ID.nl logo
Huis

Ministers in veelvoud genomineerd voor Big Brother Award

De jaarlijkse Big Brother Awards leveren dit jaar vooral politieke nominaties op. Minister Asscher en minister Opstelten zijn samen met de Nederlandse Belastingdienst genomineerd voor de prijs voor 'grootste privacyschenders van het jaar'. De Big Brother Awards worden uitgereikt door digitale burgerrechtenbeweging Bits Of Freedom.

Merkwaardig

Vooral de nominatie van Lodewijk Asscher (Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid) is opvallend, aangezien hij in het verleden zelf jurylid was van de Big Brother Awards. Hij heeft zijn nominatie te danken (of te wijten) aan SyRI (Systeem Risico Indicatie). Dat is een systeem wat grote hoeveelheden informatie van burgers aan elkaar koppelt en controleert om zo mogelijke frauders op te sporen. In dit systeemproces worden ook veel gegevens van onschuldige burgers doorgelicht. Hoewel de Raad van State en het CBP (College Bescherming Persoonsgegevens) grote bezwaren hebben tegen het systeem, heeft Asscher alle adviezen naast zich neergelegd.

Dat juist Lodewijk Asscher bezig is met het structureel negeren van de privacyrechten is merkwaardig, aangezien zijn proefschrift nog ging over “de constitutionele bescherming van het recht op vrijheid van meningsuiting en het communicatiegeheim in de informatiesamenleving.”

Minister Opstelten

Ook Minister Opstelten is wederom genomineerd. De minister van Veiligheid en Justitie won de award in 2011 en 2013 en maakt dus grote kans om de Big Brother Award voor de derde maal te winnen. Hij heeft zijn nominatie te danken aan het in stand houden van de bewaarplicht, het doorzetten van zijn hackplannen, het massaal opslaan van kenteken- en locatiegegevens, het structureel negeren van privacybezwaren en het verdacht maken van alle Nederlanders.
Ivo Opstelten, die op de website van de Rijksoverheid nog aangeeft hoe belangrijk het vertrouwen in de rechtsorde is, is allerminst populair bij de bevolking. Het vertrouwen in de rechtsorde neemt misschien zelfs af onder het bewind van Opstelten, kijkend naar zijn constante nominaties voor de award.

Belastingdienst

De Belastingdienst won vorig jaar de Expertprijs, een tiental privacy-experts kiest de genomineerden voor deze award, en is dit jaar dus ook genomineerd door het publiek voor de grote Big Brother Award. Reden voor de nominatie is de bijna ongelimiteerde honger naar informatie over Nederlandse burgers. De Correspondent besteedde hier eind september al eens aandacht aan, waarin naar voren kwam dat de Belastingdienst de grootste informatiefabriek van Nederland is en dat het bijna een blanco volmacht heeft gekregen om informatie op te vragen en te verzamelen.

Rode draad genomineerden

Dat er zoveel vertegenwoordigers zijn van de Nederlandse overheid  is opvallend. Volgens Hans de Zwart, directeur van Bits of Freedom is er een rode draad te vinden in deze nominaties: “De genomineerden hebben allemaal een sterk wantrouwen in de burger. Het motto lijkt: alles verzamelen en iedereen doorlichten”.

De tiende editie van de Big Brother Awards zal 16 december plaatsvinden in de Stadsschouwburg Amsterdam.

▼ Volgende artikel
It Takes Two- en Split Fiction-maker bezig met opnames voor nieuwe game
Huis

It Takes Two- en Split Fiction-maker bezig met opnames voor nieuwe game

Hazelight Studios, de ontwikkelaar van de succesvolle coöperatieve games It Takes Two en Split Fiction, heeft een nieuwe game in ontwikkeling en is op dit moment bezig met de opnames ervoor.

Enige tijd geleden gaf regisseur Josef Fares al aan dat er een nieuwe game in ontwikkeling was bij de studio, maar nu heeft hij op social media een foto geplaatst waarop Fares te zien is met drie acteurs in motion capturing-pakken. Daarmee wordt dus duidelijk gemaakt dat de opnames voor de game in ieder geval al in volle gang zijn.

Overigens is de identiteit van de acteurs niet bekend. Fares houdt zijn arm voor de gezichten van de acteurs. Mogelijk zijn het dus bekende acteurs en wil hij dat nog verhullen, al is dat speculatie. Over speculatie gesproken: het feit dat er drie acteurs te zien zijn, doet sommige fans vermoeden dat de nieuwe game van Hazelight mogelijk met drie spelers tegelijk te spelen valt in plaats van twee, maar ook dat is nog alles behalve bevestigd.

View post on X

Over de games van Hazelight Studios

Hazelight Studios is gespecialiseerd in het creëren van games die coöperatief doorlopen moeten worden. No Way Out, It Takes Two en Split Fiction vergen allen twee spelers. Daarbij draait het om samenwerken, wat hun games een populaire bezigheid maakt voor gamende koppels en vrienden.

It Takes Two bleek een grote hit voor de studio. In het spel spreekt een dochter van een ruziënd stel een vloek over het tweetal uit, waardoor ze minuscuul worden. Ze zullen moeten leren communiceren en samenwerken om zich uit deze hachelijke situatie te redden, terwijl ze als kleine poppen door een uitvergrote versie van hun huis en tuin reizen.

Na het succes van It Takes Two bracht Hazelight het conceptueel vergelijkbare Split Fiction uit. Die game draait om twee schrijvers, Mio en Zoe, die worden ingehuurd om verhalen te creëren voor een technologie die deze verhalen levensecht kan simuleren. De vrouwen worden door het bedrijf achter de technologie echter gevangen in een simulatie, en in de game wordt er constant tussen de twee verhalen van Mio en Zoe geschakeld. Dat levert zowel fantasievolle als futuristische settings op.

Zowel It Takes Two als Split Fiction komen met een Friend Pass. Dat houdt in dat maar één speler de game hoeft te kopen, en de tweede speler gratis online mee kan spelen. De games zijn ook via splitscreen samen op de bank speelbaar.

Watch on YouTube
▼ Volgende artikel
Apple is nu de volledige eigenaar van hitserie Severance
Huis

Apple is nu de volledige eigenaar van hitserie Severance

Apple heeft de volledige rechten op de Apple TV-serie Severance overgenomen, en gaat de serie voortaan binnenshuis produceren.

De eerste twee seizoenen van Severance staan al op Apple TV, maar de serie werd geproduceerd door Fifth Season. Apple Studios was alleen de distributeur. Daar is nu verandering gekomen: Apple heeft iets minder dan 70 miljoen dollar betaald voor de volledige rechten op de serie.

Dat betekent dat het bedrijf de productie van de serie voortaan ook zelf gaat doen, al zal Fifth Season wel als executive producer aangesteld blijven. Ook showrunner Dan Erickson en uitvoerden producent Ben Stiller (die we natuurlijk ook kunnen van vele comedyfilms) blijven hun rollen bekleden, dus aan de kwaliteit van de serie verandert als het goed is niets.

Watch on YouTube

Financiële stabiliteit

Volgens Deadline zou de overname mogelijk gedaan zijn om de productie van de show financieel stabiel te houden. In het tweede seizoen waren de productiekosten naar het schijnt zo'n 20 miljoen dollar per aflevering, en Apple kan door zijn formaat dit beter dragen.

Het plan is dat Severance in totaal vier seizoenen krijgt - al worden een vijfde seizoen en een spin-off ook niet uitgesloten. De opnames van het langverwachte derde seizoen moet aankomende zomer starten. De makers van de serie willen eerst de scripts zover mogelijk afkrijgen, zodat ze bij schrijfwerk van de laatste afleveringen van het seizoen nog relatief goedkoop terug kunnen gaan naar scripts van eerdere afleveringen om wijzigingen aan te brengen waar nodig.

Watch on YouTube

Over Severance

De Apple TV-serie Severance draait om Mark S., die een opmerkelijke kantoorbaan bij het bedrijf Lumon Industries heeft: zodra hij op kantoor komt, weet hij niets van zijn leven buiten kantoor. Wanneer hij klaar is en weer naar huis gaat, weet hij niets van zijn werk. Dat komt door een speciale procedure waardoor de herinneringen van de werkplek in het privéleven gescheiden worden.

Dit concept is de voedingsbodem voor een ingewikkelde en verrassende serie waarin Mark samen met zijn collega's langzaam maar zeker probeert te achterhalen hoe de vork precies in de steel steekt bij Lumon. Zoals gezegd zijn er inmiddels twee seizoenen uitgekomen, die beiden op streamingdienst Apple TV te zien zijn.