ID.nl logo
Smartphone en oordoppen van hetzelfde merk: een goed idee?
© 5second - stock.adobe.com
Huis

Smartphone en oordoppen van hetzelfde merk: een goed idee?

Merken als Apple en Samsung bieden naast smartphones ook draadloze oordoppen aan. Maar maak je de beste keuze door oordoppen van hetzelfde merk als je telefoon te kiezen?

Het aanbod van draadloze oordoppen, ook wel True Wireless-oordoppen (TWS) genoemd, is enorm. Er zijn tientallen modellen van allerlei fabrikanten, en bijna elke smartphonemaker biedt inmiddels ook TWS'en aan. Het is dan verleidelijk om voor de combinatie smartphone en oordoppen van hetzelfde merk te kiezen. Maar is dat ook de beste keus? In dit artikel kijken we naar draadloze oordoppen van merken zoals Apple, Samsung en Sony. Je krijgt antwoord op de volgende vragen:

  • Zijn alle TWS'en gelijk?
  • Wat kun je verwachten bij een TWS van een smartphonefabrikant?
  • Werken dopjes van merk X met een smartphone van Y?
  • Wanneer kies je best voor een TWS van een smartphonefabrikant?

Lees ook: Wat is het verschil tussen een hoofdtelefoon, oortjes en TWS?

Zijn alle draadloze oordoppen gelijk?

Zoals gezegd zijn er heel veel draadloze oordoppen op de markt. Prijzen beginnen tegenwoordig rond 40 euro, terwijl de duurste TWS'en voor het tienvoudige over de toonbank gaan. Een groot deel van dat prijsverschil zit in specificaties (zoals batterijduur en ondersteunde codecs), een deel in specifieke functies (zoals noise-cancelling dat zich automatisch aanpast aan de situatie of draadloos laden) en ten slotte in design en afwerking. Als je echt de juiste draadloze oordoppen wilt aanschaffen, moet je dus best veel in overweging nemen.

De oordoppen die afkomstig zijn van smartphonefabrikanten wijken daar eigenlijk niet vanaf. De oortjes van Samsung of Oppo liggen gewoon naast die Bowers & Wilkins of Fresh 'n Rebel in de winkelschappen. Qua afwerking en qua functies lopen ze vaak gelijk, rekening houdend met het prijspunt. 

©Apple

Wat maakt TWS van een smartphonemerk bijzonder?

Maar wat je net las, moet meteen genuanceerd worden. Ja, die dopjes van een smartphonefabrikant bieden dezelfde functies als die van een willekeurige rivaal… maar niet op álle smartphones. Het is bijna altijd zo dat merken op hun TWS'en een aantal functies uitsluitend beschikbaar maken als je ze koppelt met een smartphone van hetzelfde merk. Een perfect voorbeeld hiervan zijn de AirPods van Apple. Koppel je ze met een Android-telefoon, dan mis je een bijhorende app en de meeste extra functies.

🎵 Dé functie die vaak exclusief voor smartphones van hetzelfde merk wordt gehouden? Ruimtelijke audio, al dan niet met headtracking.

Welke merken maken TWS'en én smartphones?

Wellicht de twee bekendste smartphonebouwers die ook inzetten op TWS'en zijn Apple en Samsung. De AirPods van Apple lijken soms wel alomtegenwoordig en ook de Galaxy Buds zijn zeer populair. Daarnaast presenteren onder andere Fairphone, Huawei, Motorola, Nokia, OnePlus, Oppo en Xiaomi een eigen TWS-aanbod. Niet elk van die namen reserveert TWS-functies voor eigen smartphones. Motorola of Nokia bijvoorbeeld houden het universeel.

Sony is een buitenbeentje in dit gezelschap. Het maakt wel smartphones, maar het Japanse bedrijf is nog veel langer een bouwer van hoofdtelefoons en audio. Wellicht daarom dat hun populaire in-ears (zoals de WF-1000XM5 of de Linkbuds) geen speciale band met de Sony Xperia-telefoons hebben.

Wat krijg je meer als je combineert?

Apple is zeker niet de enige met een exclusieve houding, die duidelijk bedoeld is om iPhone-bezitters in het Apple-ecosysteem te houden. Dat doet het door sterk in te zetten op integratie. Als je in de buurt van een iPhone of iPad nieuwe AirPods wilt gebruiken, zorgen pop-upberichten ervoor dat het koppelen extra eenvoudig gaat. Daarna zie je in het bedieningspaneel een eigen icoon verschijnen. Hierop tikken brengt je meteen naar de instellingen voor noise-cancelling en ruimtelijke audio. Maak je verbinding met een TWS van een ander merk, dan zie je dit allemaal niet.  

