ID.nl logo
Zekerheid & gemak

Moet glasvezel-internet door de overheid worden aangelegd?

De aanlegsnelheid van glazvezel-internet stokt, de kosten zijn hoog en het geld wordt door providers niet direct terugverdiend. In dit tempo duurt het nog 50 jaar voordat alle Nederlandse huishoudens voorzien zijn. Moet de overheid ingrijpen om glasvezel sneller beschikbaar te maken? PCM vraagt het de experts. En wat vind jij?

Jeroen de Jager, hoofdredacteur PCM

©PXimport

“Ja, snel internet is minimaal net zo belangrijk als elektriciteit, stromend water en riolering. Elk huis, bestaand en nieuw, zou een glasvezel­aansluiting moeten hebben. Dat kan niet aan marktpartijen worden overgelaten, het ‘landsbelang’ is daarvoor te groot. Inmiddels stokt de aanleg van glasvezel omdat de grootste partij (KPN, via de overname van Regge­fiber) liever zijn huidige telefoonlijnen uitput. En lang niet overal ligt coaxkabel om als alternatief te dienen. Daarom moet de overheid ingrijpen en overal glasvezel aanleggen. Daarna kunnen bedrijven internet aanbieden en een eerlijke vergoeding aan de overheid afdragen.”

Michiel Steltman, directeur Stichting Digitale Infrastructuur Nederland

©PXimport

“Nee, al is het op zich wel een overheidstaak om te regelen dat elke consument en elk bedrijf vast of mobiel moet kunnen afnemen met voldoende capaciteit en bandbreedte. En dat elke locatie waar connectiviteit nodig is (denk aan ‘smart cities’, transport) met internet verbonden is. Het bedrijfsleven kan dat prima invullen, dat is op zich geen overheidstaak. Maar de overheid moet daartoe wel alle voorwaarden scheppen zodat die honderd procent dekking gerealiseerd kan worden. Knelpunten, zoals lokale precarioregels, moeten worden aangepakt. Het betekent ook dat de overheid moet bijspringen bij onrendabele bedrijfsmodellen.”

Jaap Doeleman, advocaat gespecialiseerd in Nederlands concurrentierecht

©PXimport

“Nee, op dit moment nog niet. De dienstverlening van KPN en VodafoneZiggo in de bebouwde kom via tv-kabel of koper is voor veel mensen nog goed genoeg. De overheid zou de twee grote providers wel veel steviger bij de les moeten houden: dat gebeurt nu helemaal niet, uit misplaatst vertrouwen in de markt. In het buitengebied is het gebrek aan bandbreedte wél een acuut probleem. Daar is alleen ouderwets, langzaam koper. Dat is een fors maatschappelijk probleem waar de rijksoverheid jarenlang niets aan heeft gedaan. Als de markt het nu niet oppakt, dan zou een nieuw kabinet dat zelf kunnen doen.”

Dirk Strijker, doet als hoogleraar onderzoek naar glasvezelaanleg

©PXimport

“Ja, glasvezel is wat mij betreft een nutsvoorziening en dat betekent dat de Rijksoverheid het moet laten aanleggen. Maar die neemt al heel lang haar verantwoordelijkheid niet: het woord nutsvoorziening wordt door de minister gemeden. Den Haag zou een plan moeten maken en budget beschikbaar moeten stellen om glasvezel landelijk dekkend te krijgen. Stel randvoorwaarden als een open netwerk op en dan raken grote namen als KPN en Deutsche Telekom, maar ook kleinere initiatieven geïnteresseerd om glasvezel aan te bieden. Ook op het platteland, als we dat onderdeel willen laten blijven van onze economie.”

▼ Volgende artikel
Korte nieuwe The Super Mario Galaxy Movie-trailer te zien
Huis

Korte nieuwe The Super Mario Galaxy Movie-trailer te zien

Er is een korte nieuwe trailer uitgekomen van de aankomende animatiefilm The Super Mario Galaxy Movie.

In de 30 seconden durende spot heeft Yoshi wederom een prominente rol - in de vorige Mario-animatiefilm ontbrak dit personage nog. Er zitten ook een aantal beelden in die al in vorige trailers van de film voorbij kwamen, maar ook compleet nieuwe beelden - waaronder Princes Peach en Toad in een relatief futuristisch ogende omgeving.

Watch on YouTube

Over The Super Mario Galaxy Movie

Nadat enkele jaren geleden de uiterst succesvolle animatiefilm The Super Mario Bros. Movie uitkwam - logischerwijs gebaseerd op de langlopende Mario-reeks van Nintendo - werkt het bedrijf samen met Illumination al enige tijd aan het vervolg, The Super Mario Galaxy Movie.

Net zoals The Super Mario Bros. Movie lijkt ook het vervolg elementen uit allerlei verschillende Mario-games te pakken, al gebruikt deze nieuwe film de insteek van de twee Super Mario Galaxy-games, waarin Mario het universum afreist.

Diverse acteurs uit de eerste film keren terug in dit vervolg. Mario en Luigi worden wederom ingesproken door Chris Pratt en Charlie Day, en Jack Black vertolkt wederom de stem van Bowser. Ook acteurs als Keegan-Michael Key en Anya Taylor-Joy keren terug. De stem van Bowser Jr. zal in deze film ingesproken worden door Benny Safdie - vooral bekend voor zijn regiewerk - en het personage Rosalina krijgt een stem via Oscar-winnares Brie Larson.

The Super Mario Galaxy Movie gaat wereldwijd - op sommige markten na - op 1 april dit jaar in première.

Nintendo-films

Nintendo zet steeds meer in op het uitbrengen van films gebaseerd op IP van het bedrijf. Naast deze Mario-films werkt Nintendo ook aan een live-action verfilming van The Legend of Zelda-reeks, die in 2027 in de bioscoop zal draaien en daarna naar Netflix komt. Volgens geruchten gaat het bedrijf ook werken aan een spin-off-animatiefilm rondom Donkey Kong, die in de Mario-films wordt ingesproken door Seth Rogen.

Nintendo gaf onlangs in een gesprek met investeerders aan dat ze de verfilmingen niet maken om op korte termijn winst te maken, maar om de franchises van het bedrijf bij een nog groter publiek vanzelfsprekend te maken - wat op de lange termijn de games van het bedrijf nog populairder moet maken.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Wordt Netflix na Warner Bros.-overname te duur? 'Zeg dan maar op'
© ink drop - stock.adobe.com
Huis

Wordt Netflix na Warner Bros.-overname te duur? 'Zeg dan maar op'

Wat Netflix betreft hebben consumenten die Netflix na de overname van Warner Bros. (en dus HBO Max) te duur vinden worden een simpele oplossing: hun abonnement opzeggen.

Netflix en Warner Bros. hebben vorig jaar een overeenkomst gesloten waarbij eerstgenoemde streamingbedrijf het filmproductiebedrijf overneemt. Als dit allemaal doorgaat, zal Netflix dus niet alleen de films van Warner Bros. in handen krijgen, maar ook concurrerende streamingdienst HBO Max, dat van Warner Bros. is.

Onder sommige abonnees bestaat dan ook de angst dat een Netflix-abonnement veel duurder gaat worden, bijvoorbeeld wanneer er Warner Bros.-films die nog maar net uit zijn in de bioscoop op zullen verschijnen, of als HBO Max eventueel met Netflix wordt samengevoegd.

Die angst bestaat ook bij Amerikaanse waakhonden die controleren of de overname wel door kan gaan, en in een verhoor van de senaat onlangs werd een van Netflix' ceo's, Ted Sarandos, daarover aan de tand gevoeld.

Eén klik

Aldus Sarandos: "Netflix en Warner Bros. hebben beiden streamingdiensten, maar ze complementeren elkaar enorm. Sterker nog: 80% van alle HBO Max-leden hebben ook een abonnement op Netflix. We zullen consumenten meer content voor minder geld geven."

Daarna werd gevraagd of Netflix hun abonnementen "betaalbaar" zou houden na de overname. Daarop had Sanandos een duidelijk antwoord: "Je kunt ons abonnement met één klik opzeggen. Als de consument het teveel geld vindt voor wat ze krijgen, kunnen ze hun abonnement met één klik opzeggen."

Klare taal dus, al wordt hieruit niet duidelijk of prijzen na de overname daadwerkelijk zullen stijgen. Het is ook mogelijk dat Netflix beide streamingdiensten gescheiden houdt, of dat het een allesomvattend abonnement voor beide streamingdiensten aan gaat bieden. Op moment van schrijven is dit niet bekend.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.