ID.nl logo
Huis

Review Android Wear - Het begin van een prachtige toekomst

De LG G Watch, waar we href="http://www.pcmweb.nl/nieuws/eerste-indruk-lg-g-watch-de-eerste-echte-smartwatch-met-android-wear.html">vorige week al over schreven</a>, is de eerste smartwatch die volledig draait op Android Wear. Over de smartwatch zelf is genoeg te zeggen - het apparaat is niet mooi, moeilijk te lezen in zonlicht, en de batterij gaat niet lang mee. Maar wij zijn vooral geïnteresseerd in het besturingssysteem. Daar zijn we namelijk razend enthousiast over.

Beschikbare apps

Om maar met de deur in huis te vallen: Op dit moment is Android Wear nog niet erg nuttig. Je kunt nog maar weinig met het horloge zelf, dus is het nog helemaal niet leuk om mee te spelen zoals je dat met je smartphone wel kunt. Er zijn nog slechts een handjevol apps beschikbaar voor het besturingssysteem, en dat zijn apps van ontwikkelaars waarvan je weet dat zij snel op dit soort nieuwe ontwikkelingen inspelen, zoals Twitter en Evernote. Als je die diensten veel gebruikt (wat ik persoonlijk doe), dan zie je daar gelijk de meerwaarde van in.

Ondanks het feit dat er nog amper apps beschikbaar zijn, krijg je wel alle notificaties binnen die je op je smartphone krijgt. Het feit dat je daarvoor niet op de ontwikkelaars hoeft te wachten is geweldig, want zelfs de meest obscure apps laten hun notificaties zien. Zo heb ik persoonlijk een app die me een melding geeft als het International Space Station over komt vliegen. Het is een simpele, erg rudimentair vormgegeven app die anders nooit de aparte ontwikkeling voor smartwatch-integratie zou ontvangen, maar desondanks geeft m'n horloge nu wel weer wanneer ik naar de astronauten kan zwaaien.

Toch werkt dat systeem soms ook averechts, want bijvoorbeeld WhatsApp-notificaties zien er op de smartwatch niet uit. Een eerste bericht is nog goed te lezen, maar zodra je een rijtje berichten onder elkaar krijgt of als je groepsgesprekken ontvangt, zijn de notificaties zinloos. Ook kun je afbeeldingen niet direct zien; daarvoor zul je je telefoon toch moeten openen.       Aangezien WhatsApp notoir is voor de weinig support voor andere platformen, zal daar weinig ontwikkeling te verwachten zijn. Het is fijn dat je álle notificaties nu al binnenkrijgt, maar het zou nog mooier zijn als ontwikkelaars alsnog hun apps op het OS aanpassen.

Integratie met je smartphone

Een smartwatch werkt alleen in combinatie met je telefoon. Dat gaat ook niet veranderen - Android Wear is een toevoeging aan de smartphone in je broekzak, en dat merk je aan alles in het besturingssysteem. Met vrijwel geen enkele apps kun je nog iets nuttigs, op een handjevol na. Voor de rest moet je op dit moment nog steeds teruggrijpen op je smartphone.

Het installeren van apps op de smartwatch is kinderlijk eenvoudig. Je installeert alles via de normale Google Play Store. Apps die integratie voor Android Wear hebben ingebouwd, werken dan automatisch op de smartwatch, terwijl je andere Wear-specifieke apps (zoals een variant van Flappy Bird) los moet downloaden.

Spraakherkenning

Android Wear leunt, bij gebrek aan een toetsenbord, hevig op spraakherkenning. Spraakcommando's geven is dan ook geen onoverkoombaar obstakel; je hoeft enkel je pols wat omhoog te tillen en "Ok Google" te zeggen, gevolgd door je commando. Zo kun je apps opstarten ("Ok Google, start Evernote"), maar vaak is het ook nog wat zoeken naar welke commando's waarvoor nodig zijn. Zo kwam ik er maar niet achter hoe ik alleen een bepaalde artiest wilde beluisteren op mijn telefoon, omdat ik het commando niet kende.

Ook kun je snelle vragen aan het horloge stellen. Zo hoorde ik dit weekend dat acteur David Legeno was overleden en dat hij in Snatch speelde, maar ik wilde weten welke rol hij in die film speelde. Met de zoekopdracht "what role did David Legeno play in Snatch?" kwam het antwoord direct naar boven. Bij een heleboel vragen komt Google eerst met het antwoord, voordat het je de zoekresultaten laat zien. Dat is mooi.

Op dit moment voelt het nog vreemd om tegen je horloge te praten. Je voelt je een idioot als je het in een stille treincoupé doet, helemaal omdat je vaak toch wat duidelijk en langzaam (en in het Engels!) moet praten tegen het horloge. Van de andere kant houden we onszelf voor dat het in 2007 ook vreemd was als je constant op je smartphone liep te kijken, en kijk eens waar we nu zijn. Feit blijft dat het gewoon veel simpeler is om met een kort spraakcommando even je muziek te regelen of snel iets op te zoeken. Mijn persoonlijke vermoeden is dat we daar over een jaar of 2 helemaal niet meer vreemd van opkijken.

Cards

Android Wear werkt met zogeheten 'cards', kleine kaartje die op je scherm verschijnen bij notificaties. Je kunt door meerdere cards swipen van boven naar beneden, en je kunt ze wegvegen door naar rechts te swipen. Als je naar links veegt, krijg je opties te zien voor bepaalde cards. Die opties zijn er alleen nog voor bepaalde apps waarvan ontwikkelaars al de juiste integratie met Wear hebben toegevoegd, zoals Twitter. Daarbij kun je bijvoorbeeld een reply sturen of een bericht retweeten.

Een mooie toevoeging is dat de cards altijd een toepasselijke achtergrond weergeven. Zo krijg je profielfoto's te zien van mensen die jou een WhatsApp-bericht sturen, of de coverfoto van een pagina waarop je een 'like' krijgt op Facebook. Het zorgt ervoor dat Android Wear als geheel al "af" voelt, en dat er in ieder geval aandacht is besteed aan details.

Google Now

Zonder twijfel is Google Now de beste functie van iedere smartwatch. Met de slimme assistent van Google krijg je slimme notificaties binnen die van toepassing zijn op waar je bent of welk moment van de dag het is. Loop je bijvoorbeeld je kantoor uit, dan laat Now je via je smartwatch weten dat je bus 5 minuten vertraging heeft.

Google Now kijkt verder naar je agenda en je email om aan de hand daarvan notificaties te sturen. Zo waarschuwt het horloge je dat je over een kwartier een vergadering hebt, en als het merkt dat je daarvoor 10 kilometer met de auto moet, dan waarschuwt Now je een half uur van tevoren. Als je het horloge een week om hebt, ben je elke keer nog steeds verbaasd over slim hoe je wordt geholpen.

De mogelijkheden

Op dit moment is Android Wear nog verre van perfect, met name door het beperkte aantal beschikbare apps. Maar her en der zie je al diverse toepassingen doorschemeren die ons razend benieuwd maken naar de toekomst van het besturingssysteem. Het zijn de mensen die nu al hun huis bedienen met de smartwatch, het zijn de ontwikkelaars die nu al spelletjes voor Wear ontwerpen, het feit dat de eerste custom roms al zijn verschenen, die ons doen hunkeren naar meer. De toegankelijkheid van Android Wear voor ontwikkelaars, en het gemak waarmee je apps installeert via je telefoon, biedt hoop voor de toekomst. We kunnen nu al niet wachten tot de nieuwste apps en blijven die dan ook nauwlettend in de gaten houden. Blijf PCMweb dus volgen!

Conclusie

De grote vraag blijft natuurlijk: Moet je al een smartwatch kopen? Wij adviseren je daar nog even mee te wachten. Op dit moment zijn er nog maar weinig smartwatches op de markt, en de LG G Watch is met € 200,- wat aan de dure kant. Op dit moment krijg je daar nog weinig voor terug - voornamelijk een futuristische gadget waarmee je je even de Knight Rider waant - maar de potentie van de smartwatch is zo enorm dat we lyrisch zijn over de mogelijkheden. Ook al blijft het vooralsnog bij Flappy Bird spelen en de hipster uithangen bij je vrienden.

