ID.nl logo
Waarom LG uit de smartphone-business stapt
© Reshift Digital
Huis

Waarom LG uit de smartphone-business stapt

LG stopt met het maken van smartphones. Het Koreaanse bedrijf heeft veel succes in andere takken, zoals televisie en huishoudelijke apparaten, maar nadat het al langere tijd weinig voet aan de grond kreeg op het gebied van smartphones, haakt het bedrijf af. Dit is hoe dat zo heeft kunnen gebeuren.

Ondanks de opvallende LG Velvet en LG Wing, de laatste telefoons die LG maakte, rapporteerde LG rapporteerde qua smartphoneverkopen al jaren verliezen. Het bedrijf besloot dan ook niet uit de mobiele wereld te stappen, maar wel uit de smartphonefabrikage. Het wil helpen bij het ontwikkelen van 6G. Verder kijkt het vooral naar smarthome, kunstmatige intelligentie, robotica en elektrische voertuigen als nieuwe markten om groot in te worden.

Het is zonde om LG te zien gaan, want het bedrijf gaat al erg lang mee. Laten we wat hoogtepunten in de spotlight zetten.

Geschiedenis van LG-telefoons

Toen we halverwege de 00’s met Motorola RAZR’s liepen en iPhones nog niet bestonden, kwam LG met KG800 Chocolate. De schuifbare telefoon werd een hit en zette LG met 21 miljoen verkopen op de kaart. Vervolgens kwam LG in 2007 ook nog met de allereerste telefoon met een capacitieve touchscreen, de LG KE850 Prada. 

Wederom had dit toestel een stijlvol design om mee op te vallen. Helaas stopte LG er maar 8 MB aan opslag in, waardoor het toestel toch wat achterstond. Zeker gezien de concurrentie, want een paar maanden later werd de iPhone onthuld.

LG kwam met de wat normalere LG KP500 Cookie in 2008 die wat lager in prijs was, waardoor het toestel nog 13 miljoen keer over de toonbank ging. Toch had het bedrijf last van die iPhone, die al vanaf dag één een groot succes was. 

Daarop volgde de LG KU99 Viewty, die als eerste telefoon ter wereld slow-motion-video’s kon maken. Opvolger LG Optimus 2X kon op zijn beurt als eerste 1080p-video’s schieten. De eerste telefoon met goedwerkende dual camera? De LG G5.

©PXimport

LG bleef innoveren, al deed het dat vanaf 2009 met besturingssysteem Android als basis. Hiervoor gebruikte het Symbian en Windows Phone. De eerste LG-smartphone met Android was de LG GW620, een telefoon met een 3 inch touchscreen en een 5 megapixel camera. 

Vervolgens kwam het bedrijf onder andere met de Optimus-lijn, waarna het helaas helemaal wegging bij de ‘chocolate’- en ‘cookie’-achtige namen en startte met serienummers: L, F, Q, V en G. LG Velvet en LG Wing waren na een groot aantal ThinQ-telefoons de laatste smartphones van LG.

Hoe het misging

Waar is het misgegaan met LG? Was het al ten tijde van LG Prada, die door Apple werd gestoomwalst? 

Hoewel de komst van iPhone niet heeft geholpen (wat geldt voor alle smartphoneleveranciers), is het niet alleen daardoor dat LG telkens slechter presteerde op de smartphonemarkt. Het heeft alsnog miljoenen telefoons verkocht en innovatieve toestellen gemaakt. Echter is het waarschijnlijk de hevige concurrentie gecombineerd met moeite om nog steeds met innovatie te komen, waardoor LG’s telefoontak steeds minder goed presteerde in verkopen.

Bovendien waren er ook problemen met de telefoons van LG. In 2015 verscheen G4, die bootloopproblemen kreeg, waardoor hij steeds bleef rebooten. Nu is dat op zich al vervelend, maar helemaal toen de vervangende G4 met exact hetzelfde probleem kampte. Het dreef veel mensen weg van LG, want het vertrouwen had een enorme deuk opgelopen. 

De opvolger G5 was helaas niet goed genoeg doordacht. LG wilde waarschijnlijk snel van de G4 af en kwam met een telefoon waarop je allerlei accessoires kon toevoegen aan de onderkant. Alleen bleek dat een zwak systeem dat bovendien met te weinig accessoires kwam, waardoor ook de G5 geen voet aan de grond kreeg.

©PXimport

Op zich had LG zich hier nog kunnen herpakken, maar omdat de LG G6 kwam met een Snapdragon 821-chip in plaats van de nieuwe generatie Snapdragon 835 die de concurrentie wel had, stond LG weer 1-0 achter. Er kwam nog een G7, maar het scherm bleek van te grote invloed op de batterijprestaties. Bovendien was de telefoon niet heel vernieuwend, waardoor hij snel in de vergetelheid raakte.

Gelukkig had LG tegelijkertijd de V-serie lopen. De V10 en V20, die een handig tweede scherm hadden waarmee je snel toegang had tot apps, waren goede toestellen, maar ze waren erg groot. Uiteindelijk zijn de V-lijn en de G-lijn te veel naar elkaar toegegroeid en wisten ze met te weinig innovatie te komen of anderzijds op te vallen om nog boven het maaiveld uit te steken.

Uiteindelijk heeft LG het qua smartphones niet gered en op 31 juli gaat de stekker volledig uit de smartphonetak. De meest recente toestellen krijgen wel nog een poosje updates, maar er worden geen nieuwe telefoons meer gemaakt.

▼ Volgende artikel
Super Mario-medley wint een Grammy
Huis

Super Mario-medley wint een Grammy

Een medley gebaseerd op soundtracks uit Super Mario-games van het Jazzorkest 8-Bit Big Band heeft afgelopen zondagnacht een Grammy gewonnen.

De medley ‘Super Mario Praise Break’ won een Grammy Award voor beste arrangement (instrumentaal of a capella). In de medley zijn nummers als Gusty Garden Galaxy uit Super Mario Galaxy en Bomb-Omb Battlefield uit Super Mario 64 te horen.

De 9-Bit Big Band is afkomstig uit New York en heeft al eens eerder een Grammy gewonnen voor gamemuziek. In 2022 won het orkest een Grammy voor het nummer Meta’s Knight’s Revenge uit de SNES-game Kirby Superstar.

View post on X

De Grammy Awards

De Grammy Awards worden al sinds 1959 georganiseerd en worden gezien als een van de belangrijkste prijzen voor muziek ter wereld. Ze worden vaak vergeleken met de Oscars, die worden uitgereikt aan films. Dit jaar won Bad Bunny de prijs van album van het jaar, en ging Billie Eilish er vandoor met een Grammy voor nummer van het jaar. Overigens won Austin Wintory een Grammy in de categorie beste gamesoundtrack voor de soundtrack van Sword of the Sea.

De Super Mario-reeks van Nintendo valt op diverse spelcomputers van het bedrijf te spelen, waaronder de Nintendo Switch 2 en Nintendo Switch. Onder de meest recente grote hoofddelen vallen Super Mario Wonder en Super Mario Odyssey.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Column: De PlayStation 6 mag nog jaren op zich laten wachten
Huis

Column: De PlayStation 6 mag nog jaren op zich laten wachten

De PlayStation 6 zou wel eens pas ergens na 2028 uit kunnen komen, zo claimde een analist onlangs. Dat betekent dat we minstens acht jaar met de PlayStation 5 opgescheept zitten. Maar niet getreurd: dat is juist goed nieuws voor de gemiddelde gameliefhebber.

Dat de PlayStation 6 in ontwikkeling is bij Sony, mag voor zich spreken. Nadat een nieuwe spelcomputer is uitgekomen, beginnen consolebedrijven vaak al snel met de research voor diens opvolger. Onderzoek naar de juiste specificaties en features van consoles beslaat vaak meerdere jaren, om nog maar te zwijgen over het maken van afspraken met bedrijven die de componenten daadwerkelijk leveren, en natuurlijk het produceren ervan.

Het is dan ook waarschijnlijk dat de specificaties van de PlayStation 6 al geruime tijd vastliggen, en dat Sony intern ook een schatting heeft gemaakt voor een releaseperiode voor de langverwachte console. Misschien was het bedrijf er zelfs van overtuigd dat het de console volgend jaar uit zou kunnen brengen.

Watch on YouTube

Verlengde levenscyclus

Onlangs meldde MST Financial-analist David Gibson dat Sony nu echter overweegt om de PS6 pas ergens na 2028 te leveren. “Sony verwacht dat de levenscyclus van de PlayStation 5 wordt verlengd, en dat de PlayStation 6-release langer op zich laat wachten dan de meesten voorspellen.” Dat zou betekenen dat de PS6 misschien pas ergens in 2029 of zelfs later in de winkels ligt.

De eerdere voorspellingen van ingewijden mikten voorheen vooral op eind 2027 of in de loop van 2028, op basis van wanneer de productie oorspronkelijk zou beginnen. De PlayStation 5 kwam in het najaar van 2020 uit, dus dat zou de console al een levenscyclus van ruim zeven jaar geven voordat de opvolger op de markt komt. Dat is in principe een zeer ruime levensloop voor een spelcomputer, en een release in 2027 of 2028 zou dan ook volkomen logisch zijn.

©PXimport

Stijgende RAM-prijzen

Maar de wereld houdt geen rekening met consolereleases, en gezien de huidige ontwikkelingen is de komst van een PlayStation 6 in 2027 of 2028 helemaal niet zo logisch meer. Dat heeft voor een groot deel te maken met de prijzen van RAM (Random Access Memory), die steeds hoger oplopen. RAM is namelijk in grote getale nodig om de alsmaar populairder wordende AI-assistenten als ChatGPT en Gemini draaiende te houden.

Als gevolg daarvan wordt RAM steeds schaarser en dus duurder, en laten spelcomputers nu ook net RAM nodig hebben. In deze periode een nieuwe spelcomputer uitbrengen zou dan ook betekenen dat de prijs van de console mogelijk erg hoog komt te liggen, wat de verkoop niet bepaalt stimuleert. Een dergelijke ‘valse’ start van de levenscyclus van een spelcomputer is iets dat veel bedrijven willen vermijden.

Ook de importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump op producten die buiten de Verenigde Staten worden gemaakt doorvoert, zorgen voor veel onzekerheid. Eerder moesten de prijzen van diverse spelcomputers, waaronder de PlayStation 5, al stijgen om dit op te vangen. Trump is – unieke politieke ontwikkelingen buiten beschouwing gelaten – de komende jaren nog aan de macht, dus ook dat maakt het uitbrengen van een nieuwe console bepaald geen veilige onderneming. De komende jaren een console lanceren is kortom dus een gigantisch risico, dat Sony volgensgeruchten zo klein mogelijk wil houden.

Trage consolegeneratie

Sony hoopt wellicht dat de economie eind dit decennium kalmeert. Dat zou echter wel betekenen dat we nog meerdere jaren op de komst van de PlayStation 6 moeten wachten. Wat mij betreft is dat niet iets om over te treuren, maar juist goed nieuws. Het geeft ontwikkelaars namelijk de kans om echt alles uit de PlayStation 5 te halen. Een kans die ze hopelijk met beide handen aangrijpen.

Hoewel de PS5 in november van 2020 uitkwam – ruim vijf jaar geleden – heb ik nog altijd het gevoel dat deze consolegeneratie nog maar net is begonnen. De generatie kwam sowieso vrij traag op gang, omdat deze middenin de coronapandemie viel. Dat was ook voor spelontwikkelaars een ingewikkelde tijd waarin halsoverkop naar thuiswerkmogelijkheden gekeken moest worden, waardoor veel games die in ontwikkeling waren vertraging op liepen.

Sony’s eigen game-line-up is de afgelopen vijf jaar ook wat karig geweest. Dat heeft deels te maken met een focus op liveservicegames, waarbij diverse projecten die bij Sony’s meest prominente studio’s in ontwikkeling waren uiteindelijk werden geannuleerd. Denk bijvoorbeeld aan de The Last of Us-multiplayergame die na jaren productie in de prullenbak werd gegooid.

Daarbij is de ‘cross-generation’-periode van deze generatie uitzonderlijk lang. Nog altijd komen diverse games niet alleen op PlayStation 5, maar ook op PlayStation 4 uit. Nu is dat iets wat in de toekomst alleen maar vaker voor zal komen – de grenzen tussen consolegeneraties vervagen en daarmee is het ook makkelijker om de prestaties van games terug of juist op te schalen.

Toch zorgt het er ook voor dat er onder gamers een gevoel groeit dat nog lang niet het uiterste uit de PS5 is gehaald. Er is méér met dat apparaat mogelijk, vooral met de bestaande PS5 Pro in het achterhoofd. Een verlengde levenscyclus voor de console geeft ontwikkelaars de kans om een aantal schitterende spellen af te leveren in de laatste jaren van de spelcomputer – de ontwikkeltijd van games wordt immers ook steeds langer. Met toppers als Grand Theft Auto 6, The Witcher 4 en Intergalactic: The Heretic Prophet nog in het verschiet, is er meer dan genoeg potentie om het de komende jaren uit te zingen met de PS5.

Niet zonder risico’s

Natuurlijk brengt het uitstellen van een consolelancering ook risico’s met zich mee, zowel voor Sony als voor de consument. Het is namelijk helemaal niet zeker dat de wereldeconomie er eind dit decennium beter voor staat. Daarnaast zet het Sony voor een moeilijke keuze: gooit het jaren aan research voor de PS6 weg om de console eind dit decennium met moderne specificaties uit te kunnen brengen, of behoudt het simpelweg de huidige specs zodat deze op release mogelijk al deels zijn verouderd?

De eventuele keuze om de PlayStation 6 uit te stellen zal dan ook niet over één nacht ijs gaan. Het is aan de goedbetaalde mensen in topposities binnen het bedrijf om die knoop door te hakken. Maar puur vanuit mijn eigen, egoïstische liefde voor games gezien, heb ik er totaal geen moeite mee om nog een jaar of drie, vier op de PlayStation 5 te spelen. Laat maar eens zien wat die console nog kan, en blaas ons in 2029 of 2030 weg met een nieuwe consolegeneratie die écht een flinke technologische stap zet!