ID.nl logo
Vista en XP als dual-boot op één pc
© Reshift Digital
Huis

Vista en XP als dual-boot op één pc

Windows Vista is er eindelijk! Menigeen zal het besturingssysteem onmiddellijk willen installeren. Maar … stel nu eens dat Vista naderhand tegenvalt? Of u wilt voor de zekerheid XP nog even niet achter u laten. Wat dan? Geen probleem,in deze workshop laten we u zien hoe u Vista naast uw XP installeert. Dan kunt u elke keer als u de pc start, kiezen voor XP of Vista.

Windows Vista is er eindelijk! Menigeen zal het besturingssysteem onmiddellijk willen installeren. Maar … stel nu eens dat Vista naderhand tegenvalt? Of u wilt voor de zekerheid XP nog even niet achter u laten. Wat dan? Geen probleem,in deze workshop laten we u zien hoe u Vista naast uw XP installeert. Dan kunt u elke keer als u de pc start, kiezen voor XP of Vista. De enige voorwaarden zijn dat u meer dan één partitie of harde schijf hebt (of weet hoe u een tweede partitie kunt toevoegen) en minstens zeven gigabyte vrije schijfruimte. Let wel op wat u doet, want als u de aanwijzingen niet goed volgt kan uw XP-installatie plotseling verdwenen zijn en zit u met de gebakken peren. Het is sowieso aan te raden om van al uw belangrijke bestanden eerst een backup te maken op cd of dvd. Mocht u maar één partitie hebben én de kennis om een extra partitie aan te maken dan doet u dat eerst. Zorg dat de partitie ntfs-geformatteerd is en het liefst meer dan tien gigabyte groot. Deze stap is optioneel.

Stap 1

[afbeelding0]Stop de Vista dvd in uw dvd-speler en start de pc opnieuw op. Controleer eventueel in het bios of uw dvd-speler als eerste boot-apparaat is ingesteld. Hoe u dit doet kunt u nalezen in de documentatie van uw moederbord.

Stap 2

[afbeelding0]Als alles goed is ziet u de Vista installatie-wizard op het scherm verschijnen.

Stap 3

[afbeelding0]In het eerste venster kunt u de taal die geïnstalleerd wordt, het formaat waarin valuta en de systeemtijd worden weergegeven en de toetsenbordinstellingen wijzigen. Kies de instellingen die u wilt en klik op de knop Next.

Stap 4

[afbeelding0]Klik op de knop install now om de installatie te starten.

Stap 5

[afbeelding0]Voer uw productactiveringscode in. de streepjes hoeft u niet in te typen, die verschijnen automatisch. U vindt de code meestal achterop het hoesje van de Vista-dvd. Klik op de knop Next.

Stap 6

[afbeelding0]In het volgende scherm leest u de licentievoorwaarden en daarna vinkt u I accept the license terms aan. Daarna klikt u weer op de knop Next.

Stap 7

[afbeelding0]Nu komt de cruciale stap. In het scherm which type of installation do you want? Wordt u gevraagd een type installatie te kiezen. Hier kiest u voor custom (advanced).

Stap 8

[afbeelding0]In het volgende scherm wordt u gevraagd om de partitie te kiezen waarop Windows Vista geïnstalleerd moet worden. Desgewenst kunt u hier ook bestaande partities vergroten, verwijderen of formatteren. Voor wat wij willen is dat niet nodig, dus laat deze opties voor wat ze zijn. Als u ze verkeerd gebruikt, kunnen ze namelijk leiden tot verlies van data. Kies de partitie die u wilt gebruiken voor de installatie en klik op Next. Let op: de partitie die u kiest moet niet de partitie zijn waarop uw huidige XP-installatie staat. Let er ook op dat op de gekozen partitie geen gegevens staan die u wilt bewaren: alles wat er op staat zal namelijk onherstelbaar worden overschreven!

Stap 9

[afbeelding0]Klik weer op Next, dit keer om de installatie te starten. De installatie telt vijf stappen. Tijdens het doorlopen van deze stappen zal de pc zichzelf regelmatig opnieuw opstarten. Verschillende schermen komen voorbij, maar u hoeft niets te doen behalve wachten of iets anders gaan doen.

Stap 10

[afbeelding0]Bij ons duurde het wachten tweeëntwintig minuten. Daarna verwacht Vista weer medewerking bij het verder afhandelen van de installatie. Type in het scherm set up Windows een gebruikersnaam en wachtwoord in. Dat laatste is optioneel, evenals het ingeven van een wachtwoord hint. Ons advies: stel in elk geval een wachtwoord in, voor de veiligheid. Klik vervolgens op Next.

Stap 11

[afbeelding0]Nu kunt u de computer een naam geven en een afbeelding kiezen als bureaubladachtergrond. Kies beide uit naar keuze of laat de standaardwaarden staan en klik wederom op Next.

Stap 12

[afbeelding0]De installatie-wizard wil nu weten hoe u Windows Update wilt gebruiken. Wij raden aan om deze volautomatisch zijn werk te laten doen. In dat geval kiest u de bovenste optie. Kies een van de drie opties om verder te gaan naar het volgende scherm.

Stap 13

[afbeelding0]Zorg ervoor dat de tijdzone, datum en tijd goed ingesteld staan en klik vervolgens op Next.

Stap 14

[afbeelding0]U maakt kennis met de nieuwe verbindingsstructuur die Microsoft heeft bedacht. Om het voor u simpel te houden hoe u uw netwerk wilt instellen kunt u kiezen waar uw pc zich bevindt. Vista zorgt dan voor de bijbehorende instellingen. Kies voor thuis, op het werk of op een publieke locatie.

