ID.nl logo
Review ASUS Zenwatch 3: fraaie Android-smartwatch is vrij dom
© Reshift Digital
Zekerheid & gemak

Review ASUS Zenwatch 3: fraaie Android-smartwatch is vrij dom

Smartwatches zijn niet de heilige graal geworden, maar een aantal elektronicamerken blijft dapper nieuwe modellen uitbrengen. Zo ook ASUS, dat de Zenwatch 3 van een ronde behuizing en Android Wear-software voorziet. Maar hebben we daar 249 euro voor over?

Het leek in 2014 dé gadget van de aankomende jaren te worden: de smartwatch. Apple en Samsung bouwden er een eigen besturingssysteem bij terwijl fabrikanten als Huawei, ASUS en Motorola voor de Android Wear-software van Google kozen. De slimme horloges kregen allerlei functies en verschenen in verschillende prijsklassen. Maar de consument was niet zo happig, en is dat nog steeds niet. Onder meer LG en Huawei hebben daarom besloten voorlopig geen nieuwe modellen uit te brengen, en Apple en Samsung zijn zich gaan richten op het duurdere segment. Hun nieuwste smartwatches kosten meer dan 399 euro, een aardige duit. ASUS probeert het anders en zet de Zenwatch 3 met Android Wear voor 249 euro in de markt. Om tot die lagere prijs te komen, zijn er de nodige bezuinigingen doorgevoerd.

Traditioneel ontwerp

Maar dat is niet te merken aan het ontwerp van de smartwatch. Door de roestvrijstalen behuizing, drie knoppen aan de zijkant en het ronde scherm oogt hij veel als een traditioneel horloge, en ziet hij er fraai uit. Bovendien is de smartwatch IP67-waterdicht. De gouden rand rond het scherm komt echter wat kitscherig over en is op alle drie de Zenwatch 3-kleuren (donkerbruin, goud en zilver) aanwezig. Het meegeleverde leren bandje bevalt ons goed en is te vervangen. Met de vrij forse knoppen schakel je het scherm in en uit, (de)activeer je de energiebesparende modus en start je een app naar keuze op.

In tegenstelling tot de ronde smartwatches van bijvoorbeeld Motorola heeft de ASUS Zenwatch 3 een scherm dat écht rond is. Een lelijk zwart balkje voor de lichtsensor ontbreekt. Het oled-scherm heeft een grootte van 1,4 inch, is scherp genoeg en toont mooie kleuren. Op een hogere stand kun je het scherm ook goed aflezen in het zonlicht.

©PXimport

Prestaties en accuduur

De Zenwatch 3 is één van de eerste slimme horloges die gebruikmaakt van de Qualcomm Snapdragon 2100-processor. Die is speciaal ontworpen voor wearables en draait in combinatie met het werkgeheugen van 512MB over het algemeen vlot. Desondanks zijn er regelmatig haperingen merkbaar, vooral bij het open van applicaties. Het opslaggeheugen van 4GB is volledig gereserveerd voor het systeem.

De accuduur van het horloge is met anderhalf tot twee dagen goed genoeg, maar niet opvallend. Gelukkig laadt de meegeleverde en magnetische HyperCharge-oplader de accu in een kwartiertje voor zestig procent op, waardoor je bijvoorbeeld ’s avonds even snel kan bijladen.

©PXimport

Beperkt besturingssysteem

Net als voorgaande Zenwatch-horloges draait de derde generatie op het Android Wear-besturingssysteem van Google. Dat werkt aardig, maar is beperkt in mogelijkheden. Grofweg kun je je smartphonenotificaties bekijken en erop antwoorden, en kleine applicaties als een rekenmachine gebruiken. Android Wear 2.0 met een verbeterde interface met meer functies zou dit najaar beschikbaar komen, maar is recent uitgesteld naar begin 2017. De software zal de Zenwatch 3 iets slimmer maken, maar niet revolutionair veranderen.

De lelijk vormgegeven Zenwatch Manager-app van ASUS voegt ook weinig toe. De tientallen wijzerplaten waar je uit kunt kiezen lijken veel op elkaar en Zenfit is wéér een gezondheidsapp.

©PXimport

Conclusie

De ASUS Zenwatch 3 is een smartwatch die er goed uitziet en een mooi scherm heeft. Ook de hardware is prima, waarbij het fijn is dat de accu snel oplaadt. Maar de toegevoegde waarde van het horloge valt te betwijfelen. Dat komt deels door de beperkte Android-software, maar ook door het ontbreken van functies als een hartslagmeter. Die zijn wegbezuinigd om de verkoopprijs van 249 euro mogelijk te maken. Wie een slim horloge met allerlei toeters en bellen zoekt, kan daarom beter verder kijken – en sparen. Maar heb je aan de basistaken genoeg en is je budget niet te ruim dan is de ASUS Zenwatch 3 een goede keuze.

Goed
Conclusie

ASUS Zenwatch 3 --------------- **Prijs** € 249,- **Kleuren** Donkerbruin, zilver en goudbr> **OS** Android Wear **Scherm** 1,4 inch (400 x 400) **Processor** 1,2 GHz quadcore (Snapdragon 2100) **RAM** 512 MB **Opslag** 4 GB **Batterij** 340 mAh **Connectiviteit** Bluetooth 4.1 **Formaat** 4,5 x 4,5 x 1 cm **Website** [www.asus.com](https://www.asus.com/ZenWatch/ASUS-ZenWatch-3-WI503Q/)

Plus- en minpunten
  • Luxe, traditionele behuizing
  • Mooi rond scherm
  • Prima accuduur en snel opladen
  • Verplichte gouden accenten
  • Android Wear is beperkt
  • Weinig functies
▼ Volgende artikel
Waar voor je geld: 5 gourmetsets voor minder dan 85 euro
Huis

Waar voor je geld: 5 gourmetsets voor minder dan 85 euro

Bij ID.nl zijn we dol op kwaliteitsproducten waar je niet de hoofdprijs voor betaalt. Een paar keer per week speuren we binnen een bepaald thema naar zulke deals. Met de feestdagen in aantocht gaan we weer gezellig met z'n allen eten. En omdat gourmetten daarbij erg populair is, zijn we op zoek gegaan naar vijf betaalbare modellen geschikt voor tot 10 personen.

Met een gourmetstel maak je avonden extra gezellig en informeel. Iedereen eet in zijn eigen tempo omdat je zelf bepaalt hoeveel je in je pannetje of op je grill legt. En zo is er ook meer tijd om lekker te kletsen. Wij vonden vijf mooie gourmetstellen geschikt tot wel 10 personen.

Tristar RA‑2746 Gourmetstel – 8 personen

De Tristar RA‑2746 is een gourmetstel waarmee je samen met het hele gezin of vriendengroep kunt bakken en grillen. Het apparaat heeft een vermogen van ongeveer 1400 watt en is voorzien van één grote bak‑ en grillplaat, zodat je tegelijk vlees, vis en groenten kunt bereiden. Dankzij de PFAS‑vrije antiaanbaklaag koeken ingrediënten niet vast en maak je het oppervlak na het eten eenvoudig schoon.. Bij de set worden acht kleine pannetjes meegeleverd, zodat iedereen zijn eigen gerecht kan samenstellen. De antislipvoetjes houden het toestel stevig op tafel en het snoer is lang genoeg voor gebruik aan een eettafel. Verder is het gourmetstel geschikt voor maximaal acht personen.

Tefal Inox & Design RE4588 - 10 personen

Bij de Tefal Inox & Design RE4588 richt alles zich op een combinatie van raclette en gourmet. Je beschikt over een groot vermogen van 1350 watt en een verstelbare thermostaat, zodat je de temperatuur precies kunt regelen voor vlees, groenten of raclettekaas. De tien bijgeleverde pannetjes en de grillplaat hebben een antiaanbaklaag waardoor je weinig olie hoeft te gebruiken en het schoonmaken minder tijd kost. Tefal heeft het snoer met ongeveer twee meter vrij lang gemaakt, waardoor je meer vrijheid hebt om het toestel op tafel te plaatsen. Een ingebouwd indicatielampje toont wanneer het apparaat de ingestelde temperatuur heeft bereik. Het apparaat wordt geleverd met hittebestendige handgrepen voor veilig gebruik en is geschikt voor maximaal tien personen.

