ID.nl logo
Apple onthult iPad Pro met stylus
© Reshift Digital
Huis

Apple onthult iPad Pro met stylus

Apple heeft de iPad Pro officieel aangekondigd. De zakelijke tablet krijgt - zoals eerdere geruchten al deden vermoeden - een 12,9 inch-scherm en wordt geleverd met een stylus genaamd Apple Pencil. De iPad Pro werd woensdagavond door CEO Tim Cook onthuld tijdens een persconferentie in San Francisco.

De iPad Pro is groter dan zijn voorganger. Die had een scherm van 9,7 inch, terwijl de nieuwe tablet 12,9 inch telt. De iPad Pro heeft naast een groter scherm ook een krachtigere processor en meer werkgeheugen. Het apparaat is 6.1 mm dik - tegenover 6,9 millimeter die de iPad Air 2 dik is.

Met een groter scherm komen uiteraard ook een aantal nieuwe functies. Sowieso werkt het grote scherm prima samen met de multitask-functie die Apple in iOS 9 introduceerde, maar het toetsenbord zal zich op de Pro ook automatisch aanpassen aan de applicatie die je gebruikt.

De iPad heeft vier speakers in iedere hoek. Dat moet voor een uitgebreider en dynamischer geluid zorgen.

Apple Pencil

De iPad Pro wordt ook geleverd met een stylus, de 'Apple Pencil'. Met de stylus moet het makkelijker worden aantekeningen te maken op het scherm, bijvoorbeeld door handgeschreven teksten te maken. Sensoren in de stylus meten in welke hoek je de pen houdt en hoe hard je daarmee drukt, zodat je harder kunt drukken om dikkere lijnen te tekenen.

Toetsenbord voor iPad Pro

De Pro kan ook geleverd worden met een eigen toetsenbord. Vorige iPads hadden dat niet, en toetsenborden moesten er los bij worden gekocht. Het nieuwe toetsenbord wordt in een cover optioneel meegeleverd met de tablet. Het toetsenbord wordt aan de tablet vastgemaakt met een aantal connectoren aan de zijkant van de iPad. Daarmee lijkt het niet mogelijk het toetsenbord los naast de iPad Pro te gebruiken.

Apple wil zich met de nieuwe iPad vooral gaan richten op de zakelijke markt. Daar is volgens het bedrijf nog genoeg behoefte aan aan een tablet met een groter scherm. Apple kampt bovendien met tegenvallende verkoopresultaten van de gewone iPad, waarvan de meeste tablet-bezitters geen geen upgrade van hoeven hebben.

Prijs en beschikbaarheid iPad Pro

De iPad Pro gaat 799 dollar kosten voor de 32 GB-variant. Daarnaast komt er een 128 GB wifi-variant uit voor 949 euro, en een 128 GB-variant met 4G/LTE die 1,079 dollar gaat kosten. Apple start in november met de uitrol van de grote tablet.

▼ Volgende artikel
JBL introduceert BandBox-speakers met ingebouwde gitaarversterker en AI-tools
© JBL
Huis

JBL introduceert BandBox-speakers met ingebouwde gitaarversterker en AI-tools

JBL brengt met de BandBox-serie zijn eerste audioproducten uit die specifiek gericht zijn op het maken van muziek. De BandBox Solo en Trio zijn bluetooth-speakers die tegelijkertijd functioneren als versterker voor instrumenten. De opvallendste toevoeging is het gebruik van kunstmatige intelligentie om audiosporen in realtime te scheiden, wat het meespelen met bestaande nummers makkelijker moet maken.

De kern van de nieuwe serie is de zogeheten 'Stem AI'-technologie. Hiermee kunnen gebruikers specifieke onderdelen van een liedje, zoals de zang, drums of gitaar drums in realtime op het apparaat zelf kunt isoleren of verwijderen uit elk nummer. Voor muzikanten biedt dit praktische voordelen: je kunt een gitaarpartij isoleren om precies te horen hoe deze gespeeld wordt, of de partij juist wegdraaien om zelf mee te spelen over de originele begeleiding.

