ID.nl logo
iPhone 16-serie krijgt cameraknop en veel AI-functies
© Apple
Huis

iPhone 16-serie krijgt cameraknop en veel AI-functies

Apple heeft de iPhone 16-serie gepresenteerd. De nieuwe modellen krijgen een hoop AI-functies op basis van Apple Intelligence. Maar net als bij de recente Google Pixel 9-modellen geldt dat niet alle functies direct naar Nederland komen.

De iPhone 16-aankondigingen in het kort:

  1. De toestellen krijgen een nieuwe cameraknop
  2. Ze hebben een betere processor en de Pro-modellen een groter scherm
  3. Vooral de camerahardware heeft aandacht gekregen
  4. Ze zijn vanaf 13 september te bestellen, vanaf 20 september te koop

We beginnen met de iPhone 16 en iPhone 16 Plus. De nieuwe smartphones krijgen een capacitieve cameraknop, waarmee je gemakkelijker foto’s en video’s maakt. Klinkt wellicht speciaal, maar Sony biedt die optie al jaren bij de Xperia-reeks. Omdat de knop capacitief is, kan die net even wat meer. Met een simpele tik maak je een foto en door je vinger over het kleine oppervlak te vegen, zoom je in en uit. Daarnaast kun je er diverse AI-functies mee bedienen.

Nóg een nieuwe knop op de iPhone 16

De dempknop moet ondertussen plaatsmaken voor een actieknop, die je eerder op de iPhone 15 Pro aantrof. Die knop kun je zelf een functie geven. De schermen meten respectievelijk 6,1 en 6,7 inch, en bieden een verbeterde glaslaag die meer bescherming biedt tegen krassen.

De cameralens heeft een update gekregen. Zo is er een 48-megapixelcamera met een brede kijkhoek toegevoegd. Daarnaast is de iPhone 16 in staat 3D-video's te maken, zodat je vervolgens zogenaamde 'ruimtelijke foto's en video's' kunt bekijken op een Apple Vision Pro. Dat is de mixed reality-headset van het bedrijf.

View post on Instagram
 

Onder de motorkap zit de A18-processor, die tot 30 procent sneller is dan de A16 Bionic-cpu in de iPhone 15. Tijdens de presentatie werd vooral duidelijk dat het bedrijf uit Cupertino maar wat graag zijn nieuwe AI-functies promoot. Hoewel we nog niet weten welke functies precies naar Nederland komen, heeft de iPhone 16 wel die extra rekenkracht nodig om alle AI-functies on-device te berekenen. Sommige onderdelen worden ook in de cloud berekend.

Meer in de toekomst

Verder is het zo dat Apple de interne onderdelen onder handen heeft genomen. Niet alleen kunnen de nieuwe iPhones daardoor hun snelheid duurzaam vasthouden, ook is de hitteregeling verbeterd. Door die verhoogde efficiëntie belooft de iPhone-maker een verbeterde batterijduur, maar Apple vertelde niet op wat voor verbetering we dan kunnen rekenen.

In de komende maanden zal Apple mondjesmaat meer Apple Intelligence-functies uitbrengen. Zo komt er onder meer een Genmoji- en Image Playgrounds-beeldgenerator aan. Verder zal de iPhone zelf kunnen bepalen welke notificaties prioriteit genieten en zal Siri van meer slimheden worden voorzien.

©Apple

Grotere displays op iPhone 16 Pro-modellen

Net als de iPhone 16 en 16 Plus zijn ook de iPhone 16 Pro en Pro Max van de grond af aan opgebouwd voor Apple Intelligence. Beide modellen zijn voorzien van iets grotere schermen dan het jaar ervoor. De gewone Pro heeft nu een display van 6,3 inch, terwijl de Pro Max maar liefst 6,9 inch krijgt. Nice. Naast de dunste schermranden op een iPhone tot op heden krijgen beide Pro-varianten ook de langste accuduur. Maar ook hier ontbreekt harde data helaas. Je kunt de smartphones straks kopen in de kleuren Black Titanium, White Titanium, Desert Titanium en Natural Titanium.

De iPhone 16 Pro-reeks wordt aangedreven door de A18 Pro-cpu, waar Apple Intelligence tot 15 procent sneller op draait in vergelijking met de processor van vorig jaar. Zowel de grafische als reguliere processor hebben allebei zes kernen. De gpu biedt een versnelling van 20 procent, en twee keer snellere ray tracing. De cpu is 15 procent sneller dan de A17 Pro en verbruikt 20 procent minder energie. Onduidelijk is of dat ook geldt wanneer je volop gebruikmaakt van de AI-functies.

View post on Instagram
 

Nog betere camerafuncties

Het camera-eiland achterop heeft een flinke upgrade gekregen in de vorm van de tweede generatie Fusion-camera met een 48 megapixel-lens. Dit systeem heeft een brandpuntsafstand van 24 millimeter en een lensopening van f/1,78. De lens kan tot twee keer optisch inzoomen (tot 48 mm). Daarnaast is er verbeterde optische beeldstabilisatie en een anti-reflecterende laag aan de lens toegevoegd.

Verder is er een groothoeklens van 48 megapixel met autofocus en een brandpuntsafstand van 13 millimeter. De lensopening is nu f/2.2. Tot slot is er een telelens die vijf keer optisch inzoomt en is het systeem in staat video’s in 4K op 120 frames per seconde op te nemen. Ook ben je in staat de videoafspeelsnelheid na het opnemen aan te passen.

Met vier microfoons 'van studiokwaliteit' moet je audio bovendien in een hogere kwaliteit kunnen opnemen. Verder is er een professionele Audio Mix-optie beschikbaar, waarmee je onder meer achtergrondgeluid kunt filteren van de video.

©Apple

Prijs en beschikbaarheid

De iPhone 16 en 16 Plus zijn vanaf vrijdag vooruit te bestellen en kosten respectievelijk 969 en 1119 euro. De releasedatum is 20 september.

Ook de iPhone 16 Pro en Pro Max zijn vanaf vrijdag te bestellen en komen de 20ste uit. De kosten: 1229 voor het Pro-model en 1479 voor de Pro Max.

▼ Volgende artikel
Nieuwe Philips Airfryer Dual Stacked 4000 bespaart bijna de helft aan ruimte op het aanrecht
© Philips
Huis

Nieuwe Philips Airfryer Dual Stacked 4000 bespaart bijna de helft aan ruimte op het aanrecht

Philips breidt zijn assortiment heteluchtfriteuses uit met de Airfryer Dual Stacked 4000-serie. Je ziet meteen waar de naam vandaan komt: de twee bakmanden zijn gestapeld (stacked). Hierdoor neemt het apparaat tot 45 procent minder ruimte in op het aanrecht dan traditionele dubbele airfryers, terwijl de totale inhoud met 10 liter gelijk blijft aan grotere modellen.

Philips is niet de eerste die met een verticaal ontwerp komt. Merken als Ninja (met de Double Stack) en Princess hebben al soortgelijke modellen. Het is een duidelijke trend in de keukenmarkt: consumenten willen wel de voordelen van twee mandjes, maar hebben geen zin in een apparaat dat het halve aanrecht in beslag neemt.

De Philips Airfryer Dual Stacked 4000-serie richt zich vooral op huishoudens met kleine(re) keukens. De twee manden hebben elk een capaciteit van 5 liter, zodat je bijvoorbeeld vlees in de ene mand en groenten in de andere kunt bereiden. De synchronisatiefunctie zorgt ervoor dat beide zones op precies hetzelfde moment klaar zijn, ook als de bereidingstijden verschillen.

©Philips

Voor de bereiding leunt Philips op de bekende RapidAir-technologie, waarbij hete lucht met hoge snelheid door de manden circuleert. Volgens de fabrikant zorgt dat voor een gelijkmatige garing met weinig of geen olie. Handig zijn de kijkvensters: je houdt het bakproces in de gaten zonder dat je de laden hoeft te openen. Zo ontsnapt er niet onnodig warme lucht.

Je bedient de airfryer via een digitaal touchscreen met dertien voorgeprogrammeerde instellingen voor bekende gerechten. Wil je meer controle, dan kun je de temperatuur en tijd ook handmatig per mand instellen.

Ook handig: na afloop kunnen de losse onderdelen in de vaatwasser, wat het schoonmaken na het koken makkelijker maakt.

©Philips

Beschikbaarheid

De Philips Airfryer Dual Stacked 4000-serie is per direct verkrijgbaar bij diverse elektronicaspeciaalzaken en online winkels. Het apparaat heeft een adviesprijs van 229,99 euro.

Wat is RapidAir-technologie?

De meeste airfryers werken als een kleine heteluchtoven, maar de RapidAir-techniek van Philips onderscheidt zich door de vorm van de bodem in de bakmand. Deze heeft vaak een stervormig profiel (de 'zeespiegelbodem'). Hierdoor wordt de opstijgende hete lucht krachtig teruggekaatst en ontstaat er een werveling. Dit zorgt ervoor dat het voedsel van alle kanten direct wordt geraakt door de hitte, wat resulteert in een krokantere buitenkant zonder dat het product uitdroogt.

▼ Volgende artikel
Nieuwe State of Play en Nintendo Direct mogelijk in februari te zien
Huis

Nieuwe State of Play en Nintendo Direct mogelijk in februari te zien

In februari worden er mogelijk een nieuwe State of Play van Sony PlayStation en Nintendo Direct uitgezonden.

Dat claimt de zeer betrouwbare insider Nate the Hate, die eerder al correct de komst van Nintendo Directs en State of Plays heeft voorspeld. Op X werd aan hem gevraagd of er een State of Play in februari wordt uitgezonden, waarop hij positief antwoordde.

Nu is dat geen risicovolle voorspelling: de afgelopen vijf jaar werd er vier keer in februari een State of Play uitgezonden. Toch zal het voor veel PlayStation-gamers een fijne 'bevestiging' zijn dat de betrouwbare insider de komst van de State of Play beaamt.

In een recente video meldt Nate the Hate daarnaast ook dat hij heeft gehoord over de komst van een algemene Nintendo Direct. Daarbij claimt hij zelfs dat de Direct-uitzending specifiek op 5 februari wordt uitgezonden. Concrete informatie over de inhoud had hij niet.

State of Plays en Nintendo Directs

Consolebedrijven zenden al jarenlang hun eigen presentaties uit waarin ze nieuwe games aankondigen en nieuwe beelden van reeds aangekondigde games vertonen. Nintendo doet dit in de Nintendo Direct-uitzendingen, terwijl Sony daar State of Play-livestreams voor gebruikt. Dergelijke presentaties kunnen altijd rekenen op miljoenen kijkers die meer te weten willen komen over wat er zoal uitkomt op de Nintendo Switch (2) en PlayStation 5.

Nintendo heeft dit jaar games als Pokémon Pokopia, Fire Emblem: Fortune's Weave en Yoshi's and the Mysterious Book op de planning staan. Het zou dan ook in de lijn der verwachting liggen dat deze games in een Direct worden getoond. Sony komt dit jaar in ieder geval met Saros, Marathon en Marvel's Wolverine.

Aankomende Tomodachi Life Direct

Overigens wordt er deze week sowieso al een Nintendo Direct uitgezonden, maar dan gericht op één game. Aanstaande donderdag om 15:00 uur Nederlandse tijd zendt Nintendo een Direct uit die geheel draait om Tomodachi Life: Waar Dromen Uitkomen, een aankomende Switch 2-game. De Direct zal ongeveer 20 minuten duren en via YouTube te zien zijn.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.