ID.nl logo
Sonos One – Wordt vervolgd
© Reshift Digital
Zekerheid & gemak

Sonos One – Wordt vervolgd

We merkten het al tijdens ons recente bezoek aan de IFA: praten is het nieuwe typen. Dit geldt ook voor Sonos, waarbij spraak de manier waarop we muziek luisteren moet gaan veranderen. Is de Sonos One nu al de moeite waard, zelfs als nog niet alle functies beschikbaar zijn?

De One is de eerste speaker van Sonos met een ingebouwde spraakassistent en AirPlay 2. Begin oktober presenteerde Sonos de One tijdens een live-event in New York. Lees hier ons verslag van deze presentatie.

Nog steeds modern

De Sonos One is fonetisch vernoemd naar de Sonos Play:1 en ziet er ook voor een groot deel hetzelfde uit. De speaker is iets strakker geworden en de knoppen op de bovenkant zijn vervangen met de aanraakgevoelige knoppen die we kennen van de Sonos Playbase. Het ontwerp belooft veel goeds voor toekomstige speakers.

Gemak

Niet alleen het uiterlijk voelt vertrouwd, ook het gemak van verbinding gaat zoals we van Sonos gewend zijn. Je installeert simpelweg de app Sonos uit de App Store of Play Store en verbindt de speaker met netstroom. De app detecteert meteen de speaker, waarna hij deze automatisch verbindt met het netwerk waarmee je verbonden was tijdens het opstarten van de app.

©CIDimport

©CIDimport

©CIDimport

Wat meteen opvalt is het aantal diensten die je kunt koppelen met de speaker. De bekende diensten als Spotify, Apple Music en TIDAL zijn van de partij, maar ook minder populaire diensten als 7digital, Daytrotter, en Concert Vault. Voor de liefhebbers zijn er diensten als Anghami voor je dagelijkse dosis Arabische muziek en Saavn voor fans van Bollywood-hits.

Is de Sonos One van alle markten thuis? Nou, dat niet. De One heeft geen koptelefooningang – die heeft de Play:5 bijvoorbeeld wel – en AirPlay 2 is alleen goed nieuws voor Apple-gebruikers. Door de toevoeging van AirPlay 2 gaan we ons juist afvragen waarom er geen Chromecast in zit. Eerder dit jaar stopte JBL wel een Chromecast in hun nieuwespeaker. De speakers van Urbanears ondersteunen zelfs AirPlay en Chromecast en hebben ook nog bluetooth – een functie die Sonos blijkbaar weigert toe te voegen.

©CIDimport

In de app kun je de diensten die je hebt toegevoegd moeiteloos bedienen. Tenminste, als je akkoord bent gegaan met de nieuwe privacyverklaring van Sonos. Gebruikers die dit niet hebben gedaan, moeten gebruikmaken van functies als Spotify Connect om muziek op hun Sonos-speaker af te spelen. Wel kunnen deze gebruikers Kamers beheren in de app.

Vertrouwd goed

Het geluid van de Sonos One is, net als de Sonos Play:1, indrukwekkend voor zijn formaat. Elk geluid en vrijwel alle soorten muziek komen tot hun recht. De Sonos One lijkt duur voor zijn formaat, totdat je ‘m hoort. Ook is er geen merkbare vervorming op hogere volumes. Wel wordt de bas een beetje ondergesneeuwd halverwege het maximale volume, maar dat kunnen we de kleine Sonos One niet kwalijk nemen. Voor grotere ruimtes of feestjes zijn er speakers als de Sonos Play:5. Op gemiddeld volume klinkt de Sonos One bijzonder goed.

©CIDimport

Je kunt twee speakers gebruiken voor stereoweergave, maar hiervoor moet je wel twee Sonos One-speaker gebruiken – het is niet mogelijk om deze functie te gebruiken met een combinatie van een Sonos One en een oudere speaker. Dat is jammer, maar zeker het overwegen waard als je iets meer geluid wil. Twee Sonos One-speakers klinken in de gewone woonkamer bijna net zo krachtig en zijn opgeteld ook nog goedkoper dan één Sonos Play:5.

Even geduld

Over de spraakassistent Alexa en AirPlay 2 kunnen we op het moment van schrijven nog niets zeggen. Sonos debuteerde de One met Amazon Alexa, maar dit wordt in Nederland nog niet ondersteunt. Hoewel er nog geen datum bekend is wanneer Alexa überhaupt naar Nederland komt, zal Sonos in 2018 ook Google Assistant gaan ondersteunen. Deze spraakassistent van Google wordt op dit moment vertaald. De kans is dan ook groot dat we in Nederland eerder Google Assistant kunnen gaan gebruiken op Sonos-speakers dan Amazon Alexa.

Hetzelfde geldt voorlopig voor AirPlay 2. Sonos liet weten dat alle speakers in 2018 worden uitgerust met AirPlay 2, maar op dit moment werkt dit op de Sonos One nog niet. Deze review wordt dan ook op een later moment vernieuwd, zodra we de nieuwe functies hebben kunnen testen.

©CIDimport

Voorlopige conclusie

De Sonos One krijgt hetzelfde prijskaartje als de oorspronkelijke Sonos Play:1, waardoor je in feite meer waar voor je geld krijgt. De nieuwe speaker van Sonos klinkt namelijk net iets beter dan de vorige generatie, en het is een kwestie van tijd voordat we aan de slag kunnen met een paar leuke nieuwe functies.

Goed
Conclusie

**Prijs:** 229 euro **Verbindingen:** Ethernet of WiFi **Streamingdiensten:** Spotify, Apple Music, TIDAL, Deezer, JUKE, Napster, TuneIn, Google Play Music en meer **Formaat:** 12cm x 16cm x 12cm (B x H x D) **Gewicht:** 1,85kg **Kleuren:** Zwart en wit **App:** Sonos voor [Android](https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sonos.acr&hl=nl ) en [iOS](https://itunes.apple.com/nl/app/sonos-controller/id293523031?mt=8) **Website:** [Sonos.nl](http://www.sonos.com/nl-nl/shop/one.html)

Plus- en minpunten
  • Design
  • Geluid
  • Gebruiksgemak
  • AirPlay en spraakassistent
  • Geen Chromecast
  • Geen koptelefooningang
  • Geen bluetooth
▼ Volgende artikel
Europese Commissie: TikTok is te verslavend
Huis

Europese Commissie: TikTok is te verslavend

De Europese Commissie claimt dat het socialmediaplatform TikTok te verslavend is, en wil dan ook dat het oneindig kunnen scrollen in de app onmogelijk wordt.

Volgens de Europese Commissie verbreekt TikTok daarmee de Digital Services Act (DSA). Naast oneindig kunnen scrollen worden ook sommige pushnotificaties en autoplay als boosdoeners gezien.

Doomscrollen

De Commissie haalt specifiek oneindig scrollen aan als een gevaarlijk onderdeel van de app. De Commissie meent dat dit gebruikers in een soort trance brengt door dwangmatig gedrag - in feite waar de populaire term 'doomscrollen' op slaat.

De Commissie heeft echter nog geen bindend oordeel uitgebracht. Zo mag ByteDance, het bedrijf achter TikTok, zichzelf eerst verantwoorden. Ook gaat de Commissie eerst advies vragen aan de Europese Raad, om specifiek te zijn een adviesgroep hierbinnen die over digitale diensten gaat. Mocht de Europese Raad het eens zijn met de Commissie, dan moet TikTok in Europa mogelijk onderdelen van het socialmediaplatform aanpassen. Gebeurt dat niet, dan kan ByteDance forse boetes ontvangen.

Social media onder het vergrootglas

Social media - waaronder TikTok - ligt de laatste tijd toch steeds vaker onder een vergrootglas. In Australië bijvoorbeeld is social media sinds enige tijd verboden voor kinderen, en Spanje kondigde eerder deze week aan soortgelijke maatregelen te nemen.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Review Teufel Cinebar 22 – Zeer vol tv-geluid voor middelgrote kamers
© Teufel
Huis

Review Teufel Cinebar 22 – Zeer vol tv-geluid voor middelgrote kamers

Tegenwoordig brengt zo'n beetje elk gerespecteerd audiomerk soundbars inclusief subwoofers op de markt. Toch slaagt het Duitse Teufel om zich van de massa te onderscheiden. De bijgesloten basspeaker van de nieuwe Cinebar 22 is namelijk verrassend slank. Hierdoor kun je hem makkelijk naast een televisiemeubel of onder een loungebank kwijt. In de soundbar zelf zitten nog eens acht actieve audiodrivers. Dat belooft wat!

Fantastisch
Conclusie

De Teufel Cinebar 22 is een aanwinst voor elke kleine tot middelgrote kamer. Je krijgt deze soundbar/subwoofer-combinatie in enkele minuten aan de praat, waarna je luistert naar een vol televisiegeluid met ruimtelijke effecten. Overige pluspunten zijn de duidelijke afstandsbediening en het Nederlandstalige display. Houd wel rekening met een behoorlijke adviesprijs van zo'n zeshonderd euro.

Plus- en minpunten
  • Slanke draadloze subwoofer
  • Snelle configuratie
  • Nederlandstalig display
  • Veel ingangen
  • Simpele bediening
  • Audio-instellingen aanpassen
  • Stemmen versterken via spraakmodus
  • Uitstekende geluidskwaliteit
  • Duidelijke audio-effecten
  • Stevige bas
  • Behoorlijk prijzig
  • Maar vier antislipvoetjes bijgesloten
  • Geen HDMI-kabel inbegrepen
  • Geen hoogtekanalen voor Dolby Atmos-geluid
CategorieSpecificatie
Vermogen175 watt (soundbar), 60 watt (subwoofer)
Actieve audiodrivers2× fullrange, 3× tweeters, 2× midrange, 1× bas (woofer)
Connectiviteit2× HDMI, s/pdif (optisch), usb (alleen service), 3,5mm-audiojack, tulp, bluetooth 5.3
SurroundformatenDolby Atmos, Dolby Digital, DTS, DTS:X
Extra’sAfstandsbediening
Afmetingen100 × 7,8 × 14,7 cm (soundbar), 12 × 42 × 42× cm (subwoofer)

Teufel ontwikkelde zijn Cinebar 22 voor een brede doelgroep. Deze soundbar is namelijk een meter lang, zodat hij goed matcht met een middelgrote tot grote televisie. Je kunt de behuizing op een meubel neerzetten of hem aan de wand schroeven. Voor woonkamers met beperkte ruimte is de bijgesloten subwoofer van slechts twaalf centimeter breed ideaal. Heb je naast de televisiemeubel alsnog geen plek, dan schuif je de basspeaker gewoon onder de bank. Je kunt de subwoofer namelijk zowel staand als liggend positioneren. Denk vooraf goed na over de locatie, want je kunt de vier meegeleverde antislipvoetjes maar op één zijde plakken.

©Maikel Dijkhuizen

De inhoud van twee productdozen.

Soundbar aansluiten

De soundbar heeft een stevige kunststof behuizing met aan de rechterkant een klein dimbaar display. Hierop bekijk je onder meer de actieve bron en het volumeniveau. Verder bevindt zich bovenop een compact bedieningspaneel met touchknoppen. De subwoofer bestaat uit een MDF-klankkast. Beide componenten communiceren draadloos met elkaar. Het aansluiten van de Cinebar 22 stelt weinig voor. Verbind de twee apparaten met netstroom en koppel de soundbar via HDMI aan een televisie. Een klein kritiekpuntje is dat Teufel geen HDMI-kabel meelevert. Gezien de adviesprijs van bijna zeshonderd euro hoort zo'n snoertje er naar onze mening gewoon bij.

Je geeft met een schuifknopje aan de achterkant van de subwoofer aan hoe de basspeaker is opgesteld, namelijk vrijstaand, in een hoek of liggend. Zodra je beide apparaten eenmaal hebt ingeschakeld, kies je op het display de Nederlandse taal. In de volgende stap koppel je de subwoofer aan de soundbar door op de pairing-knop te drukken. Dat gaat erg snel, want luttele seconden later hoor je tv-geluid.

Handig is dat je achterop ook nog verschillende audiovisuele bronnen kunt aansluiten, zoals een cd-speler, gameconsole of tv-ontvanger. Gebruik hiervoor bijvoorbeeld de tweede HDMI-poort, optische ingang of analoge tulpaansluitingen. De Cinebar 22 vervult daarmee min of meer de rol van klassieke receiver. Abonnees van Spotify of een andere online muziekdienst kunnen draadloos naar albums, afspeellijsten en podcasts luisteren. Verbind hiervoor een smartphone of tablet met bluetooth.

©Maikel Dijkhuizen

Volg voor de configuratie de aanwijzingen op het Nederlandstalige display.

©Maikel Dijkhuizen

Je selecteert op de achterzijde van de subwoofer de juiste basspeaker-opstelling.

Ruimtelijk geluid

In tegenstelling tot veel andere soundbars is er geen bijbehorende app. Geen punt, want de duidelijke afstandsbediening voldoet prima. De bediening werkt kinderlijk eenvoudig. Kies TV, HDMI, OPT, AUX of bluetooth als bron en leun lekker achterover. Audiopuristen passen met aparte knopjes de niveaus voor de lage en hoge tonen aan. Verder heeft de Cinebar 22 voorgeprogrammeerde modi voor muziek, spraak en nacht. Vanuit het menu zet je uiteenlopende (geavanceerde) audio-instellingen eventueel nog verder naar je hand.

Alles leuk en aardig, maar uiteindelijk draait het natuurlijk om de geluidskwaliteit. Die is kortweg uitstekend. Het is bewonderingswaardig wat een vol geluid deze soundbar/subwoofer-combinatie kan produceren. Dit audiosysteem heeft ook nog eens veel power, want het volume kan behoorlijk luid. Dankzij twee zijwaarts gerichte audiodrivers schieten surroundeffecten van links naar rechts en vice versa. Via een aparte toets op de afstandsbediening kun je deze effecten nog wat versterken.

De subwoofer doet zijn werk naar behoren, want bombastische scènes hoor (en voel) je heerlijk nadreunen. Teufel pronkt op de productdoos weliswaar met ondersteuning voor Dolby Atmos, maar daar merk je in de praktijk eigenlijk niks van. Er ontbreken simpelweg hoogtekanalen om zo'n audiospoor goed te verwerken. Desalniettemin is de Cinebar 22 voor liefhebbers van films, series en games een absolute aanrader.

©Maikel Dijkhuizen

Films en series met de nodige actiescènes komen dankzij de Cinebar 22 zeer goed tot hun recht.

Teufel Cinebar 22 kopen?

De Teufel Cinebar 22 is een aanwinst voor elke kleine tot middelgrote kamer. Je krijgt deze soundbar/subwoofer-combinatie in enkele minuten aan de praat, waarna je luistert naar een vol televisiegeluid met ruimtelijke effecten. Overige pluspunten zijn de duidelijke afstandsbediening en het Nederlandstalige display. Houd wel rekening met een behoorlijke adviesprijs van zo'n zeshonderd euro.

Meer van Teufel ⤵