ID.nl logo
Wat de AVG in de praktijk voor jouw data betekent
© Reshift Digital
Huis

Wat de AVG in de praktijk voor jouw data betekent

Drie jaar geleden trad de AVG in werking. Deze Europese wet, ook bekend onder het Engelse acroniem GDPR, bracht bij veel bedrijven een aardschok teweeg. Maar wat betekent dit eigenlijk nu in de praktijk voor jou? Tijd voor een opfriscursus in begrijpelijke taal.

Gebruik van persoonlijke gegevens werd met de komst van de AVG - Algemene Verordening Gegevensbescherming - strenge regels en hoge boetes aan banden gelegd. Bovendien konden burgers ineens hun dossiers opvragen, vernietiging eisen en bezwaar maken. 

Het eerste recht dat mensen hebben, is inzage in hun persoonsgegevens en het gebruik daarvan. Je kunt een bedrijf vragen om een elektronische kopie van de gegevens plus uitleg wat ze daarmee doen. En dat is handig, want daarmee kun je meteen je andere rechten uitoefenen, met name het recht van correctie en verwijdering. Wat klopt er niet meer, wat voor verouderde informatie zit er in je dossier en wat kan worden geactualiseerd?

Van een andere orde is het recht van bezwaar: als een organisatie je gegevens verwerkt, dan kun je bezwaar maken op grond van persoonlijke omstandigheden. Het bedrijf moet dan de reden voor de verwerking opnieuw beoordelen. (Bij toestemming is het simpeler: je hebt te allen tijde het recht je toestemming in te trekken.) Ook is er de mogelijkheid persoonsgegevens tijdelijk te laten bevriezen in het kader van een dispuut.

Boetes en schadeclaims

Al deze redenen moeten eenvoudig te halen zijn, dus zonder nodeloze hindernissen en sowieso zonder betaling van kosten. Alleen is de praktijk vaak weerbarstig. Bedrijven eisen identificatie met een paspoortkopie, stellen dat je maar langs moet komen om te kijken of beweren dat je überhaupt niet bevoegd bent. Of, nog simpeler, men reageert gewoon niet op je verzoek of volstaat met een mooie volzin dat men echt de AVG naleeft. En dan wordt het ingewikkeld.

De eerste stap die je bij een onwillig of hardhorend bedrijf kunt volgen, is de functionaris gegevensbescherming (ook wel ‘privacy officer’ genoemd) opzoeken. Veel, met name de grotere, bedrijven hebben zo’n speciale privacyfunctionaris en die hoort snel op klachten te reageren. 

©PXimport

Lukt ook dat niet, dan kun je bemiddeling door de Autoriteit Persoonsgegevens verzoeken, maar gezien de beperkte capaciteit en drukte is de kans niet heel groot dat men onmiddellijk tussenbeide komt.

De AVG biedt verder ook de mogelijkheid om een schadeclaim in te dienen. Diverse rechtszaken hebben laten zien dat je zeker in je recht staat als persoonsgegevens worden misbruikt of als je rechten niet worden gehonoreerd. Alleen is de rechter vervolgens heel streng tegen ‘Amerikaanse toestanden’; zomaar grote bedragen eisen, werkt niet.

In Nederland moet er echt een onderbouwing zijn van het schadebedrag. Zonder bonnetjes geen claim. Maar wat dan weer wel kan, is eisen dat men ook in de toekomst gewoon gehoor geeft op korte termijn, op straffe van een dwangsom. Een boete dus voor de volgende keer.

Tekst: Arnoud Engelfriet

▼ Volgende artikel
Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling
Huis

Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling

Ubisoft heeft bevestigd dat er ongeveer veertig werknemers van diens studio in Toronto, Canada worden ontslagen. Wel benadrukt het bedrijf dat de Splinter Cell-remake nog altijd in ontwikkeling is.

De veertig ontslagen werknemers beslaan ongeveer acht procent van de complete Ubisoft Toronto-studio. Dat is een van de grotere Ubisoft-studio's. "Dit besluit is niet lichtzinnig gemaakt en zegt niets over het talent, de motivatie en bijdrage van de individuen", zo stelde een woordvoerder.

Ubisoft Toronto heeft odner andere Far Cry 6, Splinter Cell: Blacklist en Watch Dogs Legion ontwikkeld. Ook werkt het al geruime tijd aan een remake van Splinter Cell. Ubisoft heeft benadrukt dat die remake in ontwikkeling blijft bij de studio.

Remake van Splinter Cell

In 2021 werd de remake van de klassieke stealthgame Splinter Cell aangekondigd. Sindsdien is er maar mondjesmaat informatie over de game naar buiten gekomen. Kort na de aankondiging werd gemeld dat het verhaal wordt herschreven voor een moderner publiek.

Eind vorig jaar bleek dat David Grivel terugkeerde naar Ubisoft Toronto om aan het spel te werken. Hij nam de regie van de remake oorspronkelijk op zich, maar vertrok in 2022. Inmiddels is hij dus weer terug op het oude nest en werkt hij weer aan het spel.

Watch on YouTube

Reorganisatie van Ubisoft

Afgelopen januari kondigde de Franse uitgever en ontwikkelaar Ubisoft al een grootschalige reorganisatie van het bedrijf aan, waarbij ook zes games werden geannuleerd - waaronder de remake van Prince of Persia: The Sands of Time.

Ubisoft noemde de reorganisatie een "grote organisatorische, operationele en portfolio-reset". Daarbij wil het bedrijf nog meer letten op de kwaliteit die het uitgeeft. Ubisofts nieuwe model gaat zich richten op verschillende 'creatieve huizen' die zich elk met andere soorten games bezighouden. Een daarvan is Vantage Studios, de vorig jaar met Tencent opgerichte dochteronderneming waar Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six nu onder vallen.

Ubisoft heeft daarnaast aangekondigd dat het thuiswerken niet meer toelaat en dat alle werknemers worden geacht om fulltime op kantoor aanwezig te zijn. Wel krijgen werknemers een "een jaarlijkse toelage bestaande uit thuiswerkdagen". Twee studio's van Ubisoft sloten daarnaast hun deuren: de studio's in Halifax en Stockholm. Gedurende de volgende twee jaren wil het bedrijf nog eens 200 miljoen euro besparen.

Ubisoft heeft de laatste jaren wisselend succes met zijn games. Zo viel de verkoop van het miljoenenproject Star Wars Outlaws tegen. Zover bekend is het begin vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows wel een verkoopsucces.

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube