ID.nl logo
8 handige privacy-tips voor WhatsApp
© Reshift Digital
Huis

8 handige privacy-tips voor WhatsApp

WhatsApp is één van de meestgebruikte apps ter wereld, dat in Nederland door niet minder dan 9,5 miljoen mensen wordt gebruikt. Voor zo'n populaire app mag je dus best eens kijken naar je privacy-instellingen. Je kunt namelijk behoorlijk anoniem blijven op WhatsApp, door deze 8 handige privacy-tips te volgen.

1. Zet een pin-code op je app

Als je bang bent voor rondneuzende familieleden of als je je telefoon per ongeluk ergens laat liggen, dan kun je de app zelf beveiligen met een pin-code. WhatsApp ondersteunt dat zelf niet, maar je kunt daar wel speciale apps voor downloaden. Voor Android is dat bijvoorbeeld het gratis WhatsAppLock. Daarmee moet je eerst een pincode invoeren voor je bij WhatsApp kunt.

©CIDimport



Voor iOS bestaan dergelijks apps helaas niet, al kun je er wel een aantal vinden voor een apparaat met jailbreak.

2. Onzichtbare meldingen in je lockscreen

Die pop-ups van WhatsApp zijn vaak handig om vanuit je vergrendelscherm te lezen wat iemand jou stuurt, maar iedereen kan dat wel makkelijk meelezen. In Android Lollipop zit gelukkig een handige functie om dat te verbergen.

Je gaat daarvoor in het menu naar 'Meldingenbeheer' -> 'App-meldingen'. Hier zie je een lijst met alle apps, waarbij je kunt instellen welke notificaties ze sturen. Je kunt hier onder andere instellen dat je wel meldingen wil ontvangen, maar dat de inhoud daarvan niet op je vergrendelscherm wordt weergegeven.

©CIDimport

3. Zet automatisch afbeeldingen downloaden uit

Op Android- en iOS-toestellen worden foto's automatisch gedownload naar je Gallerij of je Camerarol. Maar misschien ontvang je van sommige mensen wel foto's die je helemaal niet tussen de andere foto's wilt hebben. Je kunt daarom het automatisch downloaden van foto's in WhatsApp uitzetten.

Je doet dat op Android en iOS via 'Menu' -> 'Instellingen' -> 'Chatinstellingen' -> 'Media automatisch downloaden'. Daar heb je een aantal opties, zoals wanneer je berichten downloadt wanneer je op 4G zit of juist op wifi. Die opties zijn zogenaamd bedoeld om data te besparen (foto's en video's kosten meer data), maar je kunt dit ook goed gebruiken voor je privacyinstellingen. Als je helemaal geen foto's automatisch wil laten downloaden, vink je bij alle opties niets aan.

©CIDimport

4. Weg met die blauwe vinkjes!

De vervloekte blauwe vinkjes doken vorig jaar plotseling op in WhatsApp. Daarmee kan iedereen zien of je een bericht gelezen hebt, dus kom je niet meer weg met "ik heb het niet gezien!". Gelukkig zijn de vinkjes inmiddels weer uit te zetten, al betekent dat wel dat je ze zelf ook niet meer kunt zien bij anderen.

We hebben al eens deze uitgebreide workshop geschreven over hoe je de beruchte blauwe vinkjes kunt uitzetten - maar de snelle weg is door te kijken onder 'Menu' -> 'Instellingen' -> 'Account' -> 'Privacy' en daar 'Read receipts' uit te zetten.

5. Zet je 'Laatst gezien'-status uit

Je kunt ook uitzetten wanneer je voor het laatst online bent geweest. Dat is in combinatie met de blauwe vinkjes een goede manier om te verbergen wanneer je wel of niet in je app kijkt. Je doet dat door naar 'Menu' -> 'Instellingen' -> 'Account' -> 'Privacy' te gaan, en daar 'Laatst gezien' in te stellen. Je kunt dat instellen op 'iedereen', 'niemand', of alleen contacten die jouw nummer ook hebben opgeslagen.

©CIDimport



Je kunt in dit zelfde menu ook instellen wie jouw profielfoto mag zien. Daar heb je dezelfde opties, tussen 'iedereen', 'niemand' of 'Mijn contacten'.

©CIDimport

6. Blokkeer vervelende contacten

Als je wordt lastiggevallen door iemand op WhatsApp, dan kun je bepaalde contactpersonen makkelijk blokkeren. Je doet dit wederom instellen in het privacy-menu, via 'Menu' -> 'Instellingen' -> 'Account' -> 'Privacy'. Daar zie je onder 'Chats' de term 'Geblokkeerde contacten' staan. Via het contacticoontje bovenaan kun je één of meerdere contactpersonen kiezen die op je geblokkeerden-lijst te staan. Deze personen kunnen je dan niet meer WhatsAppen.
 

©CIDimport

Dit screenshot hebben we alleen voor deze workshop gemaakt. We hebben onze stagiair Casper niet écht geblokkeerd!

7. WhatsApp blokkeren bij een gestolen telefoon

Als je telefoon gestolen wordt of kwijtraakt, dan wil je je WhatsApp liefst zo snel mogelijk blokkeren. Helaas biedt WhatsApp die functie zelf niet (zoals Android en iOS dat wel doen), maar wat je wel kunt doen is WhatsApp op een nieuwe telefoon instellen.

Je moet daarvoor zo snel mogelijk je oude sim-kaart laten blokkeren bij je provider. Als je een nieuwe sim-kaart krijgt toegestuurd, kun je die gebruiken om WhatsApp op een andere telefoon in te stellen. Je gestolen telefoon kan dan geen misbruik meer maken van jouw chats en contactenlijst.

Als het aanvragen van een nieuwe sim-kaart te lang duurt, kun je ook contact opnemen met WhatsApp. Dat kan dan je account tijdelijk blokkeren tot je een nieuwe kaart hebt.

8. Anoniem chatten via een VPN

WhatsApp biedt al een tijdje volledige versleuteling aan voor onderlinge chats. Dat betekent dat niemand, zelfs WhatsApp zelf, je berichten niet kan lezen als ze onderschept worden. Toch is er nog veel onduidelijk over die service. Geldt dat namelijk ook voor groepsgesprekken? Ook is niet duidelijk hoe de versleuteling zit bij gesprekken tussen een iPhone- en een Android-gebruiker. Om zeker te weten dat je altijd versleuteld en anoniem chat, kun je daarom het beste een VPN gebruiken.

We leggen hier uitgebreid uit wat een VPN is en hoe je het gebruikt. Wil je weten wat de beste VPN-dienst is? Dan hebben onze collega's van PCMweb hier de 5 beste VPN-diensten onder elkaar gezet.

▼ Volgende artikel
Fortnite-makers moeten in Nederland miljoenenboetes betalen
Huis

Fortnite-makers moeten in Nederland miljoenenboetes betalen

Epic Games, de ontwikkelaar en uitgever van Fortnite, moet in Nederland twee boetes van in totaal 1,125 miljoen euro betalen. Dit omdat het bedrijf kinderen op een oneerlijke manier aanzet om aankopen te doen in het populaire battle royale-spel.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

De Autoriteit Consument & Markt (ACM) legde Epic Games in 2024 al de boetes op. Epic Games ging in hoger beroep, maar de rechtbank in Rotterdam heeft eerder deze week besloten dat de boetes blijven staan en de aanklacht van de ACM dus correct is.

Redenen voor de boetes

Epic heeft met Fortnite volgens de rechtszaak op drie punten de wet overtreden. Zo bevat het spel de Item Shop, waarbij items elke 24 uur worden vervangen. Hiermee wordt volgens het oordeel kunstmatig schaarste gecreëerd en worden kinderen onder tijdsdruk gemotiveerd om snelle en dus mogelijk ondoordachte aankopen te doen. Dit is overigens een vrij vaak voorkomende verkoopstrategie in diverse multiplayergames.

Daarnaast worden Fortnite-spelers - en dus ook kinderen - gebombardeerd met verschillende beelden, video's en berichten die tot aankoop aanzetten. Op die manier wordt het voor hen verleidelijker gemaakt om items en zogeheten Battle Passes te kopen. Volgens Epic Games zetten deze advertenties niet rechtstreeks aan tot aanschaf, omdat men na het klikken op zo'n bericht nog meer stappen moet zetten, maar de rechtbank wuift dat weg.

Tot slot staan er bij sommige items in de Item Shop timers die aflopen. Daarmee wordt gesuggereerd dat sommige items spoedig uit de verkoop gehaald worden, terwijl dat niet altijd het geval is. Ook dit probeerde Epic Games te weerleggen - zonder succes.