Hetzelfde heb je bij Samsung, waar de instellingen van de Galaxy Buds-oortjes naadloos in de One UI-interface verschijnen. Als je oortjes van een ander merk gebruikt, dan moet je wellicht een andere app openen. Dat is niet zoveel werk, maar toch weer een extra stap.

Met de laatste generatie Galaxy Buds springt Samsung op de AI-trein, wat het met de Galaxy-smartphone al uitgebreid deed. Dit leidt tot een aantal slimme functies die enkel beschikbaar zijn als je de nieuwste Galaxy Buds met (bepaalde) Samsung-telefoons gebruikt. Zoals een Live Translator die in realtime spraak in een andere taal vertaalt.

Ook bij Oppo en OnePlus zie je functies voorbehouden zijn aan de eigen smartphones. Wat dat concreet inhoudt, hangt af van het specifieke TWS-model. Bij de Enco Buds2 Pro bijvoorbeeld gaat het om de Dirac Audio Tuner en Dolby Atmos-geluid. 

©Samsung

Werken dopjes van X met een smartphone van Y?

Die mooie in-ears van smartphonemerk X aansluiten op een telefoon van een ander merk? Omdat ze altijd bluetooth gebruiken, zullen ze wel werken. Muziek wordt gestreamd en ook calls lukken probleemloos. Maar het kan zijn dat er geen app beschikbaar is om de extra functies in te stellen. Zo kun je misschien wel via een knop op het oortje noise-cancelling in- en uitschakelen, maar niet fijnmazig instellen. Interessante extra's, zoals persoonlijk geluid op basis van een gehoortest of een equalizer, heb je dan ook niet.

Dit maak je bijvoorbeeld mee als je AirPods wil gebruiken op een Android-toestel. Samsung neemt een wat lossere houding aan dan Apple. Er is wel een app voor andere Android-merken beschikbaar die toegang geeft tot de meeste instellingen van hun oordoppen.

Wanneer kies je voor een TWS van een smartphonemerk?

Er zijn natuurlijk veel zaken die je in overweging moet nemen als je draadloze oordoppen kiest. Klinken ze goed, hebben ze noise-cancelling, hebben ze een prettige pasvorm… Het kan heel goed zijn dat de beste TWS voor jou daardoor van een ander merk afkomstig is. Wel heb je vaak een duidelijk voordeel bij het combineren van een smartphone en oortjes van dezelfde fabrikant. Zo is de integratie in de interface bijvoorbeeld beter, wat de bediening makkelijker maakt. Duurdere TWS'en, zoals de Samsung Galaxy Buds 3 Pro of Apple AirPods Pro, hebben ook functies zoals spatiale audio die enkel functioneren in combinatie met een telefoon van hetzelfde merk. Als je die zaken belangrijk vindt, is kiezen voor hetzelfde merk een no-brainer. 

▼ Volgende artikel
Review Philips Café Aromis 8000-serie - Horecakoffie gewoon bij je thuis
© Philips
Huis

Review Philips Café Aromis 8000-serie - Horecakoffie gewoon bij je thuis

Thuis koffie van restaurantkwaliteit? De Philips Café Aromis 8000-serie belooft het. In deze review lees je of deze volautomaat de hype waarmaakt. Van perfect melkschuim tot minimaal onderhoud: ontdek waarom dit apparaat je lokale barista overbodig maakt, zelfs met gewone supermarktbonen!

Fantastisch
Conclusie

Dit is meer dan een keukenapparaat; het is een stukje levensgeluk. Je hoeft niet meer te kiezen tussen gemak en smaak. De Philips Café Aromis 8000 bewijst dat je dat perfecte koffiemomentje gewoon thuis kunt creëren. Zonder barista-cursus, zonder gedoe, maar mét die gelukzalige stilte na de eerste slok.

Plus- en minpunten
  • Barista-melkschuim zonder slangetjes
  • Haalt goud uit supermarktbonen
  • Stil in gebruik
  • Einde aan discussies dankzij gebruikersprofielen
  • Foolproof bediening: iedereen kan nu topkoffie zetten
  • Vakje voor gemalen koffie is wat knullig
  • Geen actieve kopjeswarmer
  • Plastic lekbak voelt goedkoop aan

Je kent het vast: je zit in je favoriete koffietentje, neemt een eerste slok van de cappuccino die je hebt besteld en valt even stil. De temperatuur, het mondgevoel, die volle smaak… alles lijkt te kloppen. En dan denk je aan de koffie thuis. Die is prima, of in elk geval best oké. Maar daar blijft het dan ook bij.