▼ Volgende artikel
Waar voor je geld: 5 betaalbare all-in-one-printers met scanfunctie
© MG | ID.nl
Huis

Waar voor je geld: 5 betaalbare all-in-one-printers met scanfunctie

Heb je een kantoorbaan en werk je ook veel thuis? Dan loop je vast wel eens tegen het probleem aan dat je een document wil afdrukken of iets belangrijks moet inscannen of kopiëren, maar dat je dan weer moet wachten tot je op kantoor bent. Waarom niet gewoon thuis alles doen? Met een betaalbare all-in-one-printer met scanfunctie doe je alles vanuit je eigen werkkamer. Handig voor iedereen in huis.

Canon PIXMA TS3750i

Met de Canon PIXMA TS3750i haal je een inkjet all-in-one-printer in huis die printen, kopiëren en scannen combineert in één apparaat. Het is een kleureninkjet met een maximale printresolutie van 4800 x 1200 dpi en A4 als grootste papierformaat. Je legt papier in één papierlade met een capaciteit van 90 vellen, waarbij de invoer handmatig gebeurt. De printer ondersteunt standaard A4-papier en print zwart tot ongeveer 7 ipm en kleur tot 4 ipm. De scanner is een flatbed-type zonder automatische documentinvoer; je legt dus losse pagina’s op de glasplaat en scant enkelzijdig.

De verbinding met je netwerk verloopt via wifi, waardoor je via een laptop maar ook een tablet of telefoon kunt printen. De printer werkt uiteraard goed met Windows- en macOS-systemen en hij is compatibel met mobiele besturingssystemen als iOS en Android.

De TS3750i gebruikt twee cartridges (zwart en kleur) maar vier inkten, waarbij de kleuren in één gecombineerde kleurcartridge zitten.

HP DeskJet 2921

De HP DeskJet 2921 is een thermische inkjet-all-in-one die speciaal bedoeld is voor thuisgebruik. Je hebt één apparaat dat kan printen, kopiëren en scannen; de scanner is een flatbedscanner zonder automatische documentinvoer. De printtechniek gebruikt twee cartridges: een zwarte en een driekleurencartridge. De kleurfunctie is beschikbaar voor zowel printen als kopiëren. De papierlade biedt ruimte aan 60 vellen normaal papier en ondersteunt DL-enveloppen.

Als draadloze all-in-one-printer kan deze DeskJet via wifi op je netwerk worden aangesloten, maar het is ook mogelijk om de printer via een usb-kabel rechtstreeks met een computer aan te verbinden. De printsnelheid bij dit model is rond de 7 pagina's in zwart en 5,5 pagina's per minuut in kleur. Automatisch dubbelzijdig afdrukken wordt niet ondersteund.

Epson Expression Home XP-2200

Bij de Epson Expression Home XP-2200 draait het om een compacte kleureninkjet waarmee je zowel kunt printen als scannen en kopiëren. De printer werkt met vier afzonderlijke inkten en heeft een maximale printresolutie van 4800 x 1200 dpi. De maximale papiermaat is A4 en de papierlade kan 50 vellen bevatten. Printen gebeurt via een handmatige papierinvoer, zonder extra lade.

De XP-2200 heeft een flatbed-scanner zonder automatische documentinvoer; dubbelzijdig scannen wordt niet automatisch ondersteund. Op printsnelheid scoort dit model tot 27 pagina’s per minuut in zwart en tot 15 pagina’s per minuut in kleur in de snelste modus. Verbinden gaat via usb of draadloos via wifi. Via een fysieke WPS-knop maak je eenvoudig verbinding.

Epson Expression Home XP-3200

De Epson Expression Home XP-3200 is een all-in-one-printer met iets meer mogelijkheden aan de bedieningskant. De inkjet is voorzien van een 1,44-inch lcd-scherm en kan dubbelzijdig printen. De maximale afdrukresolutie is 5760 x 1440 dpi. Het apparaat ondersteunt diverse papierformaten tot en met A4 en ook verschillende envelop- en fotopapierformaten accepteert de printer.

