ID.nl logo
Nieuw type slim raam moet 500 euro per jaar op je energierekening besparen
© Kristina Blokhin - stock.adobe.com
Energie

Nieuw type slim raam moet 500 euro per jaar op je energierekening besparen

Onderzoeksinstituut TNO presenteerde vandaag in Limburg een nieuw type raam waarmee je flink wat energie kunt besparen. De ramen kunnen bij hogere temperaturen de warmte beter buitenhouden, maar die warmte ook juist weer naar binnen stralen als het kouder is.

Het slimme raam dat TNO presenteerde bij het Brightlands Materials Center op de campus in Sittard-Geleen in Limburg bevat een speciale tussenlaag dat fungeert als een coating. Deze coating kan aanvoelen wat de temperatuur buiten is. Als het binnen warm is, dan kan het slimme raam de zonnestralen van buitenaf tegenhouden, zodat het binnen niet warmer wordt. Maar het slimme raam kan ook andersom werken: als het binnen juist koud is laat het raam meer warmte van de zon door, waardoor het huis binnen sneller opwarmt en er minder snel hoeft te worden bijgestookt.

Speciale coating

Het slimme raam is in feite een dubbelglas-venster met tussen de glaspanelen een coating. Deze coating kan bij bepaalde temperaturen veranderen van vorm. Deze zogeheten kristalstructuur wordt dichter als het kouder is en gaat juist weer verder uit elkaar als het warm is. Hierdoor wordt het raam in theorie een halfgeleider die zonnestralen binnenlaat, maar bij warmer weer juist weer zorgt dat de straling wordt geweerd. Dergelijke materialen bestaan al langer, maar het was eerder nog niet mogelijk om dit op deze manier toe te passen. Een probleem is wel dat deze coating pas goed werkt als de temperatuur 70 graden is. TNO moest dus het materiaal zodanig bewerken dat het bij de juiste temperatuur omschakelt, en dat is dus gelukt.

©TNO

Vooralsnog alleen prototypes

De berekende energiebesparing - volgens TNO is dit 500 euro op jaarbasis - zijn nog niet op basis van praktijkvoorbeelden, maar komen uit een computerrekenmodel. Exacte besparingen kunnen dus nog niet gegeven of bewezen worden. TNO geeft verder ook aan dat de slimme ramen binnen ongeveer zeven jaar terugverdiend zouden zijn bij de gemiddelde huishoudens. TNO hoopt dat het concept van dit slimme raam in 2025 op de markt komt.

🔋 Hoe bespaar jij energie?

Doe mee met de Nationale Energiemonitor

Vraag een offerte aan voor zonnepanelen:

▼ Volgende artikel
Clair Obscur: Expedition 33-makers geridderd in Frankrijk
Huis

Clair Obscur: Expedition 33-makers geridderd in Frankrijk

De werknemers van Sandfall Interactive, de ontwikkelaar van de vorig jaar uitgekomen game Clair Obscur: Expedition 33, zijn geridderd in Frankrijk.

De 28 Franse ontwikkelaars hebben afgelopen week de hoogst mogelijk culturele onderscheiding in Frankrijk ontvangen. Het gaat om de Orde van Kunst en Letteren. Dit vanwege hun werk aan Clair Obscur: Expedition 33.

De Franse minister van Cultuur, Rachida Dati, ridderde de werknemers. In Frankrijk worden elk jaar maximaal tweehonderd mensen geridderd voor de Orde van Kunst en Letteren. Mensen die geridderd worden moeten een significante bijdrage hebben geleverd aan de verrijking van de culturele erfgoed van het land. Eerdere mensen uit de game-industrie die ook zijn geridderd in Frankrijk, zijn Rayman-bedenker Michel Ancel en Mario-bedenker Shigeru Miyamoto.

Over Clair Obscur: Expedition 33

Clair Obscur: Expedition 33 kwam afgelopen voorjaar uit voor PlayStation 5, Xbox Series-consoles en pc. De game van Sandfall Interactive combineert traditionele turn-based rpg-gameplay met een flitsende, moderne presentatie.

In de game leeft de mensheid in een maatschappij waarin een entiteit genaamd de Paintress elk jaar de wereld opnieuw schildert. Daarbij plaatst ze een vervloekt cijfer, waardoor iedereen die de leeftijd heeft gelijk aan dat cijfer verdwijnt. In de game is het de beurt aan drieëndertigjarigen, maar een team geleid door Gustave probeert dit tegen te gaan.

Clair Obscur: Expedition 33 bleek een groot succes: het spel werd miljoenen keren verkocht en won de award voor game van het jaar tijdens The Game Awards eind vorig jaar. Dat is des te indrukwekkender wetende dat het om de debuutgame van Sandfall Interactive gaat.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
PlayStation State of Play: hier kijk je donderdag om 23:00 uur
Huis

PlayStation State of Play: hier kijk je donderdag om 23:00 uur

Sony PlayStation zendt aanstaande donderdagavond om 23:00 uur Nederlandse tijd een nieuwe State of Play-livestream uit.

Er gingen al geruchten over de komst van de State of Play, en die blijken nu dus te kloppen. Nate the Hate, de insider die wel vaker de komst van aan games gerelateerde presentaties op voorhand lekt, claimde dat onlangs namelijk al.

Op PlayStation Blog schrijft Sony dat de presentatie meer dan zestig minuten beslaat en "nieuws, gameplay-updates en aankondigingen van gamestudio's verspreid over de wereld" bevat voor aankomende PlayStation 5-games. Daarbij zullen er zowel games van PlayStation Studios zelf als andere bedrijven de revue passeren.

Zoals gezegd wordt de State of Play op donderdag 12 februari om 23:00 uur Nederlandse tijd uitgezonden, en zal deze te zien zijn via YouTube en Twitch. De presentatie zal ook hieronder te zien zijn zodra hij begint.

Over de precieze inhoud van de State of Play-presentatie is nog niets bekend. Wel is het opvallend dat de presentatie meer dan een uur duurt, wat het een van de langste State of Play-presentaties tot dusver maakt.

Wat is er te zien in de nieuwe State of Play?

Sony brengt dit jaar in ieder geval Saros, Marathon en Marvel's Wolverine uit. Verder werd vorige week een nieuwe Horizon-game met een focus op multiplayergameplay aangekondigd, genaamd Horizon Hunters Gathering. We weten ook dat The Last of Us-ontwikkelaar Naughty Dog aan hun nieuwe game Intergalactic: The Heretic Prophet werkt, en volgens geruchten wordt er bij PlayStation Studios ook een nieuwe God of War-game ontwikkeld met metroidvania-elementen.

View post on X
Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.