ID.nl logo
Apple kondigt nieuwe MacBook Pro’s aan
© Reshift Digital
Huis

Apple kondigt nieuwe MacBook Pro’s aan

Apple heeft maandagavond nieuwe MacBook Pro-modellen aangekondigd. Het gaat om een 16-inch en 14-inch model, die draaien op de nieuwe M1 Pro en M1 Max-chips.

De nieuwe laptops hebben een HDMI-poort, waardoor je ze gemakkelijk kunt aansluiten op externe schermen of je televisie, maar ook een SD-kaartlezer. Dit zijn aansluitingen die op het vorige model van de Pro uit 2016 nog ontbraken. Verder kun je de MacBooks opladen via de magnetische MagSafe-oplader, maar ook via een van de drie aanwezige USB-C-poorten.

Nieuwe chips

De laptops draaien op de nieuwe M1 Pro en M1 Max-processors, die volgens Apple veel sneller zijn dan de Intel-chips die je in de meeste laptops vindt. De M1 Pro-chip maakt gebruik van een 10-core CPU die volgens Apple 70% sneller is dan de huidige M1-chip. De M1 Max zou nog krachtiger zijn dan de M1 Pro. Beide chips gebruiken bovendien 70% minder energie dan chips van concurrenten, aldus Apple. De MacBook Pro ondersteunt tot 64GB werkgeheugen, waar de limiet bij de M1-MacBooks op 16GB lag.

©PXimport

Met het 14-inch model kun je circa 14 uur aan video’s kijken, terwijl het 16-inch model zelfs 21 uur meegaat. Beide modellen kunnen in een half uur circa 50% van de accu opladen.

Opvallend is verder de ‘notch’ of inkeping in het scherm, vergelijkbaar met de huidige iPhone-modellen. Hierdoor heb je meer scherm en minder randen. Zo zijn de randen aan de buitenkanten van het scherm volgens Apple 24% dunner, terwijl de bovenrand zelfs 60% dunner is. Je hebt dus effectief meer schermruimte. Het 16-inch model heeft een schermresolutie van 3456 x 2240 pixels, het kleinere model 3024 x 1964 pixels. Beide laptops ondersteunen ProMotion, ofwel een beeldsnelheid van 120Hz.

Het lijkt er overigens niet op dat de camera, net als bij de iPhone, gezichtsherkenning ondersteunt. De camera in de MacBook Pro werd wel verder verbeterd en ondersteunt nu 1080p video, terwijl de camera ook tot twee keer beter zou presteren bij minder licht dan bij het voorgaande model.

Verder werd het toetsenbord aangepakt. De grootste verandering daaraan is het verdwijnen van de Touch Bar. Wel vind je een vingerafdrukscanner op het toetsenbord.

©CIDimport

©CIDimport

©CIDimport

Prijzen 

Het 16-inch model weegt ruim 2 kilo en is 16,8 millimeter dun, terwijl het 14-inch model iets zwaarder is dan 1,5 kilo en 15,5 millimeter dun is. Voor het 16-inch model betaal je minstens 2.749 euro, terwijl het kleinere model een prijskaartje heeft gekregen van 2.249 euro. Daarmee zijn beide laptops wat duurder dan de vorige modellen. De laptops zijn vanaf vandaag te bestellen en verschijnen op 26 oktober.

©CIDimport

©CIDimport

▼ Volgende artikel
Hoe vaak moet je een wasbaar dekbed wassen?
© ID.nl
Huis

Hoe vaak moet je een wasbaar dekbed wassen?

Een wasbaar dekbed klinkt ideaal: nooit meer worstelen met een overtrek, gewoon alles in één keer in de wasmachine. Maar hoe vaak moet dat eigenlijk gebeuren? Elke week, of is dat overdreven? Het antwoord hangt af van een aantal factoren. In dit artikel lees je er meer over.

Lees ook: Wasbaar dekbed: handig of juist niet?

Bij een traditioneel dekbed vangt de losse hoes het meeste zweet en andere viezigheid op, maar bij een wasbaar dekbed vormt de buitenlaag (de tijk) samen met de vulling één geheel. Daardoor kan vuil dat normaal in de overtrek blijft sneller in het dekbed zelf trekken, wat regelmatig wassen extra belangrijk maakt.

Tegelijk is dat precies waarom zo’n dekbed in de praktijk vaak juist hygiënischer is: je doet telkens het hele dekbed, inclusief vulling, in de was. Heb je een traditioneel dekbed met een aparte hoes, dan was je die dekbedhoes waarschijnlijk eens per week of twee weken. Het dekbed zelf was je waarschijnlijk een stuk minder vaak. Dus per saldo is een dekbed zonder overtrek dus hygiënischer. Mits je het dus regelmatig wast…

Hoe vaak is regelmatig wassen?

Voor de meeste mensen volstaat het om dit dekbed eens in de één à twee weken in de wasmachine te stoppen. Slaap je in je eentje en zweet je weinig, dan kun je die twee weken aanhouden. Heb je het snel warm, deel je het bed met iemand (of een huisdier) of heb je last van allergieën, dan is wekelijks wassen beter. Zo blijft niet alleen de buitenkant schoon, maar ook de binnenkant van het dekbed.

