ID.nl logo
Huis

Linux 4.9 is grootste release ooit

Linus Torvalds heeft zondag de nieuwe versie van de Linux-kernel uitgebracht. Linux 4.9 is volgens Torvalds de grootste release ooit in aantal commits.

De AMDGPU-driver in Linux 4.9 ondersteunt virtuele schermen. Voor software zoals de desktopomgeving werkt dit transparant: ze weten helemaal niet dat hun uitvoer niet op een fysiek scherm verschijnt. De driver heeft ook experimentele ondersteuning voor de AMD Radeon HD 7000-reeks van grafische kaarten. Om die te gebruiken, moet je wel zelf de kernel compileren en een nieuwe Kconfig-optie inschakelen. De VC4 DRM-driver voor de Raspberry Pi heeft nu minder geheugen en processorkracht nodig.

Een ander domein waarin de kernel een boel vernieuwingen heeft gekregen, zijn de bestandssystemen. De FUSE-kernelmodule die nodig is om bestandssystemen in userspace te draaien, heeft eindelijk ondersteuning voor POSIX ACL-permissies gekregen. De performance van F2FS (Flash-Friendly File-System) is verbeterd. En de drivers voor andere bestandssystemen hebben vooral bugfixes gekregen.

Veiligheidsmaatregelen

De kernel is weer een beetje veiliger. Op x86_64 ondersteunt Linux 4.9 vmapped stacks. Als je de configuratieoptie CONFIG_VMAP_STACK inschakelt, worden kernelstacks toegekend met vmalloc_node. Overflows worden dan onmiddellijk ontdekt, wat een betere beveiliging geeft. De kernel ondersteunt nu ook Memory Protection Keys (MPK), een beveiligingsfunctionaliteit in toekomstige Intel-processoren die gebruikmaakt van de RDPKRU/WRPKRU-processorinstructies. En het bestandssysteem OverlayFS ondersteunt nu SELinux.

Project Ara

Ook onder de motorkap is er heel wat gesleuteld. CPUFreq maakt nog meer gebruik van informatie van de scheduler en zet daarmee het werk voort dat in vorige kernelreleases al was gestart. Een nieuw algoritme voor power management verhoogt de performance op Intel Atom-processoren. Het nieuwe subsysteem Greybus, een centrale component van de modulaire smartphone Project Ara die Google onlangs heeft stopgezet, maakt ook zijn opwachting in de kernel. Tot slot zijn er weer een boel nieuwe ARM-processoren ondersteund, waaronder die van de Raspberry Pi Zero.

Voor gedetailleerde informatie over de vernieuwingen in Linux 4.9, die de codenaam "Roaring Lionus" heeft gekregen, kun je terecht op de website Linux Kernel Newbies. Meer informatie over Linux vind je bij Linux Magazine.

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube
▼ Volgende artikel
De Legende van Zelda - 40 jaar-retrospective - Bonuslevel
Huis

De Legende van Zelda - 40 jaar-retrospective - Bonuslevel