ID.nl logo
Zekerheid & gemak

OpenOffice 3.2 dicht Microsoft-gaten

De nieuwe OpenOffice-versie dicht security-gaten voor onder meer Word-documenten en Microsofts ontwikkelpakket Visual Studio. Daarnaast start 3.2 sneller op.

Naast nieuwe functies en een bijna gehalveerde opstarttijd brengt versie 3.2 van OpenOffice ook security-patches. Details daarover zijn deze middag pas gepubliceerd. Dat is bewust gebeurd een dag na het uitbrengen van de nieuwe versie.

Word-documenten

Het gaat om gaten in xml-bibliotheken van derden en een lek dat via Word-documenten valt te misbruiken. Een aanvaller kan daarmee op afstand inbreken op een pc waarvan de gebruiker dan een besmet Word-document opent in OpenOffice. De aanvaller kan met de rechten van de lokale gebruiker malware draaien.

Dit misbruik is volgens het security-bulletin niet merkbaar voor de eindgebruiker. Het bulletin noemt nog wel een workaround: geen documenten openen van bronnen die niet vertrouwd zijn. Veel kwaadaardige software, waaronder ook besmette bestanden, komt echter via besmetting van andere pc's waarbij bijvoorbeeld het mail-adresboek wordt gebruikt voor verdere distributie.

Visual Studio-lek

OpenOffice 3 blijkt meer gaten aan Microsoft te danken te hebben. De software brengt op pc's namelijk een versie van Microsofts Visual Studio-runtime waarin een lek zit. Dat raakt niet OpenOffice zelf, stellen de ontwikkelaars gerust in het security bulletin voor dit gat.

Het open source-kantoorpakket brengt de lekke runtime echter wel binnen. Het gaat om het ATL-lek (Active Template Library) dat vorig jaar is ontdekt en dat onder meer Adobe al heeft gedwongen tot patches voor zijn eigen software.

ODF, XML en Word

De vorige versie 3.1.1 heeft ook al security-gaten gedicht die via documenten zijn te misbruiken. Ook dat zijn lekken waardoor kwaadwillenden malware kunnen uitvoeren op pc's van slachtoffers. Dit gebeurt door buffer overflows die voortkomen uit speciaal aangemaakte XML- of Microsoft Word-documenten. Eerstgenoemde betreft ook ODF-bestanden. De OpenOffice.org-ontwikkelaars adviseren dat alle gebruikers upgraden naar deze nieuwste release.

Downloaden

Versie 3.2 van OpenOffice wordt gepresenteerd als verbetering door betere compatibiliteit met het open bestandsformaat ODF. OpenOffice 3.2 te downloaden, onder meer in het Nederlands. Naast reguliere http-downloads biedt OpenOffice.org ook torrentlinks aan om het pakket via peer-to-peer (p2p) binnen te halen.

10 jaar

Het open source-applicatiepakket viert dit jaar zijn 10e verjaardag. In die tijd is het pakket in totaal 300 miljoen keer gedownload. Dat betreft dus ook downloads van nieuwe versies door gebruikers die de software al draaien.

Versie 3 is een jaar geleden uitgekomen en sindsdien 100 miljoen keer gedownload vanaf de centrale downloadsite van dit open source-project. Ondanks lichte groei van het OpenOffice-gebruik in Nederland, is Microsoft Office met voorsprong het meest gebruikte kantoorpakket.

▼ Volgende artikel
Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling
Huis

Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling

Ubisoft heeft bevestigd dat er ongeveer veertig werknemers van diens studio in Toronto, Canada worden ontslagen. Wel benadrukt het bedrijf dat de Splinter Cell-remake nog altijd in ontwikkeling is.

De veertig ontslagen werknemers beslaan ongeveer acht procent van de complete Ubisoft Toronto-studio. Dat is een van de grotere Ubisoft-studio's. "Dit besluit is niet lichtzinnig gemaakt en zegt niets over het talent, de motivatie en bijdrage van de individuen", zo stelde een woordvoerder.

Ubisoft Toronto heeft odner andere Far Cry 6, Splinter Cell: Blacklist en Watch Dogs Legion ontwikkeld. Ook werkt het al geruime tijd aan een remake van Splinter Cell. Ubisoft heeft benadrukt dat die remake in ontwikkeling blijft bij de studio.

Remake van Splinter Cell

In 2021 werd de remake van de klassieke stealthgame Splinter Cell aangekondigd. Sindsdien is er maar mondjesmaat informatie over de game naar buiten gekomen. Kort na de aankondiging werd gemeld dat het verhaal wordt herschreven voor een moderner publiek.

Eind vorig jaar bleek dat David Grivel terugkeerde naar Ubisoft Toronto om aan het spel te werken. Hij nam de regie van de remake oorspronkelijk op zich, maar vertrok in 2022. Inmiddels is hij dus weer terug op het oude nest en werkt hij weer aan het spel.

Watch on YouTube

Reorganisatie van Ubisoft

Afgelopen januari kondigde de Franse uitgever en ontwikkelaar Ubisoft al een grootschalige reorganisatie van het bedrijf aan, waarbij ook zes games werden geannuleerd - waaronder de remake van Prince of Persia: The Sands of Time.

Ubisoft noemde de reorganisatie een "grote organisatorische, operationele en portfolio-reset". Daarbij wil het bedrijf nog meer letten op de kwaliteit die het uitgeeft. Ubisofts nieuwe model gaat zich richten op verschillende 'creatieve huizen' die zich elk met andere soorten games bezighouden. Een daarvan is Vantage Studios, de vorig jaar met Tencent opgerichte dochteronderneming waar Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six nu onder vallen.

Ubisoft heeft daarnaast aangekondigd dat het thuiswerken niet meer toelaat en dat alle werknemers worden geacht om fulltime op kantoor aanwezig te zijn. Wel krijgen werknemers een "een jaarlijkse toelage bestaande uit thuiswerkdagen". Twee studio's van Ubisoft sloten daarnaast hun deuren: de studio's in Halifax en Stockholm. Gedurende de volgende twee jaren wil het bedrijf nog eens 200 miljoen euro besparen.

Ubisoft heeft de laatste jaren wisselend succes met zijn games. Zo viel de verkoop van het miljoenenproject Star Wars Outlaws tegen. Zover bekend is het begin vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows wel een verkoopsucces.

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube