ID.nl logo
Review: De Intel Compute Stick is klein maar fijn
© Reshift Digital
Huis

Review: De Intel Compute Stick is klein maar fijn

Computers worden ieder jaar weer kleiner en compacter, maar zo klein als de Compute Stick van Intel zie je ze niet vaak. Dat is namelijk een piepkleine hdmi-stick waar een volwaardige versie van Windows op draait. Is dat de moeite waard?

De Compute Stick is zeker niet de eerste computer van dergelijk formaat, en ook zeker niet de eerste computer die zichzelf als ‘mini-pc’ bestempelt. Het grote verschil met de Computer Stick en andere mini-computers is dat de eerste krachtig genoeg is om Windows te draaien. De Compute Stick draait op Windows 8.1, en handig als we zijn probeerden we ook direct Windows 10 op de pc te draaien.

Uiterlijk

De Compute Stick is een simpele hdmi-stick, een rechthoek met een usb-aansluiting en een aan-/uitknop.

Aan de binnenkant heeft het apparaat 32 GB aan opslaggeheugen, en zitten er wifi en bluetooth aan boord zodat je verder geen kabels meer nodig hebt voor het apparaat.

Eenvoudig aan te sluiten

Het aansluiten van de Compute Stick is kinderlijk eenvoudig, en een van de belangrijkste aspecten van de stick. Je plugt het apparaat in een vrije hdmi-poort en voorziet het ding van stroom met de meegeleverde micro-usb-kabel. Al zodra je op de aan-knop drukt, start de computer direct op en kun je al aan de gang.

Micro-sd en opslag

De Compute Stick heeft een micro-sd-opening, waar je een besturingssysteem van kan booten of dat je kun gebruiken als externe opslag. Van zichzelf heeft het apparaat 32 GB aan interne opslag, meer dan genoeg om flink wat documenten of zelfs muziek op kwijt te kunnen. Let wel op dat daar met de Windows-installatie praktisch nog maar 21 GB van bruikbaar is.

De sd-opening is dan ook vooral interessant wanneer je een ander besturingssysteem zoals Windows 10 of Linux wil installeren.

Eén usb-poort

Dat is nodig, met name vanwege het grootste nadeel van de Compute Stick: Die heeft maar één usb-poort, en dat werkt in de praktijk best irritant.

Het begint bijvoorbeeld al bij het instellen van het apparaat. Wanneer je Windows configureert, heb je eigenlijk wel een toetsenbord EN een muis nodig - al is het theoretisch mogelijk je met de TAB-toets en de pijltjes door het menu te wurmen. Bovendien is de usb-poort een 2.0-poort in plaats van het meer gangbare usb 3.0, maar dat is vergeeflijk door de stroom die het daarmee uitspaart.

Overigens is dat euvel makkelijk op te lossen door een simpele usb-dongle te kopen - dat kost hooguit een paar euro. Maar je moet er wel rekening mee houden.

Geen zware apps

Het mag duidelijk zijn dat een mini-pc als deze niet geschikt is om veelvuldig op te gamen of om zware applicaties te draaien. Dat gaat je ook niet lukken, vanwege de relatief lage specificaties. De Compute Stick heeft een Intel Atom-processor en 2 GB aan werkgeheugen, wat wel meer dan genoeg is voor simpele taken als het schrijven van documenten of het browsen op internet.

Ook tijdens het gebruiken van de Verkenner loopt de Compute Stick tegen weinig problemen aan - perfect geschikt om bestanden te bewerken of te verplaatsen.

Warm en lawaaiig

Je merkt echter wel duidelijk wanneer de Compute Stick overuren draait. De kleine ventilatoren in het stickje maken namelijk behoorlijk wat lawaai, een beetje als een 2 jaar oude laptop waarbij veel stof in de ventilatoren is gekropen. Ook wordt het apparaat vrij warm, zelfs als je het apparaat nog maar kort en niet erg intensief gebruikt.

Doelgroep (?)

De vraag rest wel waarvoor de Compute Stick nou eigenlijk bedoeld is. Het is niet krachtig genoeg als vervanger voor je laptop of computer, maar ook niet mobiel genoeg om er je tablet voor uit de deur te doen.

Knutselaars zullen de Compute Stick best handig vinden. Het apparaat is krachtiger dan een Raspberry Pi of een Arduino, en door Windows 8 (of Ubuntu- of Mint-linux) ook makkelijker te bedienen.

Conclusie

De Compute Stick van Intel is een verbazingwekkend kleine en krachtige hdmi-stick die van ieder scherm een kleine computer kan maken. Dat is geen krachtige computer, maar wel een die met normale toepassingen heel degelijk blijft draaien. Het grote gemis is dat er slechts EEN usb-poort op het apparaat zit, maar dat is met een usb-dongle makkelijk te overkomen. De prijs van 150 is wat aan de hoge kant als je een domotica-computertje zoekt, maar voor een goedkope computer een heel redelijke prijs.

▼ Volgende artikel
Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling
Huis

Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling

Ubisoft heeft bevestigd dat er ongeveer veertig werknemers van diens studio in Toronto, Canada worden ontslagen. Wel benadrukt het bedrijf dat de Splinter Cell-remake nog altijd in ontwikkeling is.

De veertig ontslagen werknemers beslaan ongeveer acht procent van de complete Ubisoft Toronto-studio. Dat is een van de grotere Ubisoft-studio's. "Dit besluit is niet lichtzinnig gemaakt en zegt niets over het talent, de motivatie en bijdrage van de individuen", zo stelde een woordvoerder.

Ubisoft Toronto heeft odner andere Far Cry 6, Splinter Cell: Blacklist en Watch Dogs Legion ontwikkeld. Ook werkt het al geruime tijd aan een remake van Splinter Cell. Ubisoft heeft benadrukt dat die remake in ontwikkeling blijft bij de studio.

Remake van Splinter Cell

In 2021 werd de remake van de klassieke stealthgame Splinter Cell aangekondigd. Sindsdien is er maar mondjesmaat informatie over de game naar buiten gekomen. Kort na de aankondiging werd gemeld dat het verhaal wordt herschreven voor een moderner publiek.

Eind vorig jaar bleek dat David Grivel terugkeerde naar Ubisoft Toronto om aan het spel te werken. Hij nam de regie van de remake oorspronkelijk op zich, maar vertrok in 2022. Inmiddels is hij dus weer terug op het oude nest en werkt hij weer aan het spel.

Watch on YouTube

Reorganisatie van Ubisoft

Afgelopen januari kondigde de Franse uitgever en ontwikkelaar Ubisoft al een grootschalige reorganisatie van het bedrijf aan, waarbij ook zes games werden geannuleerd - waaronder de remake van Prince of Persia: The Sands of Time.

Ubisoft noemde de reorganisatie een "grote organisatorische, operationele en portfolio-reset". Daarbij wil het bedrijf nog meer letten op de kwaliteit die het uitgeeft. Ubisofts nieuwe model gaat zich richten op verschillende 'creatieve huizen' die zich elk met andere soorten games bezighouden. Een daarvan is Vantage Studios, de vorig jaar met Tencent opgerichte dochteronderneming waar Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six nu onder vallen.

Ubisoft heeft daarnaast aangekondigd dat het thuiswerken niet meer toelaat en dat alle werknemers worden geacht om fulltime op kantoor aanwezig te zijn. Wel krijgen werknemers een "een jaarlijkse toelage bestaande uit thuiswerkdagen". Twee studio's van Ubisoft sloten daarnaast hun deuren: de studio's in Halifax en Stockholm. Gedurende de volgende twee jaren wil het bedrijf nog eens 200 miljoen euro besparen.

Ubisoft heeft de laatste jaren wisselend succes met zijn games. Zo viel de verkoop van het miljoenenproject Star Wars Outlaws tegen. Zover bekend is het begin vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows wel een verkoopsucces.

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube