ID.nl logo
FRITZ!Box: alleskunner voor je (thuis)netwerk
© AVM
Huis

FRITZ!Box: alleskunner voor je (thuis)netwerk

Voor je (thuis)netwerk heb je een router nodig. Dat apparaat regelt niet alleen het onderlinge verkeer tussen apparaten en computers in dat netwerk. Het koppelt dat netwerk ook aan internet. Maar dan wel op een veilige manier die zorgt voor een goede scheiding tussen lokaal en de boze buitenwereld.

Partnerbijdrage - in samenwerking met AVM

De FRITZ!Box van het Duitse AVM is zo’n router. Of beter: routerserie, want er is voor elk wat wils. Wat alle FRITZ!Boxen gemeen hebben is, een uitgebreid besturingssysteem met de naam FRITZ!OS. Dat biedt een scala aan mogelijkheden op het vlak van routerfunctionaliteit.

Alles is bereikbaar via een webinterface in een willekeurige browser. Maar je kunt je FRITZ!Box daarnaast ook gebruiken als NAS door er simpelweg een usb-3-harddisk of ssd op aan te sluiten. Verder is gedacht aan mogelijkheden op het vlak van thuisautomatisering en zelfs met telefonie heeft de duizendpoot geen moeite. Voor die laatste functionaliteit heb je wel een abonnement bij je internet/telefoon-provider nodig of je maakt gebruik van een VOIP-dienst.

Veiligheid voorop

Laten we eerst eens kijken naar de routerfuncties. Kies voor je thuisnetwerk tussen ethernetkabels of wifi? In beide gevallen word je beschermd door stevige firewall-functionaliteit. Daardoor is je thuisnetwerk hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Mocht je bepaalde apparaten wél via internet toegankelijk willen maken, dan kan dat, het is simpelweg een kwestie van instellen. De heldere, maar tegelijkertijd zeer uitgebreide gebruikersinterface geeft je veel mogelijkheden. En dat voor zowel beginners als gevorderden.

Ook gerelateerd aan het thema veiligheid is de support die een routerfabrikant levert. En dan doelen we met name op het regelmatig uitbrengen van updates en veiligheidspatches, liefst gedurende lange tijd. Wat dat betreft zit je ook goed met de routers en repeaters (zie verderop) van AVM; daarvan is bekend dat ze vele jaren software-service krijgen. En dat is erg belangrijk in een snel veranderende digitale wereld, waarin steeds weer nieuwe sinistere trucjes ontdekt worden om jou als eindgebruiker aan te vallen.

Volledig gescheiden gastnetwerk

Heel handig is de gastmodus. Hiermee zet je een compleet onafhankelijk (wifi)netwerk voor gasten op, dat volledig gescheiden is van je thuisnetwerk. Krijg je eens iemand op bezoek, dan hoef je nooit bang te zijn dat die persoon ongemerkt door jouw bestanden op een van je computers in huis gaat neuzen. Gewoon de gasttoegangsgegevens aan de muur hangen.

Zelfs een QR-code wordt aangemaakt, zodat als je gast een moderne telefoon heeft, het volstaat om simpelweg een foto te maken om te verbinden met het netwerk. Je zou dat gastnetwerk ook voor iets heel anders in kunnen zetten. Namelijk om dat als basis te gebruiken voor al je connected apparaten in huis, waarvan een deel wellicht van onduidelijke Chinese makelij is. Ook dan geldt weer dat je deze ‘gasten’ veilig ver weg houdt van je privézaken op je eigen thuis- of desnoods bedrijfsnetwerk.

Snelle en veilige wifi

De FRITZ!Boxen beschikken allemaal over snel – afhankelijk van het gekozen model zelfs razendsnel en up-to-date – wifi. Kijk bijvoorbeeld eens naar de 7590 AX!, waarbij geldt dat ook hier het concept veiligheid voorop stond. Zelfs direct vanuit de verpakking heb je al meteen een veilige verbinding te pakken; iedere router heeft een uniek wifi-wachtwoord toegewezen gekregen dat op de router zelf is afgedrukt. Natuurlijk is het verstandig om dat wachtwoord na de eerste aanmelding te wijzigen in iets unieks en complex. Maar niemand zal in staat zijn gedurende de eerste configuratie van je router in te breken.