Voor één muzikant

De instapversie is de BandBox Solo, een compacte speaker met een vermogen van 18 watt RMS. Het apparaat beschikt over één ingang die geschikt is voor een gitaar of microfoon. Gebruikers kunnen via de JBL One-app diverse digitale versterkers en effecten zoals reverb, chorus en phaser instellen, waardoor externe effectpedalen in veel gevallen overbodig zijn. Daarnaast functioneert de Solo als audio-interface: via de usb-c-aansluiting koppel je hem aan een laptop om direct opnames te maken in muziekproductiesoftware (DAW).

Voor meerdere muzikanten tegelijk

Voor wie meer aansluitmogelijkheden of volume nodig heeft, is er de BandBox Trio. Dit model levert 135 watt vermogen en is uitgerust met een ingebouwde vierkanaalsmixer. Hierdoor is het mogelijk om met meerdere mensen tegelijk te spelen, bijvoorbeeld een zanger en twee instrumentalisten. De Trio onderscheidt zich verder door een verwisselbare accu die tot tien uur speeltijd biedt en een LCD-scherm voor directe feedback. Ook heeft dit model meer fysieke knoppen, zodat je het geluid tijdens het spelen kunt aanpassen zonder direct de app erbij te hoeven pakken.

Prijs en beschikbaarheid

De JBL BandBox Solo en Trio zijn vanaf februari verkrijgbaar. De BandBox Solo heeft een adviesprijs van 249,99 euro. De grotere BandBox Trio kost 599,99 euro. Een belangrijk detail voor vroege kopers is dat de 'looper'-functie, waarmee je laagjes muziek over elkaar opneemt, bij lancering nog niet beschikbaar is; deze wordt volgens JBL pas in oktober via een update toegevoegd.

Wat zijn 'stems'?

In de muziekproductie verwijst de term 'stems' naar gegroepeerde audiosporen die samen een onderdeel van een nummer vormen. Denk bijvoorbeeld aan een 'drum-stem' (waarin de kick, snare en bekkens zijn samengevoegd) of een 'zang-stem' (hoofdzang plus achtergrondkoortjes). De AI in de JBL BandBox probeert een compleet nummer digitaal op te delen in deze hoofdgroepen - zoals bas, drums, zang en overige instrumenten - zodat je controle krijgt over de balans zonder dat je de originele studiobestanden nodig hebt.

▼ Volgende artikel
AMD maakt adviesprijs van Ryzen 7 9850X3D bekend
Huis

AMD maakt adviesprijs van Ryzen 7 9850X3D bekend

AMD heeft de Europese adviesprijs van de snelste game-cpu tot nu toe - Ryzen 7 9850X3D - aangekondigd.

De Ryzen 7 9850X3D krijgt in Europa een adviesprijs van 514,75 euro, zo schrijft Tweakers. Dat is opvallend, omdat de Europese adviesprijs van voorganger 9800X3D op release 539 euro was - iets duurder dus. Inmiddels is die laatstgenoemde kaart wel voor 449 euro te koop.

De lagere adviesprijs voor de nieuwe 9850X3D komt omdat de dollar zwakker is geworden. AMD rekent de Europese adviesprijs voor hun cpu's altijd uit door de Amerikaanse prijs letterlijk door te rekenen en er btw bij op te tellen. In de VS gaat de 9850X3D 500 dollar kosten.

Snelste processor voor games tot nu toe

AMD deed de Ryzen 7 9850X3D begin dit jaar uit de doeken, en claimde toen dat het de snelste processor tot nu toe voor games ter wereld wordt. Dat was altijd de 9800X3D van AMD. De 9850X3D lijkt op die cpu, met zestien threads en acht cores.

Nieuw aan de 9850X3D is echter een hogere boostsnelheid van 5.6GHz op één core. Dat is een verhoging van 400MHz ten opzichte van de 9800X3D. Het maakt de cpu naar schatting 7,7% sneller dan diens voorganger.

Officieel komt de AMD Ryzen 7 9850X3D volgende week uit, al hebben sommige winkeliers in Europa de kaart al in de verkoop gegooid.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.