony met een nieuwe set premium oordoppen op de proppen komt, dan moet je opletten. Dit Japanse merk is namelijk al jaren marktleider als het gaat om geluidskwaliteit en actieve ruisonderdrukking. Met zijn prijs van 300 euro mikt de fabrikant wederom op het hogere segment, al is dit wel minder dan de adviesprijs van zijn voorganger.

Fantastisch
Conclusie

Het zal ongetwijfeld niemand verbazen, maar dat maakt zo’n beoordeling niet minder waardevol: de Sony WF-1000XM6 is een regelrecht schot in de roos. Qua audiokwaliteit en -beleving hebben we nog niet beter gehoord. Soms klinkt het net alsof de muziek live naast je wordt gespeeld. Het comfort en de app kunnen nog wel beter, maar de grandioze actieve ruisonderdrukking en de fysieke bediening maken een hoop goed. Dit is je volgende set oordopjes!

Plus- en minpunten
  • Audiokwaliteit van hoog niveau
  • Bediening met gevoel van contact
  • Actieve ruisonderdrukking verbeterd
  • Gave en unieke functies
  • Goede batterijduur
  • Genoeg oortips met memory foam
  • App wat gebruiksonvriendelijk
  • Oortips zitten na verloop van tijd minder comfortabel

Prijs: € 299,-
Driverunit:
8,4 mm
Bluetooth:
Versie 5.3
Batterijduur (muziek):
Max. 8 uur (NC AAN) / max. 12 uur (NC UIT)
Oplaadtijd:
Ca. 1,5 uur (oordopjes), ca. 2 uur via usb (case)
Draadloos opladen:
Ja (met oplaadcase)
Waterbestendigheid:
IPX4
Codecs:
SBC, AAC, LDAC, LC3
Multipoint-functie:
Ja
Frequentierespons:
20 Hz - 40.000 Hz (LDAC 96 kHz sampling 990 kbps)
Gewicht:
Ca. 6,5 g per oordopje / ca. 47 g voor de oplaadcase
Afmetingen case:
Ca. 61,6 x 41,1 x 26,5 mm
Inhoud verpakking:
Oplaadcase, geluidsisolerende eartips, usb-kabel

De Sony WF-1000XM6 volgen de XM5 op die het Japanse bedrijf zo’n 2,5 jaar geleden uitbracht. Dat is een flinke periode in het land der oordoppen (of technologie in het algemeen). Daar waar veel fabrikanten inzetten op jaarlijkse releases en complete productgroepen beperkte stappen voorwaarts maken, is het fijn om te zien dat een elektronicaproducent het nog aandurft langer te wachten tussen verschillende uitgaven. Dan heb je tenminste wat te melden of te vertellen.

Met deze versie zet Sony in op een betere noise cancelling, audioweergave, gesprekskwaliteit en ergonomie. Daarnaast brengt de fabrikant stabielere bluetooth-connectiviteit, Google Gemini-integratie en een hogere mate van milieuvriendelijkheid. Zo zijn de antennes langer gemaakt, waardoor de oortjes niet snel de verbinding verliezen, ook niet in drukkere omgevingen zoals een vliegtuig of trein. Dat hebben we aan den lijve ondervonden de afgelopen weken.

©Wesley Akkerman

Meer in contact

Net als bij het vorige model maakt Sony gebruik van memory foam als oortips (het deel dat in je gehoorgang zit). Die hebben als grote voordeel dat ze zich aanpassen aan de vorm van de opening en dus altijd strak en goed zitten. In de doos zitten verschillende opties. Bij ons zit de een net te los, terwijl het formaat daarna juist net wat strak zit. Daardoor kan langer dan twee uur luisteren wat oncomfortabel worden. Maar ze vallen in elk geval niet zomaar uit je oren.

Deze keer kijkt Sony ook naar het ontwerp. De Sony WF-1000XM6-oortjes zijn wat langwerpiger en steken iets verder uit je oren dan z'n voorganger, waardoor je moet oppassen wanneer je een T-shirt of trui uittrekt. Het oppervlak is wat ruwer en dat helpt daadwerkelijk bij de fysieke bediening; het voelt alsof je wat meer in contact bent met de bediening. Muziek pauzeren, actieve ruisonderdrukking activeren – het gaat allemaal erg soepel. Je hoeft ze niet hard in te drukken.

Grammy-winnende engineers

Daarnaast is het fijn dat deze dopjes nog steeds acht uur meegaan op een volle accu. Dat is met actieve ruisonderdrukking aan. Zet je die uit, dan mag je daar nog een paar uur bij optellen. Met de oplaadcase erbij kun je rekenen op 24 tot 30 uur. Dat is misschien niet superveel in vergelijking met sommige concurrenten, maar die zitten dan ook niet boordevol allerlei extra microfoons (vier stuks in dit model) en speciaal ontwikkelde drivers.

