ID.nl logo
Slim laden loont: jaarlijks 2000 gratis km rijden met Zonneplan Powerplay
© Zonneplan
Mobiliteit

Slim laden loont: jaarlijks 2000 gratis km rijden met Zonneplan Powerplay

Stel je voor: je komt thuis na een lange dag, plugt je elektrische auto in en... that's it. Geen gedoe met apps, geen zorgen over stroompieken of hoge kosten. Je auto laadt vanzelf op wanneer dat het voordeligst is, en soms krijg je daar zelfs voor betaald. Klinkt als toekomstmuziek? Niet meer! Energiebedrijf Zonneplan maakt dit mogelijk met het nieuwe Powerplay-systeem.

Partnerbijdrage - In samenwerking met Zonneplan

We kennen het verhaal: steeds meer Nederlanders rijden elektrisch, wat geweldig is voor het milieu. Maar al die stekkerauto's zorgen ook voor hoofdbrekens bij netbeheerders. Vooral 's avonds, als iedereen thuiskomt en de auto aan de lader hangt, dreigt het net door de knieën te gaan. Alsof er een enorme file op de elektronische snelweg staat, precies tijdens de spits.

Powerplay, de slimme verkeersregelaar

Hier komt Powerplay om de hoek kijken. Dit slimme systeem, dat Zonneplan vanaf 15 juli in al hun laadpalen inbouwt, werkt als een intelligente verkeersregelaar voor je autolader. Je plugt je auto in en Powerplay regelt de rest. Het kijkt wanneer er een overschot aan groene stroom is (bijvoorbeeld als het hard waait of de zon volop schijnt) en laadt dan je auto op.

Maar Powerplay doet meer dan alleen wachten op groene stroom. Het systeem houdt ook rekening met de belasting van het elektriciteitsnet. Dreigt er ergens een piek in het stroomverbruik? Dan kan Powerplay het opladen even uitstellen of de laadsnelheid verlagen. Zo voorkom je overbelasting van het net én profiteer je van lagere tarieven.

Het mooie is dat je daar als gebruiker niets van merkt. Je auto is altijd opgeladen wanneer je hem nodig hebt, maar het gebeurt op de slimst mogelijke manier. Via de Zonneplan-app kun je aangeven hoeveel kilometer je wilt bijladen en wanneer je wilt vertrekken. Powerplay zorgt er vervolgens voor dat je auto op tijd is opgeladen, en dat tegen het laagste tarief.

Powerplay communiceert continu met het elektriciteitsnet en je auto, en maakt realtime beslissingen over het beste moment om te laden. Het is als een persoonlijke energie-assistent die 24/7 voor je aan het werk is, waarbij je zelf de controle houdt over wanneer je auto klaar moet zijn voor gebruik. Zo wordt slim laden niet alleen voordelig voor jou, maar help je ook mee aan een stabiel en duurzaam energienet.

©Zonneplan

Wat levert het jou op?

Allereerst: een dikkere portemonnee. Met Powerplay laad je je EV op voor zo'n 2,89 euro per 100 kilometer. Dat is een koopje vergeleken met traditioneel laden of – hou je vast – snelladen langs de snelweg. Je kunt tot wel 2000 kilometer per jaar gratis rijden door slim gebruik te maken van stroomoverschotten.

Maar er is meer. Via de Zonneplan-app heb je de touwtjes stevig in handen. Moet je morgen vroeg op pad? Geen probleem. Geef aan hoeveel kilometer je nodig hebt en hoe laat je weg wilt, dan zorgt Powerplay dat je auto op tijd is volgeladen, en dat tegen het laagste tarief.

En het mooiste? Je draagt bij aan een stabieler stroomnet en een groenere wereld, zonder dat je daar iets voor hoeft te doen. Sterker nog, je wordt er voor beloond!

Meer weten over de laadpalen van Zonneplan? Klik dan hier!

Nederland telt bijna een half miljoen elektrische auto's. Als deze allemaal tegelijk zouden opladen, verbruiken ze evenveel stroom als 400.000 huishoudens per dag – een enorme piek van 2,8 gigawatt. Frank Breukelman van Zonneplan legt uit waarom slim laden cruciaal is: "Met een kleine gedragsverandering verminderen we de druk op het net enorm, zonder dat iemand er last van heeft. Het maakt elektrisch rijden voordeliger én schoner. Tijdens de avondpiek komt stroom vaak uit gascentrales. Met Powerplay laad je juist als er veel wind- en zonne-energie is."

De grotere impact: méér dan alleen jouw auto

Powerplay is niet zomaar een gadget voor EV-enthousiastelingen. Het is een gamechanger voor ons hele energiesysteem. Door het laden slim te spreiden, voorkom je dat het net overbelast raakt. Het stimuleert ook het gebruik van groene energie: als de wind hard waait of de zon fel schijnt, kunnen al die aangesloten auto's fungeren als een gigantische accu voor overtollige stroom.

En misschien wel het belangrijkst: het maakt ons allemaal een beetje bewuster van ons energiegebruik. Zonder dat we er erg in hebben, worden we allemaal deelnemer in een slimmer, groener energiesysteem.

©Mediaparts

De toekomst is elektrisch én slim

Zonneplans Powerplay is een flinke stap voorwaarts in hoe we omgaan met elektrisch rijden en energie. Het laat zien dat met een beetje slimme technologie, we én geld kunnen besparen, én het milieu kunnen helpen, én ons stroomnet kunnen ontlasten.

Voor EV-rijders is het een no-brainer: je bespaart geld, het is makkelijk in gebruik, en je draagt bij aan een duurzamere wereld. Het wordt spannend om te zien hoe deze technologie zich verder ontwikkelt. Wie weet rijden we over een paar jaar allemaal rond op de overtollige zonnestralen van gisteren!

Alles weten over Zonneplan Powerplay? Je leest het hier!
▼ Volgende artikel
AOC brengt 260 Hz en G-SYNC-compatibiliteit naar betaalbare 24- en 27-inch schermen
© AGON by AOC
Huis

AOC brengt 260 Hz en G-SYNC-compatibiliteit naar betaalbare 24- en 27-inch schermen

AGON by AOC breidt zijn G4-serie uit met twee snelle instapmonitors voor competitieve games: de AOC GAMING 24G4ZR (23,8 inch) en 27G4ZR (27 inch). Beide modellen combineren een Fast IPS-paneel met een verversingssnelheid tot 260 Hz (240 Hz standaard) en een lage bewegingsonscherpte.

De nieuwe G4ZR-modellen richten zich op gamers die vooral snelheid zoeken, maar tegelijkertijd op hun budget willen (of moeten) letten. AOC zet de monitors standaard op 240 Hz en laat je optioneel naar 260 Hz overklokken via het OSD-menu of de G-Menu-software. De responstijden worden opgegeven als 1 ms GtG en 0,3 ms MPRT, waarbij die laatste waarde vooral iets zegt over bewegingsscherpte met backlight-strobing ingeschakeld.

Voor vloeiend beeld ondersteunen de 24G4ZR en 27G4ZR Adaptive-Sync en zijn ze volgens AOC NVIDIA G-SYNC-compatibel. Ook is er MBR Sync, waarmee variabele verversingssnelheid en backlight-strobing tegelijk gebruikt kunnen worden. Dat moet tearing en haperingen tegengaan, terwijl snelle bewegingen scherper blijven.

©AGON by AOC

Beeldkwaliteit, standaard en aansluitingen

Qua beeldkwaliteit kiest AOC voor Fast IPS, wat doorgaans snellere pixelovergangen combineert met IPS-eigenschappen zoals brede kijkhoeken. De 27-inch variant haalt volgens AOC 121,5% sRGB en 92,3% DCI-P3; de 23,8-inch versie 111,7% sRGB en 87,7% DCI-P3. De helderheid is 300 cd/m² en de kijkhoeken zijn 178 graden, zodat kleuren ook bij een schuine kijkpositie redelijk consistent blijven.

