ID.nl logo
Surface-tablets maken niet alleen vrienden
© Reshift Digital
Huis

Surface-tablets maken niet alleen vrienden

Een week na de aankondiging van Microsofts Surface-tablets blijven we in het duister tasten wat betreft de details rond het apparaat. Waar wel een duidelijk beeld over geschetst kan worden, is de mening van de techexperts over de nieuwe apparaten.

Niet verrassend kennen de Surface-tablets – de één gebaseerd op Windows RT, de ander op Windows 8 – zowel voor- als tegenstanders. Toch zijn de meeste analisten ervan overtuigd dat het een baanbrekende verandering voor Microsoft betekent, of het nu een groot succes of een gigantische uitglijder zal worden.

In het verleden heeft Microsoft met wisselend succes eigen hardware uitgebracht, maar de Surface mag daar niet mee vergeleken worden, zegt hoofdredacteur Joshua Topolsky van The Verge. “De aankondiging van The Surface bewijst dat Microsoft wil breken met zijn eigen verleden – een historie van partnerschappen waarin het vertrouwde op fabrikanten als Dell, HP en Acer om zijn producten daadwerkelijk op de markt te brengen”, schrijft hij. “Dit gaat de partners op korte termijn pijn doen, maar het geeft Microsoft iets waar het lang naar heeft gehunkerd: een helder verhaal.”

'Verschillende varianten creeëren chaos'

Hoe helder dat verhaal werkelijk zal worden blijft de grote vraag. Apple’s iPad is een enkel product. Het Surface-concept bestaat uit twee producten draaiende op verschillende besturingssystemen en processors. Het zal zorgen voor verwarring onder tabletkopers.

Aan de andere kant zouden Microsofts nieuwe tabletontwerpen een impuls kunnen geven aan de non-iPad markt die tot dusver weinig voorstelt, zegt redacteur Joanna Stern van ABC News. “Andere hardwarefabrikanten zullen nog steeds met Windows 8 tablets, laptops, desktops en gekke computers komen, maar de Microsoft Surface wordt het referentiemodel; het is de spil in hoe Microsoft de wisselwerking tussen hard- en software ziet”, schrijft ze. “Het legt de lat hoger voor de HP’s, Dells en andere computerbouwers in de wereld.”

Of de Surface kan wedijveren met de iPad is sinds de onthulling van de tablets vorige week maandag hét onderwerp van discussie. De belofte van de Surface in het zakenleven lijkt groot, zegt Ced Kurtz, technologieredacteur bij de Pittsburg Post Gazette. “Mensen met verstand van zakelijke IT weten hoe ze Microsofts netwerken moeten beheren en verkiezen de integratie van een Microsoft-product boven een iPad.”, schrijft hij.

'IT is een tandenloze tijger geworden'

Toch mag niet vergeten worden dat IT-afdelingen tegenwoordig minder te zeggen hebben over welke apparatuur op de werkvloer gebruikt wordt; de BYOD-beweging wint terrein in veel organisaties. In dat geval zal de ontvangst van de consument – en niet die van IT – doorslaggevend zijn.

Microsoft kan ook op consumentenvlak hoge ogen gooien, zegt Kurtz. Het moet een ecosysteem voor de Surface opzetten dat kan concurreren met die van de iPad. “Als Microsoft zijn imponerende slagkracht kan inzetten om een dergelijke omgeving voor de Surface te creëren, dan maakt het bedrijf goede kans”, aldus de redacteur.

Het in de stijgers zetten van een ecosysteem is dat Microsoft eerder heeft gedaan, maar niet altijd met succes, zegt journalist Don Sears van CNN Money. “Er zijn genoeg voorbeelden te vinden van gefaalde projecten, van de Zune MP3-speler tot de verschrikkelijke Kin-telefoon”, schrijft hij. “Maar dat Microsoft een zinderend, winstgevend ecosysteem kan creëren, staat als een paal boven water.”

Sears merkt op dat het succes van de Surface niet hoeft samen te hangen met het succes van de iPad. Het product is namelijk ontworpen om een alternatief te vormen voor tablets op basis van Google’s Android besturingssysteem en het opkomende Ultrabook-platform van Intel, dat inzet op ‘premium’ mobiel werken.

Criticasters zeggen dat het Surface-concept voor geen meter deugt. Zo kent de Surface nu al een identiteitscrisis omdat niet duidelijk is of het meer een tablet of een laptop is, zegt techredacteur Jay Yarow van Business Insider. Daarnaast is de prijs van 600 dollar veel te hoog, vindt hij.