©AVM

Uitbreiden met mesh

Je (draadloze) thuisnetwerk in huis of kantoor is eenvoudig uit te breiden met een van de mesh-repeaters (zoals de FRITZ!Repeater 6000) die AVM voor de FRITZ!Box in de aanbieding heeft. Voor allemaal geldt dat ze met een druk op de knop in je netwerk integreren. Je kunt gaan voor volledig draadloos werkende repeaters door heel je huis. Of – als je over een moderne nieuwbouwwoning beschikt waar op elke verdieping ethernetaansluitingen aanwezig zijn – je mesh repeater koppelen via een ethernetkabel. Dit heeft als voordeel dat elke repeater de maximale gigabit-snelheid oppikt en je dus per repeater de maximaal haalbare wifi-snelheid realiseert.

NAS

Je kunt je FRITZ!Box als centrale opslag in huis gebruiken. Kwestie van de NAS-functie in de gebruikersinterface aanzetten en een ssd of harddisk inprikken. Daarvoor staat een snelle usb-3-poort tot je beschikking. Op die manier deel je bestanden op meerdere computers, smartphones en tablets delen of stream je media als muziek en video. Ook het delen van printers is zo mogelijk, mocht je nog geen netwerkprinter in huis hebben.

Thuisautomatisering

AVM heeft verder tal van naadloos met de Fritz!BOX integrerende thuisautomatiseringsproducten in het assortiment. Bijvoorbeeld een op afstand schakelbaar stopcontact als de FRITZ!DECT 200. Daarvan is er ook een spatwaterdichte buitenversie, de FRITZ!DECT 210. Of ga voor een slimme lamp of desnoods een radiatorthermostaat. Je bedient het geheel desgewenst extra makkelijk met de FRITZ!DECT 440. Definieer tot 12 FRITZ!-apparaten en bedien ze met de vier toetsen op het van een e-paperdisplay voorziene kiene kastje. Ook de slimme FRITZ!DECT 301-radiatorknop bedien je ermee. 

©AVM

Bellen

Zoals gezegd, is de FRITZ!Box geschikt voor telefonie. Dat is met name interessant als je je providerrouter de deur hebt uitgedaan (het is alweer een tijdje wettelijk toegestaan om je eigen router te gebruiken). In dat geval kun je je telefoonverkeer – behorend bij je provider-telefoonabonnement – ook laten afhandelen door de FRITZ!Box.

Aardig is dat de router daarvoor de functie als basisstation op zich neemt. De FRITZ!Box is compatibel met tal van DECT-telefoons. AVM zelf heeft eveneens verschillende meer geavanceerde (en als je daar niet van houdt óók eenvoudige) FRITZ!Fon draadloze DECT-telefoons in het assortiment.

Tal van extra opties

FRITZ!OS – zoals gezegd het besturingssysteem van de FRITZ!Boxen – beschikt over heel veel functies. Zo kun je bijvoorbeeld tijdsloten instellen die gekoppeld zijn aan specifieke apparaten. Wil je niet dat je kind onbeperkt met de iPad in de weer is bijvoorbeeld? Stel dan tijdblokken in waarop dat wel en niet is toegestaan. De FRITZ!Box voelt zich dan ook prima thuis in zowel gezinnen met kinderen, bij thuiswerkers als op kantoor.

Meer weten over de mogelijkheden?

Ontdek FRITZ!Box. De alleskunner.
▼ Volgende artikel
Review Philips Café Aromis 8000-serie - Horecakoffie gewoon bij je thuis
© Philips
Huis

Review Philips Café Aromis 8000-serie - Horecakoffie gewoon bij je thuis

Thuis koffie van restaurantkwaliteit? De Philips Café Aromis 8000-serie belooft het. In deze review lees je of deze volautomaat de hype waarmaakt. Van perfect melkschuim tot minimaal onderhoud: ontdek waarom dit apparaat je lokale barista overbodig maakt, zelfs met gewone supermarktbonen!

Fantastisch
Conclusie

Dit is meer dan een keukenapparaat; het is een stukje levensgeluk. Je hoeft niet meer te kiezen tussen gemak en smaak. De Philips Café Aromis 8000 bewijst dat je dat perfecte koffiemomentje gewoon thuis kunt creëren. Zonder barista-cursus, zonder gedoe, maar mét die gelukzalige stilte na de eerste slok.

Plus- en minpunten
  • Barista-melkschuim zonder slangetjes
  • Haalt goud uit supermarktbonen
  • Stil in gebruik
  • Einde aan discussies dankzij gebruikersprofielen
  • Foolproof bediening: iedereen kan nu topkoffie zetten
  • Vakje voor gemalen koffie is wat knullig
  • Geen actieve kopjeswarmer
  • Plastic lekbak voelt goedkoop aan

Je kent het vast: je zit in je favoriete koffietentje, neemt een eerste slok van de cappuccino die je hebt besteld en valt even stil. De temperatuur, het mondgevoel, die volle smaak… alles lijkt te kloppen. En dan denk je aan de koffie thuis. Die is prima, of in elk geval best oké. Maar daar blijft het dan ook bij.