Naast de boete moet Epic Games Fortnite aanpassen om jongere spelers te beschermen. Dat zal het bedrijf mogelijk meer geld en moeite kosten dan de daadwerkelijke boetes betalen. Epic heeft de timer inmiddels al uit de Item Shop gehaald, en spelers onder de 16 jaar kunnen geen aankopen met echt geld meer doen zonder ouderlijke toestemming. Daarbij kan er ook ouderlijk toezicht worden ingesteld

Kritische kijk op games

Nederland is niet het enige land waar met een vergrootglas naar Fortnite wordt gekeken: in de Verenigde Staten werden ook al boetes uitgedeeld voor soortgelijke zaken. Sowieso wordt er wereldwijd steeds kritischer gekeken naar de manier waarop met name videogames met een online component met jeugdige spelers omgaan. Een ander bekend voorbeeld is Roblox, dat volgens critici door sommige spelers met kwade bedoelingen als platform wordt gebruikt om kinderen te lokken.

Fortnite is speelbaar op alle moderne platforms, waaronder PlayStation, Switch-consoles, Xbox, pc en smartphones. Het is een van de populairste games van deze tijd. In het spel landen honderd spelers op een eiland en vechten ze het uit tot er maar één speler overblijft. De game is in de loop der jaren echter uitgegroeid tot meer dan dat: er zijn festivals met echte artiesten die optreden, spelers kunnen het uiterlijk van uiteenlopende personages uit allerlei franchises ontgrendelen voor hun eigen personage - van Marvel tot South Park - en er zijn zelfs een racegame en een Lego-versie binnen het platform beschikbaar.

▼ Volgende artikel
Vertrokken Lucasfilm-baas geeft update over aankomende Star Wars-films
Huis

Vertrokken Lucasfilm-baas geeft update over aankomende Star Wars-films

Kathleen Kennedy, de voorzitter van Lucasfilm die eerder deze week aankondigde te vertrekken bij het bedrijf, heeft een update gegeven over verschillende Star Wars-films die er aan zitten te komen.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Dat deed ze in een interview met Deadline, waarin ze ook terugblikt op haar tijd bij Lucasfilm. We wisten al van het bestaan van de aankomende films die ze vervolgens aanhaalde, maar op deze manier wordt er iets meer duidelijkheid gecreëerd over de status van deze projecten.

Mogelijke projecten

Zo werken James Mangold en Beau Willimon aan een script voor een film over het ontstaan van de Jedi - mogelijk genaamd Dawn of the Jedi. Volgens Kennedy heeft het duo een geweldig script geschreven, maar ligt de progressie rondom de film nu tijdelijk stil.

Daarnaast heeft ook Taika Waititi - bekend van de moderne Thor-films, What We Do in the Shadows en Jojo Rabbit - een script ingeleverd die blijkbaar "hilarisch" is. "Het is alleen niet mijn besluit (wat ermee gebeurt), zeker nu ik wegga." Steve Soderbergh en (acteur) Adam Driver willen daarnaast een script van Scott Burns verfilmen. Eerder werd er al een film rondom Drivers personage Ben Solo afgeschoten.

Tot slot is er nog de mogelijkheid dat Rian Johnson, de maker van The Last Jedi, terugkeert. Kennedy legt uit dat Johnson het erg druk heeft met de Knives Out-films, en dat hij ook bang is geworden van de kritiek die online werd geplaatst rondom zijn meest recente Star Wars-film. In eerste instantie zou Johnson een geheel nieuwe Star Wars-trilogie regisseren, maar dat lijkt nu dus onwaarschijnlijk. Kennedy kon dan ook geen uitsluitsel geven.

Aankomende bevestigde Star Wars-films

Er is in ieder geval veel onduidelijk over de staat van de toekomstige Star Wars-films, maar gelukkig weten we van enkele films dat ze sowieso uitkomen - mede omdat ze al zijn opgenomen.

Zo is daar de Mandalorian-film - The mandalorian and Grogu - geregisseerd door Jon Favreau - die in mei uitkomt - en volgend jaar Star Wars: Starfighter. In die film hebben onder andere Ryan Gosling, Flynn Gray en Matt Smith rollen. Fans kunnen zich de komende jaren dus nog opmaken voor meer dan genoeg Star Wars.

Het vertrek van Kathleen Kennedy

Zoals gezegd treedt Kathleen Kennedy dus af als voorzitter van Lucasfilm. Zij speelde zo'n veertien jaar lang een belangrijke rol binnen deze gigantische franchise. Ze zal wel deels betrokken blijven bij de reeks, onder andere als producent van The Mandalorian and Grogu en Starfighter.

Dave Filoni en Lynwen Brennan nemen het stokje van Kennedy over. Filoni gaat zich richten op de creatieve koers van Lucasfilm en Star Wars, terwijl Brennan de zakelijke kant op zich neemt. Beiden zullen onder leiding staan van Disney-voorzitter Alan Bergman.