ID.nl logo
Huis

Dit is nieuw in macOS 10.13 High Sierra

Met de komst van macOS Sierra kunnen Mac-gebruikers gebruikmaken van zaken als Siri en Night Shift. Binnenkort kunnen we macOS High Sierra downloaden, een verbeterde versie van het meest recente besturingssysteem. Tijdens WWDC17 lichtte Apple enkele opvallende veranderingen toe.

Safari

De browser van Apple is ’s werelds snelste desktop browser in macOS High Sierra. Ook kan de browser nu beter overweg met JavaScript; Safari verwerkt deze applicaties 80% sneller dan zijn naaste concurrent Google Chrome.

©PXimport

Safari is niet alleen sneller, maar ook rustiger. Websites waarbij audio en video automatisch afspeelt, kan nu worden uitgeschakeld met behulp van Autoplay blocking. Safari detecteert bewegende beelden en audio en pauzeert deze automatisch tot de gebruiker de media zelf afspeelt.

Intelligent Tracking Prevention

Tegenwoordig wordt ons browsegedrag constant gemonitord, waardoor we lang worden achtervolgd door aankopen die we hebben gedaan bij andere websites. Door Intelligent Tracking Prevention is dit verleden tijd en worden gebruikers niet meer lastig gevallen door aankopen uit het verleden.

Mail

De zoekfunctie in Mail gebruikt nu hetzelfde algoritme als Spotlight, de zoekfunctie die we kennen van iOS. Dit wil zeggen dat Mail de gebruiker leert kennen en suggesties kan doen van belangrijke mails.

Gebruikers die Mail in volledig scherm gebruiken, kunnen nu ook gebruikmaken van Split View. Net als op de iPad wordt het scherm opgedeeld in het een overzicht van je inbox en een scherm waar een mail kan worden opgesteld. Als klap op de vuurpijl werkt Mail ook efficiënter, waardoor het programma tot 35% minder opslagruimte nodig heeft voor je mailverkeer.

Foto’s

De menubalk in Foto’s is vernieuwd en er is een nieuwe weergavemogelijkheid waarbij alle geïmporteerde foto’s op chronologische volgorde worden getoond. Ook is het mogelijk om filters toe te passen zoals trefwoorden en favorieten. Gezichtsherkenning is verbeterd en Personen worden nu gesynchroniseerd met al je Apple-apparaten.

©PXimport

Op het gebied van beeldbewerking zijn ook verbeteringen doorgevoerd. Een afbeelding kan worden bewerkt in Foto’s en direct worden geëxporteerd naar een programma als Photoshop. Alle veranderingen worden meegenomen en zijn later nog bewerkbaar in een professioneel bewerkingsprogramma.

HFS Plus naar APFS

Apple maakte voor het opslaan van bestanden al decennialang gebruik van HFS, het Hierarchical File System, om bestanden op een schijf op te slaan. Deze partitie-indeling stamt nog uit de tijd van de floppy disks en de eerste harde schijven. Later is dit opgevolgd door HFS Plus (ook wel bekend als Mac OS Extended of HFS Extended).

©PXimport

Doordat bestanden en apps steeds groter worden, heeft Apple in iOS 10.3 de opvolger van HFS Plus geïntroduceerd: Apple File System (APFS). Deze partitie-indeling wordt tot op de dag van vandaag gebruikt in iOS, tvOS en watchOS. Met de komst van het volledig 64-bits macOS High Sierra komt deze indeling ook naar de Mac. In de praktijk kan de gebruiker sneller grotere bestanden kopiëren, verplaatsen en bewerken.

H.265

Eén van de redenen dat mediabestanden groter worden is vanwege de resolutie van beelden. Waar vroeger HD de standaard was, is 4K-beeldmateriaal niet meer zeldzaam. Beeldmateriaal wordt vaak gecomprimeerd om ruimte te besparen en dan is het van belang dat er geen kwaliteit verloren gaat. De standaard-codec voor dit soort bewerkingen was doorgaans H.264. Voor het comprimeren van groter 4K HDR beeldmateriaal is er inmiddels een opvolger: H.265. Apple verwerkt de opvolger in de 17-inch iMac, de 2016 MacBook en 2016 MacBook Pro. Ook Pro Tools en Compressor krijgen toegang tot H.265.

Metal 2

Ontwikkelaars maakten doorgaans gebruik van Metal voor grafische klussen zoals het ontwerpen van games en foto- en videobewerking. Apple kondigde de opvolger aan van deze software: Metal 2. De nieuwe applicatie is niet alleen een verbetering van het welbekende Metal, maar is ook uitgerust met machineleren en kan worden gebruikt om externe grafische kaarten te optimaliseren voor Mac.

©PXimport

Ontwikkelaars kunnen aan de slag met Metal 2, een Thunderbolt 3-enclosure en een USB-C hub. Naast externe grafische kaarten kan Metal 2 ook overweg met VR. Een logisch gevolg is dan ook dat Stream VR naar macOS komt.

▼ Volgende artikel
AOC brengt 260 Hz en G-SYNC-compatibiliteit naar betaalbare 24- en 27-inch schermen
© AGON by AOC
Huis

AOC brengt 260 Hz en G-SYNC-compatibiliteit naar betaalbare 24- en 27-inch schermen

AGON by AOC breidt zijn G4-serie uit met twee snelle instapmonitors voor competitieve games: de AOC GAMING 24G4ZR (23,8 inch) en 27G4ZR (27 inch). Beide modellen combineren een Fast IPS-paneel met een verversingssnelheid tot 260 Hz (240 Hz standaard) en een lage bewegingsonscherpte.

De nieuwe G4ZR-modellen richten zich op gamers die vooral snelheid zoeken, maar tegelijkertijd op hun budget willen (of moeten) letten. AOC zet de monitors standaard op 240 Hz en laat je optioneel naar 260 Hz overklokken via het OSD-menu of de G-Menu-software. De responstijden worden opgegeven als 1 ms GtG en 0,3 ms MPRT, waarbij die laatste waarde vooral iets zegt over bewegingsscherpte met backlight-strobing ingeschakeld.

Voor vloeiend beeld ondersteunen de 24G4ZR en 27G4ZR Adaptive-Sync en zijn ze volgens AOC NVIDIA G-SYNC-compatibel. Ook is er MBR Sync, waarmee variabele verversingssnelheid en backlight-strobing tegelijk gebruikt kunnen worden. Dat moet tearing en haperingen tegengaan, terwijl snelle bewegingen scherper blijven.

©AGON by AOC

Beeldkwaliteit, standaard en aansluitingen

Qua beeldkwaliteit kiest AOC voor Fast IPS, wat doorgaans snellere pixelovergangen combineert met IPS-eigenschappen zoals brede kijkhoeken. De 27-inch variant haalt volgens AOC 121,5% sRGB en 92,3% DCI-P3; de 23,8-inch versie 111,7% sRGB en 87,7% DCI-P3. De helderheid is 300 cd/m² en de kijkhoeken zijn 178 graden, zodat kleuren ook bij een schuine kijkpositie redelijk consistent blijven.

De ZR-modellen krijgen een volledig verstelbare standaard met 130 mm hoogteverstelling, plus kantelen, draaien en pivot. Handig als je je schermhoogte en -hoek precies wilt afstellen voor lange sessies. Daarnaast zijn de monitoren VESA 100x100-compatibel voor een arm- of wandmontage. Aansluiten kan via 2x HDMI 2.0 en 1x DisplayPort 1.4. Verder noemt AOC flicker-free en een hardwarematige low blue light-stand om vermoeide ogen te beperken.

©AGON by AOC

Naast de twee nieuwe modellen komen later ook varianten met een eenvoudiger voet die alleen kan kantelen: de 24G4ZRE en 27G4ZRE. Die gebruiken volgens AOC hetzelfde paneel en dezelfde snelheidsspecificaties, maar zijn bedoeld voor wie geen uitgebreide ergonomie nodig heeft.

Beschikbaarheid en prijzen

De AOC GAMING 24G4ZR, 27G4ZR, 24G4ZRE en 27G4ZRE hebben de volgende adviesprijzen: de 24G4ZR kost 149 euro en de 27G4ZR 169 euro. De tilt-only varianten zijn goedkoper: 129 euro voor de 24G4ZRE en 149 euro voor de 27G4ZRE.

Wat betekent MPRT?

MPRT staat voor 'Moving Picture Response Time' en gaat over bewegingsscherpte: hoe scherp een object blijft als het snel over het scherm beweegt. Fabrikanten halen lage MPRT-waardes vaak met backlight-strobing (de achtergrondverlichting knippert heel kort), wat bewegingen scherper kan maken. In ruil daarvoor kan het beeld wat donkerder worden en werkt het niet altijd even prettig voor iedereen.

▼ Volgende artikel
Gerucht: Nexon werkt aan Starcraft-shooter voor Blizzard
Huis

Gerucht: Nexon werkt aan Starcraft-shooter voor Blizzard

Het Zuid-Koreaanse zou een shooter gebaseerd op Starcraft in ontwikkeling hebben voor IP-eigenaar Blizzard.

Dat claimt The Korean Economic Daily. Een team binnen Nexon dat gespecialiseerd is in shooters zou zich op dit moment volledig richten op de nog onaangekondigde game. De ontwikkeling zou nog niet lang geleden zijn gestart, en dus zou de shooter nog lang op zich laten wachten.

Verdere details zijn er nog niet, behalve dat Choi Jun-ho ook bij het project betrokken zou zijn. Hij maakte eerder de populaire Shinppu-mapmod voor Starcraft.

Starcraft

Er gaan al langer geruchten over een shooter gebaseerd op Starcraft. Vorig jaar meldde Bloomberg-journalist Jason Schreier al in zijn boek 'Play Nice: The Rise, Fall and Future of Blizzard Entertainment' dat Blizzard aan een shooter zou werken. Volgens Schreier is de shooter van Nexon echter niet gerelateerd aan de shooter van Blizzard - het zouden om twee afzonderlijke projecten gaan.

De Starcraft-reeks bestaat uit real-time strategygames. De eerste verscheen in 1998, en een vervolg kwam in 2010 uit. Blizzard heeft al vaker geprobeerd shooters gebaseerd op de Starcraft-franchise te maken, maar die werden vooralsnog altijd geannuleerd.

Mogelijke onthulling op Blizzcon

Voor het eerst in enkele jaren organiseert Blizzard op 12 en 13 december de Amerikaanse beurs Blizzcon, waar alles rondom de uitgever wordt gevierd. Het is mogelijk dat één van de hierboven genoemde shooters daar wordt onthuld.