ID.nl logo
Huis

Intel NUC reviews van onze panelleden

Intel NUC reviews van onze panelleden

De panelleden die de NUC thuis hebben getest:

Haddo Vervest -Robke Geenen -Ettie Moed-de Lange

Wat was je eerste indruk?

H. Vervest: “Keurig, klein doosje, alle onderdelen netjes verpakt. Bevat VESA bracket, NUC board in NUC chassis en een voeding, geschikt voor verschillende landen.”

R. Geenen: “De NUC is verpakt in een kaal kartonnen doosje van ongeveer 10x10x10 cm. Met aan één zijde een grote stikker met productinformatie. Als we het doosje openmaken vinden we apparaat zelf met daaronder een compacte gebruiksaanwijzing in 12 talen, waaronder Nederlands en Engels. Hierin wordt netjes uitgelegd wat de features van het apparaatje zijn, en hoe alle onderdelen gemonteerd dienen te worden. Ook is er in het doosje een stroomadapter met vier verschillende opzetstukjes te vinden (Europees, Engels, Amerikaans en Australisch.) De kabel aan de adapter is zo'n twee en een halve meter lang en heeft een stukje klittenband om de overgebleven kabel netjes weg te werken. Ook is er een VESA Mount plaatje met schroeven bijgevoegd. Dit plaatje ondersteunt VESA Mounts met 100x100 mm en 75x75 mm. Het apparaatje zelf heeft een mooie glimmend zwarte bovenkant die helaas wel vingerafdruk- en krasgevoelig is. De zijkanten zijn van blank aluminium gemaakt dat een ruwe oppervlakteafwerking heeft ondergaan, dat ziet er netjes uit. De onderkant is van stevig staal met een mat zwarte afwerking. Het apparaatje is in zijn geheel erg stevig maar niet overdadig zwaar. Ook de accessoires zijn netjes uitgedacht.”

E. Moed de-lange: " Het is een mooi klein apparaat, mooie combinatie van aluminiumkleurig metaal en zwart kunststof. Ziet er degelijk uit.  

Hoe verliep de aansluiting?

H. Vervest: “Het aansluiten verloopt soepel, handleiding (had ik) niet nodig.”

R. Geenen: “Als je een kleine kruiskop schroevendraaier hebt, kun je het systeempje al in elkaar zetten. Ook al heb je twee linkerhanden, met de gebruiksaanwijzing erbij komt iedereen er wel uit. Het enige waar je erg goed op moet letten is wat voor aansluitingen elke versie van de NUC heeft, het verschilt bijvoorbeeld tussen verschillende versies of ze een HDMI uitgang hebben, of dat ze alleen een Mini DisplayPort uitgang hebben. Ook ontbreken op sommige uitvoeringen USB 2.0 poorten. Na de hardware komt uiteraard de software, iets waar je op moet letten bij deze apparaatjes is dat ze geen optisch schijfstation hebben, dus het besturingssysteem dient via een USB stick of een USB schijfstation geïnstalleerd te worden. Gelukkig zijn er op internet genoeg programmaatjes hiervoor te vinden, maar Intel had hier wel een kleine hint kunnen geven, bijvoorbeeld wat links naar dit soort programma's.”

E. Moed de-lange: " Het installeren van de SSD-harde schijf, het geheugen en de sata-harde schijf ging heel soepel. De Windows-installatie duurde slechts 6 minuten. De bijgeleverde instructies waren duidelijk. De wifi-kaart kwam later, maar het aan de praat krijgen daarvan (intel dualband wireless-AC7265) is tot nu toe niet gelukt..... In de instructies stond dat er twee antennes op moesten, bij online opzoeken stond dat de behuizing de antenne was....?"

Hoe beoordeel je de prestaties van het apparaat?

H. Vervest: “ Inmiddels heb ik het kastje voorzien van een M.2 120 GB SSD, een 250 G B HDD en 8GB 1,6 GHz Kingston geheugen (Low voltage) en een nieuwe windows 10 home edition installatie. De NUC draait als een zonnetje de alledaagse kantoor applicaties. Voldoet dus zonder meer aan mijn verwachtingen”

R. Geenen: “De versie van de NUC waar we het hier over hebben is er een met een Core i5 processor, eentje uit het wat hogere segment. Dat betekent dat het een bloedsnel apparaat is, zeker als het gebruikt wordt met een M.2 SSD die erin te plaatsen valt. Een schone Windows 8.1 installatie is binnen luttele seconden opgestart. Uiteraard hebben we het over een apparaatje van zo'n 500 euro (inclusief SSD en geheugen dat een beetje bij de specificaties past) dus dan mag snelheid ook wel een groot punt zijn.”

E. Moed de-lange: "  Het apparaat is heel snel, maakt erg weinig geluid; soms bij het lezen van een usb-stick bromt hij een beetje; mogelijk is dat dan de sata-schijf...."

Voordelen:

H. Vervest: - klein – stil – snel

R. Geenen: De voordelen van een kleine maar krachtige PC zijn natuurlijk niet moeilijk te vinden: - Het kleine formaat zorgt ervoor dat het apparaatje overal weg te werken valt, met de bijgeleverde VESA Mount zelfs achter een TV of monitor. Hoewel wegwerken vanuit het oogpunt van zijn looks niet eens nodig is, het is een netjes uitziend en niet al te opvallen apparaatje. - Het ding is extreem snel, voor niet al te intensieve toepassingen (denk aan extreme CAD of videobewerking) kan het apparaat een gewoon werkstation compleet vervangen. - Het apparaat maakt amper geluid, er zit wel een ventilatortje in, maar zelfs al wordt hij zwaar belast is het geluid op een meter nihil te noemen. - Een stroomverbruik van 15 watt of minder voor een complete PC is eigenlijk te gek voor woorden, maar deze NUC maakt het waar. - Intel AMT

E. Moed- de lange:

1. De aansluiting van de koptelefoon/microfoon/boxen aan de voorkant is handig
2. Zeer geluidsarm
3. Start zeer snel op
4.Energiezuinig(15W)
5. Onderdelen simpel te plaatsen/vervangen

Nadelen:

H. Vervest: “Geen”       

R. Geenen: “Daarnaast zijn er natuurlijk ook een paar verbeterpuntjes te noemen:

 - De bovenkant van het apparaatje had van mij ook van aluminium mogen zijn (wel zwart dan) of in ieder geval een ander afwerking mogen hebben zodat vingerafdrukken en kleine krasjes niet meer zo opvallen.

 - Het verschil in aansluitingen tussen de verschillende versies vereist wat zoekwerk om het helemaal duidelijk te maken.

 - Het zou fijn zijn als bijvoorbeeld in de gebruikshandleiding wat informatie te vinden zou zijn over het installeren van een besturingssysteem, zodat mensen die wat minder handig zijn met computers ook dat nog zelf kunnen doen."

E. Moed- de lange:

1.Werkt met Efi; daar moet je wel mee bekend zijn hoe je dat moet instellen, anders mislukt je installatie

2. Voor de monitor aansluiting alleen een minidisplayport-aansluiting, geen hdmi.

3. Drivers moeten apart worden gedownload en geinstalleerd. Ingeprikte hardware wordt niet vanzelf herkend.

4.Site waar drivers gedownload moeten worden, is zeer onoverzichtelijk. Niet duidelijk welke driver je nu precies moet hebben. Bij sommige drivers heb ik gezocht op 5i5MYHE en kreeg ik de 5i5MYBE drivers te zien. Nu heeft 5i5MYBE hetzelfde moederbord als 5i5MYHE maar dat moet je maar net weten...

5. Bios is erg verschillend van de "gebruikelijke" bios

Ben je tijdens het gebruik problemen tegen gekomen?

H. Vervest: “Geen problemen tegen gekomen”

R.Geenen: “Tijdens de installatie ben ik geen problemen tegen gekomen. Alles ging vlekkeloos.”

E. Moed - de lange: "Tijdens het installeren van een tweede besturingssysteem op een andere partitie was ik even vergeten dat NUC met EFI werkte, dus ik had een verkeerde usb-opstartstick gemaakt. Bij rufus moet je dat duidelijk aangeven; en in de bios dus ook. Tot nu toe heb ik niet voor elkaar kunnen krijgen dan de wifikaart mijn netwerkconnecties ziet. De kaart wordt bij apparaatbeheer gewoon vermeld als werkend, maar het programma waarmee je de netwerkconnecties zou moeten vinden, vindt de netwerkconnecties niet. Of ik heb mogelijk niet het goede programma geinstalleerd; ik was het op een gegeven moment zo zat, dat ik het heb opgegeven. Bij het zoeken naar de goede drivers staat een verwijzing: "welke drivers moet ik hebben?" en vervolgens wordt het een "kastje-muur" gebeuren. Ik heb uiteraard ook de intel update-utility geprobeerd, maar daar mislukte de installatie van sommige gedownloade drivers, dus die moest ik toch gewoon weer zelf zoeken..."

Wat vind je van de prijs/kwaliteitsverhouding?

H. Vervest: “Prijs/ kwaliteit is goed, met name  de remote controll optie (Intel AMT) maakt dat het product de investering waard is.”

R. Geenen: “Zoals eerder vermeld is het qua volume een vrij prijzig apparaatje, maar de prestaties die eruit komen zijn zo goed als ongelooflijk te noemen. Dit apparaat geeft zeker waar voor zijn geld.”       

E Moed de-lange: "  Als je er erg op gebrand bent op een geluidsarme omgeving (wat bijv. bij het maken van zangopnames heel fijn is), dan heb je aan deze NUC een goede mini-pc voor een redelijke prijs. Deze NUC is niet echt goedkoop (500 euro) maar ik heb zelf een duurdere laptop met een SSD-opstartschijf die toch regelmatig veel meer lawaai maakt o.a. wanneer hij aan het koelen slaat."

Welk cijfer geef je de NUC?

H. Vervest: 8

R. Geenen: 9      

E Moed de-lange: 7            

Eigenlijk had ik wel een 8 willen geven, maar het gedoe met de wifi-kaart heeft er een hele punt afgehaald....                                                                                                                                                                     

▼ Volgende artikel
Review Motorola Edge 70 – Licht toptoestel leg gewicht in de schaal
© Wesley Akkerman
Huis

Review Motorola Edge 70 – Licht toptoestel leg gewicht in de schaal

De Motorola Edge 70 volgt de recente trend van dunne, lichte smartphones, maar dan met een zachter prijskaartje van net geen 800 euro. Hoewel het geen directe concurrent is van vlaggenschepen als de S25 Edge, bewijst de Edge 70 dat een uniek premium ontwerp niet de hoofdprijs hoeft te kosten.

Uitstekend
Conclusie

De Motorola Edge 70 is een slimme aankoop als je een slank en licht toestel zoekt voor minder dan 1000 euro. De bouwkwaliteit, het scherm, de lange batterijduur en de robuustheid maken dit een fijne smartphone voor dagelijks gebruik. Ondanks de bloatware en de onvolwassen Moto AI bewijst dit toestel dat je geen duur vlaggenschip nodig hebt voor een vooruitstrevend ontwerp en vlotte prestaties.

Plus- en minpunten
  • Licht en slank ontwerp
  • Fijn en kleurrijk amoledscherm
  • Lange batterijduur
  • Robuust en duurzaam
  • Unieke kleurenopties
  • Geen telelens
  • Beperkte opties voor video-opnamen
  • Plaatsing vingerafdrukscanner
  • Onnatuurlijke foto's
  • Veel vooraf geïnstalleerde apps

Met een dikte van nét iets minder dan 6 millimeter en een gewicht van slechts 159 gram is de Edge 70 een van de lichtste en slankste telefoons op de markt. Desondanks voelt het toestel niet goedkoop aan, en dat is te danken aan een stevig aluminium chassis en een op nylon geïnspireerde bekleding. De Edge 70 biedt bovendien uitstekende duurzaamheid: hij heeft een MIL-STD-810H-certificering (MIL staat voor military grade), IP68- en IP69-ratings én is voorzien van Gorilla Glass 7i.

Het 6,7-inch amoledscherm heeft een resolutie van 2712 bij 1220 pixels en een adaptieve verversingssnelheid van 1 tot 120 Hz. Het vlakke oledpaneel biedt daarnaast een hoog contrast. Vooral de levendige, licht verzadigde kleuren, mogelijk gemaakt door de Pantone-nabewerking, vallen positief op. Het enige nadeel aan het display is de laag geplaatste vingerafdrukscanner; om die te gebruiken moet je je duim in een oncomfortabele positie buigen.

©Wesley Akkerman

Uitstekende middenklasser

De Edge 70 wordt aangedreven door de middenklasse Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4-processor, bijgestaan door 12 GB werkgeheugen en 256 GB aan opslagruimte. Vooral de cpu is op papier minder krachtig dan die van de duurdere vlaggenschepen, maar in de praktijk maakt dat weinig uit. Apps worden snel geopend en multitasking gaat het apparaat goed af. Een groot voordeel is dat de processor niet erg heet wordt onder hoge druk en zijn werk dus zonder morren doet.

Een ander voordeel is dat de 4800mAh-batterij het opvallend lang volhoudt; zelfs bij matig tot zwaar gebruik is dat al snel een volledige dag. Daarmee overtreft hij de duurdere concurrentie van Samsung en Apple. Opladen gaat eveneens vlot, met 68 W bedraad, waardoor je binnen 50 minuten weer een volledig opgeladen batterij hebt. Ook op dit punt scoort Motorola flink wat punten.

©Wesley Akkerman

©Wesley Akkerman

Typisch Motorola

Traditioneel doet Motorola het goed op het gebied van software dankzij de bijna stock Android 16-ervaring. Helaas treffen we deze keer behoorlijk wat bloatware aan en zijn er advertenties zichtbaar in de weerapp; dubieus voor een toestel van 800 euro. Tijdens de installatie word je bovendien meermaals gevraagd om voorgestelde apps te installeren. En als je daar nee op zegt, kom je alsnog applicaties tegen waar je niet om vroeg, zoals TikTok en Perplexity AI.

Wat betreft ondersteuning kan de Motorola Edge 70 rekenen op vier Android-upgrades (tot Android 20) en vijf jaar aan beveiligingspatches. Hoewel dat voldoende is voor een middenklasser, blijft het wel iets achter bij de langere support die Samsung en Google bieden. Daarnaast voelt Moto AI nog aan als een achtergesteld project. De functies werken niet allemaal in het Nederlands, waardoor de AI-knop op het toestel eigenlijk nog maar weinig waarde heeft.

Groothoeklens

1x zoom

2x zoom

Foto's maken gaat prima

Het camerasysteem bestaat uit een 50MP-hoofdcamera met optische beeldstabilisatie, een 50MP-ultragroothoeklens en een 50MP-selfiecamera. Bij voldoende licht leveren deze camera's prettig ogende foto's met een ruim dynamisch bereik. Vooral in het donker verrast het toestel: dankzij de grote sensoren blijven beelden helder en gedetailleerd. Jammer is wel dat de software kleuren soms te nadrukkelijk verzadigt, waardoor foto's iets minder natuurlijk overkomen. Voor gebruik op sociale media zijn ze echter meer dan prima.

Toch kent het camerasysteem duidelijke beperkingen. Video's kunnen slechts in 4K met 30 fps worden opgenomen, terwijl beeldstabilisatie alleen werkt bij 1080p en 30 fps. Daarnaast kan de handmatige scherpstelling onverwacht invloed hebben op de helderheid. En doordat er geen telelens aanwezig is, ben je volledig aangewezen op digitale zoom. Begrijpelijk gezien de slanke behuizing van de Edge 70, maar alsnog een teleurstellend compromis.

Macrostand

Motorola Edge 70 kopen?

De Motorola Edge 70 is een slimme aankoop als je een slank en licht toestel zoekt voor minder dan 1000 euro. De bouwkwaliteit, het scherm, de lange batterijduur en de robuustheid maken dit een fijne smartphone voor dagelijks gebruik. Ondanks de bloatware en de onvolwassen Moto AI bewijst dit toestel dat je geen duur vlaggenschip nodig hebt voor een vooruitstrevend ontwerp en vlotte prestaties.

▼ Volgende artikel
Waar voor je geld: 5 smartphones met eSim voor minder dan 400 euro
© Farknot Architect - stock.adobe.
Huis

Waar voor je geld: 5 smartphones met eSim voor minder dan 400 euro

Bij ID.nl zijn we gek op producten waar je niet de hoofdprijs voor betaalt. Een paar keer per week speuren we daarom binnen een bepaald thema naar zulke deals. Op zoek naar een betaalbare smartphone, maar dan wel eentje met een virtuele simkaart? De redactie van ID.nl is voor je op zoek gegaan naar smartphones met een prijskaartje van onder de 400 euro.

Met een eSim ben je niet meer afhankelijk van een fysiek simkaartje en heb je geen gepriegel meer met het plaatsen van je sim in de telefoon. Je kunt daardoor snel van provider wisselen zonder gedoe. Dit bespaart niet alleen tijd, maar ook ruimte in je apparaat. Perfect voor wie veel reist, omdat je eenvoudig internationale abonnementen kunt activeren. Daarnaast kun je op die manier ook gebruik maken van meerdere telefoonnummers op een enkel toestel, bijvoorbeeld eentje voor werk en prive.

Samsung Galaxy A26 5G

De Galaxy A26 5G combineert een slank ontwerp met krachtige prestaties. Het 6,7-inch FHD+ Super AMOLED-display biedt levendige kleuren en vloeiende beelden dankzij de 120 Hz verversingssnelheid. Onder de motorkap bevindt zich de Exynos 1380-chipset, ondersteund door 4 tot 8 GB RAM, wat zorgt voor soepele multitasking.

De 50 MP hoofdcamera met optische beeldstabilisatie legt scherpe foto's vast, zelfs bij weinig licht. Met een batterijcapaciteit van 5000 mAh en IP67-certificering is dit toestel zowel duurzaam als betrouwbaar. Bovendien belooft Samsung tot zes jaar beveiligingsupdates, wat de levensduur van het apparaat verlengt

Redmi Note 13 Pro

De Redmi Note 13 Pro 5G is een krachtpatser in het middensegment. Met een indrukwekkende 200 MP hoofdcamera met optische beeldstabilisatie leg je elk detail vast. Het 6,67-inch AMOLED-display met een resolutie van 1220x2712 pixels en een verversingssnelheid van 120 Hz zorgt voor een meeslepende kijkervaring.

Aangedreven door de Snapdragon 7s Gen 2-chipset en beschikbaar met tot 16 GB RAM, biedt dit toestel uitstekende prestaties. De 5100 mAh batterij ondersteunt 67W snelladen, waardoor je snel weer op pad kunt.​

Motorola Moto G35 5G

De Motorola Moto G35 5G biedt solide prestaties voor een betaalbare prijs. Het 6,72-inch LCD-scherm met een verversingssnelheid van 120 Hz zorgt voor vloeiende beelden. De 50 MP Quad Pixel-camera levert scherpe foto's, zelfs bij weinig licht.

Met een batterijcapaciteit van 5000 mAh en ondersteuning voor 5G-connectiviteit blijf je de hele dag verbonden. Hoewel de Unisoc T760-processor niet de snelste is, biedt het toestel voldoende kracht voor dagelijks gebruik

Sony Xperia 10 VI

De Sony Xperia 10 VI is een compacte smartphone met een focus op multimedia. Het 6,1-inch FHD+ OLED-scherm met een 21:9 beeldverhouding is ideaal voor het bekijken van films. Aangedreven door de Snapdragon 6 Gen 1-chipset en uitgerust met 8 GB RAM, biedt het toestel soepele prestaties.

De 48 MP hoofdcamera legt gedetailleerde foto's vast, terwijl de 5000 mAh batterij zorgt voor langdurig gebruik. Met IP68-certificering is het toestel bestand tegen water en stof

Samsung Galaxy A35 5G

De Galaxy A35 5G biedt premium functies in een betaalbaar jasje. Het 6,6-inch FHD+ Super AMOLED-display met een verversingssnelheid van 120 Hz zorgt voor heldere en vloeiende beelden. De 50 MP hoofdcamera met optische beeldstabilisatie legt scherpe foto's vast, terwijl de 13 MP selfiecamera zorgt voor duidelijke zelfportretten.

Aangedreven door de Exynos 1380-chipset en beschikbaar met tot 12 GB RAM, biedt het toestel krachtige prestaties. De 5000 mAh batterij ondersteunt 25W snelladen, en Samsung belooft tot vijf jaar beveiligingsupdates.