©Wesley Akkerman

De drivers zijn natuurlijk medeverantwoordelijk voor het geluid, maar de samenwerking met allerlei gerenommeerde studio's en muziekproducenten helpt daar vanzelfsprekend ook bij. Sony heeft zich laten leiden door een team van Grammy-winnende en Grammy-genomineerde engineers, waaronder Randy Merrill (die werkte met Ed Sheeran), Chris Gehringer (Lady Gaga) en Michael Romanowski (Alicia Keys). Dat zijn niet de minste namen, maar wat merk je daarvan?

Naast je in de kamer

Nou, het grootste compliment dat we een set oordoppen kunnen geven: je hebt de equalizer niet nodig om goed en wel – en in de hoogste kwaliteit! – van je digitale muziek te genieten. De audio klinkt warm, vol en persoonlijk. Dat gaat niet ten koste van de hogere regionen of het middenveld, waardoor die helderheid en nuance bewaakt blijft. Soms lijkt het net alsof iemand op een drumstel naast je in de kamer speelt, zo dichtbij klinken de nummers.

Als je wilt, dan kun je wel een equalizer op de soundstage loslaten. Je kunt dan kiezen uit verschillende profielen, zelf een instelling beheren of Sony het werk uit handen laten nemen. Dan stelt de (helaas soms wat onoverzichtelijke) app de equalizer in op basis van jouw eigen gehoor. Hier kan dat nog weleens ten koste gaan van het basgeluid, waardoor we dat maar achterwege laten, maar het is fijn dat het kan. Het maakt de Sony WF-1000XM6 breed inzetbaar.

©Wesley Akkerman

Gevoel, beleving, emotie

En daar blijft het niet bij qua audio. Want je kunt streamen in hoge resoluties dankzij de LDAC-audiocodec en anders leunen op DSEE Extreme (een algoritme van Sony dat de muziek in kwaliteit opschaalt). Verder is nieuw in deze set dat je audio wat verder weg kunt laten klinken, alsof je in een café of je eigen woonkamer zit. Dat is een vreemde maar oorstrelende ervaring die je moet beleven om het te begrijpen.

We snappen uiteindelijk wel waarom Sony deze functie introduceert. Het kan bijvoorbeeld helpen bij de concentratie. Wij hebben vooral gemerkt dat je er een huiselijk gevoel aan kunt overhouden wanneer je kilometers hoog in de lucht hangt in een vliegtuig, omdat het net lijkt alsof je naar je eigen audioset thuis op de achtergrond luistert. Het gaat hier niet om de beste geluidskwaliteit, maar om een gevoel, een emotie, een beleving. En die is helemaal oké.

Tot slot kijken we nog even naar de actieve ruisonderdrukking. Die is beter dan ooit. Zo hebben we bijna niets van de vliegtuigmotoren gehoord tijdens een recente reis naar Barcelona en komt er ook weinig tot geen geluid vanuit het OV je gehoorgang in. Bepaalde plotselinge hoge tonen komen nog weleens door, maar die blijven moeilijk filterbaar. Al met al is dit wederom een mooie stap voorwaarts, helemaal als je je écht even wilt afsluiten van je omgeving.

Sony WF-1000XM6 kopen?

Het zal ongetwijfeld niemand verbazen, maar dat maakt zo’n beoordeling niet minder waardevol: de Sony WF-1000XM6 is een regelrecht schot in de roos. Qua audiokwaliteit en -beleving hebben we nog niet beter gehoord. Soms klinkt het net alsof de muziek live naast je wordt gespeeld. Het comfort en de app kunnen nog wel beter, maar de grandioze actieve ruisonderdrukking en de fysieke bediening maken een hoop goed. Dit is je volgende set oordopjes!

▼ Volgende artikel
De beste State of Play ooit! - Power-Up Podcast Special
Huis

De beste State of Play ooit! - Power-Up Podcast Special

Zo! Dat was niet alleen de langste, maar voor velen ook meteen de beste State of Play ooit! Met meer dan 25 titels op het menu stond deze showcase vooral bij Simon dik op z’n buik geschreven. Samen met Martin en Jacco blikt hij terug op (bijna) alles wat voorbij kwam, en duiken ze dieper in onder andere: God of War: Sons of Sparta, Kena: Scars of Kosmora, Castlevania: Belmont’s Curse, Project Windless en natuurlijk de aangekondigde John Wick-game! Benieuwd wat de jongens ervan vonden? Check dan als de wiedeweerga deze speciale extra aflevering, baklap!

Watch on YouTube

00:00 Intro
02:20 Ons oordeel
09:20 Project Windless
11:35 Resident Evil Requiem
13:35 Kena: Scars of Kosmora
19:00 Legacy of Kain: Defiance Remastered / Ascendance
22:45 Yakoh Shinobi Ops
27:25 Dead or Alive
31:45 Control: Resonant
36:05 Beast of Reincarnation
37:15 Neva: Prologue
39:05 Star Wars: Galactic Racer
42:35 Metal Gear Solid Collection 2
45:15 Castlevania: Belmont’s Curse
49:15 Silent Hill: Townfall
52:10 John Wick
54:35 God of War Trilogy Remake
56:35 God of War: Sons of Sparta
01:03:00 Horizon Hunters: Gathering
01:04:45 Onze Reddit-aankondiging
01:06:45 Outro

Je kan ook de podcast beluisteren hieronder of via deze link!