ID.nl logo
Huis

Crosshair II Formula

AMD's nieuwe platformaanpak zorgt voor een stevige koppeling tussen de Phenom-processor en de 7-serie chipset, maar ook concurrent nVidia heeft een leuke chipset voor de Phenom: de nForce 780a.

nVidia maakt niet alleen chipsets voor het Intel- maar ook voor het AMD-platform. De nForce 780a SLI is het topmodel van nVidia's 7-serie en deze chipset neemt het op tegen de AMD 790FX. Asus is één van de eerste fabrikanten die de chipset een thuisbodem geeft, met de Crosshair II Formula. Dat dit moederbord bedoeld is voor gamers en overklokkers is duidelijk wanneer we de doos openen: de stortvloed aan accessoires, waaronder een speciaal lcd-schermpje en een extra moederbordventilator, zal zeker niet iedereen aanspreken. Ook het moederbord zelf straalt geen middelmatigheid uit. Overklokkers zullen in hun nopjes zijn met de buttons voor 'power', 'reset' en 'clear cmos' op het moederbord zelf, evenals de status-leds die aangeven wanneer een onderdeel (cpu, geheugen, chipset) te kampen heeft met overvoltage. Uiteraard is het moederbord geheel passief gekoeld. De Crosshair II Formula hoort thuis in de Republic of Gamers-serie van Asus en zoals het een RoG-moederbord betaamt, heeft het hoogwaardige componenten, zoals solid-state condensatoren en maar liefst 8+2 voltageregulators. De geluidchip (ADI 1988B) zit niet op het moederbord, maar op een speciaal insteekkaartje (SupremeFX II genaamd) om elektrische interferentie minimaal te houden. De zo ontstane ruimte in de backplate wordt opgevuld door een vga- en hdmi-aansluiting. HD GEEN PROBLEEM De nForce 780a-chipset bevat een geïntegreerde gpu, de GeForce 6150. Voor gamers zijn de prestaties van deze gpu verwaarloosbaar (3DMark06: 1235), maar het afspelen van hd-content via de hdmi-poort is geen probleem. Wie liever een game draait, kan gebruikmaken van dual-sli (x16, x16) of triple-sli (x8, x8, x8) – uiteraard allemaal pci-express 2.0. Ook lange grafische kaarten zitten de sata-slots niet in de weg: deze zijn haaks op de rand van het moederbord geplaatst en zo altijd toegankelijk. Met de overvloed aan aansluitingen, de uitgebreide speciale mogelijkheden voor overklokkers en de ondersteuning van triple-sli voor gamers valt er maar weinig af te dingen op de Crosshair II Formula, of het moeten de iets lagere prestaties zijn ten opzichte van een AMD 790FX-chipset.

PluspuntenMinpuntenConclusie

  • geïntegreerde graphics én triple-sli

  • speciale features voor overklokkers

  • hoogwaardige onderdelen

  • presteert net wat minder dan AMD 790FX

Zoals alle RoG-borden is de Crosshair II Formula uiterst prijzig, maar u krijgt absoluut waar voor uw geld.FormfactorATXSocketSocket AM2+NorthbridgenVidia nForce 780a SLISouthbridgenVidia nForce 780a SLIFront Side Bus (MHz)-GeheugentypeDDR2-1066
DDR2-800
DDR2-667
Maximaal geheugen (GB)8Grafische chipsetnVidia GeForce 6150GeluidschipADI 1988BGeluidskanalen7.1Netwerkaansluitingen2x Gigabit Ethernet
PCI-Express*16-sloten3PCI-Express*4-sloten0PCI-Express*1-sloten2PCI-sloten2AGP-sloten0Serial ATA-aansluitingen6IDE-aansluitingen1RAID-levelsRAID 0
RAID 1
RAID 0+1
RAID 5
JBOD
USB (backpanel)6USB (onboard)6Overig back panelFirewire-400
VGA
HDMI
PS/2
SPDIF-out (coaxiaal)
SPDIF-out (optisch)
Overig onboardFloppy
Firewire-400
SLI / CrossFireSLI
CoolingpassiefOverigenSupremeFX insteekgeluidskaart, buttons voor power/reset/clear cmos, LCD-poster

Fantastisch
▼ Volgende artikel
Audio-Technica AT-LP120XBT-USB-platenspeler nu ook in wit
© Audio-Technica
Huis

Audio-Technica AT-LP120XBT-USB-platenspeler nu ook in wit

Bij een platenspeler gaat het natuurlijk vooral om geluid, maar: het oog wil ook wat. Heb je een licht interieur? Dan wil je misschien liever een witte draaitafel.

Vandaar dat Audio-Technica zijn direct-drive draaitafel AT-LP120XBT-USB nu ook uitbrengt in een witte afwerking. Het gaat om dezelfde draaitafel als de bestaande versie, maar dan met een andere kleurstelling.

Lees ook: Lp's luisteren? Zo vind je de beste platenspeler

De AT-LP120XBT-USB is een volledig handmatige draaitafel met instelbare anti-skating en keuze uit 33, 45 en en zelfs 78 toeren. Het model is bedoeld als 'serieuze' speler voor thuisgebruik, met functies die je normaal bij dj-achtige modellen ziet, maar zonder automatische arm.

Voor wie zo min mogelijk kabels wil, zit er bluetooth op. Daarmee kun je de draaitafel draadloos koppelen aan speakers of een hoofdtelefoon die bluetooth ondersteunen. Audio-Technica noemt ook expliciet de witte AT-SP3x boekenplankluidsprekers als bijpassende set, omdat die eveneens draadloos werken.

Daarnaast heeft de draaitafel een usb-aansluiting. Daarmee kun je hem rechtstreeks aan een computer hangen, bijvoorbeeld om het geluid via pc-speakers af te spelen of om platen te digitaliseren en later op je telefoon of laptop te beluisteren. Handig als je je collectie deels digitaal wilt gebruiken, zonder dat je daarvoor meteen een aparte recorder of audio-interface nodig hebt.

De speler wordt geleverd met een AT-VM95E-element. Dat is onderdeel van Audio-Technica's VM95-serie, waarbij je de naald later kunt vervangen door andere varianten uit dezelfde reeks. Zo kun je de draaitafel relatief eenvoudig aanpassen of upgraden zonder een compleet nieuw element te hoeven kopen.

©Audio-Technica

Beschikbaarheid

De witte Audio-Technica AT-LP120XBT-USB is per 9 januari 2026 exclusief verkrijgbaar via de website van Audio-Technica en kost 399 euro. De zwarte kun je overigens al vinden vanaf 344 euro.

Liever in het zwart? Kan ook!

▼ Volgende artikel
Nieuwe details van Rayman-heruitgave gelekt
Huis

Nieuwe details van Rayman-heruitgave gelekt

Er zijn details gelekt van de nog onaangekondigde heruitgave van de eerste Rayman, een kleurrijke platformgame die oorspronkelijk in de jaren negentig verscheen.

In een interview met RetroGamer bevestigde Michel Ancel, de bedenker van Rayman die inmiddels niet meer bij IP-eigenaar Ubisoft werkzaam is, zo goed als dat er een nieuwe versie van de game komt.

Hij laat daarbij weten dat het spel een moderner uiterlijk krijgt, en dat er meer checkpoints en soortgelijke elementen worden toegevoegd om de game iets toegankelijker te maken. De oorspronkelijke Rayman staat bekend om zijn hoge moeilijkheidsgraad.

View post on X

Waar rook is...

Ubisoft heeft zoals gezegd de Rayman-heruitgave nog niet officieel aangekondigd, maar er gaan al geruime tijd geruchten over. Onlangs dook er zelfs een leeftijdsclassificatie voor een game genaamd 'Rayman 30th Anniversary Edition' op.

Ubisoft gaf in 2024 daarnaast aan de Rayman-franchise te "verkennen", en kort daarna gingen er al geruchten over een mogelijke remake of heruitgave van de allereerste game. Mogelijk zijn de plannen rondom Rayman intern bij Ubisoft inmiddels echter wel veranderd, aangezien het bedrijf onlangs een forse reorganisatie aankondigde.

De Rayman-franchise

Rayman kwam in 1995 uit op PlayStation, Saturn, pc en Jaguar. De 2D-platformer die werd bedacht door voormalige Ubisoft-topontwikkelaar Michel Ancel staat bekend als een klassieker, waarbij kleurrijke en originele omgevingen gecombineerd worden met uitdagende platformactie. De jaren daarna kwamen er diverse vervolgen uit waarbij de franchise naar drie dimensies overstapote.

In 2011 blies Ubisoft de reeks nieuw leven in met Rayman Origins, waarmee een tekenfilmachtige stijl werd geïntroduceerd en de franchise terugkeerde naar twee dimensies. Twee jaar later werd vervolg Rayman Legends uitgebracht, dat inmiddels al meermaals is uitgebracht.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.