ID.nl logo
Review: MSI GE63VR 7RF Raider
© Reshift Digital
Zekerheid & gemak

Review: MSI GE63VR 7RF Raider

MSI brengt met de GE63VR 7RF Raider een 15,6 inch laptop op de markt die gericht is op de veeleisende gamer. Qua hardware biedt deze laptop het beste van wat er op dit moment te krijgen is.

Tweaken

MSI zet hoog in met deze laptop als het op de specificaties aankomt. En die zijn niet mis: een Nvidia GeForce GTX1070 grafische chip met 8 GB dedictated videogeheugen, een Intel Core i7 7700HQ op 2,8 GHz en 16 GB DDR4 werkgeheugen. Voor de opslag heeft MSI in dit model gekozen voor een 256 GB m2-ssd van Toshiba, waarop Windows en je programma’s staan, en een tweede grotere conventionele harddisk van 1TB voor alle overige data. Het 120MHz scherm heeft een reactietijd van 3 miliseconde en dankzij Nvidia’s Gsync-technologie heb je geen last van het zogeheten tearing-effect bij games.

MSI staat bekend om haar tweaking-software voor gamers, en ook op deze laptop is het mogelijk om het systeem helemaal naar eigen hand te zetten. Allereerst het toetsenbord: dit is een rgb-klavier, waarvan alle toetsen licht kunnen geven, zodat je veelgebruikte toetsen van een eigen kleur kunt voorzien. De Functie-knoppen lichten op zodra je de Fn-toets indrukt. . Verder kun je met het MSI Dragon Center verschillende gamingprofielen aanmaken, die je specifiek kunt gebruiken voor het type game of andere taak die je wilt uitvoeren. Zo kun je de kloksnelheid van je processor en geheugen verhogen, evenals de snelheid van de coolerventilators en kun je de beeldscherminstellingen aanpassen, zodat je er, afhankelijk van de ruimte waarin je werkt of speelt, de lichtopbrengst en kleuren op kunt instellen.

> Lees ook: zo worden MSI gaming-laptops in elkaar gezet

MSI heeft ook twee fysieke knoppen aangebracht, rechts bovenin. Met de ene toets activeer je de ventilators, waardoor ze full power gaan draaien (schrik niet als je deze knop per ongeluk indrukt) en de andere is voor de toetsenbordverlichting.

©PXimport

Licht in de duisternis

De GE63VR-7RF heeft een aantal grappige gimmicks, zoals de eerdergenoemde verlichte toetsen, maar ook lichtgevende usb-poorten horen bij die standaarduitrusting. Al dat moois kost natuurlijk ook gewoon stroom, en zijn niet voor iedereen misschien even handig of nuttig. Daarom kun je al die verlichting uitschakelen via de MSI-software. Vervelend is wel dat MSI er niet voor heeft gekozen om alle tweaking-functies, waaronder de verlichting eigenlijk ook valt, in een enkele app onder te brengen. Het uitschakelen van de usb-verlichting gaat via het eerdergenoemde Dragon Center, maar wil je de kleuren van de toetsen aanpassen of de verlichting helemaal uitschakelen, dan moet je weer een andere tool gebruiken, de PrismSync. Die tool kun je overigens ook gebruiken om de verlichting van andere apparaten aan te passen en met elkaar te synchroniseren. Zo kun je bijvoorbeeld een muis of muismat, extern toetsenbord, hoofdtelefoon met led-verlichting met elkaar laten samenwerken, wat mooie effecten oplevert. Over het toetsenbord gesproken, MSI heeft de Windows-toets op dit model alleen aan de rechterkant van het toetsenbord geplaatst. De plek waar deze toets normaal gesproken links zit, is hier de FN-toets voor het aanroepen van de extra functies. Wel kun je met het Dragon Center de Windows-toets helemaal uitschakelen, zodat je deze niet per ongeluk activeert tijdens het gamen, en je game wordt geminimaliseerd terwijl het Windows 10 startmenu wordt geopend.

©PXimport

Conclusie

Echte hardcore gamers kunnen zich helemaal verlekkeren aan deze laptop. Hij is snel, heeft veel tweaking-mogelijkheden en biedt de allerbeste hardware die op dit moment te krijgen is. Wie geen behoefte heeft aan de extra verlichting, kan deze zonder problemen uitschakelen, maar het is wel jammer dat MSI er niet voor kiest om alle tweaking-opties in een enkele app te stoppen.