Princess Raclette Gourmetstel XL - 10 personen

Met de Princess Raclette XL haal je een gourmet‑ en raclette‑stel voor tien personen in huis. De set gebruikt een vermogen van ongeveer 1500 watt en heeft een extra grote bakplaat voor vlees en groenten. De plaat is uitneembaar en heeft een PFAS‑vrije antiaanbaklaag, waardoor je niet veel olie nodig hebt en het toestel gemakkelijk schoonmaakt. Bij het apparaat worden tien pannetjes geleverd; zo kan iedereen tegelijkertijd minipannetjes gebruiken. De temperatuur regel je via een draaiknop, terwijl een controlelampje aangeeft dat het toestel opwarmt. Koelblijvende handgrepen en antislipvoetjes dragen bij aan veilig gebruik.

Princess Dinner4All Circle - 4 personen

De Princess Dinner4All Circle is een ronde gourmetset bedoeld voor kleinere groepen. Het apparaat is voorzien van een ronde bakplaat met een diameter van ongeveer 30 centimeter en gebruikt een vermogen van 1000 watt. Via een draaiknop stel je de temperatuur in tot circa 250 °C, waardoor je van langzaam garen tot snel grillen verschillende bereidingswijzen kunt kiezen. De set wordt geleverd met meerdere individueel te gebruiken kooktegels, zodat iedereen op zijn eigen tegel kan bakken zonder smaken te mengen. Dankzij de antiaanbaklaag zijn de platen eenvoudig schoon te maken, terwijl antislipvoetjes het toestel stabiel houden. Het snoer is ongeveer twee meter lang, waardoor je het gemakkelijk midden op tafel zet.

Princess Dinner4All Pure - 4 personen

Deze Dinner4All Pure‑gourmetset van Princess is opgebouwd uit meerdere kleine bakplaten, zodat elke gebruiker zijn eigen kookgedeelte heeft. Het systeem bestaat uit vier bamboe plates met antiaanbaklaag en afzonderlijke bakplaatjes, die samen op één centrale powerbox van 1000 watt worden aangesloten. Doordat iedere plaat een eigen stekker heeft, kun je de opstelling uitbreiden of verkleinen; handig als je met twee, drie of vier personen wilt eten. Het apparaat heeft een controlelampje en een eenvoudige bediening; je steekt de stekker in het stopcontact en kiest een temperatuur met de draaiknop. Dankzij de non‑stick afwerking maak je de platen na afloop gemakkelijk schoon.

▼ Volgende artikel
Review Ring Outdoor Cam Pro – Interessant, maar niet voor iedereen
© Wesley Akkerman
Zekerheid & gemak

Review Ring Outdoor Cam Pro – Interessant, maar niet voor iedereen

De Ring Outdoor Cam Pro is een redelijk prijzige, slimme beveiligingscamera voor buiten die flink wat in zijn mars heeft. Het apparaat kost 199,99 euro en daar komt – waarschijnlijk – nog maandelijks een abonnement bovenop.

Goed
Conclusie

De Ring Outdoor Cam Pro biedt fijne hardware, waaronder 4K-video met 10x digitale zoom (die nog redelijk acceptabel is ook). De installatie is eenvoudig, maar de camera mist wel de nodige smarthome-integraties (waardoor hij dus niet voor iedereen even handig is). Bovendien is hij aan de prijzige kant en heb je voor het optimale gebruik een abonnement nodig, waardoor je maandelijks of jaarlijks terugkerende kosten hebt. Daardoor betaal je hier meer voor dan bij Eufy, en daarom is de Outdoor Cam Pro alleen interessant als je al andere Ring-producten hebt.

Plus- en minpunten
  • Goede beeldkwaliteit
  • Nachtzicht met of zonder kleur
  • Installatie zo gepiept
  • Beschermd tegen weer en wind
  • Geen invloed op beeldkwaliteit
  • Abonnement voelt bijna nodig
  • Mist smarthomefuncties
  • Geen lokale opslagopties

De nieuwe Ring Outdoor Camera Pro heeft een compact, stabiel en minimalistisch ontwerp waardoor je hem direct als een Ring-apparaat herkent. Dankzij de compacte afmetingen kun je hem subtiel aan de muur ophangen. Je bent verzekerd van bescherming tegen weer en wind (een IP-rating is niet bekend) en er is een extra afdekking voor de kabelaansluitingen. Ring levert de camera daarnaast met een kogel-gelagerde muurbeugel en montagemateriaal. De stroomvoorziening verloopt via de usb-c-kabel achterop; dit is helaas geen model met eigen batterij.

De installatie is, zoals gebruikelijk bij Ring, snel en ongecompliceerd. Je maakt verbinding via wifi na het scannen van de QR-code en over het algemeen is de verbinding stabiel. We hebben gedurende de testperiode geen storingen opgemerkt. Mocht je de camera willen ophangen, dan moet je wel zelf even een gaatje boren; daar zit voornamelijk het werk in. In de doos zit overigens alles wat je nodig hebt om dat te doen. Denk dan aan die eerdergenoemde muurbeugel, maar ook aan alle schroeven en dergelijke. Je hoeft alleen de boor er zelf bij te pakken.

©Wesley Akkerman

Weinig zeggenschap over het beeld

De Ring Outdoor Cam Pro heeft een 4K-resolutie en een brede kijkhoek van 140 graden. Overdag zorgen natuurlijke kleuren en HDR-ondersteuning ervoor dat details en gezichten duidelijk herkenbaar blijven, zelfs bij tegenlicht. 's Nachts schakelt de camera automatisch over op helder zwart-witbeeld dankzij infrarood. Het systeem is bovendien in staat nachtvisie in kleur te leveren, maar daarvoor is er wel voldoende licht nodig. Hij schakelt automatisch van stand op basis van de hoeveelheid licht; je kunt helaas niet zelf bepalen of je in kleur of zwart-wit filmt.

Ring maakt verder gebruik van betrouwbare bewegingsdetectie, waarbij je via de app zones kunt instellen om vals alarm te voorkomen. De Ring Outdoor Cam Pro heeft 3D-bewegingsdetectie en Bird's Eye View (een typische Ring-uitvinding) voor nauwkeurige afstandsmetingen en het volgen van bewegingen. Met een Ring Protect-abonnement krijg je toegang tot geavanceerde herkenning van personen, dieren en voertuigen. Voor zaken als tweewegcommunicatie en de live-feed hoef je gelukkig niet in de buidel te tasten.

Het gebrek aan kleur komt door de mist.

Verplichte cloudopslag

Over het abonnement gesproken: daarmee krijg je ook nog toegang tot een uitgebreide videohistorie. Dat kost je wel minimaal 3,99 euro per maand. De opgenomen beelden blijven dan voor 180 dagen bewaard. Een belangrijk punt blijft echter de cloud-exclusiviteit; Ring maakt het nog steeds niet mogelijk om beelden lokaal op te slaan. Je bent dus verplicht een abonnement af te nemen als je je huisbeveiliging een beetje serieus neemt. De app faciliteert wel een overzichtelijk rechtenbeheer voor gezinsleden en waarschuwt bij allerlei ongeregeldheden.

De Ring-camera integreert tot slot met Alexa (de slimme assistent van Amazon) en IFTTT (een gratis en eenvoudige service voor smarthome-automatiseringen), maar mist helaas ondersteuning voor Google Home en Apple HomeKit (zoals dat al jaren het geval is). Via de Ring-app, beschikbaar voor Android en iOS, heb je de controle over de instellingen, inclusief het in- of uitschakelen van de sirene en bewegingsdetectie. De app toont een overzicht van gebeurtenissen en maakt het mogelijk voorgeprogrammeerde berichten af te spelen voor je bezoekers.

Van links naar rechts: infraroodnachtzicht, nachtzicht met kleur en nachtzicht zonder infrarood.

Lees ook onze review van de Ring Floodlight Cam Pro (2e gen)

Ring Outdoor Cam Pro kopen?

De Ring Outdoor Cam Pro biedt fijne hardware, waaronder 4K-video met 10x digitale zoom (die nog redelijk acceptabel is ook). De installatie is eenvoudig, maar de beveiligingscamera mist wel de nodige smarthome-integraties (waardoor hij dus niet voor iedereen heel handig is). Bovendien is hij aan de prijzige kant en heb je voor het optimale gebruik een abonnement nodig, waardoor je maandelijks of jaarlijks terugkerende kosten hebt. Daardoor betaal je hier meer voor dan bij Eufy, en daarom is de Outdoor Cam Pro alleen interessant als je al andere Ring-producten hebt.