ID.nl logo
Huis

Google is stuk: het internet wordt niet meer geïndexeerd (UPDATE)

Google kampt wereldwijd met een groot indexeringsprobleem. Sinds het einde van de ochtend, Nederlandse tijd, worden artikelen en pagina's niet meer geïndexeerd. Het is niet bekend wat er aan de hand is, maar het Webmasters-team van Google houdt het op 'indexeringsproblemen'. UPDATE: de problemen lijken inmiddels opgelost.

UPDATE 20:09 UUR

De indexeringsproblemen lijken inmiddels te zijn opgelost. Hieronder vind je de rest van het oorspronkelijke bericht.

Normaal gesproken gaat de Googlebot het internet af, op zoek naar pagina's die geïndexeerd, en daarna getoond kunnen worden in de zoekresultaten. Sinds een uur of 12:00 gebeurt dat opeens niet meer. Ook Google Nieuws wordt niet meer geüpdatet, ook niet in het buitenland.

Wat er precies aan de hand is, is niet duidelijk. Google erkent het probleem wel, getuige deze tweet:

Wat is er aan de hand?

Volgens Google zijn er dus 'indexproblemen' die mogelijk tot statische zoekresultaten leiden. In al onze testjes was dat het geval, dus het lijkt erop dat dat nogal een understatement is.

Het lijkt er dus op dat er grootschalige technische problemen zijn bij Google, maar er bestaat ook een mogelijkheid dat Google bewust de indexering op pauze heeft gezet vanwege een aanval of mogelijke malwarebesmetting.

Aan de andere kant kan het ook simpelweg het resultaat zijn van een grote update in het algoritme. Google voert jaarlijke meerdere van dat soort updates uit, en hoewel meestal alles goed gaat, kan het zijn dat het dit keer wat minder vlekkeloos is verlopen.

Hoe werkt Google precies?

Google's zoekmachine werkt met de zogenaamde Googlebot, een ingewikkeld algoritme dat continu het internet afstruint op zoek naar pagina's die het kan indexeren. Eenmaal geïndexeerd kunnen die pagina's in jouw zoekresultaten terechtkomen; grote kans dat je PCM wel eens op die manier bent tegengekomen.

Maar die indexeringsfunctie staat op dit moment dus uit, in elk geval deels. Daardoor worden nieuwe pagina's niet meer opgenomen in de zoekresultatenpagina of Google Nieuws, en kun je via die wegen dus geen recente pagina's vinden.

Niet de eerste keer

Vorige maand kampte Google ook al eens met flinke indexeringsproblemen. Toen betrof het bestaande pagina's die opeens gedeïndexeerd werden. Het duurde toen twee weken voor de problemen waren opgelost.

©PXimport

En nu?

Met de problemen van vorige maand en de huidige indexeringsissues kunnen we stellen dat zelfs een groot bedrijf als Google ofwel een grote fout kan maken, of kwetsbaar is voor interne problemen of aanvallen van buitenaf. Dat giganten als Facebook en ook Google zelf daar niet immuun voor waren wisten we natuurlijk al, maar tot nu toe bleef het vooral beperkt tot privacy-gerelateerde issues. Google's zoekmachine, toch het belangrijkste wapenfeit van het bedrijf, bleef tot nu toe buiten schot.

Maar nu dus niet meer. Voor de doorsnee gebruiker is het vooral lastig dat bepaalde pagina's nu niet of minder goed gevonden kunnen worden, veel meer is er niet aan de hand. Maar veel bedrijven baseren hun gehele strategie op de data die Google aanlevert. Als die data niet klopt, zoals vorige maand, of in het geheel niet beschikbaar is, zoals nu, komen dat soort strategieën op losse schroeven te staan.

Zelf hoef je je nog niet zo'n zorgen te maken, het duurt hooguit wat langer voor je vindt wat je zoekt. Als je dit artikel in Google of Google Nieuws bent tekengekomen, betekent dat dat de problemen voorbij zijn. Voorlopig.

▼ Volgende artikel
Bloomberg: PlayStation 6 komt mogelijk pas in 2028 of 2029 uit
© Sony
Huis

Bloomberg: PlayStation 6 komt mogelijk pas in 2028 of 2029 uit

In navolging van eerdere berichtgeving heeft ook toonaangevende nieuwswebsite Bloomberg geopperd dat Sony overweegt om de PlayStation 6 intern uit te stellen.

In het artikel wordt gemeld dat Sony zou overwegen om de PlayStation 6 pas in 2028 of 2029 uit te brengen. Dit terwijl Sony zelf in eerste intentie zou hebben gemikt op 2027. "Sony Group Corp overweegt nu om de release van zijn volgende PlayStation-console uit te stellen naar 2028 of zelfs 2029."

Vorige maand claimde MST Financial-analist David Gibson ook al dat Sony de PlayStation 5-levenscyclus wil verlengen en de console pas ergens na 2028 uit te willen brengen. Sony zelf heeft echter nog niet op de geruchten gereageerd - het bedrijf heeft de PlayStation 6 nog niet eens officieel aangekondigd, laat staan een publiekelijke releasedatum genoemd.

View post on Instagram
 

Reden voor vertraging

Zoals gemeld zou de voornaamste reden voor een eventuele vertraging alsmaar stijgende prijzen voor en tekorten van geheugen zijn. Prijzen van RAM (Random Access Memory) stijgen alsmaar doordat er massaal RAM nodig is om het alsmaar populairder wordende AI werkende te houden. RAM is echter nodig in spelcomputers.

De theorie is dat bedrijven zoals Sony hun plannen voor nieuwe consoles uitstellen, omdat de prijzen voor RAM zo hoog liggen. Dat zou immers betekenen dat men ook hogere prijzen voor nieuwe consoles moet vragen, en dat zou eventueel een negatief effect op het succes van deze consoles kunnen hebben. Ook zouden tekorten aan RAM roet in het eten kunnen gooien.

Vooralsnog is echter nog niets bevestigd. Volgens eerdere geruchten wil Sony niet alleen de PlayStation 6 uitbrengen, maar ook een handheldversie om PS6- en PS5-games op te spelen. Zoals gezegd is de PS6 nog niet officieel aangekondigd, dus bevestigd is dit nog niet.

Onlangs schreven we een column over waarom het helemaal geen ramp hoeft te zijn dat de PlayStation 6 nog een aantal jaar op zich laat wachten.

Effecten op andere consoles

Overigens kan de situatie rondom RAM ook effect hebben op consoles van andere bedrijven. De prijzen van bestaande consoles gaan zo nu en dan ook omhoog - in plaats van dat ze omlaag gaan, zoals traditioneel gezien gebeurt - en volgens het Bloomberg-artikel overweegt Nintendo de prijs van de Switch 2 ook omhoog te gooien. Nintendo liet onlangs bij het bekendmaken van diens kwartaalcijfers al weten de RAM-situatie nauwlettend in de gaten te houden.

▼ Volgende artikel
Bloober Team kondigt horrorspel Layers of Fear 3 aan
Huis

Bloober Team kondigt horrorspel Layers of Fear 3 aan

De Poolse ontwikkelaar heeft Layers of Fear 3 aangekondigd, een nieuw deel in diens horrorgamefranchise.

Bloober Team hintte al een tijdje naar een nieuwe aankondiging - er was geruime tijd een timer te zien die afliep naar Valentijnsdag afgelopen weekend. Die timer bleek dus voor Layers of Fear 3 te zijn.

Er is nog geen gameplay van het spel getoond, maar er werd wel een live-action teaserfilmpje online geplaatst waarin een man het gericht 'The Sick Rose' van William Blake voorleest. Meer info over de game werd niet gegeven.

Watch on YouTube

In de eerste Layers of Fear-game uit 2016 besturen spelers een schilder die in een Victoriaans landhuis probeert zijn meesterwerk af te maken, terwijl het landhuis geheimen over zijn verleden onthult. Er kwam een vervolg uit, alsmede een remake uit 2023 die simpelweg 'Layers of Fear' heet en de verhalen van de eerste twee games combineert en nieuw materiaal toevoegt.

Bloober Team heeft de laatste jaren flink aan de weg getimmerd als leverancier van horrorspellen. Naast de Layers of Fear-games heeft het bedrijf ook de remake van Silent Hill 2 gemaakt, alsmede Cronos: The New Dawn, Blair Witch en The Medium. Het bedrijf werkt samen met Konami ook aan een remake van de eerste Silent Hill.