ID.nl logo
Films monteren op je iPad
© Reshift Digital
Huis

Films monteren op je iPad

Tablets worden steeds krachtiger. We kunnen er nu ook prima films mee monteren. Dus daar is die zware en hete laptop op schoot niet per se meer voor nodig. Met een tablet in de hand werkt het een stuk fijner en kan het ook nog eens ongeacht waar je bent. Wij laten zien hoe je dat doet.

Tip 01: Monteren iPad

Een perfecte app om films op een iPad te monteren is iMovie (4,49 euro) van Apple. Koop je een nieuwe iPad, dan is de app tegenwoordig zelfs gratis. Tik in de app op Projecten en vervolgens op het plusteken. Kies vervolgens voor Film. Vervolgens zijn er diverse filmthema's waaruit je kunt kiezen. Hiermee bepaal je het uiterlijk van de gemonteerde film.

Met de afspeelknop zie je via een voorbeeldfilm hoe zo'n thema eruitziet. Een mooi thema gevonden? Tik dan rechtsboven op Maak film. Je komt nu in het montagedeel van de app terecht en kunt je eigen filmpjes inladen door rechtsboven in beeld op Video te tikken. In een overzicht zie je het materiaal op je iPad. Tik op een film en daarna op het omlaag wijzende pijltje om dit exemplaar aan de montage toe te voegen. De filmpjes komen vanzelf op volgorde te liggen.

Een fragment tussen bestaande filmpjes neerzetten kan ook. Verschuif de tijdlijn onder in het scherm tot de verticale lijn op de juiste plek staat en voeg daarna je filmpje toe.

©PXimport

Tip 01 iMovie heeft allerlei mooie filmthema's aan boord.

Tip 02: Volgorde

Bevalt de volgorde op de tijdlijn toch niet? Houd je vinger dan even op een filmpje gedrukt en sleep hem daarna naar een andere plek op de tijdlijn. Wil je een filmpje bijsnijden zodat alleen het interessante materiaal overblijft? Tik dan op het fragment in de tijdlijn en verschuif de gele begin- of eindbalk. In de voorbeeldweergave zie je hoe het start- of eindpunt verandert.

Om een titel toe te voegen tik je onder in het scherm op Titel, kies je waar de titel moet komen en voer je de tekst in de voorbeeldweergave in. Ook de afspeelsnelheid is te bepalen. Tik op Snelheid om een filmfragment versneld of vertraagd af te spelen. Wil je dit filmpje toch liever weer uit de montage halen? Gebruik dan de prullenbak rechtsonder.

©PXimport

Tip 02 In de tijdlijn kan een filmpje op maat gesneden worden.

Tip 03: Film bewaren

Uiteraard mag je ook foto's aan de montage toevoegen en kan er een passend muziekje of geluidsfragment onder de film gezet worden. Daar zijn de onderdelen Foto's en Audio rechtsbovenin voor. Je kunt gewoon foto's uit de filmrol of een fotoalbum inladen. In iMovie zit een muziekje per thema, maar ook een hele rits zeer bruikbare geluidsfragmenten. Je kunt overigens ook een keuze maken uit je eigen muziekbibliotheek.

Als je klaar bent met monteren, keer je terug naar het hoofdscherm van iMovie door linksboven op de pijl te tikken. Tik bij je project op het vierkantje met de omhoog wijzende pijl en kies Bewaar video om de gemonteerde film in de Filmrol van je iPad te bewaren. Op dit scherm kun je het project ook een zinvolle naam geven door op de huidige automatisch gegenereerde naam te tikken. Verder kun je de film direct delen op een sociaal netwerk zoals Facebook of Vimeo, of de film versturen via de app Berichten of Mail.

©PXimport

Tip 03 Het eindresultaat wordt in de filmrol van je iPad bewaard en je kunt het direct delen via verschillende kanalen.

Tip 04: Films overzetten

Wil je (ook) filmpjes in de montage gebruiken die niet met deze iPad zijn geschoten? Dan is het zaak dat je die eerst naar je tablet kopieert. Dat gaat het snelste als je iTunes gebruikt. Sluit je iPad eerst met een kabeltje aan op je computer.

