ID.nl logo
Asus Chromebook Flip C436: Chromebook als serieuze laptop
© Reshift Digital
Zekerheid & gemak

Asus Chromebook Flip C436: Chromebook als serieuze laptop

Wanneer je Chromebook hoort, dan denk je misschien wel aan netbook-achtige goedkope laptops waar je niet heel comfortabel op werkt. Aan dat vooroordeel wil Asus met de Chromebook Flip C436 iets doen. Want met deze Chromebook krijg je een moderne én luxe laptop in handen.

Qua prijs krijg je met de Asus Chromebook Flip C436 in ieder geval geen koopje, want 899 of 999 euro (afhankelijk van de uitvoering) is ook voor een ‘gewone’ Windows-laptop een prijs die hoort bij de luxere laptops. Gelukkig krijg je voor die hoge prijs wel een fraaie machine in handen. De magnesiumlegering-behuizing oogt luxe en is stevig. Met 1,1 kilo is de Chromebook ook nog eens prettig licht. Ook over de details is nagedacht. Zo is het fraai dat de behuizing een stukje omhoog komt als je de deksel openklapt, dat zorgt voor een betere koeling.

©PXimport

Alleen usb-c

Op het gebied van aansluitingen biedt de Flip C436 niet heel veel. Er is voorzien in twee usb-c-poorten waarbij er aan iedere kant één poort geplaatst is en een 3,5mm-headsetaansluiting. Een usb-c-poort aan iedere kant is een slimme keuze, want beide poorten ondersteunen opladen én video-uitvoer. Dit heb ik getest met een simpel usb-c-dockje voorzien van een usb-a-poort en hdmi-aansluiting. Natuurlijk ogen de usb-c-aansluitingen qua formaat wel modern, qua snelheid krijg je slechts usb 3.2 gen1 oftewel usb 3.0. In de praktijk zeker met de minder sterke focus op lokale bestanden van Chrome OS waarschijnlijk geen heel groot probleem, maar eigenlijk verwacht je bij een duurdere laptop wel minimaal één snellere Gen2-aansluiting om nog maar niet te spreken over Thunderbolt. Een normale usb-a-aansluiting ontbreekt, voor iets als een usb-stick heb je een verloopje nodig net als voor de meeste beeldschermen. Een verloopje wordt niet meegeleverd, dat moet je zelf regelen.

©PXimport

Goede hardware

Asus heeft de Chromebook Flip voorzien van een moderne processor, in ons testexemplaar een Core i5-10210U quadcoreprocessor, in combinatie met zeker voor een Chromebook een ruime hoeveelheid ram van 8 GB. Ook de aanwezige opslag valt op: de 256 GB nvme-ssd zou ook in een laptop die niet zwaar op de cloud hangt niet misstaan. Toch is een beetje ruimte op een Chromebook tegenwoordig best handig, bijvoorbeeld voor het installeren van Android-apps of het meenemen van films of foto’s. En ook een ruime hoeveelheid ram is zeker niet zo overdadig als het lijkt. De browser van de Chromebook blijft Chrome en zeker als je veel tabbladen tegelijkertijd open hebt staan, is genoeg geheugen onmisbaar voor een vlotte ervaring.

In de praktijk presteert de Flip C436 met deze krachtige hardware prima. Ook met een hoop tabbladen en apps open blijft deze Chromebook vlot waarmee dit een Chromebook is waarop je alle applicaties die je nodig hebt voor typische kantoortaken naast elkaar kunt draaien.

Met een accuduur van zo’n acht uur behoort de Chromebook helaas niet tot de toppresteerders op de markt, iets dat ik eigenlijk wel verwacht had. Maar het is alsnog genoeg voor een doorsnee werkdag.

Uitstekend scherm

Het beeldscherm is een 14inch-full-hd-scherm voorzien van een ips-paneel dat een uitstekende beeldkwaliteit biedt. Het scherm is wel glanzend afgewerkt, want het betreft een aanraakscherm. Behalve met je vinger zou het scherm ook geschikt moeten zijn voor een actieve stylus, maar helaas heb ik dat door het gebrek aan een geschikt exemplaar niet kunnen testen. Actieve stylussen van andere laptops werken in ieder geval niet. Aanraken met een vinger werkt wel prima.

Het aanraakscherm kun je omklappen waarna je de Chromebook als een (enigszins forse) tablet kunt gebruiken. Voor ontspannen browsen op de bank is het geheel licht genoeg en is het een prettig afwisseling ten opzichte van de normale laptop formfacor. Ook handig is dat je de Chromebook als een tentje kunt neerzetten. Zo neemt hij minder ruimte in en kun je toch een film kijken. Ook de ondersteuning voor Android-apps komt zeker van pas in de tabletmodus.

©PXimport

Comfortabel werken

De hardware is dus prima in orde en het is prettig werken op de Chromebook: het toetsenbord is voorzien van achtergrondverlichting in vijf niveaus en het tikcomfort is uitstekend. De toetsen voelen prettig aan en de touchpad is lekker ruim. Opvallend is dat de aan-uit-schakelaar ook dienst doet als vingerafdrukscanner waardoor je eenvoudig kunt inloggen. De herkenning werkt bovendien vrijwel feilloos.

Als experiment heb ik twee weken lang vrijwel al mijn werkzaamheden op deze Chromebook uitgevoerd en dat viel op zich niet tegen. Zoals gezegd kun je in combinatie met een verloopje een beeldscherm aansluiten en een toetsenbord en muis koppel je probleemloos via bluetooth. Deze Chromebook voorzien van uitstekende wifi-hardware, iets dat bij eerder geteste Chromebooks ook al opviel. Voor mijn dagelijkse werkzaamheden die veelal het het maken en bewerken van tekstbestanden omvatten voldoet Google Documenten prima en ook fotobewerking kan met bijvoorbeeld Pixlr prima. Een modern cms voor een website is voor Chrome uiteraard geen probleem. Waar een Chromebook dan weer niet geschikt voor is, is videobewerking.

©PXimport

Chrome OS

Hoewel je dus prima kunt werken op de Flip C436 en typische kantoortaken hem zelfs goed afgaan, is het vergeleken met een Windows-laptop of Macbook toch geen volwaardige laptop. De beperkingen zitten in Chrome OS zelf. Want hoewel Chrome OS sinds de eerste versie echt een duidelijke ontwikkeling heeft meegemaakt, blijft het in de basis een browser. Dat betekent dat je voor veel toepassingen zoals fotobewerkers online moet zijn en dat zwaardere dingen als videobewerking lastig zijn. Gelukkig kunnen sommige zaken wel offline waaronder Googles eigen office-apps. Daarnaast kun je offline Android-apps gebruiken, maar lang niet alle Android-apps werken even goed op een laptop. Wanneer je van experimenteren houdt, kun je wel Linux-programma’s installeren.

De beperkingen van Chrome OS hebben ook voordelen. De beveiliging is uitstekend en het gros van je bestanden en instellingen worden opgeslagen in Googles cloud. Dat betekent dat je na het inloggen op een andere Chromebook direct verder kunt werken aan waar je mee bezig was. Een groot voordeel bij beschadiging, verlies of diefstal. Je kunt bovendien vrijwel niets onbedoeld ‘kapotmaken’ aan Chrome OS waardoor het ook nog eens een stabiel platform is. Qua prijs zit deze Chromebook dan weer wel op hetzelfde niveau als die van zelfs luxere Windows-laptops, dus je moet je goed afvragen of de voordelen van een Chromebook opwegen tegen de beperkingen.

©PXimport

Conclusie

De Flip C436 laat zien dat ook Chromebooks serieuze laptops kunnen zijn waar je in luxe op kunt werken. De laptop heeft een fraaie behuizing en is voorzien van een prima scherm en toetsenbord. En dat zijn voor mij de aspecten waarin een goede laptop zich onderscheidt. Tegelijkertijd blijft het wel een Chromebook met beperkingen die nu eenmaal voortkomen uit het gebruikte besturingssysteem. Fraai, maar dus niet voor iedereen het meest geschikte apparaat. Kun je echter uit de voeten met een Chromebook en wil je wel een goede laptop, dan is dit echt een apparaat dat je moet overwegen.

Uitstekend
Conclusie

**Prijs** € 899,- of € 999,- **Scherm** 14 inch ips-paneel (1920 x 1080) **Processor** Intel Core i3-10110U of Core i5-10210U **Geheugen** 8 GB ram **Opslag** 128 of 256 GB nvme-ssd **Aansluitingen** 2x usb-c, 3,5mm-combo-jack, micro-sd-kaartlezer **Draadloos** Wifi 6, bluetooth 5.0 **Afmetingen** 31,95 x 20,53 x 1,37 cm **Gewicht** 1,1 kg **Website** [www.asus.com](https://www.asus.com/nl/2-in-1-PCs/ASUS-Chromebook-Flip-C436FA/)

Plus- en minpunten
  • Omklapbaar scherm
  • Vlot
  • Uitstekend toetsenbord
  • Goed scherm
  • Accuduur kan beter
  • Beperkingen Chrome OS
  • Prijzig
▼ Volgende artikel
Europese Commissie: TikTok is te verslavend
Huis

Europese Commissie: TikTok is te verslavend

De Europese Commissie claimt dat het socialmediaplatform TikTok te verslavend is, en wil dan ook dat het oneindig kunnen scrollen in de app onmogelijk wordt.