Dat dacht ik tenminste. Tot ik de Philips Café Aromis 8000-serie op mijn aanrecht installeerde en mijn keuken stante pede in een soort hippe koffiebar veranderde. De installatie van deze fraaie machine behelst niet meer dan een stekker in het stopcontact, water in het reservoir en een dosis verse koffiebonen bovenin. That’s it. Daarna kan het feest beginnen.

Hoewel de term 'restaurantkwaliteit' vaak niet meer dan een loze marketingkreet is, maakt dit apparaat dat woord opeens bizar concreet. Dat zit 'm in heel basale dingen: de koffie is direct op de juiste temperatuur (niet dat lauwe net-niet) en de smaak is vol en romig, zonder die nare bittere nasmaak. Dit apparaat lijkt bovendien precies te snappen wat jij wil; zonder dat je zelf als een bezetene aan de knoppen hoeft te draaien, staat er binnen de kortste keren een meer dan fatsoenlijke kop koffie voor je neus. Wat een topding!

©Philips

Bonen vs cups: fight!

Voor wie nog twijfelt om de overstap te maken van cups naar bonen: doe het. Het verschil is niet subtiel, het is een aardverschuiving. Waar capsules vaak toch een beetje vlak smaken, proef je hier ineens nuances die je eerder miste. Het apparaat oogt misschien intimiderend professioneel, maar de bediening is uiteindelijk net zo simpel als je gewend bent van je good old Nespresso.

Duurdoenerij niet nodig

Erg prettig is het feit dat de machine enorm vergevingsgezind is. Hippe koffiesnobs vertellen je doorgaans dat je zonder exclusieve bonen van 30 euro per kilo nergens bent. Onzin, blijkt nu. Zelfs met een zak supermarktbonen en een pak volle melk (lang houdbaar werkt het best!) tovert dit ding een resultaat tevoorschijn waar je u tegen zegt. Hij weet echt het maximale uit elke boon te persen. Luxe zonder dat je boodschappenlijstje ingewikkeld of overdreven duur wordt, ik hou ervan.

En dan de melk. Vaak is dat thuis niet meer dan een zielig laagje luchtbelletjes dat na tien seconden als sneeuw voor de zon verdwijnt. Hier niet. Dit schuim is stevig, rijk en blijft dapper overeind staan. M'n ochtendcappuccino heb ik dan ook spontaan heilig verklaard, maar de echte verrassing is wat mij betreft de optie 'Melange'. Die is gloeiend heet, heeft de ideale verhouding tussen melk en koffie (puristen verklaren me voor gek) en maakt me elke keer weer instant gelukkig. Ik was aanvankelijk wat sceptisch over dit soort voorgeprogrammeerde recepten, maar deze verhouding is zo perfect afgestemd dat het elke keer weer aanvoelt als een echte traktatie.

©Philips

'Wat willen jullie drinken?'

Bezoek over de vloer? Kom maar door met de bestellingen! Vroeger hoopte ik stiekem op de keuze voor zwart (want: geen gedoe met melk), nu draai ik mijn hand niet meer om voor een latte of espresso macchiato. Sterker nog, ik nodig mensen nu vol enthousiasme uit om een kopje koffie te komen doen, en de reacties zijn elke keer unaniem: "Wauw, lekkere koffie!" 

Het mooie is dat je specifieke voorkeuren van je bezoek niet elke keer opnieuw hoeft in te voeren. Dankzij de gebruikersprofielen heeft iedereen in huis zijn eigen 'knop'. De een wil de latte met extra melk, de ander wil 'm juist sterker: dat kun je allemaal opslaan. En de machine verrast ook in de breedte. Waar ik zelf inmiddels min of meer verslaafd ben aan de Red Eye (een pittige boost voor de korte nachten), scoor ik bij mijn dochter punten met de 'Babychino'-functie: alleen warm melkschuim. Lekker voor het slapen gaan. 

Voor de liefhebbers zitten er trouwens nog allerlei cold brew-opties in het assortiment. Niet helemaal mijn ding – koffie kan me niet heet genoeg – maar fijn dat het kan als de smaak (of het bezoek) daarom vraagt.

©Eelko Rol

Geen schoonmaak-nachtmerries

Dan het onderhoud. We kennen de horrorverhalen van schimmelende slangetjes in volautomaten en hopeloos verkalkte zetgroepen. De Café Aromis 8000 is wat dat betreft een verademing. Water bijvullen, bakje met koffiepucks legen en (belangrijk!) de melkhouder gewoon even omspoelen onder de kraan (schijnt zelfs in de vaatwasser te kunnen). Geen ingewikkeld gedoe; de machine spoelt zichzelf krachtig door bij het opstarten en afsluiten. Het ding staat er, hij werkt en zeurt verder niet om aandacht. Had ik al gezegd dat dit een topding is?

O, en er is een app. Is die noodzakelijk? Neuh. Is het lekker? Ja! Via de app kun je de machine alvast aan het werk zetten terwijl je zelf nog even je mail checkt in bed. Je weet: technologie is op zijn best als het je luiheid faciliteert, en dat heeft Philips hier goed begrepen.

©Philips

Conclusie? Dit is meer dan een keukenapparaat; het is een stukje levensgeluk. Je hoeft niet meer te kiezen tussen gemak (dag Senseo!) en smaak. De Philips Café Aromis 8000 bewijst dat je dat perfecte koffiemomentje gewoon thuis kunt creëren. Zonder barista-cursus, zonder gedoe, maar mét die gelukzalige stilte na de eerste slok.

Enige minpuntje is wellicht de prijs, want die is met 999 euro best fors. Maar reken maar uit: een cappuccino kost tegenwoordig al snel 4 euro, dus met 250 gloeiend hete geluksmomentjes thuis heb je deze machine er al uit. Dat moet je jezelf gewoon gunnen.

▼ Volgende artikel
Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan
Huis

Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan

Marc-Alexis Côté, die voorheen de Assassin's Creed-gamefranchise bij Ubisoft overzag, heeft dat bedrijf nu aangeklaagd.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Afgelopen oktober werd aangekondigd dat Côté vertrokken was bij het bedrijf. Dat gebeurde rond dezelfde tijd als dat Ubisoft de Assassin's Creed-franchise onderbracht onder Vantage Studios, een nieuwe dochteronderneming die het samen met Tencent heeft opgericht. Côté heeft decennialang aan de Assassin's Creed-franchise gewerkt en stond de laatste jaren aan het hoofd van de populaire spellenreeks.

Côté zou toen Assassin's Creed naar Vantage Studios ging een aanbod van Ubisoft hebben gekregen om een andere leidende positie binnen het bedrijf aan te nemen. Côté liet kort daarna publiekelijk weten dat deze positie niet vergelijkbaar was met zijn eerdere werk.

De aanklacht

Nu klaagt Côté Ubisoft dus aan, zo meldt CBC Radio Canada. Volgens hem zou hij de rol van 'Head of Production' aangeboden hebben gekregen binnen Ubisoft nadat Assassin's Creed binnen Vantage Studios werd ondergebracht, gevolgd door een mogelijke positie als 'Creative House'.

Volgens Côté zou hij daardoor leiderschap krijgen over "tweederangs" Ubisoft-franchises. Aangezien hij daarvoor de Assassin's Creed-franchise overzag, voelde dit voor hem als een wezenlijke stap terug.

Côté nam naar eigen zeggen twee weken vrij om over deze situatie te reflecteren. Aan het einde van die periode zou Ubisoft hebben geëist dat hij een besluit moest maken en besloot Côté dat dit een onacceptabele situatie was, en een "ontslag in vermomming". Hij eiste dan ook ontslagvergoeding, waarna hij te horen kreeg dat hij niet meer op werk hoefde te komen en Ubisoft aankondigde dat hij was vertrokken.

Volgens Côté heeft Ubisoft geclaimd dat hij vrijwillig is vertrokken, zodat men geen ontslagvergoeding hoefde te betalen. Côté eist nu twee jaar aan loon als ontslagvergoeding en 75.000 dollar aan schadevergoeding vanwege machtsmisbruik en schade aan zijn reputatie. In totaal komt dat neer op meer dan 1,3 miljoen dollar. Ook wil hij dat het concurrentiebeding komt te vervallen.

Vantage Studios en Assassin's Creed

Ubisoft richtte vorig jaar samen met het Chinese Tencent de dochteronderneming Vantage Studios op. Daar zijn de drie belangrijkste Ubisoft-franchise in ondergebracht, namelijk Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six. Ook de ontwikkelteams die aan deze reeksen werken maken nu onderdeel uit van Vantage Studios.

De Assassin's Creed-franchise is al jarenlang een van de belangrijkste gamereeksen van de Franse uitgever Ubisoft. In de spellen gebruiken spelers parkour, stealth en gevechten om diverse exotische locaties uit de geschiedenis te verkennen. Het meest recente deel is het vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows.