ID.nl logo
Wolfgang AT-AS45Q - Opnieuw een fijne budgettelefoon
© Reshift Digital
Huis

Wolfgang AT-AS45Q - Opnieuw een fijne budgettelefoon

Aldi blijft telefoons verkopen. En dat is niet meer dan logisch, want de goedkope Wolfgang-smartphones gaan doorgaans als warme broodjes over de toonbank. Mocht je de tel kwijt zijn: dit jaar lagen er al tien verschillende Wolfgang-toestellen bij Aldi. Waaronder deze Wolfgang AT-AS45Q.

Waren er eerder nog de AS45Q1 en de AS45Q2, nu gaat Wolfgang terug naar de basis met deze AS45Q. Overigens niet met teruggeschroefde specificaties. Net als de Q1 bevat dit toestel Android 4.4 en een 1,3 GHz quadcore-processor, nu zelfs van een kleine update voorzien door de Cortex-A7-chip. De processor wordt hierdoor een stuk zuiniger. De Q2 heeft overigens een 1,5 GHz quadcore-processor, maar dit toestel is beduidend duurder dan het in dit artikel besproken exemplaar.

Er is wel gesneden in de opslagcapaciteit. Had de Q1 nog 8GB geheugen, de Q moet het doen met de helft. Je zult dus mogelijk eerder je geheugen moeten uitbreiden met een micro-SD-kaartje, wat gelukkig dus wel mogelijk is.

©PXimport

De AT-AS45Q lijkt erg veel op zijn voorgangers.

Weinig aanpassingen

Voor de rest zijn er weinig inhoudelijke veranderingen doorgevoerd ten opzichte van de andere telefoons uit de Q-serie. De afmetingen, de accu en het scherm zijn niet of nauwelijks aangepast. Gelukkig was daar al niet veel op aan te merken. De smartphone is net een tikje groter dan bijvoorbeeld de iPhone 5 en is daarmee iets zwaarder, maar dat is verder niet hinderlijk. Het scherm beschikt over een 4,5 inch qHD IPS-display met een resolutie van 960 bij 540 pixels. Wel blijven eerder genoemde minpunten staan. Het scherm is nog steeds slecht af te lezen in de volle zon, de aansluiting voor oordopjes gaat niet in zijn geheel in de telefoon en de matzwarte achterkant van het toestel is krasgevoelig.

©PXimport

Op de achterkant van de smartphone zie je snel krasjes.

Multi-touch niet ideaal

De smartphone komt nu standaard met het Android 4.4-besturingssteem (KitKat). Het besturingssysteem ziet er hierdoor net iets gestroomlijnder uit. Applicaties zijn ook vlotter op te roepen en je scrolt net wat vloeiender door de menu's. Slechts enkele overschakelingen (van bijvoorbeeld het hoofdmenu naar de browser) lopen soms wat stroef, iets wat er op termijn mogelijk verder inslijt.

Ook reageert het scherm niet altijd lekker op het indrukken van kleine knoppen, waardoor je soms meerdere keren moet tikken voordat er iets gebeurt. Bij multi-touch is dit helemaal een probleem: foto's of de camera inzoomen door een spreidbeweging met twee vingers te maken, is geen pretje.

Acceptabele fotocamera

De 8 megapixel-camera van de Wolfgang AS45Q maakt zeer acceptabele foto's. De foto's zijn niet haarscherp en kunnen niet meten aan de camerakwaliteit van enkele andere smartphones uit het middensegment, maar voor de gelegenheidsfotograaf is het voldoende. Enig nadeel is dat de lens tijd nodig heeft om te focussen op het object dat je wilt fotograferen. Ongeduldige fotografen komen dus thuis met onscherpe foto's.

©PXimport

De camera van het toestel maakt acceptabele foto's.

De camera-applicatie is wat onoverzichtelijk, vooral omdat het niet altijd helder is waar je bepaalde instellingen kunt terugvinden. Het is daarnaast onduidelijk welk plaatje voor welke fotomodus staat. Pas wanneer je erop klinkt, wordt duidelijk dat je de panorama- of gezichtsmodus hebt geselecteerd. De verschillende voorgeprogrammeerde fotomodi zijn beperkt, maar wederom voldoende voor smartphone-gebruikers die slechts af en toe een foto maken. Overigens kun je wel zelf redelijk wat aanpassingen doorvoeren in de camera-instellingen, door de belichting, kleureffecten, witbalans, antiflikkering en zelfs beeldeigenschappen (scherpte, tint, verzadiging) in te stellen.

Conclusie

Al met al heb je voor het geld een prima smartphone. De AS45Q is in prijs zelfs enkele tientjes goedkoper dan sommige Wolfgang-voorgangers, waardoor deze nog aantrekkelijker wordt voor mensen met een beperkt budget. Door de kleine kijkhoek, het krasgevoelige design en een niet zo fijngevoelig scherm, is het toestel verre van perfect, maar dit valt weg te strepen tegen de vele pluspunten.