Dat dacht ik tenminste. Tot ik de Philips Café Aromis 8000-serie op mijn aanrecht installeerde en mijn keuken stante pede in een soort hippe koffiebar veranderde. De installatie van deze fraaie machine behelst niet meer dan een stekker in het stopcontact, water in het reservoir en een dosis verse koffiebonen bovenin. That’s it. Daarna kan het feest beginnen.

Hoewel de term 'restaurantkwaliteit' vaak niet meer dan een loze marketingkreet is, maakt dit apparaat dat woord opeens bizar concreet. Dat zit 'm in heel basale dingen: de koffie is direct op de juiste temperatuur (niet dat lauwe net-niet) en de smaak is vol en romig, zonder die nare bittere nasmaak. Dit apparaat lijkt bovendien precies te snappen wat jij wil; zonder dat je zelf als een bezetene aan de knoppen hoeft te draaien, staat er binnen de kortste keren een meer dan fatsoenlijke kop koffie voor je neus. Wat een topding!

©Philips

Bonen vs cups: fight!

Voor wie nog twijfelt om de overstap te maken van cups naar bonen: doe het. Het verschil is niet subtiel, het is een aardverschuiving. Waar capsules vaak toch een beetje vlak smaken, proef je hier ineens nuances die je eerder miste. Het apparaat oogt misschien intimiderend professioneel, maar de bediening is uiteindelijk net zo simpel als je gewend bent van je good old Nespresso.

Duurdoenerij niet nodig

Erg prettig is het feit dat de machine enorm vergevingsgezind is. Hippe koffiesnobs vertellen je doorgaans dat je zonder exclusieve bonen van 30 euro per kilo nergens bent. Onzin, blijkt nu. Zelfs met een zak supermarktbonen en een pak volle melk (lang houdbaar werkt het best!) tovert dit ding een resultaat tevoorschijn waar je u tegen zegt. Hij weet echt het maximale uit elke boon te persen. Luxe zonder dat je boodschappenlijstje ingewikkeld of overdreven duur wordt, ik hou ervan.

En dan de melk. Vaak is dat thuis niet meer dan een zielig laagje luchtbelletjes dat na tien seconden als sneeuw voor de zon verdwijnt. Hier niet. Dit schuim is stevig, rijk en blijft dapper overeind staan. M'n ochtendcappuccino heb ik dan ook spontaan heilig verklaard, maar de echte verrassing is wat mij betreft de optie 'Melange'. Die is gloeiend heet, heeft de ideale verhouding tussen melk en koffie (puristen verklaren me voor gek) en maakt me elke keer weer instant gelukkig. Ik was aanvankelijk wat sceptisch over dit soort voorgeprogrammeerde recepten, maar deze verhouding is zo perfect afgestemd dat het elke keer weer aanvoelt als een echte traktatie.

©Philips

'Wat willen jullie drinken?'

Bezoek over de vloer? Kom maar door met de bestellingen! Vroeger hoopte ik stiekem op de keuze voor zwart (want: geen gedoe met melk), nu draai ik mijn hand niet meer om voor een latte of espresso macchiato. Sterker nog, ik nodig mensen nu vol enthousiasme uit om een kopje koffie te komen doen, en de reacties zijn elke keer unaniem: "Wauw, lekkere koffie!" 

Het mooie is dat je specifieke voorkeuren van je bezoek niet elke keer opnieuw hoeft in te voeren. Dankzij de gebruikersprofielen heeft iedereen in huis zijn eigen 'knop'. De een wil de latte met extra melk, de ander wil 'm juist sterker: dat kun je allemaal opslaan. En de machine verrast ook in de breedte. Waar ik zelf inmiddels min of meer verslaafd ben aan de Red Eye (een pittige boost voor de korte nachten), scoor ik bij mijn dochter punten met de 'Babychino'-functie: alleen warm melkschuim. Lekker voor het slapen gaan. 

Voor de liefhebbers zitten er trouwens nog allerlei cold brew-opties in het assortiment. Niet helemaal mijn ding – koffie kan me niet heet genoeg – maar fijn dat het kan als de smaak (of het bezoek) daarom vraagt.

©Eelko Rol

Geen schoonmaak-nachtmerries

Dan het onderhoud. We kennen de horrorverhalen van schimmelende slangetjes in volautomaten en hopeloos verkalkte zetgroepen. De Café Aromis 8000 is wat dat betreft een verademing. Water bijvullen, bakje met koffiepucks legen en (belangrijk!) de melkhouder gewoon even omspoelen onder de kraan (schijnt zelfs in de vaatwasser te kunnen). Geen ingewikkeld gedoe; de machine spoelt zichzelf krachtig door bij het opstarten en afsluiten. Het ding staat er, hij werkt en zeurt verder niet om aandacht. Had ik al gezegd dat dit een topding is?

O, en er is een app. Is die noodzakelijk? Neuh. Is het lekker? Ja! Via de app kun je de machine alvast aan het werk zetten terwijl je zelf nog even je mail checkt in bed. Je weet: technologie is op zijn best als het je luiheid faciliteert, en dat heeft Philips hier goed begrepen.

©Philips

Conclusie? Dit is meer dan een keukenapparaat; het is een stukje levensgeluk. Je hoeft niet meer te kiezen tussen gemak (dag Senseo!) en smaak. De Philips Café Aromis 8000 bewijst dat je dat perfecte koffiemomentje gewoon thuis kunt creëren. Zonder barista-cursus, zonder gedoe, maar mét die gelukzalige stilte na de eerste slok.

Enige minpuntje is wellicht de prijs, want die is met 999 euro best fors. Maar reken maar uit: een cappuccino kost tegenwoordig al snel 4 euro, dus met 250 gloeiend hete geluksmomentjes thuis heb je deze machine er al uit. Dat moet je jezelf gewoon gunnen.

▼ Volgende artikel
Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan
Huis

Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan

Marc-Alexis Côté, die voorheen de Assassin's Creed-gamefranchise bij Ubisoft overzag, heeft dat bedrijf nu aangeklaagd.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Afgelopen oktober werd aangekondigd dat Côté vertrokken was bij het bedrijf. Dat gebeurde rond dezelfde tijd als dat Ubisoft de Assassin's Creed-franchise onderbracht onder Vantage Studios, een nieuwe dochteronderneming die het samen met Tencent heeft opgericht. Côté heeft decennialang aan de Assassin's Creed-franchise gewerkt en stond de laatste jaren aan het hoofd van de populaire spellenreeks.

Côté zou toen Assassin's Creed naar Vantage Studios ging een aanbod van Ubisoft hebben gekregen om een andere leidende positie binnen het bedrijf aan te nemen. Côté liet kort daarna publiekelijk weten dat deze positie niet vergelijkbaar was met zijn eerdere werk.

De aanklacht

Nu klaagt Côté Ubisoft dus aan, zo meldt CBC Radio Canada. Volgens hem zou hij de rol van 'Head of Production' aangeboden hebben gekregen binnen Ubisoft nadat Assassin's Creed binnen Vantage Studios werd ondergebracht, gevolgd door een mogelijke positie als 'Creative House'.

Volgens Côté zou hij daardoor leiderschap krijgen over "tweederangs" Ubisoft-franchises. Aangezien hij daarvoor de Assassin's Creed-franchise overzag, voelde dit voor hem als een wezenlijke stap terug.

Côté nam naar eigen zeggen twee weken vrij om over deze situatie te reflecteren. Aan het einde van die periode zou Ubisoft hebben geëist dat hij een besluit moest maken en besloot Côté dat dit een onacceptabele situatie was, en een "ontslag in vermomming". Hij eiste dan ook ontslagvergoeding, waarna hij te horen kreeg dat hij niet meer op werk hoefde te komen en Ubisoft aankondigde dat hij was vertrokken.

Volgens Côté heeft Ubisoft geclaimd dat hij vrijwillig is vertrokken, zodat men geen ontslagvergoeding hoefde te betalen. Côté eist nu twee jaar aan loon als ontslagvergoeding en 75.000 dollar aan schadevergoeding vanwege machtsmisbruik en schade aan zijn reputatie. In totaal komt dat neer op meer dan 1,3 miljoen dollar. Ook wil hij dat het concurrentiebeding komt te vervallen.

Vantage Studios en Assassin's Creed

Ubisoft richtte vorig jaar samen met het Chinese Tencent de dochteronderneming Vantage Studios op. Daar zijn de drie belangrijkste Ubisoft-franchise in ondergebracht, namelijk Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six. Ook de ontwikkelteams die aan deze reeksen werken maken nu onderdeel uit van Vantage Studios.

De Assassin's Creed-franchise is al jarenlang een van de belangrijkste gamereeksen van de Franse uitgever Ubisoft. In de spellen gebruiken spelers parkour, stealth en gevechten om diverse exotische locaties uit de geschiedenis te verkennen. Het meest recente deel is het vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows.