ID.nl logo
Huis

Phenom II X4 955

AMD heeft de slag aardig te pakken sinds de Phenom II. De 940 was de eerste processor sinds lange tijd die weer een beetje concurrentie kan bieden aan Intels Core 2 quad core reeks. Na een paar maanden ddr2-modellen te hebben gefabriceerd, komt AMD nu met de ddr3-versie van de Phenom II, waarvan de 955 Black Edition het vlaggenschip is.

En ze moeten gedacht hebben: Intel, here we come!

AMD heeft lang vastgehouden aan de ddr2-techniek. Dat is niet gek, want ddr2 is lange tijd een stuk goedkoper geweest dan ddr3, terwijl de prestaties niet veel slechter zijn. Echter, langzaam maar zeker wordt ddr3 goedkoper – en sneller – en wordt het dus interessant over te stappen op een platform wat dit geheugen accepteert. Zodoende is AMD nu ook overstag en brengt het de Phenom II met ddr3-controller op de markt.

Top notch


Wij hebben de Phenom II 955 Black Edition getest in combinatie met een high-end Adata 1600x V2.0 4GB geheugenset, een MSI 790 FX-GD70 moederbord en een ATI Radeon HD4870 videokaart. Een leuke set, zo blijkt, want de scores zijn uitermate netjes.
Zo zien we een keurige score van 13.402 in Cinebench 10, wat gelijk is aan een QX9770 van Intel. Dezelfde trend zien we terug in 3DMark Vantage, waar onze 955 een cpu-score behaalt van 11.500 punten, wat erg dicht in de buurt ligt van de 12.000 die een 9770 neerzet.
Als we met Everest 5.1 naar geheugenprestaties kijken, zien we dat AMD zijn zaakjes goed op orde heeft, op één ding na. Lezen en kopiëren gaat razendsnel; respectievelijk 9 GB/s en 10 GB/s. Echter, schrijven gaat met ‘slechts’ 7 GB/s en dat doet Intel beter. Wellicht dat de schrijfsnelheid met wat fijnslijpen van diverse instellingen te verbeteren is.
Als we verder testen in Everest, zien we dat de Phenom II tijdens de benchmark haasje over speelt met de QX9650 en soms zelfs in de buurt komt van de Core i7 965, al is dat alleen met de CPU AES-test die erg gevoelig is voor kloksnelheid en niet echt met meerdere cores werkt. Toch zijn we verbaasd dat de 955 zonder overklokken of andere foefjes consequent in het rijtje high-end quad cores meedoet en meerdere malen Intel het leven zuur maakt. Het geeft duidelijk aan dat AMD eindelijk zijn zaakjes weer op orde heeft.

Overklokken


DePhenom II 955 is een zogenaamde Black Edition, wat wil zeggen dat AMD de multiplier heeft vrijgelaten. Dat moet overklokken vergemakkelijken, omdat de gebruiker door middel van een hogere multiplier de snelheid van de processor kan verhogen. De htt-snelheid (een soort fsb) gelijk kan blijven en de rest van het systeem dus op standaardsnelheid blijft werken. Uiteraad is ook de htt-snelheid gewoon op te voeren, tezamen met de multiplier. AMD meldt dat een snelheid van 3,8 GHz gemakkelijk haalbaar is met goede luchtkoeling. Met waterkoeling moet men nog verder kunnen komen. Wij hebben 3,9 GHz gehaald met high-end koeling van Thermalright (TRUE 120).

Koopje


De nieuwe Phenom II scoort dus erg goed. Zo goed dat het een realistisch alternatief is voor een QX-processor van Intel die een klein fortuin kost. Dat moet deze AMD wel erg duur maken, of niet? Nou, nee dus! De Phenom II 955 kost ongeveer 250 euro! En om het nog mooier te maken: hij past op een AM2(+)-moederbord. Al raden we aan een AM3-moederbord aan te schaffen, omdat deze beschikken over een nieuwere, snellere chipset en de mogelijkheid bieden om sneller ddr3-geheugen te gebruiken, wat natuurlijk bijdraagt aan de prestaties.
PluspuntenMinpuntenConclusie

  • Erg indrukwekkende prestaties

  • Upgrade-vriendelijk

  • Scherp geprijsd

  • Pittige TDP

We kunnen eigenlijk maar één ding concluderen: de AMD Phenom II 955 BE is erg snel. Het is een serieuze concurrent van de huidige QX9650 en QX9770. De geheugenscores zijn erg goed – op de schrijfsnelheid na – en de scores in onze benchmarks zijn gelijk aan de top Core2-reeks van Intel. Op bepaalde vlakken kan de 955 meekomen met de Core i7-reeks, al zullen deze wel sneller blijven bij zware multithreaded applicaties. Echter, als we vervolgens kijken naar platform vriendelijkheid en prijs, dan wint AMD met gemak.

Legendarisch
▼ Volgende artikel
CES 2026: Acer introduceert gamingmonitoren tot 1000 Hz en 5K-resolutie
© Acer
Huis

CES 2026: Acer introduceert gamingmonitoren tot 1000 Hz en 5K-resolutie

Tijdens CES 2026 heeft Acer drie nieuwe gamingmonitoren aangekondigd. Blikvanger is de Predator XB273U F6, die een verversingssnelheid tot 1000 Hz haalt in een verlaagde resolutie. Daarnaast introduceert Acer de Predator X34 F3 met QD-OLED-scherm en 360 Hz, en de Nitro XV270X P, een 5K-monitor die snelheid en scherpte combineert.

De Predator XB273U F6 is een 27-inch QHD-monitor (2560 × 1440) met AMD FreeSync Premium en een verversingssnelheid van 500 Hz. Wie kiest voor een lagere resolutie van 1280 × 720 kan de snelheid opvoeren tot 1000 Hz. Dat maakt het scherm vooral interessant voor e-sporters, waar elke milliseconde telt. Het IPS-paneel dekt 95 procent van het DCI-P3-kleurengamma en biedt brede kijkhoeken. Met een contrast van 2000:1 en een helderheid van 350 nits blijft het beeld scherp en gelijkmatig. De monitor heeft twee HDMI 2.1-poorten, DisplayPort 1.4, ingebouwde luidsprekers en een in hoogte verstelbare standaard. Via de Acer Smart Dial op de afstandsbediening zijn helderheid en volume snel aan te passen.

De Predator X34 F3 richt zich op gamers die snelheid willen combineren met beeldkwaliteit. Het gebogen 34-inch QD-OLED-scherm levert een resolutie van 3440 × 1440 pixels en een verversingssnelheid tot 360 Hz. Dankzij de minimale responstijd van 0,03 ms en ondersteuning voor AMD FreeSync Premium Pro blijven beelden vloeiend, ook bij snelle bewegingen. De dekking van 99 procent DCI-P3 en een contrastverhouding van 1 miljard op 1 zorgen voor levendige kleuren en diepe zwarttinten. Het scherm is verstelbaar in hoogte en hoek en beschikt over twee 5 watt-speakers.

©Acer

De Nitro XV270X P is bedoeld voor gamers die detail belangrijk vinden. Het 27-inch IPS-scherm biedt een 5K-resolutie (5120 × 2880) bij 165 Hz, of 330 Hz bij 2560 × 1440. De monitor ondersteunt AMD FreeSync Premium, heeft een responstijd van 0,5 ms (GTG) en een contrastverhouding van 1.000.000.000:1. De helderheid piekt op 400 nits (HDR400), met een 95 procent dekking van DCI-P3. Ook hier is het scherm volledig verstelbaar en voorzien van HDMI 2.1-, DisplayPort- en audio-aansluitingen.

©Acer

Beschikbaarheid

De Predator XB273U F6, Predator X34 F3 en Nitro XV270X P verschijnen in het tweede kwartaal van 2026 in de Benelux.

▼ Volgende artikel
Hier rijden de strooiwagens nu: zo check je of jouw route al gestrooid is
© Rijkswaterstaat
Huis

Hier rijden de strooiwagens nu: zo check je of jouw route al gestrooid is

Heel Nederland ligt onder een dikke laag sneeuw. En dat betekent dat het flink glad kan zijn. Moet je toch de weg op? Via een online kaart van Rijkswaterstaat zie je live waar strooiwagens rijden en op welke wegen net is gestrooid.

Ga je naar Rijkswaterstaatstrooit.nl, dan krijg je een interactieve kaart van Nederland te zien. Op die kaart bewegen kleine icoontjes die de actieve strooiwagens voorstellen. De gegevens worden voortdurend bijgewerkt, waardoor je vrijwel live ziet waar op dat moment wordt gestrooid.

Naast de voertuigen vallen de gekleurde lijnen op de wegen op. Een paarse lijn betekent dat er in de afgelopen zes uur zout is gestrooid. Zo kun je zelf een inschatting maken of jouw route redelijk begaanbaar zal zijn of dat je éxtra moet opletten.

©Rijkswaterstaat

Zo lees je de strooikaart

De kaart laat zien wat er nu en in de afgelopen zes uur op de weg is gebeurd, inclusief strooiacties, wegdektemperaturen en radarbeelden. Kijk je vooruit, dan toont de kaart een verwachting tot twee uur met de voorspelde verwachte radarbeelden en wegdektemperaturen. Goed om te weten: je kunt niet vooruitkijken om te zien waar de strooiwagens gaan rijden.

Wegtemperatuur

De kaart laat meer zien dan alleen strooiwagens. Op veel plekken vind je ook de actuele wegdektemperatuur. Die metingen komen van 330 meetpunten verspreid over het hele land. Dat is relevant, omdat het asfalt vaak al onder nul kan zijn terwijl de buitentemperatuur dat nog niet is. Gaat het sneeuwen of regenen op wegdek dat al beneden nul is, dan neemt de kans op gladheid toe.

©Rijkswaterstaat

Op de A12, onder Utrecht, is de temperatuur van het wegdek -3,3 graden.

Neerslag

Links op de kaart zie je ook nog een icoontje van een regenwolk met een zonnetje erachter. Klik je daar op, dan krijg je actuele beelden te zien van de neerslagradar van het KNMI. Je ziet niet alleen waar de neerslag valt, maar ook of er veel of weinig valt. Dit neerslagbeeld wordt elke vijf minuten opnieuw samengesteld.

De weg op? Doe het veilig!

Door voor vertrek de strooikaart te checken, vergroot je de veiligheid onderweg. Of, anders gezegd, je verkleint het risico. Wat je zelf nog kunt doen? Controleer de bandenspanning. Bij kou daalt de luchtdruk, niet alleen buiten maar ook in je banden, wat invloed heeft op de grip. Kijk daarnaast of je voldoende ruitensproeiervloeistof hebt en of die bestand is tegen vorst; daar bestaan verschillende gradaties in. Leg voor de zekerheid ook een zaklamp en een warme deken in de auto. Een powerbank is eveneens handig. Mocht je vast komen te staan, dan blijf je in ieder geval warm en heb je genoeg stroom om je smartphone een paar uur te gebruiken.