ID.nl logo
Flash: Van kroonprins tot lelijk eendje
© Reshift Digital
Huis

Flash: Van kroonprins tot lelijk eendje

Ooit was het de drijvende kracht achter interactieve websites, tegenwoordig wordt het meer en meer verguisd. Adobe Flash heeft zijn langste tijd gehad, nu grote bedrijven zich tegen de tool keren. Maar wat is er nou eigenlijk gebeurd?

In 1996 bracht het bedrijf Macromedia de eerste versie van Flash op de markt, toen nog onder de naam FutureSplash Animator. Een lange en hobbelige weg volgde, maar toen softwaremaker Adobe het bedrijf in 2005 overnam en het toevoegde aan de Creative Suite, werd Flash een vrijwel overal geaccepteerd programma. Alleen Apple weigerde het op iOS te ondersteunen - een vooruitziende blik van Steve Jobs. Lees ook: Adobe waarschuwt, 'schakel Flash tijdelijk uit'.

Het belang, zeker tot enkele jaren geleden, wordt onderschreven door de cijfers. Flash staat op maar liefst 98 procent van alle computers en Flash Player, de browser-plugin die het mogelijk maakt voor websites om Flash-content te laden, op zo'n 90 procent. Grote voordelen van Flash zijn de mogelijkheid tot inzoomen zonder kwaliteitsverlies (elk frame wordt steeds weer opnieuw getekend) en in verreweg de meeste gevallen zijn er geen verschillen tussen het resultaat op verschillende besturingssystemen en in verschillende browsers.

Traag en onveilig

Hoewel Flash al snel breed ondersteund werd en steeds meer websites en systemen het programma omarmden, was het niet vrij van problemen. De twee grootste waren ook meteen de twee die de meeste ergernis opwekten. Ten eerste kon Flash nogal traag zijn: het laden van websites duurde op oudere pc's een eeuwigheid en het liep nogal eens vast. Ook de beveiliging was niet optimaal, en lekken in de code kwamen te pas en te onpas naar buiten.

De laatste tijd gaat het snel bergafwaarts. In de eerste maanden van dit jaar was Adobe gedwongen twee grote updates uit te brengen om beveiligingslekken te dichten. Vorige week werd 400 gigabyte aan data gestolen van de Italiaanse hackgroep Hacking Team, waarin een grote zero day-exploit werd uitgelegd die hackers in staat stelt malware op een computer met Flash te installeren. De patch die Adobe uitbracht hielp een beetje, maar de toon was voorgoed gezet.

HTML5

Deze week ging de nachtmerrie door. Facebook's beveiligingsbaas Alex Stamos eiste een 'end-of-life'-datum van Adobe, een ultimatum waarop Flash officieel de doodsteek moet krijgen. Browsermaker Mozilla liet weten dat alle Flash-gerelateerde zaken in Firefox tot nader order worden geblokkeerd, in elk geval tot Adobe een patch uitbrengt die de publiek bekende exploits verhelpt.

It is time for Adobe to announce the end-of-life date for Flash and to ask the browsers to set killbits on the same day.

-

BIG NEWS!! All versions of Flash are blocked by default in Firefox as of now.

-

Het zal niet lang meer duren voor Flash begraven kan worden. HTML5 ontpopt zich meer en meer tot een goede opvolger, helemaal nu Google het op zijn mobiele devices en in YouTube-video's heeft omarmd. Adobe zal het nog even uitzingen en zal vernieuwde versies op de markt brengen om de lekken te dichten, maar het einde van Flash is nabij - en daarmee het einde van een lang en roerig tijdperk.

▼ Volgende artikel
Analist: 'PlayStation 6 verschijnt mogelijk pas na 2028'
© Sony
Huis

Analist: 'PlayStation 6 verschijnt mogelijk pas na 2028'

Sony zou overwegen de PlayStation 6 intern uit te stellen en de console pas ergens na 2028 uit te brengen.

Dat meent MST Financial-analist David Gibson via Sandstone Insights Japan. Hoewel de PlayStation 5 al meer dan vijf jaar beschikbaar is - de console kwam eind 2020 uit - is het volgens hem onwaarschijnlijk dat Sony de PlayStation 6 binnenkort uitbrengt.

"Sony verwacht dat de levenscyclus van de PlayStation 5 wordt verlengd, en dat de PlayStation 6-release langer op zich laat wachten dan de meesten voorspellen", zo stelt Gibson. Hij verwacht dat de nieuwe console pas ergens na 2028 uitkomt - op zijn vroegst dus in 2029.

PlayStation 6 is nog niet aangekondigd

Sony zelf heeft nog geen officiële releaseperiode gegeven voor de PlayStation 6. De console is immers nog niet officieel aangekondigd, al is het logisch dat het bedrijf achter de schermen al aan een opvolger van de PlayStation 5 werkt.

Eerder gingen er al wel geruchten over een PS6-release in 2027 of 2028, maar volgens bovengenoemde analyse wordt het dus pas later. Er gaan ook geruchten dat Sony twee apparaten wil uitbrengen: een traditionele console en een hybride versie die ook als handheld gebruikt kan worden - vergelijkbaar met de Nintendo Switch dus.

Reden voor vertraging

Een van de redenen voor een vertraagde komst van PlayStation 6 kunnen de alsmaar stijgende prijzen voor geheugen zijn. Prijzen van RAM (Random Access Memory) stijgen alsmaar doordat er massaal RAM nodig is om het alsmaar populairder wordende AI werkende te houden. RAM is echter nodig in spelcomputers.

De theorie is dat bedrijven nu hun plannen voor nieuwe consoles uitstellen, omdat de prijzen voor RAM zo hoog liggen. Dat zou immers betekenen dat men ook hogere prijzen voor nieuwe consoles moet vragen, en dat zou eventueel een negatief effect op het succes van deze consoles kunnen hebben.

Valkuil van uitstel

Het intern uitstellen van de PlayStation 6 - of andere consoles - kan echter een prijzige aangelegenheid zijn voor bedrijven. Sony heeft vele miljoenen dollars in de ontwikkeling van een nieuwe console gestoken en mogelijk de technologie die in deze console zit gekozen.

Door de PlayStation 6 uit te stellen, veroudert de technologie in de console ook, en komt het bedrijf voor een lastige keuze te staan: gooit Sony de vele miljoenen aan onderzoekskosten weg om nieuwe specificaties samen te stellen, of brengt het bedrijf op een later moment een console met ietwat achterhaalde specificaties uit?

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Tweede Daredevil: Born Again-seizoen ontvangt teaser trailer
Huis

Tweede Daredevil: Born Again-seizoen ontvangt teaser trailer

Er is een eerste teaser trailer uitgekomen van het aankomende tweede seizoen van de Disney+-serie Daredevil: Born Again.

Het is niet voor het eerst dat de teaser trailer wordt getoond - eerder werd deze al getoond tijdens New York Comic Con. Het is echter wel voor het eerst dat de trailer officieel op internet wordt gedeeld.

Terugkeer van Jessica Jones

De trailer toont de terugkeer van diverse bekende personages, waaronder slechterik Wilson Fisk en natuurlijk Charlie Cox als Daredevil zelf. Ook opvallend is dat Krysten Ritter terugkeert als Jessica Jones. Nieuw is Matthew Lillard (Scream, Scooby Doo) die de rol van Mr. Charles gaat vertolken. In het tweede seizoen houdt Wilson Fisk als burgemeester van New York de stad in zijn ijzeren greep. Ondertussen maakt hij jacht op de Daredevil.

Voortzetting van Netflix-universum

Het eerste seizoen van Daredevil: Born Again, dat sinds enige tijd op Disney+ te zien is, pakt het anders aan dan de meeste series. Dat seizoen zet het universum gecreëerd met een eerdere Daredevil-serie op Netflix namelijk voort. Fans sloten de personages uit die serie in hun hart, en Disney, dat tegenwoordig eigenaar is van Marvel, besloot hier een vervolg aan te geven. Ook personages uit andere Marvel Netflix-series, zoals de eerder genoemde Jessica Jones, keren terug.

Het derde seizoen van Daredevil: Born Again is vanaf 24 maart op Disney+ te zien. Eerder werd al bevestigd dat er ook een derde seizoen van de serie komt.

Watch on YouTube
Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.