Ga dan in iTunes via de knop in de rechterbovenhoek naar je iPad en vervolgens naar het tabblad Foto's. Dat lijkt misschien onlogisch, maar we gaan je filmpjes toevoegen aan een album op de iPad, zodat je er vanuit iMovie rechtstreeks bij kunt en dat werkt hetzelfde als met foto's. Zet een vinkje bij de optie Foto's synchroniseren uit en wijs daarachter de map met filmpjes op uw computer aan. Mocht deze optie al aangevinkt staan, dan betekent dit dat je al foto's met je iPad synchroniseert. Dan hoef je de filmpjes alleen nog maar in die map neer te zetten.

Als je filmpjes en foto's liever gescheiden houdt, maak dan een submap aan en zet een vinkje bij Alle mappen. Tot slot moet je de optie Inclusief video's nog aanzetten. Klik rechtsonder op Synchroniseer en je films worden naar een album op de iPad gekopieerd. Met de app Foto's die standaard op je iPad zit, kun je controleren of het album met de filmpjes er echt is. Uiteraard zijn de filmpjes nu ook vanzelf in iMovie te zien.

©PXimport

Tip 04 Films overzetten naar je iPad gaat het eenvoudigst via iTunes.

Tip 05: Via Dropbox

Je kunt filmpjes ook draadloos naar je iPad overzetten, bijvoorbeeld via Dropbox. Dat kan door ze via de website rechtstreeks naar je account te uploaden, of door vooraf een programma (dat je ook op die website vindt) op je pc of Mac te installeren en de bestanden dan simpelweg naar een speciale map te kopiëren. Selecteer op je iPad het filmpje in de app Dropbox, tik bovenin op het vierkant met de omhoog wijzende pijl en kies vervolgens de optie Open in. Tik dan op Open in iMovie.

Het filmpje kan nu aan een nieuwe of bestaande montage worden toegevoegd.

Bedenk wel dat filmbestanden vaak erg groot zijn en het best even kan duren voordat al die bestanden op je tablet verschijnen. Daarnaast heb je er een draadloze verbinding met een wifi-netwerk voor nodig. Via het mobiele telefoonnetwerk (3G of 4G dus) kan het ook, maar met grote filmbestanden bent u meestal snel door uw databundel heen.

©PXimport

Tip 05 Draadloos overzetten kan ook, maar duurt bij grote films een stuk langer.

Tip 06: Converteren

Niet elk filmpje kan zomaar op een tablet worden afgespeeld. Is je film afkomstig van een videocamera of fototoestel, dan moet je het beeldmateriaal vaak eerst omzetten naar een formaat waar je tablet raad mee weet. Vooral de iPad ondersteunt maar een heel klein aantal filmformaten. Omzetten is tegenwoordig gelukkig een eitje met het programma HandBrake.

Eerst geef je bij Source aan waar het bronmateriaal staat. Je kunt hier een filmbestand aanwijzen maar ook een map, zodat je met gemak meerdere filmpjes tegelijk kunt converteren. Daarna klik je op Add To Queue, of op het kleine pijltje erachter en daarna op Add All als het om een reeks filmpjes gaat. Bij Destination geef je de naam van de doelfilm aan. Converteer je meerdere filmpjes tegelijk, geef dit dan via Tools / Options aan op tabblad Output Files, door een vinkje te zetten bij Automatically name output files en een mapnaam in te vullen bij Default Path.

Geef ten slotte helemaal rechts aan of je voor iPad of Android tablet wilt omzetten. Klik dan op het groene pictogram waar Start bij staat en HandBrake gaat voor je aan het werk.

©PXimport

Tip 06 Converteer filmpjes met HandBrake naar het juiste formaat.

▼ Volgende artikel
Review HP OmniBook 7 Aero – Perfect voor onderweg
© Jeroen Boer - ID.nl
Huis

Review HP OmniBook 7 Aero – Perfect voor onderweg

Onderweg telt soms iedere gram, zeker als je veel reist. Voor wie niet houdt van een zware rugtas heeft HP de OmniBook 7 Aero. Deze laptop weegt nog geen kilogram, maar heeft toch een processor met 8 cores in combinatie met 32 GB RAM. Dat klinkt als een uitstekend product voor wie veel onderweg is. Of dat echt zo is? Wij hebben hem getest.

Uitstekend
Conclusie

De HP OmniBook 7 Aero is al met al een heel fijne laptop en dat komt voor een groot deel door het gewicht. Je moet hem dus ook vooral overwegen als je echt een lichte laptop wilt hebben. De laptop weegt nog geen kilo, waardoor je hem altijd makkelijk meeneemt. Ondanks het lage gewicht zijn de prestaties prima en kun je comfortabel werken. Over de stevigheid hoef je je geen zorgen te maken; de aluminium-magnesiumbehuizing is lekker degelijk. Natuurlijk heeft HP wel wat concessies moeten doen om dat lage gewicht te bereiken. Zo is de accucapaciteit niet heel indrukwekkend, al overleef je met 12 uur werktijd op zich wel een werkdag. Voor hetzelfde geld kun je zeker laptops kopen waar je langer op kunt werken, maar die wegen dan ook een stuk meer dan een kilo.

Plus- en minpunten
  • Superlicht
  • Genoeg aansluitingen
  • Uitstekend toetsenbord
  • 32 GB RAM
  • Luidruchtige koeling
  • Accucapaciteit kan beter
OnderdeelSpecificatie
ProcessorAMD Ryzen AI 7 350
RAM32 GB
GPUAMD Radeon 860M
Opslag1 TB ssd
Beeldscherm13,3 inch, ips (2560 × 1600 pixels)
Aansluitingen2x usb-c (DisplayPort en laden), usb 3.2, HDMI 2.1, 3,5mm-headsetaansluiting
DraadloosWifi 6, bluetooth 5.4
Afmetingen29,7 × 21,1 × 1,7 cm
GewichtMinder dan 1000 gram
Accu43 Wh
OSWindows 11 Home

Natuurlijk wist ik dat de HP OmniBook 7 Aero ongeveer een kilogram weegt, maar toch was ik positief verrast toen ik hem uit de doos haalde. De OmniBook 7 Aero is zó licht dat het bijna een stuk speelgoed lijkt. Dat is gelukkig niet het geval, want de behuizing van een aluminium-magnesium-legering zit ondanks het geringe gewicht degelijk in elkaar. Het is daardoor een laptop die je zonder zorgen in je rugtas stopt, waarna je eigenlijk niet meer merkt dat je hem bij je hebt. Mijn eigen laptop is met 1,35 kilogram ook niet bijzonder zwaar, maar toch voel ik een duidelijk verschil als ik de OmniBook 7 Aero meeneem. Fijn als je dagelijks met de trein naar kantoor of studie gaat.

©Jeroen Boer - ID.nl

Waar ik ook blij van word, is dat HP ondanks de compacte behuizing toch in een fijne verzameling aansluitingen heeft voorzien. Natuurlijk wordt de basis tegenwoordig gedekt door usb-c en daarvan krijg je er twee die allebei geschikt zijn voor zowel laden als het aansluiten van een beeldscherm. Thuis of op kantoor kun je hem dus met één kabel aansluiten op je werkplek. Maar omdat je een lichte laptop waarschijnlijk juist onderweg gebruikt, is het fijn dat HP je ook twee normale usb-poorten, een HDMI-aansluiting en een headsetaansluiting geeft. Zo kun je hem ook gewoon gebruiken op plekken waar nog een oudere monitor of beamer staat en heb je ook voor een usb-stickje geen adapter nodig. Het enige dat een klein beetje jammer is, is dat de usb-c-poorten geen usb 4 ondersteunen terwijl de gebruikte processor dat op zich wel kan.

©Jeroen Boer - ID.nl

Je krijgt naast twee usb-c-poorten ook een HDMI-aansluiting en normale usb-poorten.

Lekker tikken

Als je het scherm openklapt, wordt het palmgedeelte in een lichte hoek gezet zodat je fijner kunt tikken. Dat is op de OmniBook sowieso geen straf. Het toetsenbord heeft een prettige aanslag met duidelijke feedback. Prettig, zeker als je net als ik veel met teksten werkt. Het toetsenbord ziet er met zijn grijze toetsen ook overzichtelijk uit en heeft toetsverlichting in twee helderheidsstanden. Een eigenschap die wat mij betreft vooral weer onderweg als je werkt op allerlei ongunstige locaties onmisbaar is. De touchpad met geïntegreerde fysieke knop laat zich eerder omschrijven als oké. Het geheel werkt op zich goed, maar voelt wel minder premium dan het uitstekende toetsenbord.

©Jeroen Boer - ID.nl

Het toetsenbord oogt overzichtelijk én tikt lekker.

Geen last van spiegeling

Het 13,3inch-scherm maakt gebruik van een IPS-paneel en heeft een resolutie van 2560 × 1600 pixels. Hierdoor krijg je goede inkijkhoeken en een scherp beeld. Handig voor onderweg is dat HP het paneel mat heeft afgewerkt, zodat je geen last hebt van storende lichtinval. Ook de helderheid is voor veel omstandigheden hoog genoeg. Verder is het scherm niet heel bijzonder. Zo wordt er slechts een maximale verversingssnelheid van 60 Hz ondersteund, terwijl steeds meer duurdere laptops schermen met een hogere verversingssnelheid hebben. Dat heeft misschien ook iets met de accuduur te maken, iets waarover je verderop meer leest. Boven het scherm vind je een prima webcam die ook geschikt is voor inloggen met gezichtsherkenning via Windows Hello. Prettig is dat de webcam een schuifje heeft om de lens fysiek te bedekken; zo weet je zeker dat je niet bespied wordt.

©Jeroen Boer - ID.nl

Dankzij een ingebouwd schuifje wordt je niet bespied.

Goede prestaties

Op papier stelt de configuratie met een Ryzen AI 7 350, 32 GB RAM en een 1TB-ssd niet teleur. Misschien is 32 GB RAM een beetje overdreven voor een laptop die zich niet laat omschrijven als workstation, maar het is voor een laptop waarvan je het geheugen niet kunt uitbreiden ook weer niet heel gek. Dit is wellicht juist het moment om nog even je slag te slaan voordat laptops met veel geheugen veel duurder worden. De opslag wordt verzorgd door een ssd van 1 TB die gewoon prima presteert. Het is een M.2-ssd die je eventueel kunt vervangen als je opslag tekort komt.

De Ryzen AI 7 350 combineert vier normale met vier energiezuinige cores en heeft een npu die voldoet aan de eisen voor een Copilot+-pc. Je krijgt dus alle extra AI-functies van Windows 11. De prestaties van de chip zijn goed en de laptop scoort een mooie 7527 punten in PCMark 10. Ook de score van 1975 en 12433 punten in CineBench R23 voor respectievelijk single-core- en multi-core-prestaties zijn voor een mobiele processor uitstekend. De prestaties kennen bovendien weinig verval als je de laptop langdurig aan het werk zet. Helaas verandert de koeling dan wel in een soort stofzuiger: de laptop laat goed van zich horen als je hem wat langer aan het werk zet. Bij lichte dingen als browsen of tekstverwerken is de laptop gelukkig wel stil.

©Jeroen Boer - ID.nl

Het scherm heeft geen last van spiegelingen.

Best wel kleine accu

Wanneer een laptop zo dun en licht mogelijk is, kan het bijna niet anders dan dat er ergens concessies gedaan zijn. Dat is in het geval van deze HP overduidelijk de accu, want een accu met een capaciteit van slechts 43 Wh is tegenwoordig wel heel magertjes. Toch wist de HP me positief te verrassen, want de werktijd bij alledaagse (kantoor)werkzaamheden is met zo'n 12 uur helemaal niet zo verkeerd. Natuurlijk zijn er genoeg laptops met een veel langere accuduur (waaronder de eveneens ook superlichte ASUS ZenBook A14), maar een echte dealbreaker is de werktijd ook weer niet.

©Jeroen Boer - ID.nl

De aluminium-magnesium-behuizing oogt netjes en is lekker stevig.

En gamen?

De Ryzen AI 7 350 heeft een geïntegreerde AMD Radeon 860M-gpu en is volgens AMD ook geschikt voor gamen. Je kunt natuurlijk niet verwachten dat een geïntegreerde gpu echt topprestaties biedt. Een score van 2571 punten in 3D mark Time Spy is in ieder geval niet heel indrukwekkend. Ik heb Shadow of the Tomb Raider geïnstalleerd, een spel waarvan ik weet dat het inmiddels goed speelbaar is op een geïntegreerde gpu. Het is een spel van alweer zeven jaar oud, maar grafisch nog altijd mooi. Om op Full HD een beetje soepel te kunnen spelen, moest ik kiezen voor de voorinstelling Lowest waarmee je zo'n 54 fps haalt. Opvallend is dat er met AI-upscaler Intel XeSS niet significant meer frames gehaald worden. Jammer, want op andere laptops heb ik goede ervaringen met zulke AI-upscalers. Het hangt natuurlijk ook een beetje van het spel af en een titel met ondersteuning voor AMD's eigen FSR presteert misschien wel wat beter. De prestaties in Shadow of the Tomb Raider geven wel een goed beeld van de mogelijkheden. Voor soepel gamen zul je wat oudere spellen met lagere kwaliteitsinstellingen of esports-titels moeten spelen. Dit klinkt misschien teleurstellend, maar voor een dunne en lichte ultrabook zijn de prestaties helemaal niet zo verkeerd. 

Conclusie

De HP OmniBook 7 Aero is al met al een heel fijne laptop en dat komt voor een groot deel door het gewicht. Je moet hem dus ook vooral overwegen als je echt een lichte laptop wilt hebben. De laptop weegt nog geen kilo, waardoor je hem altijd makkelijk meeneemt. Ondanks het lage gewicht zijn de prestaties prima en kun je comfortabel werken. Over de stevigheid hoef je je geen zorgen te maken; de aluminium-magnesiumbehuizing is lekker degelijk. Natuurlijk heeft HP wel wat concessies moeten doen om dat lage gewicht te bereiken. Zo is de accucapaciteit niet heel indrukwekkend, al overleef je met 12 uur werktijd op zich wel een werkdag. Voor hetzelfde geld kun je zeker laptops kopen waar je langer op kunt werken, maar die wegen dan ook een stuk meer dan een kilo.

▼ Volgende artikel
Analist: 'PlayStation 6 verschijnt mogelijk pas na 2028'
© Sony
Huis

Analist: 'PlayStation 6 verschijnt mogelijk pas na 2028'

Sony zou overwegen de PlayStation 6 intern uit te stellen en de console pas ergens na 2028 uit te brengen.

Dat meent MST Financial-analist David Gibson via Sandstone Insights Japan. Hoewel de PlayStation 5 al meer dan vijf jaar beschikbaar is - de console kwam eind 2020 uit - is het volgens hem onwaarschijnlijk dat Sony de PlayStation 6 binnenkort uitbrengt.

"Sony verwacht dat de levenscyclus van de PlayStation 5 wordt verlengd, en dat de PlayStation 6-release langer op zich laat wachten dan de meesten voorspellen", zo stelt Gibson. Hij verwacht dat de nieuwe console pas ergens na 2028 uitkomt - op zijn vroegst dus in 2029.

PlayStation 6 is nog niet aangekondigd

Sony zelf heeft nog geen officiële releaseperiode gegeven voor de PlayStation 6. De console is immers nog niet officieel aangekondigd, al is het logisch dat het bedrijf achter de schermen al aan een opvolger van de PlayStation 5 werkt.

Eerder gingen er al wel geruchten over een PS6-release in 2027 of 2028, maar volgens bovengenoemde analyse wordt het dus pas later. Er gaan ook geruchten dat Sony twee apparaten wil uitbrengen: een traditionele console en een hybride versie die ook als handheld gebruikt kan worden - vergelijkbaar met de Nintendo Switch dus.

Reden voor vertraging

Een van de redenen voor een vertraagde komst van PlayStation 6 kunnen de alsmaar stijgende prijzen voor geheugen zijn. Prijzen van RAM (Random Access Memory) stijgen alsmaar doordat er massaal RAM nodig is om het alsmaar populairder wordende AI werkende te houden. RAM is echter nodig in spelcomputers.

De theorie is dat bedrijven nu hun plannen voor nieuwe consoles uitstellen, omdat de prijzen voor RAM zo hoog liggen. Dat zou immers betekenen dat men ook hogere prijzen voor nieuwe consoles moet vragen, en dat zou eventueel een negatief effect op het succes van deze consoles kunnen hebben.

View post on Instagram
 

Valkuil van uitstel

Het intern uitstellen van de PlayStation 6 - of andere consoles - kan echter een prijzige aangelegenheid zijn voor bedrijven. Sony heeft vele miljoenen dollars in de ontwikkeling van een nieuwe console gestoken en mogelijk de technologie die in deze console zit gekozen.

Door de PlayStation 6 uit te stellen, veroudert de technologie in de console ook, en komt het bedrijf voor een lastige keuze te staan: gooit Sony de vele miljoenen aan onderzoekskosten weg om nieuwe specificaties samen te stellen, of brengt het bedrijf op een later moment een console met ietwat achterhaalde specificaties uit?

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.