De ZR-modellen krijgen een volledig verstelbare standaard met 130 mm hoogteverstelling, plus kantelen, draaien en pivot. Handig als je je schermhoogte en -hoek precies wilt afstellen voor lange sessies. Daarnaast zijn de monitoren VESA 100x100-compatibel voor een arm- of wandmontage. Aansluiten kan via 2x HDMI 2.0 en 1x DisplayPort 1.4. Verder noemt AOC flicker-free en een hardwarematige low blue light-stand om vermoeide ogen te beperken.

©AGON by AOC

Naast de twee nieuwe modellen komen later ook varianten met een eenvoudiger voet die alleen kan kantelen: de 24G4ZRE en 27G4ZRE. Die gebruiken volgens AOC hetzelfde paneel en dezelfde snelheidsspecificaties, maar zijn bedoeld voor wie geen uitgebreide ergonomie nodig heeft.

Beschikbaarheid en prijzen

De AOC GAMING 24G4ZR, 27G4ZR, 24G4ZRE en 27G4ZRE hebben de volgende adviesprijzen: de 24G4ZR kost 149 euro en de 27G4ZR 169 euro. De tilt-only varianten zijn goedkoper: 129 euro voor de 24G4ZRE en 149 euro voor de 27G4ZRE.

Wat betekent MPRT?

MPRT staat voor 'Moving Picture Response Time' en gaat over bewegingsscherpte: hoe scherp een object blijft als het snel over het scherm beweegt. Fabrikanten halen lage MPRT-waardes vaak met backlight-strobing (de achtergrondverlichting knippert heel kort), wat bewegingen scherper kan maken. In ruil daarvoor kan het beeld wat donkerder worden en werkt het niet altijd even prettig voor iedereen.

▼ Volgende artikel
Gerucht: Nexon werkt aan Starcraft-shooter voor Blizzard
Huis

Gerucht: Nexon werkt aan Starcraft-shooter voor Blizzard

Het Zuid-Koreaanse zou een shooter gebaseerd op Starcraft in ontwikkeling hebben voor IP-eigenaar Blizzard.

Dat claimt The Korean Economic Daily. Een team binnen Nexon dat gespecialiseerd is in shooters zou zich op dit moment volledig richten op de nog onaangekondigde game. De ontwikkeling zou nog niet lang geleden zijn gestart, en dus zou de shooter nog lang op zich laten wachten.

Verdere details zijn er nog niet, behalve dat Choi Jun-ho ook bij het project betrokken zou zijn. Hij maakte eerder de populaire Shinppu-mapmod voor Starcraft.

Starcraft

Er gaan al langer geruchten over een shooter gebaseerd op Starcraft. Vorig jaar meldde Bloomberg-journalist Jason Schreier al in zijn boek 'Play Nice: The Rise, Fall and Future of Blizzard Entertainment' dat Blizzard aan een shooter zou werken. Volgens Schreier is de shooter van Nexon echter niet gerelateerd aan de shooter van Blizzard - het zouden om twee afzonderlijke projecten gaan.

De Starcraft-reeks bestaat uit real-time strategygames. De eerste verscheen in 1998, en een vervolg kwam in 2010 uit. Blizzard heeft al vaker geprobeerd shooters gebaseerd op de Starcraft-franchise te maken, maar die werden vooralsnog altijd geannuleerd.

Mogelijke onthulling op Blizzcon

Voor het eerst in enkele jaren organiseert Blizzard op 12 en 13 december de Amerikaanse beurs Blizzcon, waar alles rondom de uitgever wordt gevierd. Het is mogelijk dat één van de hierboven genoemde shooters daar wordt onthuld.