ID.nl logo
Van sieraden tot sjiek bestek: zo krijg je zilver weer schoon
© hanohiki - stock.adobe.com
Huis

Van sieraden tot sjiek bestek: zo krijg je zilver weer schoon

Zilver poetsen klinkt een tikkeltje ouderwets, maar je sieraden en mooiste bestek knappen enorm op van een poetsbeurt. Met een beetje aandacht van jou krijgt zilver zijn glans weer terug en het poetsen is stiekem best rustgevend en satisfying om te doen. Op deze 5 manieren krijg je zilver zo weer schoon.

Met kerst je mooiste bestek op tafel? In dit artikel lees je hoe je zilver weer laat glanzen en zwarten vlekken verwijdert. Met ketchup, citroensap en tandpasta bijvoorbeeld.

Meer over schoonmaken met alternatieve middelen lees je in Écht duurzaam schoonmaken? Dit kun je zelf doen.

Waarom verkleurt zilver?

Zilver krijgt na een tijdje een zwarte waas en dat is niets anders dan een chemische reactie - ook wel oxidatie - van zilver met waterstofsulfide (zwavel). Hoe snel zilver verkleurt, ligt aan de hoeveelheid vocht waarmee het in contact komt: de luchtvochtigheid van de plek waar je woont, het seizoen of de zuurgraad van jouw huid hebben er allemaal invloed op.

Het verkleuren van zilveren is dus niet te voorkomen, maar het is wel zaak om het materiaal regelmatig schoon te maken. Zo blijft het zilver in topvorm en is het ook zo gepiept. Zie je dus een beetje verkleuring, pak het meteen aan!

5 manieren om zilver schoon te maken

  1. Zilverpoetsdoek

  2. Tandpasta

  3. Citroen

  4. Baking soda

  5. Ketchup

Je kunt daarnaast ook een ultrasoonreiniger proberen, daar zijn veel mensen ook enthousiast over:

1. Zilver schoonmaken met een zilverpoetsdoekje

Met een kant-en-klaar zilverpoetsdoekje wrijf je zilveren voorwerpen weer glanzend. En houd je dit goed bij, dan kost het je maar weinig tijd. Zo’n zilverpoetsdoek is geïmpregneerd met een speciaal schoonmaakmiddel en kun je keer op keer gebruiken. Was de doek niet en gooi ‘m ook zeker niet weg als hij er zwart uit gaat zien: hoe zwarter hij is, hoe beter hij werkt. Zo’n doekje is ideaal bij priegelwerk en om bijvoorbeeld tussen de tanden van een vork te komen. Voor tien tot vijftien euro kun je er met gemak drie jaar mee voort. Zilverpoetsdoeken van Hagerty zijn bij veel juweliers favoriet.

©LEONID IASTREMSKYI

2. Zilver schoonmaken met tandpasta

Tandpasta zorgt voor een gezond en wit gebit, maar is ook ideaal om zilver mee te poetsen. Neem hiervoor doodgewone witte tandpasta zonder chemische ingrediënten en gebruik een zachte tandenborstel. Anders ontstaan er krasjes in het zilver. Poets het zilver er zacht mee op en laat de tandpasta nog heel even inwerken. Daarna spoel je het af met water en droog je het zilver af met een schone, droge doek.

©narisa - stock.adobe.com

3. Zilver schoonmaken met citroen en zout

Citroensap heeft een bijtende werking, maar kun je met een gerust hart gebruiken voor het schoonmaken van zilver, zeker in combinatie met zout. Leg een halve citroen in een beetje keukenzout en wrijf daarmee over het zilveren voorwerp. Wil je wat kleinere zilveren spullen met citroen schoonmaken, dan is het handiger om citroensap over een zachte tandenborstel te sprenkelen en daarmee het zilver te poetsen. In beide gevallen spoel je nog even na met water en droog je het voorwerp af met een schone doek.

