ID.nl logo
Check uw videokaart
© Reshift Digital
Huis

Check uw videokaart

De meeste pc's die tot maximaal een jaartje of drie geleden zijn gemaakt, blijken prima in staat tot het draaien van Windows Vista. Ook de meeste spellen doen het nog goed op wat 'oudere' computers. Slechts twee onderdelen kunnen in beide gevallen roet in het eten gooien: de hoeveelheid werkgeheugen (al vaker aan bod geweest in Computer Idee) en de capaciteiten van de grafische kaart.

De meeste pc's die tot maximaal een jaartje of drie geleden zijn gemaakt, blijken prima in staat tot het draaien van Windows Vista. Ook de meeste spellen doen het nog goed op wat 'oudere' computers. Slechts twee onderdelen kunnen in beide gevallen roet in het eten gooien: de hoeveelheid werkgeheugen (al vaker aan bod geweest in Computer Idee) en de capaciteiten van de grafische kaart. Zowel nieuwere spellen als Windows Vista stellen hoge eisen aan dit onderdeel. Om optimaal gebruik te maken van alle toeters en bellen, is een andere grafische kaart de enige optie. Wat 'oudere' en recente pc's vooral onderscheidt, is de aansluiting van de videokaart. Bevatten veel pc's van meer dan een jaar oud een zogeheten agpaansluiting, de nieuwere beschikken doorgaans over een pci-express connector. Wilt u upgraden, dan is het zaak om eerst te achterhalen wat voor type videokaart (en vooral met welke aansluiting, want het een past niet op het ander!) er in uw pc huist. U hoeft daar in eerste instantie niet eens een schroevendraaier voor te pakken, via software kunt u ook een blik in het inwendige van uw pc werpen!

Stap 1

[afbeelding0]U maakt deze keer gebruik van het gratis programma pc Wizard 2007, te downloaden vanaf deze webpagina. Klik aldaar op de downloadlink links bovenaan. Bewaar het installatiebestand als gebruikelijk bijvoorbeeld weer even op uw Bureaublad. Dubbelklik na downloaden op dit bestand en doorloop de installatiewizard. Kwestie van de licentieovereenkomst accepteren, paar keer op Next en tot slot op Install klikken. Na installatie  start het programma direct. Mocht dat bij u even niet gebeuren, dan helpt een dubbelklik op het Bureaubladpictogram met de naam pc Wizard 2007 ook.

Stap 2

[afbeelding0]PC Wizard kan heel veel hard- en software detecteren, maar nu richt u uw aandacht alleen op de videohardware in de pc. Normaal gesproken ziet u na opstarten van de software allereerst een systeemsamenvatting, die u altijd opnieuw kunt oproepen met een klik op de knop bij (1). U ziet in het rechterpaneel achter Video Card uw videokaart vermeld. Bij notebooks en sommige budgetcomputers ziet u hier maar al te vaak de tekst 'Integrated Graphics Device' vermeld staan. In de meeste gevallen betekent dit dat er niets aan uw videokaart valt te upgraden omdat het dan gaat om een op het moederbord vastgesoldeerde chip. Enige oplossing (indien mogelijk): vervangen van het hele moederbord. Gelukkig is het in de meeste andere gevallen een stuk simpeler en wordt de naam van uw videokaart zonder genoemde tekst vermeld. Dan is er hoop! Klik op de knop bij (2).

Stap 3

[afbeelding0]We hebben er even een oud beestje bij gepakt. Zoals u ziet is in dit systeem een AGP Bus (1) aanwezig; door hierop te klikken krijgt u meer specificaties te zien. Zo blijkt dat deze computer - een Pentium III op 500 MHz en dus sowieso niet geschikt voor Vista - over een agpaansluiting met maximaal tweevoudige snelheid beschikt (achter Transfer Rate supported (2) te vinden). Dit kan problemen geven bij nieuwere agp-kaarten, die veel sneller zijn en meer stroom verbruiken; agp 2x is echt antiek. Wilt u hier dus wat gaan upgraden, dan kunt u het beste eens een kijkje nemen op een tweedehandssite. Agp 4x en 8x aansluitingen zijn moderner; daar kunt u vrijwel iedere recente agp-kaart bij gebruiken, waarbij geldt dat agp 8x de snelste variant is. Gewapend met dit soort info (u kunt via het menu File en Print een systeemrapport uitdraaien) kunt u naar de winkel gaan om een nieuwe, passende videokaart te kopen. Mocht er géén agp-kaart in uw systeem aanwezig zijn, maar pci express, dan hebt u nog meer keuze: alle recente videokaarten worden vrijwel standaard met deze aansluiting geleverd.

▼ Volgende artikel
Column: A Knight of Seven Kingdoms is wat Game Of Thrones nooit durfde te zijn
© HBO Max
Huis

Column: A Knight of Seven Kingdoms is wat Game Of Thrones nooit durfde te zijn

Game of Thrones kennen we als een reeks brute, grootschalige verhalen, maar A Knight of Seven Kingdoms is het tegenovergestelde. Wat blijkt? Met een schattig, kleinschalig verhaal voelt Westeros alleen maar groter.

Het regent. Op een heuvel, onder een boom, zien we een kast van een vent in de weer met een schop. Een ridder, lijkt het. Hij graaft een graf. Tegelijkertijd praat de ridder in zichzelf: er is in de buurt een toernooi, en we kijken waarschijnlijk naar de winnaar. De muziek zwelt op, terwijl onze held vastberaden in de verte staart. De iconische Game of Thrones-muziek lijkt ons te gaan overspoelen, klaar om naar een prachtig geanimeerde intro te gaan. In plaats daarvan, knippen we naar een shot waarin onze held achter een boom staat te poepen.

Watch on YouTube

De boodschap is duidelijk: de serie heeft schijt aan de verwachtingen die je van Game of Thrones hebt. De serie stond er ooit immers om bekend dat het brak met de conventies van mainstream fantasy. Nu de reeks daar inmiddels zelf toe behoort, is het aan A Knight on Seven Kingdoms om er weer een flinke draai aan te geven.

Een ridder van de heg

Nog een spin-off? George R. R. Martin is toch die schrijver die nooit schrijft? Tja, dat valt wel mee. Hoewel de beste man zich al tien jaar uit een hoekje probeert te schrijven met het langverwachte Winds of Winter, heeft hij een hoop andere verhalen in Westeros verteld.

Zo komen de verhalen van House of the Dragon uit het boek Fire and Blood, waarin we volgen hoe de Targaryen-familie zichzelf met generaties aan ruzies ten val brengt. Maar George R. R. Martin heeft de schaal ook wel eens flink verkleind: in het korte boek The Hedge Knight, dat nog stamt uit de vorige eeuw, volgen we een ridder en zijn schildknaap.

©HBO Max

Daarin volgen we de ridder Dunk - niet onze eigen Dunke, maar Ser Duncan The Tall. Hij is een ‘hagenridder’: een ridder zonder verwantschap aan een heer. Of, in andere woorden: een freelancer die, als hij niet werkt, in de heg mag slapen. Dunk blijft niet lang een zzp’er: hij ontmoet de kale stadsjongen Egg, die dolgraag zijn schildknaap wil zijn.

Vrede!?

De verhalen van dit geliefde tweetal bieden de basis van A Knight of the Seven Kingdoms. De twist? Er is vrede in Westeros - ja, het kan echt - en we volgen een nobody, dus er is ineens ruimte voor een gezellig, klein verhaal. Dat wordt gereflecteerd in de afleveringen: geen dik uur, maar een comfortabel halfuurtje.

©HBO Max

De ridder Dunk wil dolgraag bewijzen dat hij een eervolle ridder is, maar dat is in het brute Westeros best een uitdaging. Al helemaal als je een lompe lieverd als Dunk bent. Dan komt zo’n slimme, wereldwijze schildknaap als Egg ineens goed van pas.

Het wordt al helemaal lastig als je niet eens kan bewijzen dat je een ridder bent. Dan mag je namelijk niet eens meedoen aan een toernooi - eentje waarbij Dunk overigens zijn paard en zijn spullen kwijtraakt, mocht hij verliezen.

Meneer, mag ik meedoen?

Met dat toernooi wordt een van de Game of Thrones-clichés lekker op zijn kop gezet. In de oorspronkelijke serie zagen we in aflevering vier een heftig toernooi en House of the Dragon opende er zelfs mee: het is vaak een goede manier om zonder grote verhaalconsequenties te laten zien hoe gewelddadig Westeros is.

©HBO Max

In A Knight of the Seven Kingdoms komen we dat toernooi niet eens bínnen. Eerst moet Dunk maar eens bewijzen dat hij een ridder is, uitzoeken hoe zo’n toernooi werkt en een heer overtuigen hem te helpen - maar ook dansen, touwtje trekken en een poppenspel aanschouwen. Het is een fantastische stap terug van al die grootschalige oorlogen.

Doordat het verhaal zo’n piepkleine focus heeft, begin je om iedereen te geven: iemand die z’n paard verkoopt in A Knight of Seven Kingdoms is vele malen pijnlijker dan een draak die wordt doodgeschoten in Game of Thrones. We bevinden ons nog steeds in de brute wereld, maar het komt allemaal wat harder aan omdat we ook zien hoe grappig en gezellig het kan zijn.

©HBO Max

Een fossiele brandstof

Toch loopt ook A Knight of Seven Kingdoms een zeker risico. De kwaliteit van Game of Thrones kelderde toen de makers het bronmateriaal inhaalden. Ook die van House of the Dragon nam wat af, toen showrunner Ryan Condal besloot George R.R. Martin niet langer te raadplegen en de grote climax werd doorgeschoven naar het volgende seizoen.

Er zijn momenteel drie korte boeken rondom Dunk en Egg, waarvan dit eerste seizoen het eerste boek beslaat. George R.R. Martin zegt nog twaalf verhalen in zijn hoofd te hebben, maar volgens HBO-baas Casey Bloys moeten de seizoenen van A Knight of Seven Kingdoms jaarlijks verschijnen: dat klinkt goed, maar dan mag Martin wel even doorschrijven. Zijn verhalen voelen nu als een fossiele brandstof: het is een enorm waardevolle bron, maar die wordt niet echt meer aangevuld.

©HBO Max

Gelukkig lijken showrunner Ira Parker en George R.R. Martin goed bevriend. De schrijver heeft Parker een outline gegeven van de twaalf verhalen, dus in theorie kan de serie daarmee verder - maar laten we niet vergeten dat dit bij de laatste seizoenen van Game of Thrones óók het geval was.

Bombastisch gefluit

Toch verdient Ira Parker ons optimisme, want A Knight of Seven Kingdoms is een fenomenale toevoeging aan de wereld van A Song of Ice and Fire. Verhalen hebben contrast nodig: door het klein te houden, voelt de wereld groot. Door het lief te houden, komen de gemene momenten keihard aan.

©HBO Max

De muziek is hier een spectaculair voorbeeld van. De bombastische muziek wordt ons aan het begin als wortel voorgehouden, maar dat is het ook wel - in plaats daarvan moeten we het doen met een gezellig gitaartje, iemand die fluit en het gezang van de vogeltjes.

Als het balletje dan eenmaal gaat rollen, neemt de muziek toch een bombastischer formaat aan - maar op dat moment voelt het verdiend. En, het allerbelangrijkste: in die epische muziek zit óók gewoon nog dat schattige gefluit.

Afleveringen van A Knight of Seven Kingdoms verschijnen wekelijks op HBO Max.

▼ Volgende artikel
Doctor Sleep-regisseur gaat Stephen King-verhaal The Mist verfilmen
Huis

Doctor Sleep-regisseur gaat Stephen King-verhaal The Mist verfilmen

Mike Flanagan, die eerder onder andere de Stephen King-verhalen Doctor Sleep en The Life of Chuck verfilmde, gaat zich weer bezighouden met een film gebaseerd op een boek van de horrorschrijver. Ditmaal gaat het om The Mist.

Dat is opvallend, omdat The Mist in 2007 ook al verfilmd werd. Toen was het Frank Darabont die de film regisseerde, nadat hij eerder al naam maakte met Stephen King-verfilmingen The Shawshank Redemption en The Green Mile. De in 2007 uitgekomen verfilming van The Mist viel al goed in de smaak, dus sommige fans vragen zich dan ook af of het verhaal nog een verfilming nodig heeft.

Hoe dan ook is Flanagan tegenwoordig een expert op het gebied van Stephen King-films. Zoals gezegd heeft hij al bewerkingen van verhalen als The Life of Chuck, Doctor Sleep en Gerald's Game geleverd, en werkt hij ook aan een miniserie gebaseerd op Carrie. Daarnaast gaat hij de zevendelige Stephen King-epos The Dark Tower omtoveren tot een serie, al is niet bekend wanneer dat gaat gebeuren.

Over The Mist

Het in 1980 verschenen boek The Mist draait om een mysterieuze mist die een dorpje in zijn ban houdt. De mist maakt mensen niet alleen dood, er zitten ook allerlei monsters in die mist uit een andere dimensie. Overigens kwam tien jaar geleden ook een serie gebaseerd op The Mist uit, maar zonder veel succes. De eerdere verfilming uit 2007 wordt wel gezien als een succesverhaal - in ieder geval op kwalitatief gebied.

Mike Flanagan

Flanagan is overigens niet alleen bekend voor zijn verfilmingen van Stephen King-boeken. Hij heeft ook veel succes met zijn horrorseries op Netflix, waaronder The Haunting of Hill House, The Haunting of Bly Manor, Midnight Mass en The Fall of the House of Usher.