'WiFi-only kan echt niet meer'

Het prijspeil van de tablets is ook voor Eric Mack van CNET een punt van zorg, net als de kleine accucapaciteit en het ontbreken van 3G-connectiviteit. Ook is de vraag of de tablets net zo probleemloos werken als de Apple-varianten, vooral gezien de blunder tijdens de presentatie van het product.

Buiten de fysieke eigenschappen van de Surface, is een psychologisch argument wellicht het grootste obstakel voor het succes van de tablets van Microsoft, concludeert columnist Ashlee Vance in BusinessWeek. “Microsoft is niet gewend aan het maken van hardware”, schrijft hij. “Het is wat een bedrijf doet in tijden van wanhoop. Met de aanstaande lancering van Windows 8, zocht Microsoft ten einde raad naar een hardwarefabrikant die iets kon beginnen aan de steeds verder uit het zicht rakende iPad. De Surface-tablet is een aanklacht tegen de gehele pc- en apparaatindustrie, die een aantal jaar op rij met nietszeggende, copycatproducten Apple hebben geprobeerd na te doen.”

▼ Volgende artikel
Switch 2-editie van Xenoblade Chronicles X uitgebracht
Huis

Switch 2-editie van Xenoblade Chronicles X uitgebracht

Nintendo heeft geheel onverwachts een Switch 2-upgrade voor Xenoblade Chronicles X: Definitive Edition aangekondigd en uitgebracht.

De rpg van Monolith Soft kwam oorspronkelijk uit in 2015 op Wii U, maar vorig jaar werd het spel al overgezet naar de Nintendo Switch in de vorm van een 'Definitive Edition'. Nu is daar dus een Switch 2-editie bijgekomen.

Mensen kunnen deze editie los kopen op Switch 2, of - als ze de Switch-versie al hebben - een upgrade van (naar schatting) 5 euro aanschaffen om te upgraden naar de Switch 2-versie. Op 16 april komt er ook een fysieke versie in de winkels te liggen.

De Switch 2-upgrade laat het spel in 4K en 60 frames per seconde op televisie draaien, en in 1080p en 60 fps in handheldvorm. Verdere wijzigingen zijn er voor zover bekend niet. De Switch-versie was al een upgrade ten opzichte van het origineel, met verbeterde graphics en meer verhaal.

Watch on YouTube

Over Xenoblade Chronicles X

Xenoblade Chronicles X maakt deel uit van de Xenoblade Chronicles-franchise van Monolith Soft, dat tegenwoordig onderdeel uitmaakt van Nintendo. Er zijn drie hoofddelen in de rpg-serie verschenen, en Xenoblade Chronicles X staat daar los van.

De game speelt zich af in het jaar 2054, waarin de aarde is verwoest. Een kleine groep overlevenden is met een ruimteschip ontsnapt en neergestort op de planeet Mira. In een grote, open spelwereld kunnen spelers op verkenning gaan, en gebruikmaken van een Skell - een soort mech die in een voertuig kan transformeren en kan vliegen.

▼ Volgende artikel
''Deze God of War stelt teleur!'' - Power-Up Podcast #5
Huis

''Deze God of War stelt teleur!'' - Power-Up Podcast #5

Met de PlayStation State of Play nog vers in het geheugen, de aanloop naar Resident Evil Requiem, recente releases én gloednieuwe aankondigingen is er weer genoeg te bespreken! Simon en Jacco hebben een hartig woordje over voor God of War: Sons of Sparta, maar ook voor de aangekondigde trilogie-remake. Martin is ondertussen in High on Life 2 gedoken, en de jongens duiken ook nog in hun favoriete interviews ooit. Benieuwd welke dat zijn? Check dan snel de aflevering, baklap!

Watch on YouTube

00:00 Intro
01:05 Simon zijn ‘spannende’ carnaval
04:30 E-sportopleiding
10:25 Denis Dyack-interview
14:10 Layers of Fear 3-aankondiging
17:25 Aanloop naar Resident Evil Requiem
25:50 High on Life 2
29:50 Death Howl
39:20 God of War: Sons of Sparta
53:45 Twijfels over God of War-trilogie-remake
57:10 Favoriete interviews
01:07:25 Gecancelde Ubisoft-games
01:11:00 Outro

Je kan ook de podcast beluisteren hieronder of via deze link!