Goed
Conclusie

Wolfgang AT-AS45Q ----------------- **Prijs**: 129 euro **Besturingssysteem**: Android 4.4 (KitKat) **Beeldscherm**: 4,5 inch (960 x 540) **Camera achterkant**: 8 megapixel **Camera voorkant:** 2 megapixel **Processor**: 1,3 GHz quadcore **Werkgeheugen**: 1 GB **Opslaggeheugen**: 4 GB **Geheugenuitbreiding**: MicroSD **Afmetingen**: 132 mm x 68 mm x 11 mm **Gewicht**: 158 gram **Accu**: 2050 mAh **Bijzonderheden**: Dual-sim functie

Plus- en minpunten
  • Goedkoop
  • Ziet er goed uit
  • Veel camera-instellingen
  • Kijkhoek
  • Multi-touch kan beter
  • Opslag
▼ Volgende artikel
CES 2026: Samsung onthult Galaxy Book6-serie met AI en Intel Core Ultra Series 3-processors
© Samsung
Huis

CES 2026: Samsung onthult Galaxy Book6-serie met AI en Intel Core Ultra Series 3-processors

Tijdens CES 2026 heeft Samsung Electronics drie nieuwe laptops in de Galaxy Book-serie gepresenteerd: de Galaxy Book6 Ultra, Book6 Pro en Book6. De nieuwe modellen combineren krachtige hardware met geïntegreerde AI-functies en een ultraslank profiel.

View post on TikTok

De Galaxy Book6-serie draait op Intel Core Ultra Series 3-processors, gebaseerd op Intels 18A-architectuur. Deze chips combineren snelle en energiezuinige rekenkernen met een ingebouwde NPU voor AI-taken, waardoor functies als vertaling, beeldherkenning en slimme zoekopdrachten lokaal kunnen worden uitgevoerd, zonder tussenkomst van de cloud. De Galaxy Book6 Ultra beschikt daarnaast over een NVIDIA GeForce RTX 5070- of 5060-laptopgrafische kaart, bedoeld voor zwaardere toepassingen zoals videobewerking en 3D-rendering.

Samsung heeft ook aandacht besteed aan koeling en energieverbruik. De Ultra en Pro-modellen krijgen een nieuwe dampkamer en efficiëntere luchtstroom, wat zorgt voor stillere werking en een tot 35 procent betere warmteafvoer dan bij de vorige generatie. Tegelijkertijd gaat de batterij volgens Samsung tot dertig uur mee bij videoweergave, met snelladen dat in een half uur ruim de helft van de capaciteit herstelt.

©Samsung

Het Dynamic AMOLED 2X-touchscreen met een piekhelderheid tot 1000 nits biedt hoge contrasten, levendige kleuren en minder reflectie dankzij antireflecterend glas. Vision Booster past het beeld automatisch aan de lichtomstandigheden aan, zodat het scherm ook buiten goed afleesbaar blijft. De Galaxy Book6 Ultra heeft zes Dolby Atmos-luidsprekers voor ruimtelijk geluid bij films, games en vergaderingen. De Pro 16 gebruikt een aangepaste luidsprekeropstelling met omhoog gerichte tweeters en zijwaarts geplaatste woofers voor heldere stemmen en een diepere bas.

Qua ontwerp zijn de laptops verder afgeslankt: de Galaxy Book6 Ultra meet 15,4 millimeter dik, de Book6 Pro 16 inch 11,9 millimeter. De behuizing is symmetrisch vormgegeven met afgeronde hoeken en een centraal geplaatst Galaxy-logo. Het toetsenbord en trackpad zijn opnieuw ontworpen voor preciezere bediening en comfortabeler typen.

De AI-functies binnen de Galaxy Book6-serie werken samen met Samsungs bredere ecosysteem. Zo herkent AI Select tekst of afbeeldingen op het scherm en biedt directe context, Note Assist vat notities samen of vertaalt ze, en Multi Control laat gebruikers één cursor gebruiken voor laptop, tablet en telefoon. Bestanden en instellingen worden automatisch gesynchroniseerd tussen Galaxy-apparaten.

©Samsung

Beschikbaarheid

De Galaxy Book6 Ultra, Book6 Pro en Book6 zijn vanaf eind februari 2026 verkrijgbaar in de Benelux, in grijs of zilver.

▼ Volgende artikel
CES 2026: TCL combineert smartphone en e-reader in nieuwe Nxtpaper 70 Pro
© TCL
Huis

CES 2026: TCL combineert smartphone en e-reader in nieuwe Nxtpaper 70 Pro

Zit je veel op je telefoon en krijg je weleens last van je ogen? De nieuwe TCL Nxtpaper 70 Pro combineert de snelheid van een Android-telefoon met de comfortabele leeservaring van een e-reader. Dankzij het matte scherm en een speciale 'inkt-modus' gaat de batterij bovendien dagenlang mee.

TCL heeft tijdens de CES in Las Vegas de Nxtpaper 70 Pro aangekondigd, de nieuwste toevoeging aan een lijn smartphones met papierachtige beeldschermen. Het toestel onderscheidt zich door een fysieke schakelaar waarmee gebruikers direct kunnen wisselen tussen een kleurenweergave en een energiezuinige zwart-witmodus. De smartphone is vanaf februari verkrijgbaar in Europa.

Schakelen naar monochrome leesmodus

De meest in het oog springende toevoeging aan dit model is de introductie van de zogeheten Nxtpaper Key. Dat is een fysieke knop aan de zijkant van het toestel waarmee de gebruiker direct kan schakelen tussen verschillende weergavemodi, zonder hiervoor in de softwaremenu's te hoeven duiken.

Naast de standaard kleurenmodus is er een Max Ink Mode, waarbij de interface verandert in een monochrome weergave die vergelijkbaar is met die van een e-reader. Deze stand is ontwikkeld om afleiding door notificaties te minimaliseren en het stroomverbruik drastisch te verlagen. Volgens de specificaties van de fabrikant kun je het toestel in deze modus tot zeven dagen gebruiken voor het lezen van tekst, of tot 26 dagen in stand-by blijven staan. Wanneer je weer wil browsen of video's wil bekijken, schakel je het scherm met dezelfde knop terug naar de reguliere kleurenweergave.

©TCL

Matte afwerking tegen reflecties

De Nxtpaper 70 Pro bouwt voort op de displaytechnologie die TCL in eerdere generaties heeft ontwikkeld, waarbij de focus ligt op het verminderen van oogvermoeidheid. Het scherm is voorzien van een matte coating die gebruikmaakt van nano-matrix lithografie, een techniek die reflecties van omgevingslicht en hinderlijke schitteringen moet tegengaan. Dat zorgt ervoor dat het display ook buiten in fel zonlicht leesbaar blijft zonder dat de helderheid maximaal hoeft te worden opgevoerd.

Daarnaast beschikt het paneel over hardwarematige filters die de uitstoot van blauw licht reduceren, wat volgens de fabrikant gunstig is voor het in stand houden van je biologische klok. Voor gebruik in de avonduren kan de helderheid van het scherm worden teruggebracht tot 1 nit en worden flikkeringen tegengegaan via DC-dimming, een techniek die de stroomtoevoer naar het scherm constant houdt in plaats van deze snel aan en uit te schakelen.

©TCL

Processor en camera specificaties

Het toestel wordt aangedreven door een MediaTek Dimensity 7300-chipset, een processor die gericht is op het middensegment van de markt. Standaard beschikt de smartphone over 8 GB werkgeheugen, wat via softwarematige uitbreiding tijdelijk kan worden verhoogd met 16 GB virtueel geheugen voor zwaardere taken (dus 24 GB in totaal).

Op het gebied van fotografie is de achterzijde uitgerust met een 50 megapixel hoofdcamera die is voorzien van optische beeldstabilisatie (OIS) om bewegingsonscherpte tegen te gaan. De software bevat diverse AI-toepassingen, waaronder Google Gemini voor zoekopdrachten en tools die gesproken memo's automatisch kunnen transcriberen en samenvatten. Het geheel wordt van stroom voorzien door een 5200mAh-accu, die met een vermogen van 33 watt kan worden opgeladen.

Ook nieuw: TCL Note A1 digitale notitieblok

Naast de nieuwe smartphone introduceert TCL de Note A1 Nxtpaper, een zogeheten 'E-Note' die zich richt op digitale productiviteit en creativiteit. De tablet is voorzien van de nieuwe Nxtpaper Pure-technologie: het 120Hz-scherm bootst de textuur en weerstand van papier na, maar ondersteunt wel 16,7 miljoen kleuren.

Het apparaat wordt geleverd met de T-Pen Pro, een stylus die volgens de specificaties een vertraging (latency) heeft van minder dan 5 milliseconden. De behuizing is van aluminium, is slechts 5,5 millimeter dun en herbergt een accu van 8000 mAh. Net als de smartphone beschikt de Note A1 over diverse AI-functies voor het transcriberen, vertalen en samenvatten van aantekeningen. TCL kiest voor een opvallende distributiemethode: de verkoop start direct via crowdfundingplatform Kickstarter.

©TCL

De Note A1 Nxtpaper is voorzien van een royaal 11,5-inch scherm.

Prijzen en beschikbaarheid

De TCL Nxtpaper 70 Pro is (net als de hierboven genoemde Note A1-tablet) ontworpen om samen te werken met de T-Pen stylus, waardoor het matte scherm ook als notitieblok kan fungeren. De fabrikant levert het toestel met accessoires zoals een beschermhoes die tevens dienstdoet als standaard, wat prettig is bij het lezen of kijken van video's. Vanaf februari is de smartphone beschikbaar in de Europese winkels. Consumenten hebben de keuze uit twee opslagvarianten, waarbij het model met 256 GB opslagcapaciteit een adviesprijs krijgt van 339 euro. Voor gebruikers die meer ruimte nodig hebben voor apps en media, is er een variant met 512 GB opslag beschikbaar voor een prijs van 389 euro.