4. Zilver schoonmaken met baking soda

Baking soda is bij veel klusjes in huis de reddende engel, zo ook bij zilver met zwarte aanslag. Gebruik het alleen bij zilver dat al wat mat is geworden in de loop der tijd en niet bij je allermooiste stukken, want soda kan de bovenlaag van het zilver wat aantasten en daardoor kan het sneller gaan oxideren.

Leg in een afwasteiltje op de bodem een vel aluminiumfolie met de matte kant naar boven. Strooi er wat baking soda op en giet er daarna kokendheet water op. Daarna leg je de zilveren items in het badje en zul je meteen zien dat er een chemische reactie ontstaat. Je kunt ook een wat zwavelachtige geur ruiken. Na een kwartiertje draai je de spullen om en na weer een kwartiertje haal je het zilver eruit en spoel je de spullen nog even om met een gladde, droge doek.

Let wel op met zilveren sieraden met (edel)stenen, deze kun je beter niet in een sodabadje leggen omdat de soda de stenen aantast.

Ook interessant: Stralende sieraden: maak vergrijsde juwelen weer mooi!

5. Zilver schoonmaken met ketchup

Ketchup als zilverpoetsmiddel had je misschien niet gedacht, maar de pH-waarde van tomatensaus breekt heel snel koolstof af. En die koolstof zorgt ervoor dat er vlekken ontstaan op zilver. Ketchup is dus eigenlijk een soort oplosmiddel, al moet je wel uitkijken dat je het niet te lang laat zitten. Trek er verder ook niet je mooiste spullen bij aan, want ketchup zorgt voor vervelende vlekken op kleding.

Leg het bestek - of andere zilveren voorwerpen - op een stuk aluminiumfolie en breng daarna de ketchup royaal aan. Vouw de folie dicht en laat het een paar minuten inwerken. Haal even je adem in als je het pakketje weer uitpakt, want er komt meteen een indringende zwavelgeur vrij. Je weet dan wel dat het gewerkt heeft, maar stinken doet het wel. Spoel nog even goed om en droog het af met een zachte, gladde doek.

©africa-studio.com (Olga Yastremska and Leonid Yastremskiy)

▼ Volgende artikel
Een nieuw begin! - Power-Up Podcast #1
Huis

Een nieuw begin! - Power-Up Podcast #1

New mask, same task! Ondanks het zware afscheid van ons geliefde merk, zijn we meer dan ooit gemotiveerd om van ID Games opnieuw iets groots te maken. In deze allereerste Power-Up Podcast leggen we uitgebreid uit wat onze toekomstplannen zijn voor het magazine en de website, delen we de enorme hoeveelheid toffe berichten die we hebben ontvangen én moeten we helaas ook een paar uitspraken rechtzetten. Natuurlijk ontbreekt het vaste recept niet: Simons poepverhalen, Martins boomer-programma’s en een flinke dosis games. Zo hebben we het onder andere over Dispatch, Halo en 2XKO. En hoewel sommige dingen veranderen, blijft traditie gewoon bestaan. Dus: Check snel de aflevering, baklap!

Watch on YouTube

00:00 Intro
02:05 Een ‘goed’ begin
04:25 Warme berichten
08:35 Correcties
12:00 Het magazine
18:00 De nieuwe site
20:45 Kopzorgen & Irene Moors
23:15 Simon zijn wc-avonturen (deel 2)
27:10 Dispatch
31:35 Opsporing: games gezocht
37:00 Ubisoft-chaos
51:25 Simons laatste Halo-avonturen
57:25 Toekomst van de gamesmedia
01:01:55 Terug naar de programma’s
01:07:00 The Rip
01:13:05 2XKO
01:16:15 Outro

Je kan ook de podcast beluisteren hieronder of via deze link!

▼ Volgende artikel
Kijk hier naar de  Xbox Developer Direct met Fable, Forza Horizon 6
© Xbox Game Studios
Huis

Kijk hier naar de Xbox Developer Direct met Fable, Forza Horizon 6

Eens in de zoveel tijd geeft Microsoft ons een kijkje in de keuken van verschillende ontwikkelaars middels een Xbox Developer Direct. Deze week is het weer zover, en krijgen we meer te weten over aankomende games Fable, Gran Turismo 6 en Beast of Reincarnation. Hieronder vind je de stream, de tijden en onze verwachtingen.

De Xbox Developer Direct is een presentatie waarin de ontwikkelaars van verschillende games rechtstreeks aan spelers kunnen vertellen over hun aankomende titels. De eerste editie van 2026 wordt op donderdag 22 januari, om 19:00 uur Nederlandse tijd uitgezonden. 

De presentatie is dan te bekijken op het YouTube- en Twitch-kanaal van Xbox, maar is ook hieronder live te zien. De lengte van deze Developer Direct is nog niet zeker, maar vorige edities namen zo’n vijftig minuten in beslag. 

Watch on YouTube

Programma van de Developer Direct

Daarbij is al bekend welke games er getoond gaan worden. Twee daarvan komen uit de stal van Playground Games, de ontwikkelaar van de Forza Horizon-games die dan ook het zesde deel in die racefranchise en de nieuwe spelwereld in Japan uitgebreid laat zien. Ook is het goed mogelijk dat de releasedatum van het spel tijdens de Developer Direct wordt onthuld, gezien die vorige week mogelijk gelekt is

Maar Playground werkt ook al jarenlang aan een ander, zeer geanticipeerd project: Fable. Dit gaat niet om een remake, maar een gloednieuwe game in de geliefde fantasyfranchise. De game werd in 2020 aangekondigd dus de hoop is dat het spel ergens dit jaar verschijnt. Gezien Playground blijkbaar klaar is om meer te gaan onthullen over het spel achten we dat ook wel mogelijk. Er is vooralsnog maar weinig bekend over deze nieuwe Fable-titel, dus we hopen vooral veel te zien over hoe het speelt en hoe diep we in de wereld van Albion kunnen duiken. De diepgang van de quests was immers wat Fable zo grijpend maakte.

Watch on YouTube

Een ietwat onverwachte verschijning in een Xbox-presentatie is ontwikkelaar Game Freak. Dit Japanse bedrijf staat immers bekend om de Pokémon-games die exclusief op Nintendo-consoles uitkomen, maar zoals vorig jaar duidelijk werd, wordt er ook gewerkt aan een geheel andere game. Beast of Reincarnation is een prachtig ogende rpg die zich afspeelt in een post-apocalyptische versie van Japan, en er is een hele grote hond van de partij. De interesse is dus wel gewekt, maar Game Freak moet wel even bewijzen dat er meer redenen zijn om geïnteresseerd te worden dan “de Pokémon-makers maken een Xbox-game”. 

Fallout-remasters?

Opvallend aan deze editie van de Xbox Developer Direct is dat er drie games uitgelicht worden. In eerdere edities waren dit er vier, waardoor fans speculeren dat er nog een geheime aankondiging komt. Insiders als Jez Corden, die in het verleden correcte informatie naar buiten heeft gebracht, zeggen dat er inderdaad een vierde aankondiging is. Er is een mogelijkheid dat dit remasters van Fallout 3, Fallout: New Vegas of beide betreft. Geruchten over opgepoetste versies van die spellen gaan al geruime tijd rond, en gezien het tweede seizoen van de Fallout-serie op Amazon Prime Video bijna ten einde komt, lijken de sterren er perfect voor in de hemel te staan.

©Obsidian Entertainment

Het lijkt echter iets anders te lopen, gezien diezelfde Jez Corden nu claimt dat de Fallout-remasters 'niet bepaald aanstaande' zijn, en niet á la The Elder Scrolls 4: Oblivion Remastered plotseling uitgebracht worden tijdens de Developer Direct.

Daarbij gaan er andere geruchten rond vanuit onder andere de website VGC, dat deze vierde aankondiging een ‘kleinschalige, originele game van een first-party Xbox-ontwikkelaar’ is. Geen bestaand IP dus, wat speculatie over wat het zou kunnen zijn lastig maakt. Enfin, donderdag komt er ongetwijfeld duidelijkheid.