De geïntegreerde flatbed-scanner haalt een optische scanresolutie van 1200 x 2400 dpi, met 48-bit kleurdiepte bij de invoer en 24-bit bij de uitvoer. De XP-3200 gebruikt vier losse cartridges en heeft een papierlade voor standaard papier; randloos printen behoort ook tot de mogelijkheden. De printsnelheid ligt rond de 10 pagina’s per minuut in zwart en 5 in kleur. Voor verbinding met je netwerk is wifi aanwezig, plus usb voor directe koppeling. Apple AirPrint wordt ondersteund.

HP Smart Tank 5108 - Multifunctionele printer

De HP Smart Tank 5108 is een inkjet all-in-one met navulbare inkttanks in plaats van losse cartridges. De printer kan scannen en kopiëren. De papierlade heeft volgens de gegevens plaats voor 100 vellen en ondersteunt verschillende formaten, met een formaatbereik tot ongeveer 215,9 x 355,6 mm.

Bij de printspecificaties wordt een snelheid van ongeveer 12 pagina’s per minuut in zwart en 5 in kleur genoemd en automatisch dubbelzijdig afdrukken is eveneens mogelijk. De scanner is een flatbedscanner en ondersteunt enkelzijdige scans; automatische documentinvoer en automatisch dubbelzijdig scannen zijn niet aanwezig. De verbinding met netwerk gaat via wifi en je kunt de printer direct via usb aansluiten.

▼ Volgende artikel
PlayStation State of Play: hier kijk je vanavond om 23:00 uur
Huis

PlayStation State of Play: hier kijk je vanavond om 23:00 uur

Sony PlayStation zendt aanstaande donderdagavond om 23:00 uur Nederlandse tijd een nieuwe State of Play-livestream uit. Martin, Simon en Jacco kijken live met je mee!

Er gingen al geruchten over de komst van de State of Play, en die blijken nu dus te kloppen. Nate the Hate, de insider die wel vaker de komst van aan games gerelateerde presentaties op voorhand lekt, claimde dat onlangs namelijk al.

Op PlayStation Blog schrijft Sony dat de presentatie meer dan zestig minuten beslaat en "nieuws, gameplay-updates en aankondigingen van gamestudio's verspreid over de wereld" bevat voor aankomende PlayStation 5-games. Daarbij zullen er zowel games van PlayStation Studios zelf als andere bedrijven de revue passeren.

Zoals gezegd wordt de State of Play op donderdag 12 februari om 23:00 uur Nederlandse tijd uitgezonden, en zal deze te zien zijn via YouTube en Twitch. De presentatie zal ook hieronder te zien zijn zodra hij begint. Uiteraard streamen we de presentatie ook op Twitch, YouTube en TikTok!

Over de precieze inhoud van de State of Play-presentatie is nog niets bekend. Wel is het opvallend dat de presentatie meer dan een uur duurt, wat het een van de langste State of Play-presentaties tot dusver maakt.

Watch on YouTube

Wat is er te zien in de nieuwe State of Play?

Sony brengt dit jaar in ieder geval Saros, Marathon en Marvel's Wolverine uit, maar van die laatste is inmiddels bevestigd dat de game in de lente van dit jaar een update krijgt.

Verder werd vorige week een nieuwe Horizon-game met een focus op multiplayergameplay aangekondigd, genaamd Horizon Hunters Gathering. We weten ook dat The Last of Us-ontwikkelaar Naughty Dog aan hun nieuwe game Intergalactic: The Heretic Prophet werkt, en volgens geruchten wordt er bij PlayStation Studios ook een nieuwe God of War-game ontwikkeld met metroidvania-elementen.

Andere titels die vermoedelijk voorbijkomen zijn: Resident Evil Requiem, Helldivers 2, Marvel Tokon: Fighting Souls, Ace Combat 8, Marathon en Phantom Blade Zero.

Kunnen we dan helemaal geen verrassingen verwachten? Volgens geruchten werkt Sony Santa Monica al een tijdje aan een tweedimensionale God of War-game met Kratos' broer Deimos in de hoofdrol, en vermoed wordt dat deze eindelijk wordt aangekondigd. Sowieso zijn er veel God of War-geruchten: ook zou er gewerkt worden aan een heruitgave van de eerste drie delen en spin-off met personages Atreus in de hoofrol.