Stap 15

[afbeelding0]Vista bedankt u hartelijk voor het doorlopen van de stappen één tot en met veertien. Klik op Start om Vista te starten.

Stap 16

[afbeelding0]Nadat Vista geïnstalleerd is haalt u de dvd uit uw systeem. Elke keer dat u uw computer op Start verschijnt de Windows boot manager die u de keuze geeft welk besturingssysteem u wilt starten. Windows XP is een ‘oudere versie van windows'( earlier version of Windows) en natuurlijk is de tweede optie ‘Microsoft Windows Vista'. elke keer dat u wilt wisselen tussen XP en Vista sluit u het systeem af en kunt u voor het andere systeem kiezen in de Windows boot manager.

▼ Volgende artikel
Nintendo Direct Partner Showcase: hier kijk je om 15:00 uur
Huis

Nintendo Direct Partner Showcase: hier kijk je om 15:00 uur

Gisteren kondigde Nintendo aan dat er vandaag een Nintendo Partner Direct uit wordt gezonden. Deze kan wanneer hij begint in dit bericht worden bekeken.

De livestream begint dus om 15:00 uur Nederlandse tijd, en duurt zo'n dertig minuten. Nintendo zendt de Direct uit op YouTube, en je kunt de stream ook hieronder bekijken.

Watch on YouTube

Over de inhoud is vooralsnog nog niets bekend, maar aangezien het om een Partner Showcase gaat zal de livestream zich richten op Nintendo Switch 2- en Nintendo Switch-games van andere uitgevers en ontwikkelaars dan Nintendo zelf.

Er gingen onlangs al geruchten over de mogelijkheid dat er een Nintendo Direct Partner Showcase zou worden uitgezonden. Die geruchten blijken nu dus te kloppen.

Wat zou er in een nieuwe Partner Direct kunnen zitten?

De vorige Partner Direct werd afgelopen juli uitgezonden. Toen kwamen er games als Star Wars Outlaws, Octopath Traveler 0 en Final Fantasy Tactics voorbij.

Het is niet bekend wat er in een eventuele nieuwe Partner Direct zou kunnen voorkomen, al zijn al genoeg aankomende third-party games bevestigd voor Switch 2, waaronder 007: First Light, The Duskbloods en Elden Ring van FromSoftware, Indiana Jones and the Great Circle en Resident Evil Requiem.

Ook gaan er al geruime tijd geruchten over diverse andere third party-games die mogelijk naar de Switch 2 komen. Onder de games waar geruchten de ronde over doen, vallen Clair Obscur: Expedition 33, Red Read Redemption 2, Final Fantasy 16 en Metaphor: ReFantazio.

Voor de Partner Direct duiken ook nieuwe interessante geruchten op. Zo stelt insider Nate the Hate - die ook het bestaan van de Partner Direct heeft onthuld - dat de Switch 2-versie van Final Fantasy 7: Rebirth getoond gaat worden. Ook heeft hij gezegd dat Black Myth: Wukong naar het platform gaat komen. Anderzijds is er ook een leeftijdsclassificatie opgedoken voor een Hollow Knight Switch 2 Edition (via NintendoEverything) die we mogelijk dus ook gaan zien.

View post on X
Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Overwatch 2 heet nu gewoon Overwatch, veel content op komst
Huis

Overwatch 2 heet nu gewoon Overwatch, veel content op komst

Blizzard heeft de toekomst van hun shooter Overwatch 2 uit de doeken gedaan. De game heet vanaf nu simpelweg 'Overwatch', en er staat veel content op stapel dit jaar.

De eerste Overwatch was erg populair en werd in 2022 vervangen door Overwatch 2. Die game wist minder gemakkelijk een groot publiek te bereiken, maar de afgelopen jaren heeft men bij Blizzard hard gewerkt aan verbeteringen.

Watch on YouTube

Reign of Talon

Dit moet allemaal samenkomen dit jaar, zo werd tijdens een livestream gisteren onthuld. Overwatch 2 zal weer bekendstaan als Overwatch, en het gehele jaar staat in het teken van een verhaal genaamd Reign of Talon. Dat bestaat uit zes seizoenen, waarvan het eerste seizoen op 10 februari van start gaat. In 2027 begint vervolgens weer een nieuw verhaal.

Dit jaar komen er ook toen nieuwe speelbare helden beschikbaar. In het eerste seizoen komen er meteen vijf uit. Drie daarvan - de tank Domina, de damage hero Emre en de support Mizuki, zijn verbonden aan Talon. Twee helden die aan de kant van Overwatch staan zijn Anran (damage) en Jetpack Cat (support).

Watch on YouTube

Waarom geen Overwatch 2 meer?

De game wordt volgens Blizzard hernoemd naar Overwatch omdat de game meer dan een nummer is: "Het is een levend universum dat blijft groeien, verrassen en spelers van overal ter wereld samenbrengt. Dit jaar wordt een enorm keerpunt in hoe de ontwikkelaar de toekomst van Overwatch voor zich ziet, dus we halen de '2' weg en gaan door als 'Overwatch'."

Nog meer Overwatch

Verdere verbeteringen zijn onder andere vernieuwde menu's en snellere navigatie. Ook komt er een nieuwe 3D-lobby waar spelers als hun helden kunnen socializen. Daarnaast zal in de loop van aankomend voorjaar ook een Nintendo Switch 2-versie verschijnen. De game is verder op pc, PlayStation, Xbox en de eerste Switch speelbaar. Meer informatie over alle aankondigingen rondom Overwatch is op de officiële website te vinden.

Watch on YouTube
Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.