Tech REVIEW

Review Nothing Headphone a – Minder uitgesproken, nog steeds goed

Review Nothing Headphone a – Minder uitgesproken, nog steeds goed

De Nothing Headphone a is ongeveer de helft goedkoper dan de Nothing Headphone 1, die in 2025 verscheen. Dat flinke prijsverschil bereikt Nothing door te bezuinigen op materialen, ontwerp en geluid. Wat merk je daarvan in de praktijk?

Foto: Wesley Akkerman

Nothing Headphone a

8/10
Score

De Pluspunten

  • Klinkt meteen goed
  • Overzichtelijke applicatie
  • Fysieke bedieningselementen
  • Comfortabele pasvorm
  • Batterijduur
  • LDAC-ondersteuning

De Minpunten

  • Oogt en voelt plastic
  • Ontwerp minder opvallend
  • Levert in op hoge tonen
  • Ruisonderdrukking kan beter

Zoek je een opvallende hoofdtelefoon met eenvoudige bediening, zowel op de koptelefoon zelf als in de app, en wil je dat het geluid meteen prettig klinkt? Dan zit je hier goed. Hecht je toch waarde aan detail, verfijning en vooral een beter uitgewerkt hoog, dan kun je beter verder kijken. Ook als je het geluid heel precies naar je hand wilt zetten, zijn er sterkere alternatieven. Voor 160 euro krijg je hier wel een model dat voor veel muziekluisteraars prima voldoet.

Productprijzen

Prijzen worden geladen...

CategorieColumn B
Ontwerp & bouwOver-ear design, 310 gram, IP52 stof- en waterbestendig
Audio40 mm drivers met Titanium-coating, PEN+PU diafragma, Nothing tuning
GeluidsmodiAdaptive ANC (tot 40 dB), Transparency Mode, Spatial Audio
Batterij (ANC uit)Tot 135 uur afspeeltijd (AAC) of 90 uur (LDAC), 1060 mAh capaciteit
Batterij (ANC aan)Tot 75 uur afspeeltijd (AAC) of 62 uur (LDAC)
OpladenVolledig opgeladen in 2 uur via USB-C, snelladen: 5 min voor 8 uur (ANC uit)
ConnectiviteitBluetooth 5.4, Dual Connection, bereik van 10 meter
CodecsAAC, SBC, LDAC (Hi-Res gecertificeerd)
Microfoons4 microfoons voor ANC, 3-mic algoritme voor heldere gesprekken
BedieningFysieke roller, paddle en knoppen; inclusief ChatGPT-integratie
CompatibiliteitAndroid 5.1+, iOS 13+, Google Fast Pair, Microsoft Swift Pair
Extra'sLow Lag Mode, camera shutter-functie, led-statusindicator

Zoals gezegd heeft Nothing bezuinigd op materialen, ontwerp en geluid. De grote vraag is natuurlijk wat je daar in de praktijk van merkt. Want binnen een bepaalde prijs-kwaliteitverhouding kan een product, zoals de Nothing Headphone a, nog steeds goed zijn. Aan het ontwerp, en dan vooral aan de indeling, heeft het Londense bedrijf weinig veranderd. De basis is grotendeels hetzelfde gebleven, inclusief de knoppen op exact dezelfde plekken. Toch valt meteen op dat deze versie soberder is uitgewerkt. De behuizing van de oorcups is nu volledig van kunststof in plaats van aluminium, en dat merk je op je verschillende manieren. De afwerking oogt minder luxe en vingerafdrukken blijven ook sneller zichtbaar.

Daardoor komt deze koptelefoon ook een stuk minder uitgesproken over dan zijn voorganger. Met de Headphone 1 liet Nothing nog zien dat het niet bang was voor een afwijkend en opvallend ontwerp. Hier kiest het merk duidelijk voor een veiligere richting. Het transparante uiterlijk heeft plaatsgemaakt voor gewoon zwart, of andere niet-transparante kleuren. Dat zal voor een groter publiek prima werken, maar tegelijk levert de hoofdtelefoon wel wat van zijn eigen karakter in en schuift Nothing qua ontwerp meer op richting de rest van de markt.

Zelf instelbare knop

Net als de Nothing Headphone 1 heeft de Nothing Headphone a een extra knop die je zelf kunt instellen. Je kunt de Button, zoals de fabrikant hem noemt, gebruiken voor bijvoorbeeld ChatGPT, het openen van de Essential Space of als cameraknop in combinatie met een Nothing-smartphone. Binnen de Nothing X-app bepaal je het gedrag helemaal zelf. Hoewel die extra knop niet nieuw is, blijft het prettig dat Nothing hem opnieuw toevoegt. Je kunt er de bediening namelijk net wat meer naar je hand mee zetten. Dat geeft ruimte voor personalisatie en maakt de hoofdtelefoon in de praktijk net wat handiger in gebruik.

Betrouwbare bediening

Verder zit de Nothing Headphone a net zo prettig als de Nothing Headphone 1. De oorcups zijn ruim en zacht en steken minder ver uit dan bij veel concurrerende modellen. Daardoor rust de koptelefoon vrij vlak en comfortabel op je hoofd, zonder te strak te klemmen. Ook de binnenkant van de hoofdband is voorzien van zachte padding, waardoor de band prettig aanvoelt en je haar er niet in blijft haken. De hoofdband zelf voelt stevig aan, al gaat het verstellen wat stroef als je de a al op hebt. Daardoor kost het in het begin soms wat meer moeite om meteen de juiste pasvorm te vinden.

De bediening is nog altijd even fijn. Met een rollende knop (voor het volume, afspelen en (de)activeren van de ruisonderdrukking) en een kleine peddel (waarmee je van nummer wisselt) heb je de app bijna niet nodig. Ook prettig is dat de powerknop een schuifknop is. Daardoor zie en voel je direct of de koptelefoon aan of uit staat, zonder dat je hoeft te gokken. Het is een simpel detail, maar wel eentje dat andere fabrikanten in hun drang naar een strak ontwerp nogal eens vergeten of bewust weglaten. Juist op dat soort praktische punten weet een merk als Nothing zich opnieuw positief te onderscheiden.

Levendig en diep

Het grootste verschil met de voorganger is dat de Nothing Headphone a niet is afgesteld door de audiokenners van KEF. Dat is een Brits audiomerk dat al sinds 1961 luidsprekers en andere audioapparatuur ontwikkelt en binnen de audiowereld bekendstaat om zijn kennis van geluidsafstemming. Voor de Headphone 1 werkte Nothing nog wel met KEF samen, maar bij de Nothing Headphone a vertrouwt het merk op zijn eigen kennis en kunde.

Vanaf het eerste moment klinkt de Nothing Headphone a meteen levendig en energiek, zonder dat je iets hoeft aan te passen in de overzichtelijke, fijne app (met versimpelde equalizer). Instrumenten krijgen volop ruimte, vooral in de breedte, waardoor het geluidsbeeld open en levendig overkomt. De bas is daarnaast stevig, maar niet overheersend aanwezig. Dat is wel anders dan bij de Headphone 1, die zonder app-aanpassingen wat vlak kan klinken.

Uiteindelijk blijft het duurdere model in het voordeel als je kijkt naar verfijning en detail, maar we kunnen niet ontkennen dat de a bekoort. Wel valt op dat de hogere tonen wat terughoudender zijn afgesteld, waardoor je daar wat nuance en detail mist. Ook de actieve ruisonderdrukking overtuigt niet altijd, vooral in het ov. Stemmen om je heen blijven nog vrij duidelijk hoorbaar. Lage, constante geluiden, zoals het monotone geluid van een trein of vliegtuig, worden daarentegen wel goed weggefilterd.

Tot slot kijken we nog even naar wat technische aspecten, zoals codecs en batterijduur. In deze prijsklasse is het prettig dat Nothing LDAC ondersteunt, zodat je audio in hoge resolutie kunt streamen. Daarnaast valt vooral de accuduur op: zonder actieve ruisonderdrukking kan die oplopen tot 135 uur. In de praktijk betekent dat dat je de koptelefoon, afhankelijk van hoe vaak je luistert, misschien maar eens per week of zelfs eens per twee weken hoeft op te laden. Hierin is de a niet uniek, maar het blijft een sterk punt.

Nothing Headphone a kopen?

Of je de Nothing Headphone a zou moeten kopen, hangt echt af van wat je zoekt in of verwacht van je koptelefoon. Zoek je een opvallende hoofdtelefoon met eenvoudige bediening, zowel op de koptelefoon zelf als in de app, en wil je dat het geluid meteen prettig klinkt? Dan zit je hier goed. Hecht je toch waarde aan detail, verfijning en vooral een beter uitgewerkt hoog, dan kun je beter verder kijken. Ook als je het geluid heel precies naar je hand wilt zetten, zijn er sterkere alternatieven. Voor 160 euro krijg je hier wel een model dat voor veel muziekluisteraars prima voldoet.

Kieskeurig
Geen producten gevonden.
Kieskeurig
Geen producten gevonden.