Het is wel belangrijk dat je dat wassen op de juiste manier doet. Wasbare dekbedden kunnen best wat hebben, maar te veel draaien in de trommel kan de vezels beschadigen. Gebruik daarom een mild vloeibaar wasmiddel en sla de wasverzachter over. Zorg ook dat het dekbed genoeg ruimte heeft in de machine. Wanneer je echt moet proppen om hem erin te krijgen, schuurt de stof tegen de trommelwand en slijt het sneller.

©ID.nl

Wanneer moet je een dekbed zonder losse hoes vaker wassen?

Soms is een extra wasbeurt nodig. Ben je ziek geweest of heb je koorts gehad? Na ziekte of koorts is het verstandig het dekbed meteen te wassen op minimaal 40 graden. Kijk op het etiket om te zien of je misschien zelfs op 60 graden kunt wassen. Eet je weleens in bed en mors je koffie, thee of iets anders? Of heb je een bloedneus of een wondje? Ook dan is een extra wasbeurt geen overbodige luxe. Tot slot is het voor jezelf prettig om het dekbed in de zomer echt minimaal 1x per week te wassen. Je zweet dan nu eenmaal meer, en de nachten kunnen broeierig zijn.

Waarom je beter geen wasverzachter kunt gebruiken

De vulling van de meeste moderne wasbare dekbedden bestaat uit gesiliconiseerde holle vezels. Deze vezels hebben van nature een gladde siliconenlaag waardoor ze soepel langs elkaar heen glijden. Dit zorgt voor de luchtigheid van het dekbed. Wasverzachter brengt een wasachtig, vettig laagje aan op deze vezels. In plaats van dat de vezels langs elkaar glijden, worden ze juist een beetje plakkerig. Zodra de vezels aan elkaar kleven, verdwijnt de lucht tussen de vezels en daarmee ook de veerkracht en de warmte-isolatie van het dekbed. Het voelt dus klonterig aan. Ook verstopt de vette laag van de wasverzachter de holle ruimtes in en tussen de vezels. Hierdoor kan het dekbed minder goed vocht en warmte reguleren. Je dekbed ademt daardoor minder goed.

Wasbaar dekbed drogen

Wil je een traditioneel dekbed drogen, dan duurt dat vaak uren. Maar omdat de vulling van wasbare dekbedden bestaat uit synthetische holle vezels, is de droogtijd een stuk korter. Kijk wel goed op het wasetiket hoe heet de droger mag staan; je kunt een iets langer programma kiezen op een lagere temperatuur dan een superkort programma dat eigenlijk te heet staat. Dat is voor een synthetische vulling niet goed.

Wasbaar dekbed? 1x per week of twee weken in de was!

Zoals je ziet valt het onderhoud eigenlijk reuze mee. Door een wasbaar dekbed wekelijks of om de week te wassen en goed te laten drogen, blijft je bed schoon en fris. Vaker is alleen in een enkel uitzonderingsgeval nodig. Al met al is het dus niet zo veel werk als je misschien denkt!

▼ Volgende artikel
Clair Obscur: Expedition 33-makers geridderd in Frankrijk
Huis

Clair Obscur: Expedition 33-makers geridderd in Frankrijk

De werknemers van Sandfall Interactive, de ontwikkelaar van de vorig jaar uitgekomen game Clair Obscur: Expedition 33, zijn geridderd in Frankrijk.

De 28 Franse ontwikkelaars hebben afgelopen week de hoogst mogelijk culturele onderscheiding in Frankrijk ontvangen. Het gaat om de Orde van Kunst en Letteren. Dit vanwege hun werk aan Clair Obscur: Expedition 33.

De Franse minister van Cultuur, Rachida Dati, ridderde de werknemers. In Frankrijk worden elk jaar maximaal tweehonderd mensen geridderd voor de Orde van Kunst en Letteren. Mensen die geridderd worden moeten een significante bijdrage hebben geleverd aan de verrijking van de culturele erfgoed van het land. Eerdere mensen uit de game-industrie die ook zijn geridderd in Frankrijk, zijn Rayman-bedenker Michel Ancel en Mario-bedenker Shigeru Miyamoto.

Over Clair Obscur: Expedition 33

Clair Obscur: Expedition 33 kwam afgelopen voorjaar uit voor PlayStation 5, Xbox Series-consoles en pc. De game van Sandfall Interactive combineert traditionele turn-based rpg-gameplay met een flitsende, moderne presentatie.

In de game leeft de mensheid in een maatschappij waarin een entiteit genaamd de Paintress elk jaar de wereld opnieuw schildert. Daarbij plaatst ze een vervloekt cijfer, waardoor iedereen die de leeftijd heeft gelijk aan dat cijfer verdwijnt. In de game is het de beurt aan drieëndertigjarigen, maar een team geleid door Gustave probeert dit tegen te gaan.

Clair Obscur: Expedition 33 bleek een groot succes: het spel werd miljoenen keren verkocht en won de award voor game van het jaar tijdens The Game Awards eind vorig jaar. Dat is des te indrukwekkender wetende dat het om de debuutgame van Sandfall Interactive gaat.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.