Uitstekend
Conclusie

**Prijs:** € 2199,- **Processor:** 7e generatie Intel Core i7 **Kloksnelheid:** 3,5GHz **Chipset:** Intel HM175 **Geheugen:** 16 GB DDR4L **Grafische chip:** Intel HD Graphics 630NVidia GeForce GTX 1070 **Grafisch geheugenL:** 8GB GDDR5 **Display:** 15,6 inch IPS 120MHz Full HD 1920x1080 **Opslag:** 256 M.2 PCI-Express ssd, 1 TB harddisk **Connectiviteit:** 3x USB 3.1, 1x USB 3.1 type-c, Wifi AC, Bluetooth 4.1, 1 Gbps LAN, 1x Mini-DisplayPort, 1x 4K HDMI, 1x Mic in, 1x Hoofdtelefoon **Besturingssysteem:** Windows 10 Home **Website:** [MSI.com](https://www.msi.com/Laptop/GE63VR-7RF-Raider)

Plus- en minpunten
  • Compact desigin
  • Handige tweakingfuncties
  • 120Hz-scherm
  • Meerdere apps voor tweakingopties
▼ Volgende artikel
Terminaal zieke fan mocht mogelijk al Grand Theft Auto 6 spelen
© Rockstar Games
Huis

Terminaal zieke fan mocht mogelijk al Grand Theft Auto 6 spelen

Een terminaal zieke fan van de Grand Theft Auto-reeks heeft mogelijk de kans gekregen om Grand Theft Auto 6 al ruim voor release te spelen.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Ubisoft Toronto-ontwikkelaar Anthony Armstrong plaatste in december een inmiddels verwijderd bericht op LinkedIn. Daarin viel te lezen dat een familielid van hem al jaren tegen kanker streed, en dat de persoon in kwestie nog maar een halfjaar tot jaar te leven had.

'Geweldig nieuws'

In het bericht verduidelijkte Armstrong dat het familielid in kwestie een enorme fan van de Grand Theft Auto-reeks is, en dat het er naar uitzag dat de persoon niet het nieuwste deel in de reeks zou kunnen spelen, dat pas op 19 november uitkomt. Armstrong sprak dan ook de wens uit dat GTA-ontwikkelaar Rockstar Games het op een of andere manier mogelijk zou kunnen maken om de zieke fan alvast GTA 6 te laten spelen.

Enkele weken later gaf Armstrong een update: de ceo van Take-Two Interactive - de uitgever van de GTA-spellen - had contact opgenomen en alleen ontwikkelaar Rockstar moest nog laten weten wat er mogelijk was. In een laatste update voordat het hele bericht werd verwijderd, liet Armstrong weten dat contact met Rockstar inmiddels was gelegd en dat er "geweldig nieuws" uit kwam.

Het lijkt er dus op dat Rockstar Games de terminaal zieke fan tegemoet kwam en hem alvast Grand Theft Auto 6 liet spelen. Het is niet voor het eerst dat de ontwikkelaar iets dergelijks mogelijk maakt: in 2018 mocht een terminaal zieke fan al aan de slag met Rockstars Red Dead Redemption 2, dat een paar weken later pas uit zou komen.

Over Grand Theft Auto 6

De rest van de wereld moet in ieder geval nog tot 19 november wachten tot men met Grand Theft Auto 6 aan de slag kan op PlayStation 5 en Xbox Series X en S. De game draait om twee hoofdpersonages: Lucia Caminos en Jason Duval. Het duo heeft een relatie, en duidelijk is in ieder geval dat Lucia vrijkomt uit de gevangenis en het tweetal vervolgens nog verder het criminele pad op gaat.

De game speelt zich af in Vice City, een fictieve versie van Miami, en omstreken. Dat betekent dat spelers glooiende stranden en met neon verlichte straten kunnen verwachten. Het was ook al de setting van de PlayStation 2-game Grand Theft Auto: Vice City, dat na GTA 3 uitkomt. Naar verwachting zal Grand Theft Auto 6 een ongekende hoeveelheid details vertonen. Lees hier alles over de game.

View post on Instagram
 
▼ Volgende artikel
Kijk hier naar de  Xbox Developer Direct met Fable, Forza Horizon 6
© Xbox Game Studios
Huis

Kijk hier naar de Xbox Developer Direct met Fable, Forza Horizon 6

Eens in de zoveel tijd geeft Microsoft ons een kijkje in de keuken van verschillende ontwikkelaars middels een Xbox Developer Direct. Deze week is het weer zover, en krijgen we meer te weten over aankomende games Fable, Gran Turismo 6 en Beast of Reincarnation. Hieronder vind je de stream, de tijden en onze verwachtingen.

De Xbox Developer Direct is een presentatie waarin de ontwikkelaars van verschillende games rechtstreeks aan spelers kunnen vertellen over hun aankomende titels. De eerste editie van 2026 wordt op donderdag 22 januari, om 19:00 uur Nederlandse tijd uitgezonden. 

De presentatie is dan te bekijken op het YouTube- en Twitch-kanaal van Xbox, maar is ook hieronder live te zien. De lengte van deze Developer Direct is nog niet zeker, maar vorige edities namen zo’n vijftig minuten in beslag. 

Watch on YouTube

Programma van de Developer Direct

Daarbij is al bekend welke games er getoond gaan worden. Twee daarvan komen uit de stal van Playground Games, de ontwikkelaar van de Forza Horizon-games die dan ook het zesde deel in die racefranchise en de nieuwe spelwereld in Japan uitgebreid laat zien. Ook is het goed mogelijk dat de releasedatum van het spel tijdens de Developer Direct wordt onthuld, gezien die vorige week mogelijk gelekt is

Maar Playground werkt ook al jarenlang aan een ander, zeer geanticipeerd project: Fable. Dit gaat niet om een remake, maar een gloednieuwe game in de geliefde fantasyfranchise. De game werd in 2020 aangekondigd dus de hoop is dat het spel ergens dit jaar verschijnt. Gezien Playground blijkbaar klaar is om meer te gaan onthullen over het spel achten we dat ook wel mogelijk. Er is vooralsnog maar weinig bekend over deze nieuwe Fable-titel, dus we hopen vooral veel te zien over hoe het speelt en hoe diep we in de wereld van Albion kunnen duiken. De diepgang van de quests was immers wat Fable zo grijpend maakte.

Watch on YouTube

Een ietwat onverwachte verschijning in een Xbox-presentatie is ontwikkelaar Game Freak. Dit Japanse bedrijf staat immers bekend om de Pokémon-games die exclusief op Nintendo-consoles uitkomen, maar zoals vorig jaar duidelijk werd, wordt er ook gewerkt aan een geheel andere game. Beast of Reincarnation is een prachtig ogende rpg die zich afspeelt in een post-apocalyptische versie van Japan, en er is een hele grote hond van de partij. De interesse is dus wel gewekt, maar Game Freak moet wel even bewijzen dat er meer redenen zijn om geïnteresseerd te worden dan “de Pokémon-makers maken een Xbox-game”. 

Fallout-remasters?

Opvallend aan deze editie van de Xbox Developer Direct is dat er drie games uitgelicht worden. In eerdere edities waren dit er vier, waardoor fans speculeren dat er nog een geheime aankondiging komt. Insiders als Jez Corden, die in het verleden correcte informatie naar buiten heeft gebracht, zeggen dat er inderdaad een vierde aankondiging is. Er is een mogelijkheid dat dit remasters van Fallout 3, Fallout: New Vegas of beide betreft. Geruchten over opgepoetste versies van die spellen gaan al geruime tijd rond, en gezien het tweede seizoen van de Fallout-serie op Amazon Prime Video bijna ten einde komt, achten we het zeker mogelijk. 

©Obsidian Entertainment

Daarentegen gaan er andere geruchten rond vanuit onder andere de website VGC, dat deze vierde aankondiging een ‘kleinschalige, originele game van een first-party Xbox-ontwikkelaar’ is. Geen bestaand IP dus, wat speculatie over wat het zou kunnen zijn lastig maakt. Enfin, donderdag komt er ongetwijfeld duidelijkheid.