Volgens de Europese Commissie verbreekt TikTok daarmee de Digital Services Act (DSA). Naast oneindig kunnen scrollen worden ook sommige pushnotificaties en autoplay als boosdoeners gezien.

Doomscrollen

De Commissie haalt specifiek oneindig scrollen aan als een gevaarlijk onderdeel van de app. De Commissie meent dat dit gebruikers in een soort trance brengt door dwangmatig gedrag - in feite waar de populaire term 'doomscrollen' op slaat.

De Commissie heeft echter nog geen bindend oordeel uitgebracht. Zo mag ByteDance, het bedrijf achter TikTok, zichzelf eerst verantwoorden. Ook gaat de Commissie eerst advies vragen aan de Europese Raad, om specifiek te zijn een adviesgroep hierbinnen die over digitale diensten gaat. Mocht de Europese Raad het eens zijn met de Commissie, dan moet TikTok in Europa mogelijk onderdelen van het socialmediaplatform aanpassen. Gebeurt dat niet, dan kan ByteDance forse boetes ontvangen.

Social media onder het vergrootglas

Social media - waaronder TikTok - ligt de laatste tijd toch steeds vaker onder een vergrootglas. In Australië bijvoorbeeld is social media sinds enige tijd verboden voor kinderen, en Spanje kondigde eerder deze week aan soortgelijke maatregelen te nemen.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Review Teufel Cinebar 22 – Zeer vol tv-geluid voor middelgrote kamers
© Teufel
Huis

Review Teufel Cinebar 22 – Zeer vol tv-geluid voor middelgrote kamers

Tegenwoordig brengt zo'n beetje elk gerespecteerd audiomerk soundbars inclusief subwoofers op de markt. Toch slaagt het Duitse Teufel om zich van de massa te onderscheiden. De bijgesloten basspeaker van de nieuwe Cinebar 22 is namelijk verrassend slank. Hierdoor kun je hem makkelijk naast een televisiemeubel of onder een loungebank kwijt. In de soundbar zelf zitten nog eens acht actieve audiodrivers. Dat belooft wat!

Fantastisch
Conclusie

De Teufel Cinebar 22 is een aanwinst voor elke kleine tot middelgrote kamer. Je krijgt deze soundbar/subwoofer-combinatie in enkele minuten aan de praat, waarna je luistert naar een vol televisiegeluid met ruimtelijke effecten. Overige pluspunten zijn de duidelijke afstandsbediening en het Nederlandstalige display. Houd wel rekening met een behoorlijke adviesprijs van zo'n zeshonderd euro.

Plus- en minpunten
  • Slanke draadloze subwoofer
  • Snelle configuratie
  • Nederlandstalig display
  • Veel ingangen
  • Simpele bediening
  • Audio-instellingen aanpassen
  • Stemmen versterken via spraakmodus
  • Uitstekende geluidskwaliteit
  • Duidelijke audio-effecten
  • Stevige bas
  • Behoorlijk prijzig
  • Maar vier antislipvoetjes bijgesloten
  • Geen HDMI-kabel inbegrepen
  • Geen hoogtekanalen voor Dolby Atmos-geluid
CategorieSpecificatie
Vermogen175 watt (soundbar), 60 watt (subwoofer)
Actieve audiodrivers2× fullrange, 3× tweeters, 2× midrange, 1× bas (woofer)
Connectiviteit2× HDMI, s/pdif (optisch), usb (alleen service), 3,5mm-audiojack, tulp, bluetooth 5.3
SurroundformatenDolby Atmos, Dolby Digital, DTS, DTS:X
Extra’sAfstandsbediening
Afmetingen100 × 7,8 × 14,7 cm (soundbar), 12 × 42 × 42× cm (subwoofer)

Teufel ontwikkelde zijn Cinebar 22 voor een brede doelgroep. Deze soundbar is namelijk een meter lang, zodat hij goed matcht met een middelgrote tot grote televisie. Je kunt de behuizing op een meubel neerzetten of hem aan de wand schroeven. Voor woonkamers met beperkte ruimte is de bijgesloten subwoofer van slechts twaalf centimeter breed ideaal. Heb je naast de televisiemeubel alsnog geen plek, dan schuif je de basspeaker gewoon onder de bank. Je kunt de subwoofer namelijk zowel staand als liggend positioneren. Denk vooraf goed na over de locatie, want je kunt de vier meegeleverde antislipvoetjes maar op één zijde plakken.

©Maikel Dijkhuizen

De inhoud van twee productdozen.

Soundbar aansluiten

De soundbar heeft een stevige kunststof behuizing met aan de rechterkant een klein dimbaar display. Hierop bekijk je onder meer de actieve bron en het volumeniveau. Verder bevindt zich bovenop een compact bedieningspaneel met touchknoppen. De subwoofer bestaat uit een MDF-klankkast. Beide componenten communiceren draadloos met elkaar. Het aansluiten van de Cinebar 22 stelt weinig voor. Verbind de twee apparaten met netstroom en koppel de soundbar via HDMI aan een televisie. Een klein kritiekpuntje is dat Teufel geen HDMI-kabel meelevert. Gezien de adviesprijs van bijna zeshonderd euro hoort zo'n snoertje er naar onze mening gewoon bij.

Je geeft met een schuifknopje aan de achterkant van de subwoofer aan hoe de basspeaker is opgesteld, namelijk vrijstaand, in een hoek of liggend. Zodra je beide apparaten eenmaal hebt ingeschakeld, kies je op het display de Nederlandse taal. In de volgende stap koppel je de subwoofer aan de soundbar door op de pairing-knop te drukken. Dat gaat erg snel, want luttele seconden later hoor je tv-geluid.

Handig is dat je achterop ook nog verschillende audiovisuele bronnen kunt aansluiten, zoals een cd-speler, gameconsole of tv-ontvanger. Gebruik hiervoor bijvoorbeeld de tweede HDMI-poort, optische ingang of analoge tulpaansluitingen. De Cinebar 22 vervult daarmee min of meer de rol van klassieke receiver. Abonnees van Spotify of een andere online muziekdienst kunnen draadloos naar albums, afspeellijsten en podcasts luisteren. Verbind hiervoor een smartphone of tablet met bluetooth.

©Maikel Dijkhuizen

Volg voor de configuratie de aanwijzingen op het Nederlandstalige display.

©Maikel Dijkhuizen

Je selecteert op de achterzijde van de subwoofer de juiste basspeaker-opstelling.

Ruimtelijk geluid

In tegenstelling tot veel andere soundbars is er geen bijbehorende app. Geen punt, want de duidelijke afstandsbediening voldoet prima. De bediening werkt kinderlijk eenvoudig. Kies TV, HDMI, OPT, AUX of bluetooth als bron en leun lekker achterover. Audiopuristen passen met aparte knopjes de niveaus voor de lage en hoge tonen aan. Verder heeft de Cinebar 22 voorgeprogrammeerde modi voor muziek, spraak en nacht. Vanuit het menu zet je uiteenlopende (geavanceerde) audio-instellingen eventueel nog verder naar je hand.

Alles leuk en aardig, maar uiteindelijk draait het natuurlijk om de geluidskwaliteit. Die is kortweg uitstekend. Het is bewonderingswaardig wat een vol geluid deze soundbar/subwoofer-combinatie kan produceren. Dit audiosysteem heeft ook nog eens veel power, want het volume kan behoorlijk luid. Dankzij twee zijwaarts gerichte audiodrivers schieten surroundeffecten van links naar rechts en vice versa. Via een aparte toets op de afstandsbediening kun je deze effecten nog wat versterken.

De subwoofer doet zijn werk naar behoren, want bombastische scènes hoor (en voel) je heerlijk nadreunen. Teufel pronkt op de productdoos weliswaar met ondersteuning voor Dolby Atmos, maar daar merk je in de praktijk eigenlijk niks van. Er ontbreken simpelweg hoogtekanalen om zo'n audiospoor goed te verwerken. Desalniettemin is de Cinebar 22 voor liefhebbers van films, series en games een absolute aanrader.

©Maikel Dijkhuizen

Films en series met de nodige actiescènes komen dankzij de Cinebar 22 zeer goed tot hun recht.

Teufel Cinebar 22 kopen?

De Teufel Cinebar 22 is een aanwinst voor elke kleine tot middelgrote kamer. Je krijgt deze soundbar/subwoofer-combinatie in enkele minuten aan de praat, waarna je luistert naar een vol televisiegeluid met ruimtelijke effecten. Overige pluspunten zijn de duidelijke afstandsbediening en het Nederlandstalige display. Houd wel rekening met een behoorlijke adviesprijs van zo'n zeshonderd euro.

Meer van Teufel ⤵