ID.nl logo
Huis

Verovert Android Go de derde wereld?

Met de introductie van Android Oreo een jaar geleden, werd ook Android Go beschikbaar. Dit is een speciale versie van Android die geschikt is voor minder krachtigere toestellen die een stuk goedkoper zijn dan iPhones en Samsung Galaxy Note-toestellen. Wordt Android Go het meestgebruikte besturingssysteem in armere landen?

Android Go is bedoeld voor apparaten van 1 GB RAM of minder. Het is niet alleen een kleinere versie van Android, het heeft ook mogelijkheden als het kunnen verminderen van mobiele datagebruik en je hebt ermee toegang tot speciale Google Mobile Services die minder bandbreedte eisen. In de app store van Android Go heb je alleen toegang tot apps die minder geheugen vereisen. Toestellen met Android Go zijn bijvoorbeeld: Nokia 1, ZTE Tempo Go, Alcatel 1 en 1X, Asus Zenfone Live, Motorola E5 Play en Samsung Galaxy J2 Core.

YouTube Go

Hoewel er nooit officieel is uitgesproken dat Go is ontwikkeld voor opkomende markten, is het wel een aannemelijk idee. Het is bedoeld voor ‘low-end’ toestellen en er zitten geo-restricties op. Dat betekent dat je YouTube Go en Google Go niet kunt gebruiken in bijvoorbeeld Amerika, maar wel in bijvoorbeeld Zuid-Afrika. Een Nokia 1 met daarop Android Go kost ongeveer 60 euro, een schijntje van de 600 euro die in het Westen regelmatig voor telefoons wordt neergeteld.

Er zijn op de wereld naar schatting 3,5 miljard mensen die geen toegang hebben tot internet. Er is voor Google dus zeker nog een grote groep mensen te enthousiasmeren voor Android en dat is het ook van plan. Google noemt het “de volgende miljard gebruikers” en heeft gezegd die in bijvoorbeeld India te willen werven. Er is zeker een grote vis te vangen: in 2017 schijnt een derde van de verkochte Android-toestellen in Amerika een apparaat van minder dan 100 dollar te zijn geweest. Het is alleen de vraag hoe dat in derdewereldlanden is. Volgens Google CEO Sundar Pichai moet een toestel eerder omgerekend 25 euro kosten als je miljoenen Indiërs wilt bereiken.

Nog steeds te duur

Het klinkt allemaal als een prachtig plan, maar er zijn ook kanttekeningen te plaatsen. Op dit moment zijn er Chinese telefoons die in de prijsklasse 75-100 euro zitten en volledig Android aanbieden. Google is er geen fan van en blokkeert niet-gecertificeerde toestellen van Google Apps. Transsion Holdings uit het Chinese Shenzhen heeft met iTel ondertussen wel de positie verworven van tweede meestgekochte telefoonmerk in India. Het biedt al telefoons aan vanaf 15 euro. Vorig jaar verkocht het bedrijf meer dan 50 miljoen telefoons in Afrika, waar het het nummer 1-merk schijnt te zijn.

©PXimport

Android Go zou in arme landen kunnen regeren, maar op dit moment zijn de toestellen die het besturingssysteem gebruiken wel erg prijzig. Een paar jaar geleden toen Android One werd geïntroduceerd had Google hierin een grotere rol kunnen spelen, maar vooralsnog lijkt het erop dat Chinese telefoonbedrijven er met die 1 miljard vandoor gaan. Nu draaien die ook veelal op Android, maar niet specifiek op Android Go. Als Google de derde wereld wil overnemen met Go, dan zal het echt met goedkopere toestellen moeten komen om de consument te verleiden.

En Android One dan? In 2014 kwam Google met een lijn telefoons genaamd Android One. Dit zijn goedkopere toestellen met minder mogelijkheden dan hun grotere broers. Android One is hardware en software: het zijn toestellen die draaien op een dichte versie van Android waar zelfs telefoonfabrikanten niets aan mogen veranderen en waar Google strenge eisen aan stelt. Ook de veiligheidsupdates komen van Google. Het was de bedoeling dat Android One een grote rol zou spelen in derde wereldlanden, maar het is vooral in bijvoorbeeld Amerika populair bij mensen die het minder breed hebben of simpelweg niet veel geld willen uitgeven aan een smartphone.

▼ Volgende artikel
Code geel en oranje wegens ijzel: zo check je of jouw route al gestrooid is
© Rijkswaterstaat
Huis

Code geel en oranje wegens ijzel: zo check je of jouw route al gestrooid is

Het is weer #codegeel en #codeoranje wegens gladheid door ijzel. Moet je toch de weg nog op? Via een online kaart van Rijkswaterstaat zie je live waar strooiwagens rijden en op welke wegen net is gestrooid.

Ga je naar Rijkswaterstaatstrooit.nl, dan krijg je een interactieve kaart van Nederland te zien. Op die kaart bewegen kleine icoontjes die de actieve strooiwagens voorstellen. De gegevens worden voortdurend bijgewerkt, waardoor je vrijwel live ziet waar op dat moment wordt gestrooid.

Naast de voertuigen vallen de gekleurde lijnen op de wegen op. Een paarse lijn betekent dat er in de afgelopen zes uur zout is gestrooid. Zo kun je zelf een inschatting maken of jouw route redelijk begaanbaar zal zijn of dat je éxtra moet opletten.

©Rijkswaterstaat

Zo lees je de strooikaart

De kaart laat zien wat er nu en in de afgelopen zes uur op de weg is gebeurd, inclusief strooiacties, wegdektemperaturen en radarbeelden. Kijk je vooruit, dan toont de kaart een verwachting tot twee uur met de voorspelde verwachte radarbeelden en wegdektemperaturen. Goed om te weten: je kunt niet vooruitkijken om te zien waar de strooiwagens gaan rijden.

Wegtemperatuur

De kaart laat meer zien dan alleen strooiwagens. Op veel plekken vind je ook de actuele wegdektemperatuur. Die metingen komen van 330 meetpunten verspreid over het hele land. Dat is relevant, omdat het asfalt vaak al onder nul kan zijn terwijl de buitentemperatuur dat nog niet is. Gaat het sneeuwen of regenen op wegdek dat al beneden nul is, dan neemt de kans op gladheid toe. Is de temperatuur nu nog boven het vriespunt? Kijk dan zeker even vlak voordat je vertrekt. Vanaf een uur of drie 's middags daalt de temperatuur namelijk meestal. En een wegdek dat nu net boven nul is, kan dan ineens zomaar weer kouder zijn. Als het dan gaat regenen, moet je echt uitkijken.

©Rijkswaterstaat

Dinsdag 3 februari, 14:30 uur: in het noordoosten van Groningen duikt de temperatuur van het wegdek al onder het vriespunt.

Neerslag

Links op de kaart zie je ook nog een icoontje van een regenwolk met een zonnetje erachter. Klik je daar op, dan krijg je actuele beelden te zien van de neerslagradar van het KNMI. Je ziet niet alleen waar de neerslag valt, maar ook of er veel of weinig valt. Dit neerslagbeeld wordt elke vijf minuten opnieuw samengesteld.

De weg op? Doe het veilig!

Door voor vertrek de strooikaart te checken, vergroot je de veiligheid onderweg. Of, anders gezegd, je verkleint het risico. Wat je zelf nog kunt doen? Controleer de bandenspanning. Bij kou daalt de luchtdruk, niet alleen buiten maar ook in je banden, wat invloed heeft op de grip. Kijk daarnaast of je voldoende ruitensproeiervloeistof hebt en of die bestand is tegen vorst; daar bestaan verschillende gradaties in. Leg voor de zekerheid ook een zaklamp en een warme deken in de auto. Een powerbank is eveneens handig. Mocht je vast komen te staan, dan blijf je in ieder geval warm en heb je genoeg stroom om je smartphone een paar uur te gebruiken.

▼ Volgende artikel
Sony-patent wijst op controller met touchscreen in plaats van knoppen
Huis

Sony-patent wijst op controller met touchscreen in plaats van knoppen

Sony heeft in de Verenigde Staten een patent vastgelegd voor een gamecontroller met een touchscreen waarbij spelers zelf kunnen bepalen waar op het scherm de actieknoppen geplaatst worden.

Het patent werd al in 2023 aangevraagd, maar is afgelopen week toegekend aan Sony. De controller zou volgens de beschrijving en de bijhorende illustraties op het grootste gedeelte van het oppervlak een touchscreen hebben in plaats van de gebruikelijke knoppen, en daar zouden spelers zelf kunnen kiezen waar ze knoppen op laten afbeelden om te gebruiken bij het besturen van games.

De controller zou dus geen daadwerkelijke knoppen hebben – in plaats daarvan gaat het om knoppen die op het scherm worden afgebeeld. Daarbij zou een sensor om druk en hitte te meten kunnen bepalen wanneer en hoe hard een bepaalde knop wordt ingedrukt.

Vooralsnog theoretisch

Volgens de beschrijving kan dit er voor zorgen dat er per game wordt bepaald welke knoppen nodig zijn, en welke niet. Daarbij kan het zo zijn dat de indeling van huidige controllers niet bij elke speler goed past – een probleem dat deze theoretische controller zou kunnen omzeilen.

Het is goed om in het achterhoofd te houden dat gamebedrijven continu patenten vastleggen voor technologie waar onderzoek naar gedaan wordt, en dat dit niet betekent dat Sony een dergelijke controller echt uitbrengt. In het verleden heeft bijvoorbeeld Nintendo ook wel eens een patent voor een dergelijke controller met touchscreen in plaats van knoppen vastgelegd, en daar is ook nog nietsd mee gedaan.

Sony is het bedrijf achter de PlayStation-consoles. De huidige PlayStation 5 wordt geleverd met de DualSense-controller. Die controller heeft wel gewoon fysieke knoppen om in te drukken.

View post on Instagram
 
Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.