ID.nl logo
Hoofdluis: effectief controleren, behandelen en voorkomen
© natalialeb - stock.adobe.com
Gezond leven

Hoofdluis: effectief controleren, behandelen en voorkomen

Begint jouw kind het nieuwe schooljaar met ongewenste 'vriendjes' op het hoofd? Ontdek in dit artikel alles over het herkennen, behandelen en voorkomen van hoofdluis. Pak dit hardnekkige probleem effectief aan, zodat je kind weer zorgeloos kan leren en spelen.

Het nieuwe schooljaar gaat weer beginnen en de klaslokalen, speelplaatsen en naschoolse activiteiten bruisen van de activiteiten. Onder de vele uitdagingen die zo'n heropleving van sociale interacties met zich meebrengt, is er één specifieke die vaak over het hoofd wordt gezien: hoofdluis. Deze kleine, hardnekkige parasieten kunnen heel wat overlast veroorzaken en blijken keer op keer buitengewoon effectief in het razendsnel infecteren van een hele klas of vriendengroep. Gelukkig kun je als ouder of verzorger effectief ingrijpen om snel korte metten te maken met deze vervelende beestjes.

Ook lezen: Zo kom je voor eens en altijd van die zilvervisjes af

Hoofdluis bestrijden?

Hier vind je alle middeltjes die je nodig hebt!

Wat is hoofdluis?

Hoofdluis is een veelvoorkomend probleem bij kinderen, vooral tussen de 4 en 11 jaar, maar iedereen (zolang je tenminste haar op je hoofd hebt) kan getroffen worden. Hoofdluizen zijn parasieten die zich voeden met het bloed van de hoofdhuid. Ze zijn extreem klein (ongeveer ter grootte van een klein sesamzaadje), hebben zes poten en zijn grijsbruin van kleur. Hoofdluizen leggen eitjes, genaamd neten, die ze met een kleverige substantie aan de haarschacht vastplakken.

©OZEPHOTO

Hoe krijg je hoofdluis?

Simpel gezegd: door direct haar-op-haarcontact. Luizen kunnen niet vliegen of springen, maar kruipen van hoofd naar hoofd. Dat gebeurt vaak op plekken waar kinderen dicht bij elkaar zijn, zoals op school, tijdens het spelen, bij logeerpartijtjes of op sportclubs.

Luizen zijn ongeveer even groot als een sesamzaadje en hebben een uitzonderlijk goede grip, waardoor ze gemakkelijk van het ene naar het andere hoofd kunnen kruipen. Hoewel ze een voorkeur hebben voor schoon haar, kan iedereen hoofdluis krijgen, ongeacht de hygiëne. En hoewel het idee van luizen onaangenaam kan zijn, zijn deze beestjes verder onschadelijk en kunnen ze geen ziekten overbrengen.

Mythen over hoofdluis Hoofdluis heeft niets te maken met persoonlijke hygiëne. Ze houden net zo veel van schoon als van vies haar. Hoofdluizen kunnen niet springen of vliegen. Ze verspreiden zich alleen door direct hoofd-tot-hoofd contact.

Symptomen van hoofdluis

Hoofdluis kan verschillende symptomen veroorzaken, maar het meest voorkomende is jeuk. Dat komt door een allergische reactie op het speeksel dat de luis injecteert tijdens het voeden. Andere symptomen kunnen zijn een gevoel van beweging in het haar, moeite met slapen (hoofdluizen zijn het meest actief in het donker) en zweren op de hoofdhuid veroorzaakt door krabben (maar dan moet je ze wel al een tijdje hebben laten zitten).

De levenscyclus van de hoofdluis

Als je de levenscyclus van de hoofdluis begrijpt, weet je meteen hoe je deze beesten effectief kunt bestrijden. De cyclus begint met eieren (of neten) die aan het haar worden bevestigd. Na ongeveer een week komen deze eitjes uit en verschijnen er nimfen: kleine luizen die ongeveer een week nodig hebben om uit te groeien tot volwassen luizen.

Een volwassen luis kan tot 30 dagen leven op een menselijke hoofdhuid, waarbij de vrouwtjes dagelijks eieren leggen. Zonder behandeling kan deze cyclus oneindig doorgaan. Daarom is het essentieel om na een week opnieuw te behandelen om ervoor te zorgen dat alle neten die na de eerste behandeling zijn uitgekomen worden verwijderd.

Kunnen luizen zich ook via opgehangen jassen aan de kapstok verspreiden? Hoofdluizen verspreiden zich primair via direct haar-op-haarcontact, omdat ze niet kunnen springen of vliegen. Dat betekent dat de kans dat luizen via opgehangen jassen op een kapstok verspreiden relatief klein is. Luizen overleven niet lang weg van de hoofdhuid, omdat ze zich voeden met menselijk bloed. Ze zouden dus snel sterven als ze zich op een jas bevinden, weg van de warmte en voedselbron van een menselijk hoofd.

Hoewel de kans op overdracht via kleding of andere objecten dus klein is, kan het toch voorkomen, bijvoorbeeld als haren met levende luizen in contact komen met de jas. Overdracht via jassen of kapstokken kán in zeldzame gevallen dus mogelijk zijn. Daarom wordt vaak aangeraden om jassen en mutsen niet te dicht bij elkaar te hangen of op te bergen in speciale luizenzakken, om zo het risico op verspreiding te verminderen.

©O.PASH

Hoe controleren op hoofdluis

Het controleren op hoofdluis kan gemakkelijk thuis gedaan worden. Hier is een eenvoudige stap-voor-stap handleiding:

  • Gebruik een fijntandige kam, ook wel een luizenkam genoemd. Deze kammen hebben extra dichte tanden die helpen om de luizen en neten uit het haar te verwijderen.

  • Kam op nat haar, bij voorkeur na het gebruik van conditioner. Het haar wordt dan gladder waardoor de luizen minder grip hebben en makkelijker uit het haar glijden.

  • Let bij het kammen op kleine witte of bruine stipjes die op het haar plakken. Dat kunnen luizen of neten zijn.

  • Controleer vooral achter de oren en bij de neklijn, want deze plekken zijn favoriet bij hoofdluizen.

Ook lezen: 🐝 Wespenoverlast in de tuin? Zo pak je dat aan!

Hoofdluis behandelen

Als je hoofdluis ontdekt, is het belangrijk om snel te handelen. Het behandelen van hoofdluis kan worden gedaan met behulp van medicinale shampoos of lotions, die verkrijgbaar zijn bij apotheken of drogisterijen. Daarnaast moet het haar worden uitgekamd met een luizenkam om alle luizen en neten te verwijderen. Herhaal deze behandeling na 7 à 10 dagen om eventuele overgebleven neten te verwijderen die in de tussentijd zijn uitgekomen.

Wat te doen als je kind hoofdluis heeft?

Het is niet nodig om je kind thuis te houden van school als het hoofdluis heeft. Hoofdluis verspreidt zich snel en het is waarschijnlijker dat je kind de luis op school heeft opgelopen. Informeer de school en andere ouders, zodat zij ook maatregelen kunnen nemen.

Het schoonmaken van het huis is ook belangrijk. Hoewel luizen niet lang overleven buiten de hoofdhuid, is het toch aanbevolen om beddengoed, kleding en knuffeldieren die in de afgelopen twee dagen in contact kwamen met de hoofdluizen te wassen op 60 graden. Voorwerpen die niet op deze manier gewassen kunnen worden, kunnen in een afgesloten plastic zak worden geplaatst voor twee weken.

©JPC-PROD

Aanbevolen anti-luisproducten

Er zijn vele producten beschikbaar die hoofdluis effectief kunnen behandelen. Een aantal van de meest aanbevolen producten zijn:

  • Prioderm Dimeticon Dit is een siliconenbasisproduct dat luizen en neten verstikt in plaats van ze te doden met insecticiden. Het is geurloos en bevat geen pesticiden, wat het geschikt maakt voor mensen die liever geen chemische behandelingen gebruiken.

  • XT luis Once Dit product doodt zowel luizen als neten. Het heeft een fysieke werking, zonder pesticiden, waardoor de kans op resistentie klein is.

  • Nyda Plus Een zeer effectief middel tegen hoofdluis en neten. Het heeft twee verschillende dimeticonen en penetreert daarom goed in de luchtwegen van de luis, waar het deze verstikt.

  • Luizenkam De neten-/luizenkam is een essentieel hulpmiddel bij elke behandeling. De tanden van deze kammen zijn dicht op elkaar geplaatst om luizen en neten uit het haar te kunnen kammen. Er zijn verschillende merken beschikbaar, zoals de Assy 2000 en de Nisska kam.

Let op: Lees altijd de instructies op de verpakking en volg deze op. Als de luis na de behandeling nog steeds aanwezig is, is het verstandig om een andere methode te proberen of medisch advies in te winnen.

Kleding in de vriezer? Het is een wijdverbreid idee dat het invriezen van mogelijk besmette kleding of andere items, zoals knuffels of haaraccessoires, luizen en neten (luizeneieren) kan doden. Maar is het daadwerkelijk nuttig?

De effectiviteit van deze methode is omstreden. Hoofdluizen zijn inderdaad gevoelig voor extreme temperaturen. Een aantal uur in een vriezer kan voldoende zijn om luizen te doden, maar het effect op neten is minder duidelijk. Omdat neten bestand zijn tegen temperatuurveranderingen, is het mogelijk dat ze de vriesperiode overleven.

Als je toch kleding of andere items wilt behandelen, kan wassen op 60 graden Celsius een effectievere manier zijn om zowel luizen als neten te doden. Items die niet op hoge temperatuur gewassen kunnen worden, kunnen worden afgesloten in een plastic zak voor een periode van ongeveer twee weken. Dat zou voldoende moeten zijn om luizen uit te hongeren en eventuele neten uit te laten komen en vervolgens te laten sterven.

Hoofdluis voorkomen

Hoewel het onmogelijk is om hoofdluis volledig te voorkomen, zijn er enkele stappen die je kunt nemen om de kans op een uitbraak te minimaliseren. Regelmatig controleren is de sleutel. Leer je kind om direct hoofdcontact te vermijden tijdens het spelen en andere activiteiten. Het is ook een goede gewoonte om persoonlijke items zoals hoeden, sjaals, borstels of hoofdtelefoons niet te delen.

▼ Volgende artikel
Review Philips Café Aromis 8000-serie - Horecakoffie gewoon bij je thuis
© Philips
Huis

Review Philips Café Aromis 8000-serie - Horecakoffie gewoon bij je thuis

Thuis koffie van restaurantkwaliteit? De Philips Café Aromis 8000-serie belooft het. In deze review lees je of deze volautomaat de hype waarmaakt. Van perfect melkschuim tot minimaal onderhoud: ontdek waarom dit apparaat je lokale barista overbodig maakt, zelfs met gewone supermarktbonen!

Fantastisch
Conclusie

Dit is meer dan een keukenapparaat; het is een stukje levensgeluk. Je hoeft niet meer te kiezen tussen gemak en smaak. De Philips Café Aromis 8000 bewijst dat je dat perfecte koffiemomentje gewoon thuis kunt creëren. Zonder barista-cursus, zonder gedoe, maar mét die gelukzalige stilte na de eerste slok.

Plus- en minpunten
  • Barista-melkschuim zonder slangetjes
  • Haalt goud uit supermarktbonen
  • Stil in gebruik
  • Einde aan discussies dankzij gebruikersprofielen
  • Foolproof bediening: iedereen kan nu topkoffie zetten
  • Vakje voor gemalen koffie is wat knullig
  • Geen actieve kopjeswarmer
  • Plastic lekbak voelt goedkoop aan

Je kent het vast: je zit in je favoriete koffietentje, neemt een eerste slok van de cappuccino die je hebt besteld en valt even stil. De temperatuur, het mondgevoel, die volle smaak… alles lijkt te kloppen. En dan denk je aan de koffie thuis. Die is prima, of in elk geval best oké. Maar daar blijft het dan ook bij.

Dat dacht ik tenminste. Tot ik de Philips Café Aromis 8000-serie op mijn aanrecht installeerde en mijn keuken stante pede in een soort hippe koffiebar veranderde. De installatie van deze fraaie machine behelst niet meer dan een stekker in het stopcontact, water in het reservoir en een dosis verse koffiebonen bovenin. That’s it. Daarna kan het feest beginnen.

Hoewel de term 'restaurantkwaliteit' vaak niet meer dan een loze marketingkreet is, maakt dit apparaat dat woord opeens bizar concreet. Dat zit 'm in heel basale dingen: de koffie is direct op de juiste temperatuur (niet dat lauwe net-niet) en de smaak is vol en romig, zonder die nare bittere nasmaak. Dit apparaat lijkt bovendien precies te snappen wat jij wil; zonder dat je zelf als een bezetene aan de knoppen hoeft te draaien, staat er binnen de kortste keren een meer dan fatsoenlijke kop koffie voor je neus. Wat een topding!

©Philips

Bonen vs cups: fight!

Voor wie nog twijfelt om de overstap te maken van cups naar bonen: doe het. Het verschil is niet subtiel, het is een aardverschuiving. Waar capsules vaak toch een beetje vlak smaken, proef je hier ineens nuances die je eerder miste. Het apparaat oogt misschien intimiderend professioneel, maar de bediening is uiteindelijk net zo simpel als je gewend bent van je good old Nespresso.

Duurdoenerij niet nodig

Erg prettig is het feit dat de machine enorm vergevingsgezind is. Hippe koffiesnobs vertellen je doorgaans dat je zonder exclusieve bonen van 30 euro per kilo nergens bent. Onzin, blijkt nu. Zelfs met een zak supermarktbonen en een pak volle melk (lang houdbaar werkt het best!) tovert dit ding een resultaat tevoorschijn waar je u tegen zegt. Hij weet echt het maximale uit elke boon te persen. Luxe zonder dat je boodschappenlijstje ingewikkeld of overdreven duur wordt, ik hou ervan.

En dan de melk. Vaak is dat thuis niet meer dan een zielig laagje luchtbelletjes dat na tien seconden als sneeuw voor de zon verdwijnt. Hier niet. Dit schuim is stevig, rijk en blijft dapper overeind staan. M'n ochtendcappuccino heb ik dan ook spontaan heilig verklaard, maar de echte verrassing is wat mij betreft de optie 'Melange'. Die is gloeiend heet, heeft de ideale verhouding tussen melk en koffie (puristen verklaren me voor gek) en maakt me elke keer weer instant gelukkig. Ik was aanvankelijk wat sceptisch over dit soort voorgeprogrammeerde recepten, maar deze verhouding is zo perfect afgestemd dat het elke keer weer aanvoelt als een echte traktatie.

©Philips

'Wat willen jullie drinken?'

Bezoek over de vloer? Kom maar door met de bestellingen! Vroeger hoopte ik stiekem op de keuze voor zwart (want: geen gedoe met melk), nu draai ik mijn hand niet meer om voor een latte of espresso macchiato. Sterker nog, ik nodig mensen nu vol enthousiasme uit om een kopje koffie te komen doen, en de reacties zijn elke keer unaniem: "Wauw, lekkere koffie!" 

Het mooie is dat je specifieke voorkeuren van je bezoek niet elke keer opnieuw hoeft in te voeren. Dankzij de gebruikersprofielen heeft iedereen in huis zijn eigen 'knop'. De een wil de latte met extra melk, de ander wil 'm juist sterker: dat kun je allemaal opslaan. En de machine verrast ook in de breedte. Waar ik zelf inmiddels min of meer verslaafd ben aan de Red Eye (een pittige boost voor de korte nachten), scoor ik bij mijn dochter punten met de 'Babychino'-functie: alleen warm melkschuim. Lekker voor het slapen gaan. 

Voor de liefhebbers zitten er trouwens nog allerlei cold brew-opties in het assortiment. Niet helemaal mijn ding – koffie kan me niet heet genoeg – maar fijn dat het kan als de smaak (of het bezoek) daarom vraagt.

©Eelko Rol

Geen schoonmaak-nachtmerries

Dan het onderhoud. We kennen de horrorverhalen van schimmelende slangetjes in volautomaten en hopeloos verkalkte zetgroepen. De Café Aromis 8000 is wat dat betreft een verademing. Water bijvullen, bakje met koffiepucks legen en (belangrijk!) de melkhouder gewoon even omspoelen onder de kraan (schijnt zelfs in de vaatwasser te kunnen). Geen ingewikkeld gedoe; de machine spoelt zichzelf krachtig door bij het opstarten en afsluiten. Het ding staat er, hij werkt en zeurt verder niet om aandacht. Had ik al gezegd dat dit een topding is?

O, en er is een app. Is die noodzakelijk? Neuh. Is het lekker? Ja! Via de app kun je de machine alvast aan het werk zetten terwijl je zelf nog even je mail checkt in bed. Je weet: technologie is op zijn best als het je luiheid faciliteert, en dat heeft Philips hier goed begrepen.

©Philips

Conclusie? Dit is meer dan een keukenapparaat; het is een stukje levensgeluk. Je hoeft niet meer te kiezen tussen gemak (dag Senseo!) en smaak. De Philips Café Aromis 8000 bewijst dat je dat perfecte koffiemomentje gewoon thuis kunt creëren. Zonder barista-cursus, zonder gedoe, maar mét die gelukzalige stilte na de eerste slok.

Enige minpuntje is wellicht de prijs, want die is met 999 euro best fors. Maar reken maar uit: een cappuccino kost tegenwoordig al snel 4 euro, dus met 250 gloeiend hete geluksmomentjes thuis heb je deze machine er al uit. Dat moet je jezelf gewoon gunnen.

▼ Volgende artikel
Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan
Huis

Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan

Marc-Alexis Côté, die voorheen de Assassin's Creed-gamefranchise bij Ubisoft overzag, heeft dat bedrijf nu aangeklaagd.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Afgelopen oktober werd aangekondigd dat Côté vertrokken was bij het bedrijf. Dat gebeurde rond dezelfde tijd als dat Ubisoft de Assassin's Creed-franchise onderbracht onder Vantage Studios, een nieuwe dochteronderneming die het samen met Tencent heeft opgericht. Côté heeft decennialang aan de Assassin's Creed-franchise gewerkt en stond de laatste jaren aan het hoofd van de populaire spellenreeks.

Côté zou toen Assassin's Creed naar Vantage Studios ging een aanbod van Ubisoft hebben gekregen om een andere leidende positie binnen het bedrijf aan te nemen. Côté liet kort daarna publiekelijk weten dat deze positie niet vergelijkbaar was met zijn eerdere werk.

De aanklacht

Nu klaagt Côté Ubisoft dus aan, zo meldt CBC Radio Canada. Volgens hem zou hij de rol van 'Head of Production' aangeboden hebben gekregen binnen Ubisoft nadat Assassin's Creed binnen Vantage Studios werd ondergebracht, gevolgd door een mogelijke positie als 'Creative House'.

Volgens Côté zou hij daardoor leiderschap krijgen over "tweederangs" Ubisoft-franchises. Aangezien hij daarvoor de Assassin's Creed-franchise overzag, voelde dit voor hem als een wezenlijke stap terug.

Côté nam naar eigen zeggen twee weken vrij om over deze situatie te reflecteren. Aan het einde van die periode zou Ubisoft hebben geëist dat hij een besluit moest maken en besloot Côté dat dit een onacceptabele situatie was, en een "ontslag in vermomming". Hij eiste dan ook ontslagvergoeding, waarna hij te horen kreeg dat hij niet meer op werk hoefde te komen en Ubisoft aankondigde dat hij was vertrokken.

Volgens Côté heeft Ubisoft geclaimd dat hij vrijwillig is vertrokken, zodat men geen ontslagvergoeding hoefde te betalen. Côté eist nu twee jaar aan loon als ontslagvergoeding en 75.000 dollar aan schadevergoeding vanwege machtsmisbruik en schade aan zijn reputatie. In totaal komt dat neer op meer dan 1,3 miljoen dollar. Ook wil hij dat het concurrentiebeding komt te vervallen.

Vantage Studios en Assassin's Creed

Ubisoft richtte vorig jaar samen met het Chinese Tencent de dochteronderneming Vantage Studios op. Daar zijn de drie belangrijkste Ubisoft-franchise in ondergebracht, namelijk Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six. Ook de ontwikkelteams die aan deze reeksen werken maken nu onderdeel uit van Vantage Studios.

De Assassin's Creed-franchise is al jarenlang een van de belangrijkste gamereeksen van de Franse uitgever Ubisoft. In de spellen gebruiken spelers parkour, stealth en gevechten om diverse exotische locaties uit de geschiedenis te verkennen. Het meest recente deel is het vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows.