ID.nl logo
Slim stroom gebruiken? Kijk op de eKlok!
Energie

Slim stroom gebruiken? Kijk op de eKlok!

We kennen allemaal de verhalen over zonnepanelen die niet kunnen terugleveren omdat er file is op het stroomnet. Of van dynamische energieprijzen die omhoog gaan omdat het niet waait en er dus minder groene energie geproduceerd wordt. Netbeheerder Stedin heeft nu een hulpmiddel ontwikkeld waarop je kunt zien wanneer je het beste stroom kunt gebruiken.

Het stroomnet. Hadden we een paar jaar geleden ooit kunnen denken dat dat overbelast zou kunnen raken? Tegenwoordig is netwerkcongestie een serieus probleem aan het worden. We moeten dus bewuster met ons energieverbruik gaan omgaan – en dat is precies waarom Stedin de eKlok heeft geïntroduceerd. Met deze digitale energieklok wil Stedin mensen inzicht geven in de drukte op het net en hen stimuleren om de piekuren op het net zoveel mogelijk te vermijden.

Nederlanders willen namelijk best het stroomnet ontlasten. Maar hoe? Uit onderzoek van Stedin blijkt dat bijna de helft van de Nederlanders niet precies weet wat ze daarvoor zelf kunnen. Maar wanneer mensen weten dat tussen 16.00 uur en 21.00 uur de drukte op het stroomnet het grootst is, blijkt 80 procent wel bereid te zijn om zijn stroomgebruik tijdens deze piekuren aan te passen. De eKlok wil mensen helpen om hun stroomgebruik bewuster te plannen en te spreiden over de dag.

Groen wat de klok slaat

De eKlok laat aan de hand van de kleuren rood, oranje en groen zien of het wel of niet druk is op het stroomnet. Een groene eKlok betekent dat er veel stroom beschikbaar is. Dit is dus een goed moment om bijvoorbeeld je auto op te laden of de wasmachine aan te zetten. Een rode eKlok betekent dat het juist erg druk is op het stroomnet. Laad je auto dan bijvoorbeeld ’s avonds na 21.00 uur op, of juist overdag als de eKlok weer groen is. De gekleurde rand van de eKlok geeft een indicatie van de drukte op het net in de komende uren en wordt per uur bijgewerkt. Dat maakt het makkelijker om activiteiten waar stroom voor nodig is, te plannen voor een geschikter moment.

Nu nog digitaal, straks misschien ook fysiek

De eKlok is er op dit moment alleen nog digitaal en is te vinden op www.eklok.nl. Stedin is inmiddels echter ook al met een aantal gemeentes in gesprek over het plaatsen van fysieke eKlokken in het straatbeeld.

©eKlok/Stedin


Bewust omgaan met energie? Ook het verduurzamen van je huis is heel belangrijk!

Vraag een offerte aan voor verduurzaming:

▼ Volgende artikel
Call of Duty: Warzone Mobile vanaf 17 april niet meer speelbaar
Huis

Call of Duty: Warzone Mobile vanaf 17 april niet meer speelbaar

De servers van Call of Duty: Warzone Mobile gaan op 17 april voorgoed offline, waardoor de game vanaf dat moment niet meer speelbaar is.

Dat heeft Activision aangekondigd. Afgelopen jaar werd de game al uit app-winkels gehaald en werd de komst van nieuwe seizoensgebonden content al stopgezet, en het voorgoed offline halen van de servers is de laatste stap in het verdwijnen van de game. Mensen kunnen tot 17 april de game gewoon blijven spelen en hun verdiende in-game geld opmaken.

"We zijn enorm dankbaar voor de spelers die Call of Duty: Warzone Mobile hebben ondersteund, alsmede de ontwikkelaars die de ervaring tot leven hebben gewekt", aldus Activision. "De passie van spelers en hun feedback blijft de toekomst van de Call of Duty-franchise vormgeven, en we kijken er naar uit om betekenisvolle seizoensgebonden content en updates naar Call of Duty: Mobile te brengen."

Call of Duty: Mobile blijft er wel

Call of Duty: Warzone Mobile kwam in 2024 beschikbaar als mobiele versie van Call of Duty: Warzone, de battle royale-game voor consoles en pc. Op die platforms blijft Warzone wel speelbaar.

Activision zei het al: voor een mobiele Call of Duty-ervaring kunnen spelers terecht bij Call of Duty: Mobile. Die game kwam in 2019 uit op smartphones en geniet nog altijd van populariteit. Call of Duty: Mobile heeft ook een battle royale-modus - waar Warzone Mobile juist om draaide - alsmede modi als reguliere multiplayer en Zombies.

Activision Blizzard - en dus ook Call of Duty - werd enkele jaren geleden overgenomen door Microsoft. Buiten het feit dat de jaarlijkse nieuwe Call of Duty-game vanaf release ook meteen op Xbox Game Pass verschijnt, heeft dat echter niet veel aan de Call of Duty-franchise veranderd. Wel leek het meest recente deel, het vorig najaar uitgekomen Call of Duty: Black Ops 7, minder populair dan voorgaande delen. Mogelijk heeft dit te maken met dat het jaar daarvoor nog Black Ops 6 uitkwam, en spelers niet zo snel op een direct vervolg zaten te wachten.

▼ Volgende artikel
Steam Deck in verschillende landen uitverkocht door geheugentekort
© Reshift Digital
Huis

Steam Deck in verschillende landen uitverkocht door geheugentekort

De Steam Deck is in verschillende landen, waaronder de Verenigde Staten, uitverkocht. Dit in verband met het tekort aan RAM-geheugen door de alsmaar toenemende populariteit van kunstmatige intelligentie.

In de Verenigde Staten en Canada raakte de Steam Deck vorige week al uitverkocht. In die landen heeft Valve, het bedrijf achter de Steam Deck, nu een waarschuwing gepubliceerd op de officiële verkoopwebsite.

Die waarschuwing praat over het tekort aan RAM-geheugen. Dit heeft alles te maken met het feit dat RAM-geheugen massaal nodig is om AI draaiende te houden. De componenten worden echter ook gebruikt in entertainmentapparaten als de Steam Deck, spelcomputers en game-pc's. Daardoor blijven prijzen stijgen en raken sommige apparaten ook uitverkocht, zoals de Steam Deck.

In Nederland is de Steam Deck met oledscherm inclusief 512 GB aan opslagruimte uitverkocht. Die versie van de pc-handheld kost normaliter 569 euro. De 1 TB-versie van 679 euro is op moment van schrijven nog wel te koop, al is niet bekend hoe lang dat nog het geval is. De lcd-versie van de Steam Deck - die voor de zachtere prijs van 419 euro te koop was - wordt niet meer geproduceerd, zo heeft Valve bevestigd.

RAM-tekorten hebben ook effect op consoles

De tekorten aan RAM-geheugen hebben niet alleen invloed op de Steam Deck, maar ook andere apparaten waarop games gespeeld kunnen worden, waaronder spelcomputers. Bedrijven als Sony en Microsoft hebben de prijzen van hun consoles eerder al verhoogd. Volgens geruchten overweegt Nintendo om de vorig jaar uitgekomen Switch 2-console ook in prijs te verhogen.

Daarnaast maakt de situatie het risicovoller voor bedrijven om nieuwe apparaten uit te brengen. Zo zou Sony intern gepland hebben om de PlayStation 6 in 2027 uit te brengen, maar volgens recente geruchten kan dit verschoven worden naar 2028 of zelfs 2029, afhankelijk van wanneer de RAM-tekorten ingeperkt worden

De toekomst van de Steam Machine

In het verlengde daarvan creëert de huidige situatie ook veel onzekerheid over de Steam Machine. Dit apparaat, dat op simpele wijze pc-games op de televisie afspeelt, werd vorig jaar aangekondigd en zou eigenlijk begin dit jaar uitkomen. Onlangs communiceerde Valve dat het inmiddels ergens in de eerste helft van dit jaar is geworden, maar het feit dat er nog geen datum of prijs bekend is doet fans vermoeden dat het zelfs nog later kan worden.

"Toen we deze producten in november aankondigden, gingen we ervan uit dat we de specifieke prijzen en lanceringsdata nu wel al hadden kunnen delen", zo stelde Valve begin deze maand. "Maar de tekorten op het gebied van geheugen- en opslagcomponenten waar onze hele bedrijfstak mee kampt, zijn sindsdien behoorlijk toegenomen.  De beperkte beschikbaarheid en oplopende prijzen van deze cruciale onderdelen hebben ons ertoe gedwongen om onze plannen voor vraagprijs en levering bij te stellen (vooral voor de Steam Machine en Steam Frame)."